Չկա տուժող, չկա հանցագործություն. ռուսաստանցի փորձագետի դիտարկումը Օսկանյանի գործով
«Վարդան Օսկանյանին հնարավոր կլիներ մեղադրել տնտեսական բնույթի հանցագործության մեջ, եթե «Սիվիլիթասի» գործով լիներ տուժող կողմ: Ես մանրակրկիտ ուսումնասիրել եմ այդ գործը, ու այդպես էլ չեմ հասկացել, թե որն էր տուժող կողմը. ըստ օերնքի՝ պետք է ինչ-որ մեկը գնար դատախազություն և հայտներ, որ իրեն թալանել են կամ յուրացրել են իր տված փողերը, սակայն նման բան տեղի չի ունեցել: Հանթսմանի` Օսկանյանին տրամադրված գումարը վերադարձվել է, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը որևէ կորուստ չի ունեցել: Հանցավոր ճանապարհով դրամական միջոցների օրինականացում, այլ կերպ ասած՝ փողերի լվացում նույնպես չկա, քանի որ ոչ ոք չի ապացուցել, որ Հանթսմաններն այդ գումարը հանցավոր ճանապարհով են ձեռք բերել»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանի դեմ հարուցված քրեական գործի վերաբերյալ իր փորձագիտական եզրակացությունը հայտնեց ՌԴ քրեական օրենսգրքի մեկնաբանությունների համահեղինակ, Մոսկվայի պետական իրավաբանական ակադեմիայի պրոֆեսոր Կոչոյին:
Վարդան Օսկանյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը նշեց, որ իրենք այս ամենը գիտեին, պարզապես ցանկանում էին, որ դրա մասին խոսի նաև այն օրենսգիրքը գրողներից մեկը, որին հաճախ հայկական իրավական համակարգը հղումներ է անում:
Կոչոյին հիշեցրեց, որ հայկական, ինչպես նաև ԱՊՀ այլ երկրների քրեական օրենսգիրքը, կազմվել է ռուսաստանյան քրեական օրենսգրքի մոդելով, և դրանք առավելագույնս նման են միմյանց:
Տիգրան Աթանեսյանն ասաց, որ իրենք ռուսաստանցի հեղինակավոր այս մասնագետի փորձագիտական եզրակացությունը կկցեն գործին` ներկայացնելով որպես ուսումնական ձեռնարկ:

Нет потерпевших – нет преступления: мнение российского эксперта о деле В.Осканяна
“Вардана Осканяна можно было бы обвинить в преступлении экономического характера в том случае, если бы в этом деле “Сивилитас” был потерпевшей стороной. Я тщательно изучил дело, но так и не понял, кто является потерпевшим. Согласно закону, кто-то должен был пойти в прокуратуру и заявить, что его обворовали или присвоили его деньги, между тем ничего подобного не было. Сумма, предоставленная Осканяну Хантсманом, возвращена, фонд “Сивилитас” никаких потерь не имел. Отмывания денег тоже нет, поскольку никто не доказал, что эту сумму Хантсман получил преступным путем”,- заявил сегодня на пресс-конференции соавтор комментариев к Уголовному кодексу РФ, профессор Московской государственной юридической академии Самвел Кочои, представляя экспертное заключение по уголовному делу, возбужденному против депутата Национального Собрания Армении Вардана Осканяна.
Адвокат В.Осканяна Тигран Атанесян отметил, что они все это знали, просто хотели, чтобы об этом сказал один из авторов того Уголовного кодекса, на который так часто ссылаются представители армянской правовой системы.
Кочои напомнил о том, что Уголовный кодекс Армении, как и других стран СНГ, был составлен по модели российского УК, поэтому у них так много общего.
Тигран Атанесян заявил, что экспертное заключение авторитетного специалиста из России они приложат к делу в качестве учебного пособия.