ԲՆ. «Գաբրիել Պողոսյանը չի ղեկավարի «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց ՊՈԱԿ-ը»
Սույն թվականի նոյեմբերի 28-ին լրացավ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի ՊՈԱԿ-ի տնօրենի նշանակման ժամկետը: ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնի համար ս/թ նոյեմբերի 23-ին կայացված մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված Գաբրիել Պողոսյանը չի նշանակվել այդ պաշտոնում:
ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը նշանակման ժամկետի լրանալու օրը` նոյեմբերի 28-ին, անցկացրել է աշխատանքային  քննարկում, որին հրավիրվել է նաև Գաբրիել Պողոսյանը: Նախարարը, ևս մեկ անգամ կարևորելով արգելոցի կառավարմանը կապված խնդիրները՝ առկա դժվարությունները, ինչպես նաև թեկնածուին կապված հանրային ոչ միաձայն արձագանքն ու հասարակական կազմակերպությունների դիրքորոշումը, թվարկման կարգով նշել է արգելոցի կառավարման, արգելոցում իրականացվող աշխատանքների որակական բարելավման խնդիրները և տնօրենի թեկնածուից պահանջել այս ամենի նկատմամբ գործուն պատասխանատվության ստանձնում:
Նախարարը ևս մեկ անգամ ընդգծել է որ այսօր, առավել քան երբևիցե, արգելոցը լինելու է ինչպես նախարարության, այնպես նաև հասարակական կազմակերպությունների ուշադրության կիզակետում:
Գաբրիել Պողոսյանը, գիտակցելով առկա դժվարությունները և ունենալով նաև լրացուցիչ այլ ծանրաբեռնվածություն, խնդրել է ընթացք չտալ տնօրեն նշանակվելու խնդրանքով ՀՀ բնապահպանության նախարարություն ներկայացրած իր դիմումին:

МЭ: “Габриел Погосян не будет руководить ГНКО “Государственный заповедник “Хосровский лес”
Сегодня Министерство экологии выступило с заявлением, в котором, в частности, говорится: “28 ноября с.г. истек срок назначения директора ГНКО “Государственный заповедник “Хосровский лес”. Министерство экологии РА сообщает, что Габриел Погосян, выигравший конкурс на замещение вакантной должности директора ГНКО “Государственный заповедник “Хосровский лес”, который состоялся 23 ноября с.г., не утвержден на эту должность.
28 ноября, в день истечения срока назначения, министр экологии РА Арам Арутюнян провел рабочее соверщание, на которое был приглашен также Габриел Погосян. Министр еще раз отметил важность проблем, связанных с руководством заповедником, а также неоднозначную реакцию общественных организаций на кандидатуру Погосяна”.
Согласно сообщению Минэкологии, министр подчеркнул, что сегодня, как никогда, заповедник будет находиться в центре внимания как Министерства, так и общественных организаций.
Габриел Погосян, осознав существующие трудности, попросил не давать ход его заявлению с просьбой назначить его директором заповедника.