Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Բաքվում հայտարարում է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնիշխանության եւ ամբողջականության մասին
«Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ, ՀՀ առաջին արտգործնախարար Րաֆֆի Կ. Հովհաննիսյանը վերադարձավ Բաքվից, որտեղ նոյեմբերի 21-24-ը մասնակցում էր Ասիական քաղաքական կուսակցությունների միջազգային կոնֆերանսի 7-րդ Գլխավոր ասամբլեայի աշխատանքներին: Համաժողովին մասնակցում էին Ասիայի 25 երկրների 60 քաղաքական կուսակցությունների 250 պատվիրակներ, ինչպես նաեւ հյուրընկալող երկրի գործիչներ:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ելույթը, որը հանգուցային է եղել ասամբլեայի նոյեմբերի 23-ի առաջին լիագումար նիստում, ամբողջապես ներկայացվում է ստորեւ:
Րաֆֆի Կ. Հովհաննիսյանի ելույթը
Ասիայի քաղաքական կուսակցությունների միջազգային կոնֆերանսի (ICAPP) 7-րդ Գլխավոր ասամբլեայում
Բաքու, 23 նոյեմբերի 2012թ.
Պրն նախագահ, մեծարգո գործընկերներ,
Ես կխոսեմ, բայց միայն մեկ անգամ, հետեւաբար՝ բացարձակ հստակությամբ:
Ասիայում խաղաղության, անվտանգության եւ հաշտեցման բարեհույս փնտրտուքով ես եկա այս հրաշալի քաղաքը` Բաքու, որտեղ ժամանակին՝ մինչեւ 1990-ի հունվարյան բռնի տեղահանությունն ու արտաքսումը, հարյուր հազարավոր հայեր են բնակվել: Հայերի երբեմնի ներկայությունից այսօր լոկ մի խոնարհված ու անխաչ եկեղեցի է մնացել, այն էլ այժմ փակ է եւ ծառայում է այլ նպատակների: Փաստացի այսօր Բաքվում չկա հայ, ու թեեւ մեր ադրբեջանցի գործընկերները հայտարարում են մի քանի հազար էթնիկ հայերի թվի մասին, դրա որեւէ վկայություն չգտա: Ես իշխանություններին հորդորել էի ինձ համար հանդիպում կազմակերպել թեկուզ մեկ հայի հետ, ով կհամարձակվեր իր հայկական ինքնությամբ ներկայանալ մերօրյա Բաքվում:
Ես այստեղ էի եկել բոլորովին այլ՝ երկխոսություն ոգով եւ մտադրությամբ, սակայն անմիջապես բախվեցի դաժան, թեեւ սպասելի իրականության, որ գոյանում է հատվածապաշտությունից, ատելության քարոզչությունից, կրկնվող ռազմաշունչ հռետորաբանությունից, անմարդաբարո այլատյացությունից եւ սահմափակ դիրքորոշումների ոչ ճիշտ ներկայացումից, ինչն առկա է ոչ միայն հասարակական-քաղաքական շրջանակներում, այլեւ նախագահական մակարդակում:
Առկա է այն ամենը, ինչ հակասում է ICAPP-ի գաղափարներին եւ սկզբունքներին:
Մեր տարածաշրջանում չեն կարող լինել խաղաղություն, անվտանգություն եւ հաշտեցում այնքան ժամանակ, քանի դեռ.
