Զարմանալի քարանձավ (լուսանկար)
Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի բնակիչ Տոսյա Ղարիբյանը ամուսնուն՝ Լևոն Առաքելյանին շատ տարիներ առաջ խնդրեց կարտոֆիլը պահելու համար հոր փորել երկհարկանի տան մառանում: 1985թ.-ին ասված այս խնդրանքը փոխեց շինարար Լևոն Առաքելյանի ողջ կյանքը: Վարպետ Լևոնը սկսեց փորել ու միայնակ փորեց 23 տարի շարունակ՝ մինչև իր կյանքի վերջ: Այժմ գրեթե չի լինում օր, որ որևէ մեկը չայցելի վարպետ Լևոնի գետնափոր քարանձավ-թանգարան:
Տոսյայի խոսքով՝ Լևոնին տեսիլք էր երևացել. նրան սպիտակ մառախուղի միջից մի ձայն ասել էր. «Լևոն, աշխարհով մեկ մի հրաշք կգործես: Կհիվանդանաս, հիվանդություններից չվախենաս: Ինչ պատկերներ գան քո աչքի առաջ, նույնությամբ կկատարես»: Հենց սրանից հետո է վարպետ Լևոնը որոշել այդքան խորը փորել կարտոֆիլի հորը:
Գետնափոր թանգարանի խորությունը 21 մետր է: Քարանձավ-թանգարանն ունի 7 սենյակ, որոնք միացված են միջանցքներով ու աստիճաններով: Քարանձավի մակերեսը 280 քառակուսի մետր է. այն տարածվում է տան, բակի տակ: Տոսյա Ղարիբյանի խոսքով՝ քարանձավի ջերմաստիճանը չի փոխվում. և ամռանը, և ձմռանը 10 աստիճան է:
Վարպետ Լևոնը | Վարպետը Լևոնը տան բակի պատին արած ինքնանկարում |
Քարանձավում բազմաթիվ փորագրություններ կան, որոնք ևս վարպետ Լևոնն է արել: Նա նաև էլեկտրալարեր է անցկացրել, լամպեր տեղադրել: Վիգեն Չալդրանյանի «Քրմուհին» ֆիլմի որոշ դրվագներ նկարահանվել են այս քարանձավում: Տոսյա Ղարիբյանը դրական պատասխանեց «Հետքի» այն հարցին, թե քարանձավի փորվելուց հետո տունը սեյսմակայուն մնացե՞լ է: Նրա խոսքով՝ երկրաշարժերի ժամանակ տանը ցնցումներ չեն զգացվում:
Վարպետ Լևոնի սկզբունքն է եղել փորել միայն ձեռքով՝ հատիչով ու մուրճով: Նա մերժել է էլեկտրական գործիքներ, տեխնիկա տրամադրելու առաջարկները: Նրան հանդիպել են հողի տարբեր շերտեր՝ սևահող, տուֆ, բազալտ, որոնք բոլորը հաղթահարել է՝ փորելով 23 տարվա ընթացքում գրեթե ամեն օր ու թերսնվելով:
Տոսյա Ղարիբյանն իջնում է քարանձավ | Տոսյան տան բակի պատին վարպետ Լևոնի արած նկարում |
«Իմ ամուսինը 3-4 ժամ է քնել: Էս վերջերս արդեն որ մարդիկ գալիս էին, ուտելիք էին բերում, իրան հյուրասիրում, ուտում էր, ասում էր՝ «էս մարդիկ ինձ գործից գցում են»: Բայց էն սկզբից թթվի ջուրը լցնում էր բանկան, ամբողջ օրը խմում էր ու դրանով աշխատում: Ինքը շատ սիրով էր սա անում, հոգով էր աշխատում: Հոգով եթե չաշխատեր, չէր կարողանա: Ու անընդհատ ես եմ խոսել վրան, որ «դուրս արի, կարող է՝ փլվի գլխիդ, էսպես լինի, էնպես լինի»: Ինքը չի լսել, երազով էր անում»,- պատմում է Տոսյա Ղարիբյանը:
Տան առաջին հարկը այսօր ևս թանգարան է, որտեղ պահվում են վարպետ Լևոնի հագուստները, նրա մասին մամուլի հրապարակումները, մատյանները, որոնցում այցելուները գրել են իրենց տպավորությունները: Քարանձավ-թանգարան այցելել են բազմաթիվ հայաստանցիներ ու սփյուռքահայեր, նաև օտարերկրացիներ աշխարհի շատ երկրներից:
Երկհարկանի տան բակում ցուցադրված են ծաղկամաններ, որոնք վարպետ Լևոնը պատրաստել է իր փորած քարերի կտորտանքներից, ինչպես նաև բակի պատին նրա արած երկու նկարը. մեկում ինքն է՝ հատիչն ու մուրճը ձեռքին, մյուսում կինը՝ կարտոֆիլը ձեռքին:
Վարպետ Լևոնի գործիքները | Տան բակում ցուցադրված ծաղկամանները |
