ՀԿ-ների հայտարարությունը՝ «Մատաղիսի» գործի վերաբերյալ
2008 թվականից Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում քննվող հայտնի «Մատաղիսի» գործը, որն արդեն մոտ ինը տարի է հասարակության ուշադրության կենտրոնում է, թևակոխել է ավարտական՝ դատական վիճաբանությունների փուլ, սակայն դատախազության կողմից անհարկի ձգձգվում է, ինչը մտահոգությունների տեղիք է տալիս, որ փորձ է արվում երկու զինվորների սպանությունը դարձյալ բարդել նախկինում մեղադրված, երեք տարի անարդարացիորեն ազատազրկված և ի վերջո ազատ արձակված երեք անմեղ երիտասարդների՝ Ռազմիկ Սարգսյանի, Մուսա Սերոբյանի և Արայիկ Զալյանի վրա՝ թաքցնելով իրական մեղավորներին:
Վճռաբեկ դատարանում բեկանվելուց հետո նոր նախաքննությունը ի հայտ չի բերել փաստական նոր հանգամանքներ և ներգրավել է Վճռաբեկ դատարանի կողմից ազատ արձակված նույն մեղադրյալներին՝ Ռ. Սարգսյանին, Մ. Սերոբյանին և Ա. Զալյանին:
Դատախազության միջնորդությամբ մի քանի տասնյակ հարցաքննված վկաները ոչ մի նոր բան չկարողացան ավելացնել արդեն իսկ փլուզված մեղադրանքին:
Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այս դատաքննության ընթացքում նախկին զինծառայողները հարցաքննությունների ժամանակ ցուցմունք են տվել իրենց նկատմամբ կիրառված դաժան ծեծերի և կամայական ազատազրկումների վերաբերյալ:
2012 թ. հոկտեմբերի 30-ին դատարանը սույն գործով անցել է դատական վիճաբանությունների փուլ, երբ գործով մեղադրողները պետք է հանդես գային իրենց ճառով, սակայն դատական վիճաբանությունների փուլ անցնելուց հետո՝ մինչ օրս, որի ընթացքում արդեն իսկ նշանակվել է 4 դատական նիստ (նոյեմբերի 7-ին, 14-ին, 19-ին, 23-ին), մեղադրողները տարբեր պատրվակներով, մասնավորապես արձակուրդում գտնվելու, հիվանդ լինելու կամ գործի նյութերին չտիրապետելու պատրվակներով, ձախողել են դատական նիստերը:
Մինչ մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները չեն ներկայանում դատարան, իսկ ներկայացողն էլ պնդում է, որ ինքը գործի նյութերին ծանոթ չէ և չի կարող դատական ճառ կազմել այս գործով՝ դատախազությունը զբաղված է ստվերային գործունեությամբ: Մի շինծու վկայի էր նախապատրաստել դատաքննության համար, որը սակայն, ներկայանալով դատարան հայտարարեց, որ դատարան գրած իր դիմումը թելադրված է եղել մեղադրողներից մեկի կողմից՝ դատարանում ուղիղ նրան մատնանշելով և մեղադրելով նրան նման դիմում թելադրելու մեջ:
Այժմ նոր տվյալներ են ի հայտ գալիս այն մասին, որ դատախազությունը չի դադարեցնում իր ջանքերը այս անձից նոր զրպարտանքներ կորզելու ուղղությամբ: Իր փորձերը դյուրին դարձնելու նպատակով դատախազությունը փորձում է վերակենդանացնել տարիներ առաջ կարճված ու այս գործի հետ կապ չունեցող մեկ այլ գործ՝ դրա միջոցով ճնշում գործադրելու համար այս վկայի վրա:
Զուգահեռաբար դատախազությունը տարբեր շինծու պատրվակներով շարունակում է ձգձգել «Մատաղիսի» քրեական գործը՝ երեք երիտասարդներին պահելով պատանդի կարգավիճակում:
Մատաղիսի գործը զինվորական գործերով արդարադատության կարևորագույն փորձաքար է: Խստորեն դատապարտում ենք փորձերը՝ կասկածելի և անթույլատրելի միջոցներով հիմնավորել անմեղ երիտասարդների առնչությունը քրեական գործի հետ: Այս երիտասարդներն արդեն իսկ իրենց կյանքի երեք լավագույն տարիներն անցկացրել են բանտերում, իսկ ինը տարի ամբաստանյալի աթոռին, ենթարկվել են անտանելի խոշտանգումների և ճնշումների՝ մի բանի համար, որում իրենք մեղավոր չեն, և որի իրական մեղավորները գտնվում են ազատության մեջ: Կոչ ենք անում դատարանին և դատախազությանը՝ հավատարիմ մնալ օրենքին և Սահմանադրությանը: Հայտարարում ենք, որ ամեն ինչ անելու ենք արդարության հաղթանակի համար, այդ թվում՝ մշտադիտարկման ենթարկելով դատավարության ընթացքը, ներգրավելով տեղի և միջազգային հանրության ուշադրությունն ու աջակցությունը:
Հիշեցնենք, որ 2005 թ. մայիսի 18-ին Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանը սպանության մեջ մեղավոր էր ճանաչել թիվ 33651 զորամասի զինծառայողներ Արայիկ Զալյանին, Ռազմիկ Սարգսյանին և Մուսա Սերոբյանին նույն զորամասի երկու զինծառայողների սպանության համար և դատապարտել 15 տարվա ազատազրկման։
Զինվորական դատախազությունը բողոքարկել է դատավճիռը՝ միջնորդելով ամբաստանյալներին դատապարտել ցմահ ազատազրկման։ Ամբաստանյալներն իրենց հերթին բողոքարկել են դատավճիռը՝ հերքելով իրենց մեղսագրվող արարքները և խնդրել են վերանայել գործը։ ՀՀ քրեական և զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանը 2006 թ. մայիսի 30-ին Ա. Զալյանին, Ռ. Սարգսյանին և Մ. Սերոբյանին դատապարտել է ցմահ ազատազրկման։
Սպանված զինծառայողներից մեկի հայրը, ելնելով գործում առկա բազմաթիվ հակասություններից, ներկայացրել է վճռաբեկ բողոք, որտեղ նշել է, որ գործի քննությունը կատարվել է քրեական դատավարության նորմերի խախտումներով, որոնք ազդել են գործի օբյեկտիվ, բազմակողմանի և լրիվ քննության վրա, որի արդյունքում զինծառայողների սպանության իրական կատարողները երկու դատավարությունների ընթացքում չեն մեղադրվել, գտնվել են ազատության մեջ, և նրանց փոխարեն ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել երեք անմեղ զինծառայողներ։
2006 թ. դեկտեմբերի 22-ին՝ սպանությունից մոտ երեք տարի հետո, ՀՀ վճռաբեկ դատարանը բավարարել է տուժողի իրավահաջորդի՝ սպանված զինծառայողի հայր Մ. Մկրտումյանի ներկայացուցչի բողոքը, բեկանել է Ռ. Սարգսյանի, Մ. Սերոբյանի և Ա. Զալյանի վերաբերյալ դատավճիռները և քրեական գործն ուղարկել նոր նախաքննության։

