Ահազանգ. խաթարում են «Պարզ լիճ» բնության հուշարձանի բնական տեսքը և էկոհամակարգը (լուսանկար)
ՀՀ Քաղաքացի, լուսանկարիչ Վլադիմիր Սարոյանը դեռևս 2012թ. հոկտեմբերի 24-ին Դիլիջան ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի «Պարզ լիճ» բնության հուշարձան համարվող տարածքում կատարված ծառահատումների, ինչպես նաև այդ տարածքում կատարվող ինչ-որ շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ ահազանգել էր ՀՀ բնապահպանության նախարարության թեժ գիծ:
Սակայն ի պատասխան այդ ահազանգին՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից նոյեմբերի 16-ին հայտնել են, որ այդ տեղամասում անմիջապես կատարվել են ուսումնասիրություններ, որոնց արդյունքները բավարար չեն: Այդ իսկ պատճառով ՀՀ բնապահպանության նախարարի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ խնդիրն ավելի մանրամասն ուսումնասիրելու նպատակով: Ուսումնասիրությունների արդյունքների մասին լրացուցիչ կտեղեկացնեն:
Պետք է նշենք, որ քաղաքացի Սարոյանը վերը նշված խնդրով դիմել է նաև Հանրային խորհուրդ և մեր նախաձեռնությանը: Նա մեզ տրամադրել է դեռևս 2012թ. օգոստոսին Դիլիջան ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի «Պարզ լիճ» բնության հուշարձան համարվող տարածքում իր կողմից կատարված լուսանկարները, որոնք նրա կողմից դեռևս երեք ամիս առաջ ներկայացված են եղել ՀՀ բնապահպանության նախարարության համապատասխան ոլորտի աշխատակիցներին:
Այս լուսանկարներում ակնհայտ երևում են բնության հատուկ պահպանվող տարածքի կարգավիճակի հետ անհամատեղելի աշխատանքները, ինչի հետևանքով էական վնաս են հասցվում և արդեն իսկ հասցրել են շրջակա միջավայրին, ինչպես նաև խաթարվել է «Պարզ լիճ» բնության հուշարձանի բնական տեսքը և էկոհամակարգը:
Մեր կարծիքով, ակնհայտ խախտված են «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ազգային պարկի և բնության հուշարձանի պահպանման ռեժիմները: Հերթական անգամ ականատես ենք լինում բնության հատուկ պահպանվող տարածքում կատարվող նմանօրինակ գործունեության, ինչը պետական լիազոր մարմին հանդիսացող ՀՀ Բնապահպանության նախարարության անգործության հետևանք է, քանի որ Դիլիջան ազգային պարկը գտնվում է իրենց անմիջական հսկողության ներքո: Նորից ոչ թե նախարարությունն է հայտնաբերում ակնհայտ խախտումները, այլ ՀՀ քաղաքացիները:
Այս խնդրի վերաբերյալ մեր նախաձեռնությունը այսօր հարցումով դիմել է բնապահպանության նախարարին համապատասխան պարզաբանումներ և փաստաթղթեր ստանալու նպատակով, որոնք ստանալուն պես լրացուցիչ կտեղեկացնենք հանրությունը:

Сигнал: искажаются естественный вид памятника природы – озера Парзлич и его экосистема (фото)
Фотограф Владимир Сароян еще 24 октября с.г. сообщил на “горячую линию” Министерства экологии РА о том, что рядом с являющимся памятником природы озером Парзлич, расположенном на территории национального парка “Дилижан”, производится вырубка деревьев и ведутся строительные работы.
Однако в ответ на этот сигнал 16 ноября из Минэкологии пришел ответ, в котором говорилось, что на данной территории были проведены изучения, результаты которых оказались неудовлетворительными. Поэтому с целью более тщательного изучения проблемы по приказу министра экологии РА создана рабочая группа, о результатах изучения будет сообщено дополнительно.
Следует отметить, что по этому же вопросу Владимир Сароян обратился также в Общественный совет и в нашу инициативу. Он предоставил нам снимки, сделанные в августе 2012 г. на территории памятника природа – озера Парзлич в национальном парке “Дилижан”, которые еще три месяца назад были переданы соответствующим сотрудникам Минэкологии РА.
На снимках отчетливо видно, что осуществляются работы, несовместимые со статусом особо охраняемой территории, вследствие чего окружающей среде наносится и уже нанесен значительный ущерб, а также искажены естественный внешний вид и экосистема озера Парзлич, являющегося памятника природы.
На наш взгляд, в данном случае имеет место явное нарушение режимов сохранения национального парка и памятника природы, установленных законом РА “Об особо охраняемых территориях природы”. Мы в очередной раз становимся свидетелями осуществления подобной деятельности на особо охраняемой территории природы, что является следствием бездействия полномочного органа – Министерства экологии РА, под непосредственным контролем которого находится национальный парк “Дилижан”. И опять очевидные нарушения выявляет не Минэкологии, а граждане.
В связи с этим сегодня наша инициатива обратилась к министру экологии РА для получения соответствующих разъяснений и документов. Как только эти документы будут предоставлены, мы дополнительно проинформируем общественность.