Լևոն Առաքելյանը հանկարծամահ է եղել 4 տարի առաջ 67 տարեկանում: Նա մահացած օրն էլ աշխատում էր քարանձավում: «Ինքը ինչքան կենդանի մնար, ինքը շարունակելու էր: Ասում էր՝ «Աստված ինձ թելադրել է՝ էս գործը անեմ, Աստված էլ վերջում կասի՝ սա ինչ կլինի»»,- պատմում է Տոսյա Ղարիբյանը:
Նա և ամուսինն ունեն 4 աղջիկ ու 12 թոռ, բայց Տոսյայի խոսքով՝ տեխնիկայի այս դարում ոչ ոք չի շարունակի վարպետ Լևոնի գործը և հատիչով ու մուրճով քարանձավ չի փորի:

Удивительная пещера (фото)
Много лет назад жительница села Ариндж Котайкской области Тося Гарибян попросила мужа Левона Аракеляна вырыть в погребе их двухэтажного дома яму для хранения картофеля. Высказанная в 1985 году эта просьба изменила всю жизнь строителя Левона Аракеляна. Мастер Левон приступил к этому делу и 23 года, до конца жизни, продолжал один рыть. А сейчас не бывает дня, чтобы кто-нибудь не посетил созданную варпетом Левоном пещеру-музей.
По словам Тоси, Левону было видение, как будто из белого тумана какой-то голос сказал ему: "Левон, ты создашь единственное в мире чудо. Ты заболеешь, но болезней не бойся. Все, что тебе привидется, выполняй в точности". После этого мастер Левон решил вырыть не просто яму, а целую пещеру.
Глубина подземного музея 21 метр. В нем 7 комнат, которые соединены коридорами и лестницами. Площадь пещеры 280 кв.м, она располагается под домом и двором. По словам Тоси Гарибян, в пещере круглый год одинаковая температура – 10 градусов зимой и летом.
Мастер Левон Автопортрет, нарисованный на стене двора
Стены пещеры покрыты резьбой. Мастер Левон даже провел сюда электричество, установил светильники. Кстати, некоторые эпизоды фильма "Жрица" Вигена Чалдраняна были сняты именно здесь. На наш вопрос, не пострадала ли в результате создания пещеры сейсмоустойчивость дома, Тося Гарибян ответила отрицательно. По ее словам, во время землетрясений толчки в доме не ощущаются.
Мастер Левон придерживался одного принципа – рыть вручную и отказался от предложений использовать электротехнику. В процессе работы ему попадались различные слои грунта: чернозем, туф, базальт, и все он преодолел. На протяжении 23 лет пещеру мастер рыл почти каждый день.
Тося Гарибян спускается в пещеру Тося на картине, нарисованной на стене Левоном
"Муж спал 3-4 часа. Работал с большой любовью, с душой, иначе не смог бы осилить этот труд",- рассказывает Тося Гарибян.
Сегодня первый этаж дома тоже превращен в музей: здесь хранятся одежда мастера Левона, статьи о нем, журналы, в которых посетители записывают свои впечатления. В пещере-музее побывали многочисленные армяне из Армении и Диаспоры, а также туристы из многих стран мира.
Во дворе двухэтажного дома выставлены вазы, которые мастер Левон изготовил из осколков камней, добытых в процессе рытья, а на стене нарисованы две картины: на одной изображен сам мастер, на другой – его жена.
Инструменты мастера Левона Выставленные во дворе вазы
4 года назад Левон Аракелян скоропостижно скончался в возрасте 67 лет. В день смерти он продолжал трудиться в пещере. "Сколько бы он ни прожил, каждый день должен был работать. Он обычно говорил: "Бог сказал мне, чтобы я делал эту работу, а Бог в конце скажет, что из этого получилось",- рассказывает Тося Гарибян.