Պտղավանքի վերականգնման աշխատանքները չեն սկսվում գումարի սղության պատճառով (լուսանկար)
Կոտայքի մարզի Պտղնի գյուղի միջնադարյան կիսավեր տաճարի` Պտղավանքի վերականգնման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը մշակվել էին դեռ 2008թ., իսկ վերականգնողական աշխատանքները ներառվել էին պետբյուջեի միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում, սակայն վերականգնման աշխատանքները դեռ չեն սկսվել:
Մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը, ի պատասխան «Հետքի» հարցման, Պտղավանքի վերականգնման աշխատանքները չսկսվելը պատճառաբանել է նրանով, որ բյուջետային հատկացումները սուղ են և ուղղվում են արդեն սկսված ու շարունակվող վերականգնման աշխատանքներն ավարտելուն:
Պտղնիի տաճարը 6-7-րդ դարերում կառուցել է իշխան Մանուել Ամատունին:
Պահպանվել են տաճարի հյուսիսային պատն ամբողջությամբ, հարավային պատը մասամբ և արևելյան գմբեթակիր կամարը:
Բարձրարվեստ են Պտղավանքի հարթաքանդակները, քիվերը, լուսամուտների կամարունքները:
Հայտնի են Պտղավանքի հարավային ճակատի լուսամուտի կամարունքի հարթաքանդակները, որոնք պատկերում են աստվածամորը` կողքերին մեկական հրեշտակ ու երեքական առաքյալների:
Առաքյալներից ներքև մի կողմում «Մանուէղ Ամատունեաց Տէր» մակագրությամբ, հեծյալ, գազանի նետահարող Մանուել Ամատունու քանդակն է, մյուսում` առյուծի դեմ նիզակով մենամարտող մարդու` հավանաբար Մանուել Ամատունու որդի Սահակի քանդակը:
Պտղավանքի, ինչպես և Հայաստանի բազմաթիվ այլ հուշարձանների պատերին միջնադարյան արձանագրությունների կողքին կարելի է գտնել նաև հնավայրի այցելուների թողած ժամանակակից «արձանագրությունները»:

Deputy Culture Minister Arev Samvelyan tells Hetq that the government just doesn't have the resources to start renovations on Ptghavank, a domed single-nave basilica church completed in the 6th to 7th centuries.
Blueprints drafted in 2008 for its restoration remain on the drawing board.
The church was constructed by Prince Manuel Amatouni or one of his descendants depending upon the interpretation of the carved hunting scene on the south elevation in which Manuel is defined by name only.
Known for its relief sculptures, the church is located in the village of Ptghni, in Armenia’s Kotayk Province.
Although some restoration work was undertaken in 1940, the structure is in very poor condition.
Most of the north wall, part of the south wall and a connecting arch, and some traces of the vaulting still exist but the cupola and the ceiling vaults have collapsed.
Ptghni is one of the oldest surviving examples of the domed hall church seen in Armenia during the early period.