Վաղը դատարանը կհրապարակի խոշտանգված հարսի գործով դատավճիռը
Նոյեմբերի 30-ին՝ ժամը 11:30-ին, Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանում կհրապարակվի Մարիամ Գևորգյանի գործով դատավճիռը: Դատավճիռը հրապարակվելու է դռնբաց, ցանկացողները կարող են մասնակցել:
Դատավճռի հրապարակմանը մասնակցելու է նաև «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան: Ակնկալում ենք նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և գործով հետաքրքրված քաղաքացիների ներկայությունն ու ակտիվ մասնակցությունը:
Հիշեցնենք, որ Մարիամի սկեսուրը՝ Հայկանուշ Միքայելյանը, իր որդու' Դավիթ Զիրոյանի հետ միասին խոշտանգումների է ենթարկել Մարիամ Գևորգյանին: Մ.Գևորգյանը Զիրոյանի հետ ամուսնացել է 2009 թվականի նոյեմբերին, նույն տարվա դեկտեմբերին մեկնել է Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ աղջկան 10 ամսվա ընթացքում պարբերաբար ծեծի և խոշտանգումների են ենթարկել:
Երևան վերադառնալուց հետո Գևորգյանը դիմել է ոստիկանություն, ամուսնուն մեղադրանք է առաջադրվել «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» և «Ծեծ» հոդվածներով, որոնց համաձայն՝ նրան կարող էին դատապարտել մինչև 3 տարվա ազատազրկման: Քննիչի որոշմամբ Զիրոյանն ազատ է արձակվել՝ Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյակի կապակցությամբ, ՀՀ նախագահի կողմից հայտարարված համաներմամբ: Հայկանուշ Միքայելյանի դեմ առաջադրված է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113 (միջին ծանրության վնասվածքներ հասցնել) և 119 (խոշտանգում) հոդվածներով:

Завтра будет оглашен приговор по делу подвергавшейся пыткам Мариам Геворкян
30 ноября в 11.30 в суде общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской области будет оглашен приговор по делу Мариам Геворкян. Заседание, на котором будет оглашен приговор, пройдет в открытом режиме.
При оглашении приговора будут присутствовать и представители коалиции “Против насилия в отношении женщин”. Мы ожидаем также присутствия и активного участия представителей СМИ и заинтересованных этим делом граждан.
Напомним, что свекровь Мариам Геворкян Айкануш Микаелян вместе со своим сыном Давидом Зирояном подвергали ее пыткам. М.Геворкян вышла замуж за Зирояна в ноябре 2009 года и в декабре того же года уехала с ним в Санкт-Петербург, где в течение 10 месяцев молодую женщину регулярно избивали и подвергали пыткам.
По возвращении в Ереван М.Геворкян обратилась в полицию. Ее мужу было выдвинуто обвинение по статьям “Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью другого лица” и “Избиение”, которые предусматривали лишение свободы сроком до 3-х лет. Решением следователя Зироян был освобожден в соответствии с указом президента РА об амнистии по случаю 20-летия независимостия Республики Армения.
Обвинение против Айкануш Микаелян выдвинуто по статьям 113 и 119 УК РА – причинение вреда средней тяжести и пытки.