ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն ու «Ժառանգություն»-ը հավատարիմ մնացին գիտնականներին
Շաբաթներ առաջ ՀՀ ԱԺ պատգամավորները սկսեցին քննարկել 2013 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը: Պարզվում է, որ գիտության ֆինանսավորման մասով, ի հեճուկս գիտնականների ցանկության, բյուջեում հատկացումների տոկոսային աճ չի նախատեսվում:
Կառավարության և, ըստ էության, իշխող Հանրապետականի այսպիսի մոտեցումը գիտության ֆինանսավորման հարցում էականորեն տարամիտում է ԲՀԿ-ի, ՀԱԿ-ի, «Ժառանգության» և ՀՅԴ-ի նախընտարական ծրագրերում տեղ գտած դրույթներին: Այս կուսակցությունների նախընտարկան ծրագրերը ենթադրում էին, որ 2013 թվականին գիտության ֆինանսավորումը պետք է էականորեն ավելանա:
Փորձեցինք պարզել, թե կառավարության մաս չկազմող կուսակցությունները 2013 թվականի գիտության բյուջեի հետ կապված ի՞նչ առաջակներով են հանդես եկել:
Պարզվեց, որ ԲՀԿ-ն առաջարկել է գիտության ֆինանսավորումը հնգապատկել` տալով վերջինիս ՀՆԱ-ի 1,25 տոկոսի չափով ֆինանսավորում (ներկայիս` 0,25-ի դիմաց):
Իրավական այլ ձևակերպմամբ, բայց մոտավորապես նույնն է առաջարկում ՀԱԿ խմբակցությունը` պահանջելով, որ 2013 թվականին գիտությանը հատկացվի ՀՆԱ-ի 1 տոկոսը:
«Ժառանգույթուն»-ը, առաջարկելով եռապատկել գիտնականների աշխատավարձը, պահանջում է գիտությանը հատկացնել ՀՆԱ-ի 0,96 տոկոսը` դրա համար անհրաժեշտության դեպքում պակասեցնելով Երևանի փողոցների ամենօրյա վերանորոգումները:
Իսկ ահա ՀՅԴ խմբակցությունը, չհամաձայնվելով գիտությանը տրամադրել ՀՆԱ-ի 1 տոկոսը, առաջարկում է գիտության ֆինանսավորումը բարձրացնել ընդամենը շուրջ 10 տոկոսով (հասցնելով այն ՀՆԱ-ի մոտ 0,28 տոկոսի):
Այսպիսով, պարզ է դառնում՝ «Ժառամգություն»-ը, ՀԱԿ-ն ու ԲՀԿ-ն հավատարիմ եղան իրենց` գիտնական-ընտրողներին տրված խոստմանը: Այլ հարց է, որ ՀՀԿ-ական մեծամասնությունը, հավանաբար, իր ավանդույթներին հավատարիմ մնալով՝ չի ավելացնի գիտության ֆինանսավորումը:

АНК, ППА и “Наследие” остались верны своим обещаниям
Несколько недель назад депутаты Национального Собрания Армении приступили к обсуждению проекта госбюджета 2013 г. Оказывается, вопреки желаниям ученых, процентный рост финансирования науки из бюджета не предусмотрен.
Такой подход правительства, или правящей Республиканской партии Армении, к вопросу финансирования научной сферы существенно отличается от положений предвыборных программ партий “Процветающая Армения”, “Наследие”, Армянского национального конгресса и АРФ Дашнакцутюн. Предвыборные программы этих политических сил предусматривали существенное увеличение финансирования науки в 2013 г.
Мы попытались выяснить, с какими предложения относительно бюджета науки в 2013 г. выступили не вошедшие в правительство партии.
Оказалось, что ППА предложила увеличить финансирование науки в 5 раз, выделив этой сфере 1,25% ВВП (вместо нынешних 0,25%).
Примерно то же самое, но с другой правовой формулировкой, предложила фракция АНК, которая потребовала в 2013 г. выделить науке 1% ВВП.
Предложения “Наследия” предусматривают втрое увеличить зарплату ученых, выделить науке 0,96% ВВП, а в случае необходимости сократить суммы, которые выделяются на каждодневный ремонт улиц Еревана.
Фракция АРФ Дашнакцутюн предложила увеличить финансирование научной сферы примерно на 10%, доведя этот показатель до 0,28% ВВП.
Таким образом, стало ясно, что “Наследие”, АНК и ППА остались верны своим обещаниям, которые они дали избирателям- ученым. Другое дело, что республиканское большинство в соответствии со своими традициями, по всей видимости, не увеличит финансирование науки.