Գալուստ Սահակյանի միլիոնատեր որդիները կարո՞ղ են ապրել նվազագույն աշխատավարձով
Գալուստ Սահակյանն այն ՀՀԿ-ական պատգամավորներից է, ով մինչեւ վերջ առաջ է տանում կառավարության տեսակետը, թե թոշակներն ու նպաստները, նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնելու հնարավորություն իշխանությունները չունեն, եւ կառավարությունը օր ու գիշեր տքնաջան աշխատում է՝ ՀՀ քաղաքացիների հոգսերը հոգալու ու սոցիալական վիճակը բարելավելու համար:
Իսկ ինչպե՞ս են ապրում ՀՀԿ փոխնախագահի բարձրաստիճան պաշտոնյա որդիները: Գալուստ Սահակյանի որդիներից մեկը` Արման Սահակյանը, պետական գույքի կառավարման վարչության պետն է, մյուսը` Տիգրան Սահակյանը, առողջապահության նախարարի տեղակալն է:
Ուսումնասիրելով Արման Սահակյանի գույքի ու եկամուտների 2011 թ. հայտարարագիրը՝ պարզվեց, որ նշված տարում նա ունեցել է 24 մլն 394 հազար 409 դրամի եկամուտ, որից 22 մլն 200 հազարը վարձակալությունից ստացած վարձավճարի գումարն է, իսկ մնացածը` աշխատավարձը:
Արման Սահակյանն ունի նաեւ զգալի չափի գումար: 2011-ի սկզբին նրա հաշվին եղել է 75 մլն 570 հազար դրամ, իսկ տարեվերջին` 95 մլն դրամ:
Նշենք, որ 2009 թ.-ին Արման Սահակյանն ուներ ընդամենը 3 մլն 323 հազար 440 դրամի եկամուտ:
Արման Սահակյանի կնոջ` Սեդա Հակոբյանի տարվա ամբողջ եկամուտը կազմել է ընդամենը 122 հազար 500 դրամ, որը ստացած աշխատավարձի գումարն է: Նա իր հաշվին գոնե 1 դրամ չի ունեցել:
Պատգամավորի մյուս որդին` Տիգրան Սահակյանը, 2011 թ.-ին ունեցել է 29 մլն 728 հազար 202 դրամի եկամուտ, որից միայն 2 մլն 810 հազար 492 դրամն է աշխատավարձ եղել, մնացածը վարձակալության դիմաց ստացած երեք տարբեր վարձավճարներն են:
2011-ի սկզբին Տիգրան Սահակյանն ունեցել է 19 մլն դրամ, իսկ տարեվերջին` 43 մլն 740 հազար դրամ:
Առողջապահության փոխնախարարի տեղակալի կինը` Սաթիկ Մարտիրոսյանը, դարձյալ դրամական միջոցներ չի հայտարարագրել եւ բավարարվել է միայն 1 մլն 200 հազար դրամ ստացած աշխատավարձով:
Հետաքրքիր է՝ Գալուստ Սահակյանի որդիները հունվարի 1-ից կարո՞ղ են ապրել 2500 դրամով ավելացած 35 հազար դրամ նվազագույն աշխատավարձով:

Смогут ли сыновья- миллионеры Галуста Саакяна жить на минимальную зарплату?
Галуст Саакян принадлежит к числу тех депутатов-республиканцев, которые продолжают настаивать на утверждениях правительства о том, что власти не имеют возможности повысить пенсии, пособия и минимальную зарплату, что правительство день и ночь трудиться, чтоблы облегчить заботы граждан страны и улучшить их социальное положение.
А как живут занимающие высокие посты сыновья заместителя председателя правящей Республиканской партии Армении Галуста Саакяна? Один из них, Арман Саакян, является начальником управления госимущества правительства РА, второй, Тигран Саакян, - заместитель министра здравоохранения.
Из декларации об имуществе и доходах Армана Саакяна за 2011 г. следует, что в указанном году его доход составил 24 млн 394 тыс. 409 драмов, из них 22 млн 200 тыс. – сумма, полученная от аренды, остальное – зарплата. У начальника управления госимущества имеется также значительная сумма: в начале 2011 г. на его банковском счете было 75 млн 570 тыс., к концу года – 95 тыс. драмов.
Отметим, что в 2009 г. доход этого чиновника составил всего 3 млн 323 тыс. 440 драмов.
Годовой доход жены Армана Саакяна Седы Акопян составила ее зарплата в размере 122 тыс. 500 драмов. Денежных средств она не имела.
Другой сын депутата, Тигран Саакян, в 2011 г. получил доход в размере 29 млн 728 тыс. 202 драмов который образовался за счет зарплаты в 2 млн 810 тыс. 492 драмов и суммы, полученной от аренды.
В начале 2011 г. на счете Т.Саакяна было 19 млн, в конце года – 43 млн 740 тыс. драмов.
Жена замминистра здравоохранения Сатик Мартиросян никаких денежных средств, за исключением зарплаты в размере 1 млн 200 тыс.драмов, не задекларировала.
Интересно, смогут ли сыновья Галуста Саакяна с 1 января жить на увеличившуюся на 2500 драмов зарплату в 35 тыс. драмов?