The famous “Mataghis” Case, which has been in our sights for nine years and has been tried in the Shirak Region Court of Common Jurisdiction since 2008, has moved to the final stage of presenting court debates.
However it is being unduly delayed by the prosecutor’s office. This raises concerns that an attempt is being made to once again blame the death of the two soldiers on the three innocent young men, Razmik Sargsyan, Musa Serobyan, and Arayik Zalyan, who were unjustly incarcerated for 3 years and were finally exonerated, and to cover up the real criminals.
After the case was reversed by the Court of Cassation, the new investigation did not reveal any new facts and the same defendants released by the Court of Cassation, R. Sargsyan, M. Serobyan, and A. Zalyan were charged again.
Dozens of witnesses interrogated upon the motion of the prosecutor were unable to add anything new to the charges that had already fallen apart.
Both during the previous and the current trial, the former servicemen testified about violent beating and arbitrary detention used against them during the interrogations.
On October 30, 2012, the Court moved to the stage of court debates, where the prosecutors give their speeches; however so far there have been 4 hearings scheduled (on November 7, November 14, November 19, and November 23) and none of them took place because of various excuses by the prosecutors: being on  holidays, being sick or not being familiar with the case materials.
While the prosecutors advocating for the charges do not appear in court and the one, who appears, states that he is not familiar with the case materials and cannot make a speech about the case, the prosecutor’s office is busy with shady business. The prosecutor’s office had prepared a fake witness for the trial, who however appeared in court and stated that the application was dictated to the witness by one of the prosecutors and even pointed at the prosecutor, accusing him of dictating the application.
Now there is new evidence that the prosecutor’s office does not cease the efforts to extort new insinuations from this person. To make its efforts easier the prosecutor’s office is attempting to revive a case that was dismissed (quash) several years ago and has nothing to do with this case, in order to use it to pressure the witness.
In parallel, the prosecutor’s office continues to protract the “Mataghis” case with fake excuses, while keeping the three young men captive.
The “Mataghis” Case is a touchstone for justice in military cases. We strongly condemn any attempts to use suspicious and inadmissible means to sustain the participation of the innocent young men in the criminal case. These young men have already spent three years of their best lifetime in prison and 9 years in charges, have been subject to unbearable torture and intimidation for something they are not guilty of and the perpetrators of which are free. We call upon the Court and the prosecutor’s office to remain loyal to the law and the Constitution. We declare that we will do everything for justice to triumph, including monitoring the trial and engaging the attention and support of the local and international community.
As a recap, on May 18, 2005, the Syunik region Court of Common Jurisdiction found three servicemen of Military Unit 33651, Arayik Zalyan, Razmik Sargsyan, and Musa Serobyan guilty of the murder of 2 servicemen of the same military unit and sentenced them to 15 years of imprisonment.
The military prosecutor appealed the verdict, petitioning to give a life sentence to the defendants. The defendants appealed the verdict denying the accusations against them and requesting to review the case. On May 30, 2006, The RA Court of Military and Criminal Appeals sentenced A. Zalyan, R. Sargsyan, and M. Serobyan to life in prison.
Based on the numerous contradictions in the case, the father of one of the victims submitted an appeal to the Court of Cassation, where he stated that the examination of the case was done with violations of the norms of criminal procedure, which affected the objective, comprehensive, and complete examination of the case, resulting in the actual perpetrators not to be accused during both trials and remaining free, while the three innocent young men being sentenced to life in prison.
On December 22, 2006, almost three years after the murders, the RA Court of Cassation granted the appeal of the representative of the successor of the victim, M. Mkrtumyan, the father of the murdered serviceman, to reverse the verdict against R. Sargsyan, M. Serobyan, and A. Zalyan and to submit the case for a new investigation.