1) Ադրբեջանը դատապարտված պատերազմ է սանձազերծում Լեռնային Ղարաբաղի եւ նրա ազատատենչ ժողովրդի, ինչպես նաեւ իր իսկ ներսում ապրող փոքրամասնությունների դեմ եւ հետո իր ձախողումների համար մեղադրում ինքնապաշպանության դիմողներին,
2) Ադրբեջանը մշակութային ժառանգության միտումնավոր ոչնչացման պաշտոնական քաղաքականություն է վարում, ինչն առանձնապես դրսեւորվեց 2005-ի դեկտեմբերին, երբ Նախիջեւանում՝ Ջուղայի միջնադարյան հայկական գերեզմանատանը, օրը ցերեկով հազարավոր ձեռակերտ խաչքարեր ոչնչացվեցին: Դա պատերազմական գործողությունների կողմնակի հետեւանք չէր, այլ կատարվեց հրադադարի հաստատումից 11 տարի հետո եւ հակամարտության գոտուց հարյուրավոր մղոններ հեռու: Վայրում, ուր այդ ամոթալի սրբապղծությունը կատարվեց, մինչեւ օրս արգելափակվում է միջազգային բոլոր առաքելությունների մուտքը,
3) Ադրբեջանը շարունակում է ազատ արձակել եւ փառաբանել կացնահարող մարդասպաններին լոկ այն պատճառով, որ զոհը հայ է, եւ ատելության այդ վախկոտ դրսեւորումը դատապարտող գեթ մեկ ձայն չի հնչում այն միջավայրում, որի մասին ICAPP-ի հիմնադիրը արտահայտվեց՝ իբրեւ «համապարփակ ժողովրդավարության», եւ
4) Ադրբեջանը բառերի ու եզրույթների անիմաստ պատերազմում այսպիսի միջոցառումները ծառայեցնում է «զավթման» եզրաբանության անցնելու համար մի բանի մասին, որն իրականում ազատագրում էր, ապագաղութացում եւ ինքնորոշման` յուրաքանչյուրին տրված իրավունք: Մինչդեռ «զավթում» բառը շատ ավելի կիրառելի է Շահումյանից եւ Նախիջեւանից մինչեւ Հայկական բարձրավանդակի արեւմտյան սահմաններն ընկած հայրենի ժառանգություն ընդարձակ տարածքների հանդեպ ադրբեջանական եւ թուրքական հսկողության բնութագրման համար, որը հաստատվել է ցեղասպանության, էթնիկ զտումների եւ պաշտոնական խայտառակ ուրացման ճանապարհով:
Խաղաղությունը, անվտանգությունը եւ հաշտեցումը, այնուամենայնիվ, հնարավոր են, եթե բոլորս առաջնորդվենք նույն չափանիշներով.
1) Ջանանք հասնել դրական, արդյունավետ ինքնաքննադատությամբ օժտված կառավարման, հանրային հաշվետվողականության, ընդունենք հավասար քաղաքացիական իրավունքներ եւ մարդկային արժանապատվություն երաշխավորելու պատասխանատվությունը` մեր իսկ ժողովրդի, ընդդիմադիր կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների, փոքրամասնությունների նկատմամբ,
2) Հզորացնենք շարքային քաղաքացուն, քաղաքացիական հասարակությունը եւ իրական ժողովրդավարությունը, ոչ թե գերդաստանային կամ բռնատիրական իշխանավարումը,
3) Ճանաչենք բոլոր հին, թե նոր պետությունների ազատությունը, ինքնիշխանությունը եւ ամբողջականությունը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, որի համար վերադարձը status quo ante-ի անհնար է, մինչդեռ ճանաչումն իր սահմանադրական սահմաններում հնարավոր կդարձնի բոլոր ազգությունների բոլոր փախստականների միաժամանակյա, բազմակողմանի եւ համարժեք վերադարձը, եւ ոչ միայն՝ տարագրված ադրբեջանցիներինը, այլեւ ավելի քան կես միլիոն հայերինը, ովքեր տեղահանվել են Շահումյանից, Նախիջեւանից, Արծվաշենից եւ բուն Ադրբեջանից, ինչպես նաեւ՝ Հայոց ցեղասպանության եւ Մեծ հայրենազրկման զոհերի ու վերապրողների շառավիղների վերադարձը,
4) Պահպանենք բոլոր մշակույթների ժառանգությունը եւ դատապարտենք այդ ժառանգության հանդեպ բոլոր ոտնձգությունները՝ լինի դա իսլամական մշակույթ, բուդդայական, հինդու, հրեական, քրիստոնեական, թե այլ,
5) Կանխվեն եւ պատժվեն բոլոր ցեղասպանություններն ու մարդկության դեմ հանցագործությունները, եւ
6) Դրսեւորվի մարդկայնություն ու գերակայի այն գիտակցությունը, որ վիշտը եւ տառապանքը ընդհարական են, այս առնչությամբ նաեւ արժանին մատուցվի հազարավոր բարեպաշտ թուրք հարեւաններին, ովքեր այդ մարդկայնությունը դրսեւորեցին՝ փրկելով հայերին, ներառյալ իմ մեծ մորը 1915-ի ցեղասպանության օրերին, ինչպես նաեւ հարյուրավոր բարեգութ ադրբեջանցիներին, ովքեր ջանացել են նույնն անել տասնամյակներ անց Սումգայիթի եւ Բաքվի հայկական կոտարածների ժամանակ:
Սրա համար ես երախտագետ եմ: Եվ լավատես եմ վաղվա օրվա հանդեպ՝ ի սեր մեր գալիք սերունդների:
Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեր սիրալիր հրավերի, հյուրընկալության եւ ճշմարտության հանդեպ համակ ուշադրության համար՝ որքան էլ այն կարող է ահավոր կամ անհաճո համարվել:

Raffi Hovhannisian in Baku Proclaims Sovereignty and Integrity of Mountainous Karabagh
Raffi K. Hovannisian, chairman of the Heritage Party and Armenia’s first minister of foreign affairs, has returned from Baku, Azerbaijan, where he took part in the 7th General Assembly of the International Conference of Asian Political Parties (ICAPP) between November 21 and 24. The meeting brought together 250 delegates representing 60 political parties from 25 Asian nations, together with a host of Azerbaijani functionaries.
