Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նամակը ICAPP համանախագահներին
Ասիայի քաղաքական կուսակցությունների միջազգային կոնֆերանսի (ICAPP) 7-րդ Գլխավոր ասամբլեայում ընդունված՝ «Բաքվի հռչակագրի» կապակցությամբ սույն թվականի նոյեմբերի 25-ին «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահի կողմից պաշտոնական բողոքի նամակ է ուղարկվել ICAPP համանախագահներ Խոսե դե Վենեցիային եւ Չունգ Իու-Յոնգին, կազմակերպության քարտուղարությանը, նաեւ Ասամբլեայի մասնակից պատվիրակներին' ի գիտություն:
Նամակում պրն Հովհաննիսյանը պաշտոնապես եւ գրավոր ձեւակերպել է իր բանավոր դիտողությունները, որ հայտնել է Ասամբլեայի եզրափակիչ նիստի ընթացքում եւ ավարտից հետո, որոնցից շատերն անլսելի են դարձել դահլիճի բարձրացրած աղմուկի պատճառով: Նամակում ներկայացնելով, որ ոչ թե ընդունվել է, այլ զեղծարարությունների եւ քվեարկության կամ պահանջված կոնսենսուսի բացակայության պատճառով, ըստ էության (de jure), ՉԻ ԸՆԴՈՒՆՎԵԼ Բաքվի հռչակագիրը, պրն Հովհաննիսյանը մասնավորապես արձանագրել է.
«Այն պարտադրվել է Ասամբլեայի պատվիրակներին' նրանց իրավունքների եւ արժանապատվության աղաղակող անտեսմամբ, միտումնավոր ոտնահարելով կազմակերպության ընթացակարգերը, որոնք պահանջում էին. ա) փաստաթղթի ընդունում կոնսենսուսով (առնվազն ես հրապարակայնորեն եւ վստահաբար առարկել եմ փաստաթղթին), եւ բ) վերջնական նախագծի բաժանում բոլոր պատվիրակներին՝ եզրափակիչ նիստից առաջ (ինչը դիտավորյալ չարվեց): Հռչակագիրը պարտադրվեց, ինչպես երեւաց, կանխակալ դավադրությամբ (առնվազն Պակիստանից բարձրաստիճան սենատորի կողմից, ով գլխավորում էր նախագծի մշակման հանձնախումբը եւ տեղյակ էր, որ ես, համաձայն կազմակերպության ընթացակարգերի, պահանջել եմ նախապես ծանոթանալ Հռչակագրի նախագծին եւ արտահայտվել դրա վերաբերյալ, եթե պարզվի, որ այն միակողմանի է, հատվածական եւ/կամ ոչ ճշմարիտ) եւ լուռ թողտվությամբ (Դուք երկուսդ անվրդով նստել էիք մինչ ադրբեջանական պատվիրակությունը եւ բանաձեւի նախագիծը մշակող սենատորը, ԱՔԿՄՀ-ի կանոնների եւ ընթացակարգերի խախտումներով, առաջ էին շարժվում)»:
Վերջին պահին Հռչակագրում ավելացված Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ պարբերության առնչությամբ պրն Հովհաննիսյանը գրել է.
«Կոնսենսուս չկար. օրենքի գերակայությունը ծաղրի ենթարկվեց օրը ցերեկով, եւ ինչն ավելի վատ էր՝ փաստաթղթի «վերջնական» տեքստը ներառեց Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող բաժին, որը գաղտագողի ավելացվեց վերջին պահին՝ Հռչակագիրը վերածելով Ադրբեջանի ստանդարտ քարոզչական թղթի, որը ոչ միայն կեղծ էր ու յուրաշահ, այլեւ զորակցեց Ադրբեջանի պատերազմական հռետորաբանությանը եւ բռնության խթանմանը (արտահայտված բռունցքներով հարվածելու հետամնաց դրսեւորումներով, որի մասին մենք բոլորս կարող ենք վկայել)' փոխանակ խաղաղությանը, անվտանգությանը եւ հաշտեցմանը ծառայելու: Ինչպիսի հեգնանք»:
Իբրեւ հակազդեցություն կատարվածի՝ պրն Հովհաննիսյանը ICAPP ղեկավարներից պահանջել է.
