Ուզու՞մ եք իմանալ, թե հայերը ինչու են լքում Հայաստանը
«Լույս» հիմնադրամ են ստեղծել, ուսանողներ են ուղարկում արտերկիր, որ կրթվեն լավագույն բուհերում: Ասում են՝ գիտելիքն է առաջնայինը 21-րդ դարում: Նախագահը, վարչապետը հանդիպում են դրսում ուսում ստացողների հետ, զրուցում վեհ գաղափարների շուրջ, բայց հետո պարզվում է՝ իշխանական ներկայացման մի արար է ընդամենը: Սցենարի այս մասի հեղինակն էլ Տիգրան Սարգսյանն է:
Ձեզ գրագետ, կրթություն ունեցող մարդիկ պետք չեն: Ձեր նշաձողը Նոնոն է, Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եղբոր` Ջոնիկի որսի ընկերը: Արտաշատում երբ մեկին հարցրի Նոնոյի մասին, միանգամից ասաց՝ Ջոնիկի սուրակչին է, սուրակ (որսի կենդանիների խումբ) քշողը: Նա որսի ժամանակ կենդանիներին քշում էր Ջոնիկի ուղղությամբ, որ նա կրակի: Այո, հենց նա` Արարատի մարզում Նոնո մականունով հայտնի Գաբրիել Պողոսյանն է հաղթել բնապահպանության նախարարության անցկացրած «Խոսրովի անտառ» արգելոցի տնօրենի թափուր պաշտոնի համար մրցույթում:
Ի՞նչ գիտելիքի մասին եք խոսում, պարոն վարչապետ, երկրում եղած պաշտոնները ձեր բոլորի հարազատներին չի հերիքում: Դուք նույնիսկ Խոսրովի արգելոցի տնօրենի պաշտոնը չեք ուզում «հանձնել», դուք նույնիսկ մի մրցույթի ընթացքում չեք կարողանում արդարություն ապահովել: Ուզու՞մ եք իմանալ, թե հայերը ինչու են լքում Հայաստանը: Ահա պատճառներից մեկը` հասարակությանը պարտադրվող Նոնոն:

Хотите знать, почему армяне покидают Армению?
В Армении создан фонд “Луйс”, который отправляет студентов учиться за границу, чтобы они получили образование в лучших университетах мира. Говорят, что в 21-ом веке приоритетом являются знания. Президент, премьер-министр встречаются с окончившими зарубежные вузы студентами, беседуют с ними о высоких идеях, но потом выясняется, что все это – организованный властями спектакль, автором сценария которого является Тигран Саркисян.
Грамотные, образованные люди вам не нужны. Ваша планка – Ноно, партнер по охоте брата спикера Национального Собрания Овика Абрамяна Джоника. Когда в Арташате я просил одного из местных жителей, кто такой Ноно, он ответил, что его обязанность – гнать во время охоты животных в сторону Джоника, чтобы тот стрелял. Именно Габриел Погосян, известный в Араратской области под кличкой Ноно, выиграл конкурс на замещение вакантной должности директора заповедника «Хосровский лес».
Господин премьер, о каких знаниях Вы говорите, если в стране не хватает должностей на всех ваших родственников. Вы не хотите «сдать» даже пост директора Хосровского заповедника. Вы не можете обеспечить справедливость даже во время одного конкурса. Хотите знать, почему армяне покидают Армению? Вот одна из причин: навязываемый обществу Ноно.