Ակտիվիստներ. «Քարերի սիմֆոնիայից» դուրս եկող երկու ավտոճանապարհից միայն մեկն են հսկում ոստիկանները
«Երբ ընկերներիս ցույց էի տալիս Գառնու «Քարերի սիմֆոնիայի» նկարները, նրանք զարմանում էին. այնքան էին հիացած այդ գեղեցկությամբ, որ չէին հավատում, թե այդ քարերը բնական են: Բոլորը ցանկանում էին գալ ու իրենց աչքով տեսնել այդ հրաշքը: Ցավոք, բնության այդ հուշարձանն այսօր վերածվում է Ջուղայի գերեզմանոցի: Պարբերաբար այնդտեղից թալանվում են վեցանկյուն ժայռաքարերը»,- նշում է իրանահայ բնապահպան-ակտիվիստ Սարմեն Շահիջանյանը:
Նա իր ընկերոջ հետ նկարահանել է, թե ինչպես են օրը ցերեկով ժայռից պոկում քարերը՝ դրանք հետագայում բեռնատարներով տեղափոխելու համար: Հիշեցնենք, որ Գառնու «Քարերի սիմֆոնիան» 2008 թվականից կառավարության որոշմամբ համարվում է բնության հուշարձան և հատուկ պահպանվող տարածք:
Բնապահպան ակտիվիստ Սամվել Հովհաննիսյանը նշում է, որ իրենք դեռ հոկտեմբերի 22-ին այս հարցով դիմել էին Գառնու գյուղապետին, ով իր հերթին խոստացել էր տեղյակ պահել ոստիկանությանը:
Մեկ ամսից ավելի ժամանակ է անցել և նոյեմբերի 26-ին բնապահպանները նորից ականատես են եղել նույն պատկերին և այս անգամ արդեն նկարահանել են ժայռի ավիրման պրոցեսը:
Երբ կրկին հանդիպել են Գառնու գյուղապետին, նա չի հերքել, որ «Քարերի սիմֆոնիան» գտնվում է Գառնու վարչական շրջանում, սակայն գյուղապետարանը չի կարող հսկողություն սահմանել 7 կմ շառավղով, դա բնապահպանության նախարարության պարտականությունն է:
Բնապահպանները համոզված են, որ ցանկության դեպքում հնարավոր է այդ տարածքում հսկողություն իրականացնել, քանի որ «Քարերի սիմֆոնիայից» դուրս եկող երկու ավտոճանապարհից միայն մեկն են հսկում ոստիկանները, իսկ մյուսը դուրս է մնացել որևէ հսկողությունից:
Սարմեն Շահիջանյանի կարծիքով՝ «Քարերի սիմֆոնիան» ավելի շատ օգուտ կարող է բերել թե գառնեցիներին, թե ամբողջ Հայաստանին, եթե այն շահագործվի ոչ թե որպես քարի հանք, այլ որպես տուրիստական գոտի:

Экологи-активисты: “Полиция контролирует лишь одну из двух дорог, ведущих к Симфонии камней”
“Когда я показал друзьям снимки находящегося в Гарни чуда природы – Симфонии камней, то они до такой степени были поражены этой красотой, что не хотели верить в то, что эти камни природные. Все захотели своими глазами увидеть это чудо. К сожалению, сегодня этот памятник природы постигает участь кладбища в Новой Джульфе – там регулярно расхищаются шестигранные базальтовые камни”,- говорит эколог-активист из Ирана Сармен Шахиджанян.
Вместе со своим другом он снял на видео, как днем со скалы отбивают куски камней, чтобы потом увезти их на грузовике. Напомним, что решением правительства от 2008 г. Симфония камней в Гарни считается памятником природы и особо охраняемой территорией.
По словам эколога Самвела Ованнисяна, еще 22 октября они обратились по этому вопросу к старосте села Гарни, который пообещал представить сообщение в полицию.
Прошло больше месяца, и 26 ноября экологи вновь стали свидетелями аналогичной сцены. На этот раз они сняли процесс разрушения скалы.
Когда активисты вновь встретились со старостой села Гарни, тот подтвердил, что Симфония камней расположена в Гарнийском административном районе, однако отметил, что сельская администрация не может контролировать территорию радиусом 7 км и что решение этого вопроса находится в компетенции Министерства экологии.
Экологи убеждены, что при желании эту территорию можно взять под контроль, так как полиция контролирует лишь одну из двух дорог, ведущих к Симфонии камней.
По мнению Сармена Шахиджаняна, если превратить этот памятник природы в зону туризма, то он принесет гарнийцам и Армении больше пользы, чем его эксплуатация в качестве каменоломни.