Պտղավանքի վերականգնման աշխատանքները չեն սկսվում գումարի սղության պատճառով (լուսանկար)
Կոտայքի մարզի Պտղնի գյուղի միջնադարյան կիսավեր տաճարի` Պտղավանքի վերականգնման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը մշակվել էին դեռ 2008թ., իսկ վերականգնողական աշխատանքները ներառվել էին պետբյուջեի միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում, սակայն վերականգնման աշխատանքները դեռ չեն սկսվել:
Մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը, ի պատասխան «Հետքի» հարցման, Պտղավանքի վերականգնման աշխատանքները չսկսվելը պատճառաբանել է նրանով, որ բյուջետային հատկացումները սուղ են և ուղղվում են արդեն սկսված ու շարունակվող վերականգնման աշխատանքներն ավարտելուն:
Պտղնիի տաճարը 6-7-րդ դարերում կառուցել է իշխան Մանուել Ամատունին:
Պահպանվել են տաճարի հյուսիսային պատն ամբողջությամբ, հարավային պատը մասամբ և արևելյան գմբեթակիր կամարը:
Բարձրարվեստ են Պտղավանքի հարթաքանդակները, քիվերը, լուսամուտների կամարունքները:
Հայտնի են Պտղավանքի հարավային ճակատի լուսամուտի կամարունքի հարթաքանդակները, որոնք պատկերում են աստվածամորը` կողքերին մեկական հրեշտակ ու երեքական առաքյալների:
Առաքյալներից ներքև մի կողմում «Մանուէղ Ամատունեաց Տէր» մակագրությամբ, հեծյալ, գազանի նետահարող Մանուել Ամատունու քանդակն է, մյուսում` առյուծի դեմ նիզակով մենամարտող մարդու` հավանաբար Մանուել Ամատունու որդի Սահակի քանդակը:
Պտղավանքի, ինչպես և Հայաստանի բազմաթիվ այլ հուշարձանների պատերին միջնադարյան արձանագրությունների կողքին կարելի է գտնել նաև հնավայրի այցելուների թողած ժամանակակից «արձանագրությունները»:

Работы по восстановлению Птгаванка не начинаются из-за отсутствия денежных средств (фото)
Проектно-сметная документация по восстановлению полуразрушенной средневековой церкви Птгаванк, находящейся в селе Птгни Котайкской области, была составлена еще в 2008 г. Тогда же восстановительные работы были включены в среднесрочную расходную часть госбюджета, однако они так и не начались.
Причины этого заместитель министра культуры РА Арев Самуелян в своем ответе на запрос “Hetq” объяснила тем, что бюджетные субсидии из-за их скудости направляются в первую очередь на завершение уже начатых реставрационных работ.
Церковь в Птгни была построена князем Мануелом Аматуни.
Полностью сохранилась северная стена церкви, частично – южная стена и восточная куполонесущая арка.
Большую художественную ценность представляют имеющиеся на Птгаванке барельефы, кивер и арочные обрамления окон.
Известны барельефы арочного обрамления окна, расположенного на южном фронтоне Птгаванка, которые изображают Богородицу с ангелами и апостолами.
Ниже изображения апостолов с одной стороны высечено изображение Мануела Аматуни, сидящего верхом на лошади и поражающего копьем зверя, с другой – изображение ведущего схватку со львом человека, по всей видимости, сына Мануела Аматуни Саака.
На стенах Птгаванка, как и на стенах многих других армянских памятников, наряду со средневековыми надписями можно увидеть оставленные посетителями современные рисунки и надписи.