The full text of his speech, which keynoted the first plenary session on November 23, follows.
Address of
at the ICAPP 7th General Assembly
Baku, 23 November 2012
Mister chairman, distinguished colleagues:
I shall speak but once, so let it be crystal clear.
In a critical but good-faith search for peace, security, and reconciliation in Asia, I came to this beautiful city ofBaku, where hundreds of thousands of Armenians once lived before they were forcibly dispossessed and expelled in January 1990 and whose erstwhile presence has been reduced to one remnant church which has been shut down and transformed to foreign purpose. Virtually none remains today, and although our Azerbaijani colleagues make reference to the existence of several thousand ethnic Armenians, I have seen no evidence of that claim. I have asked the authorities here to arrange for me a meeting with even one Armenian who dares to identify himself as such in current-dayBaku.
I came here with a different, dialogue-driven spirit and intent, but have immediately faced a stark but expected reality of partisanship, selective propaganda, repetitive rhetoric, unparalleled l xenophobia, and an untruthful presentation of parochial positions—not only in society and political circles but also at the presidential level.
Everything that stands against the precepts and principles of ICAPP.
There can be no peace, security and reconciliation in our region as long as:
1) Azerbaijan launches a failed war of aggression against Mountainous Karabagh and its freedom-loving people, as well as against its own minorities living in its midst, and then blames the self-defenders for that failure;
2) Azerbaijan pursues an official policy of intentional destruction of cultural heritage, and most particularly the daylit destruction in December 2005 of thousands of hand-crafted khatchkars (cross-stones) at the medieval Armenian cemetery at Jugha, Nakhichevan—not as collateral damage of war, but 11 years after the ceasefire and hundreds of miles away from the conflict zone—and ever since has blocked all international missions to the site of this shameful desecration;
3) Azerbaijan continues to release and glorify convicted axe-murderers for the sole reason that the victim is Armenian, without even one voice of condemnation of this cowardly act of hatred in what the founder of ICAPP has referred to as “this inclusive democracy”; and
4) Azerbaijan, in a redundant war of words and terminologies, throws about at meetings such as this the loaded language of “occupation,” when in reality it was liberation, decolonization and everybody’s right to self-determination, and when “occupation” in fact applies most appropriately to Azerbaijani and Turkish control—through genocide, ethnic cleansing, and then the shame of official denialism—of large swathes of the Armenian patrimony from Shahumian and Nakhichevan to the western reaches of the Armenian Plateau.
Peace, security, and reconciliation are possible, however, when we all live by the same standards:
1) achievement of good, self-critical governance, public accountability, and the assumption of responsibility for safeguarding the equal civil rights and human dignity of our own constituents, opposition parties, non-governmental organizations, and minorities;
2) empowerment of the average citizen, civil society, and true democracy, not rule by dynasty or dictatorship;
3) recognition of the liberty, sovereignty, and integrity of all states, old and new, including the Republic of Mountainous Karabagh, whose return to the status quo ante is impossible, but rather whose recognition within its constitutional frontiers will enable a simultaneous, multilateral, and reciprocal right of return for all refugees of all nationalities—not only the displaced Azerbaijanis, but also the more than half million Armenian deportees from Shahumian, Nakhichevan, Artsvashen, and Azerbaijan proper, together with the descendants of the victims and survivors of the great genocide and national dispossession of the Armenian people;
4) protection of all cultural heritage and condemnation of all desecration of that heritage, whether Muslim, Hindu, Buddhist, Jewish, Christian, or other;
5) prevention and punishment of all genocides and crimes against humanity; and
6) the exercise of humanity and upholding of the common understanding that pain and suffering are universal and, in this connection, due remembrance of the thousands of righteous Turkish neighbors who demonstrated these virtues in saving Armenian lives, including my grandmother’s, during the Genocide of 1915, as well as the hundreds of Azerbaijanis of good conscience who attempted to do the same during the anti-Armenian pogroms in Sumgait and Baku decades later.
For this I am grateful. And hopeful for a better day for the sake of our generations to come.
I thank you for your kind invitation, hospitality, and attention to the whole truth, however terrible or uncomfortable it might be.