«Ես սույնով պահանջում եմ, որ Դուք ճիշտ գործ անեք, ուղղեք ձեր սխալը եւ անվավեր համարեք «Բաքվի հռչակագիր» կոչված զեղծարարությունը, ինչպես նաեւ դրա հրապարակումը' անհապաղ ու ամբողջապես:
Եթե դա չարվի, ապա եթե անգամ ոչ մի այլ բարեխիղճ պատվիրակ պաշտոնապես չարտահայտի իր բողոքը, ես պահանջում եմ, որ դուք հանեք «Հայաստան» բառն այդ կեղծված թղթի կտորից»:

Yerevan--On November 25, upon his return toArmenia’s capital, Raffi K. Hovannisian addressed an official letter to the co-chairmen of the International Conference of Asian Political Parties, the 7th General Assembly of which Hovannisian had addressed inBakuon November 23.
The full text of the letter follows.
Jose de Venecia Jr.,Founder and Co-Chairman
Chung Eui-yong, Co-Chairman and Secretary General
ICAPP
Dear Sirs:
I herewith formalize my oral remarks made during and after the closing session of the 7th General Assembly.
The “Bakudeclaration” is a sham and a forgery. It was imposed upon the delegates to the Assembly in flagrant disrespect of their rights and dignity; in intentional violation of the procedures of the organization which required a) adoption by consensus (at least I opposed it publicly and in no uncertain terms) and b) distribution of its final draft to all delegates before the closing session (which was purposefully not done); and in what appeared to be a premeditated conspiracy of commission (at least by the distinguished senator from Pakistan who headed the drafting committee and was informed in advance that I demanded, in accordance with the aforementioned procedural preconditions, to see the draft declaration and to speak in reference to it if it turned out to be one-sided, partisan and/or untruthful) and of silence (both of you sat quietly by as the ICAPP rules and regulations were being railroaded by the Azerbaijani delegation and the senator in charge of drafting the resolution).
As you well know, not only was I denied the right to reply when during the 4th plenary session at least five Azerbaijani delegates attacked me by name with slanderous falsehoods and calls to arms, but I was expressly refused my fundamental prerogative to express my position on participating in, or opposing, the consensus required for adoption of the declaration.
In short, there was no consensus; the rule of law was mocked in broad daylight; and, what is worse, the text of the “final” document included a section on Mountainous Karabagh which was stealthily added at the last moment, hence rendering it a declaration of standard Azerbaijani propaganda which not only was spurious and self-serving but effectively supported their war rhetoric and incitement to violence (as manifested in the most uncivil banging of fists to which all of us can testify) instead of the cause of peace, security, and reconciliation. How ironic.
I do not know if this was the price the ICAPP leadership had to pay in exchange for the arrangements and other undisclosed benefits delivered by the host state and its ruling party. Frankly, that is not my concern, but rather a matter for your conscience and of your own fidelity to the high principles and values of ICAPP.
I hereby demand that you do the right thing, correct your misconduct, and cancel the corruption called the “Bakudeclaration,” as well as its publication, forthwith and in toto.
That failing—and even if no other delegate of good conscience registers his or her protest in formal fashion—I demand that you remove the word “Armenia” from that falsified piece of paper.
If the ICAPP leadership wishes to remain complicit in this deceitful, bellicose affair, and wants to associate itself with war and not pacific settlement, that is your choice. I will not be a part of it.
In closing, I thank you for your kind invitation and the opportunity to attend the 7th General Assembly, but painfully must underscore that under your “guidance” I have borne witness to one of the greatest frauds and most egregious breaches of human trust over my entire career in politics and diplomacy.
I attach a copy of my address to the General Assembly for the record, for your reference, and for a reflection of the spirit in which I came toBaku. And I regret that this letter has become necessary.