Մոզրովի քարանձավում կարող է նույնիսկ սրճարան կառուցվել. Սամվել Շահինյան
«Մոզրովի քարանձավը և Հայաստանի տարածքում գտնվող մնացած բոլոր քարանձավները հնարավոր է պահպանել միայն շահագործման միջոցով: Մոզրովում` քարանձավի թափվածքների հատվածում, առաջացումներից հեռու, նույնիսկ կարելի է սրճարան բացել, որտեղ հնարավոր կլինի նաև հնչեցնել երաժշտություն»,- քարանձավագիտությանը նվիրված ասուլիսի ժամանակ այսօր ասաց քարանձավագետների միության նախագահ Սամվել Շահինյանը:
Այդ ամենը կազմակերպելու համար խոշոր դրամական միջոցներ հարկավոր չեն, անհրաժեշտ է ուղղակի կառավարության թույլտվությունը` անցկացնել հետազոտություն քարանձավում, կյանքի կոչվել քարանձավագետների արաջարկած բարեկարգման ծրագրերը և այդ տարածքը հանձնել որևէ մասնավոր ընկերության, որն էլ իր հերթին կշահագործի քարանձավը` ելնելով միջազգային չափորոշիչներից:
Քարանձավագետը ցավով նշում է, որ բնության և մարդու կողմից ստեղծված այդ հուշարձանները հատուկ պահպանության կարիք ունեն, որպեսզի հնարավոր լինի դրանց տարածքում իրականացնել զբոսաշրջություն, սակայն, որոշ քարանձավների դեպքում, օրինակ, շուրջ 3 կմ ձգվող Արջերի քարանձավում, այցելուների մուտքը պետք է սահմանափակել, որպեսզի քարանձավն աղբանոցի չվերածվի: Անհրաժեշտ է նաև կրթել քարանձավներ այցելող զբոսաշրջիկներին, քանի որ նրանք իրենց պարտքն են համարում կարստային պատերից մի կտոր պոկել և որպես հուշ իրենց հետ տուն տանել` չհասկանալով, որ դրանք ուղղակի կրաքար են և, կտրվելով իրենց բնական միջավայրից, ուղղակի մի քանի օրից փոշիանում են:
Սամվել Շահինյանի խոսքերով` իր գործընկեր Սմբատ Դավթյանի` կառավարությանը ներկայացրած ծրագիրը, որով նա առաջարկում է չափորոշիչների կիրառմամբ հետազոտել և շահագործել Մագիլի քարանձավը, անուշադրության է մատնված: Իսկ ահա Մոզրովի դեպքում պատկերն ավելի սարսափելի է. նույնիսկ վերջերս տեղի ունեցած պայթյունից հետո պետությունը պատշաճ ուշադրություն չի դարձնում բնության այդ հրաշքին, որտեղ կարող է հիմա անարգել ներս մտնել յուրաքանչյուր ցանկացող և դառնալ դժբախտ պատահարի զոհ` հայտնվելով փլուզման կիզակետում: Մոզրովի բարեկարգման և հետագայում այն քաղաքակիրթ տարբերակով շահագործելու համար քարանձավագետն առաջարկում է մի նախագիծ, ըստ որի` քարանձավը պետք է փակել հատուկ մեծ թասակով և ներսում կատարել գիտական հետազոտություններ ու բարեկարգման աշխատանքներ:
Սամվել Շահինյանը համոզված է, որ այս ամենն իրականացնելու համար իրենք չունեն ոչ մասնագետների, ոչ էլ ֆինանսական միջոցների պակաս, անհրաժեշտ է ուղղակի ցանկություն, կամք և աջակցություն կառավարության կողմից:

В Мозровской пещере можно построить даже кафе – Самвел Шагинян
“Все находящиеся на территории Армении пещеры, в том числе и Мозровскую, можно сохранить путем их эксплуатации. В определенной части Мозровской пещеры можно даже построить кафе, где будет звучать музыка”,- заявил сегодня на пресс-конференции, посвященной вопросам пещероведения, председатель Союза пещерологов Самвел Шагинян.
По его словам, для осуществления всех этих мероприятий крупные денежные средства не требуются. Необходимо лишь разрешение правительства на проведение в пещерах изучений и реализацию предложенных пещерологами программ по их благоустройству. Пещеры можно передать частным компаниям, которые будут их эксплуатировать с учетом международных стандартов.
Пещеролог с сожалением отметил, что эти созданные природой и человеком памятники нуждаются в специальной защите, что позволит организовать здесь туристические экскурсии. Однако в отношении некоторых пещер, например Медвежьей, число посетителей следует ограничить с тем, чтобы они не превратились в мусорные свалки.
По словам Самвела Шагиняна, крайне неблагополучна ситуация с Мозровской пещерой: даже после произошедшего там взрыва государство не уделяет должного внимания этому чуду природу, куда может придти любой желающий и стать жертвой несчастного случая. Пещеролог предлагает осуществить проект, в соответствии с которым внутри пещеры нужно провести научные исследования и работы по благоустройству.
Самвел Шагинян подчеркнул, что для проведения этих работ есть и специалисты, и финансовые средства, нужны только желание, воля и содействие со стороны правительства.