Բացահայտվում են Հայկազ Քոչինյանի կատարած ապօրինություները (տեսանյութ)
Լոռու մարզի Շնող գյուղի նախկին գյուղապետ Հայկազ Քոչինյանը 2007թ. իր որդուց` Էդգար Քոչինյանից 4 900 000 դրամով գնել է 026 LL 36 պետհամարանիշով, 1991 թ. արտադրության անսարք և անօգտագործելի «Մերսեդես-բենց S-500» մակնիշի ավտոմեքենա, որը գնելու օրվանից չի ծառայել գյուղապետարանին և արդեն 5 տարի կանգնած է գյուղապետարանի բակում:
Ըստ փաստաթղթերի՝ մեքենայի առքուվաճառքի աճուրդը կազմակերպվել է 2007թ. փետրվարի 18-ին: Աճուրդային հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Վարդանյանը նոյեմբերի 30-ին «Հետքին» հայտնեց, որ տեղյակ չէ «Մերսեդես բենցի» առքուվաճառքից:
Այսուհանդերձ, անսարք և անօգտագործելի ավտոմեքենայի գազալիցքավորման համար Հայկազ Քոչինյանը 2007-2012թթ. համայնքի բյուջեից Շնողի վարչական տարածքում գտնվող «Կայծոնգազ» ՍՊԸ-ին պատկանող գազալցակայանին յուրաքանչյուր տարի փոխանցել է 1,2 մլն դրամ: «Կայծոնգազ» ՍՊԸ-ն գրանցված է ոստիկանության Թումանյանի բաժնի նախկին ոստիկանապետ Արտուշ Բոշյանի քրոջ` Անժելա Բոշյանի և Հայկազ Քոչինյանի կնոջ՝ Մարինե Ավետյանի անուններով:
Գյուղապետարանը գազով լիցքավորվող այլ ավտոմեքենա չի ունեցել, 1,2 մլն դրամ փոխանցված գումարի գազն էլ մնացել է գազի լցակայանի տնօրինությանը: «Մերսեդես բենց» ավտոմեքենայի առքուվաճառքի գործարքի, լիցքավորման, վերանորոգման համար վերջին 5 տարում Հ.Քոչինյանը Շնողի համայնքի բյուջեից ծախսել է 10,9 մլն դրամ:
Ի՞նչ հիմքերով են, այսուհանդերձ, անսարք մեքենայի լիցքավորման համար համայնքի բյուջեից տարիներ շարունակ կատարվել վճարումներ: Հարցին Շնողի գյուղապետարանի գլխավոր հաշվապահ Սվետլանա Ջավախյանը պատասխանեց. «Ճիշտ է, ես ստորագրել եմ պարուչենիայի տակ, բայց դրա պատասխանատուն ե՞ս եմ»:
Սվետլանա Ջավախյանը նույնպես փաստեց, որ «Մերսեդես բենցը» վերջին 5 տարում անօգտագործելի է եղել: Հաշվապահը ավտոմեքենայի վազքի որևէ ուղեգիր չուներ մեզ ներկայացնելու համար:
«Մերսեդես բենցը» գնելուց 3 տարի հետո՝ 2010թ. հունվարի 20-ին, Հայկազ Քոչինյանը համայնքի բյուջեի 4 260 000 դրամով իր համագյուղացի Գառնիկ Մաշինյանից գնել է ծառայողական 2-րդ ավտոմեքենան` 2005թ. արտադրության վազ 21-21 մակնիշի «Նիվա»:
Գյուղապետ Հովիկ Սահակյանը կարծում է, որ «Նիվան» իր մաշվածությամբ չի համապատասխանում համայնքի բյուջեից վճարված գումարին: «Նիվան» աշխատել է միայն բենզինով, չի ունեցել գազի լիցքավորման սարքավորումներ:
Գլխավոր հաշվապահ Սվետլանա Ջավախյանը չուներ նաև «Նիվա» ծառայողական ավտոմեքենայի վազքի ուղեգրեր: Գյուղապետարանում բացահայտել են նաև, որ գյուղի խորհրդային տարիներից ժառանգություն մնացած, 1989թ. արտադրության T-70C մակնիշի անօգտագործելի տրակտորը տարիներ շարունակ անտեր է եղել և որևէ մեկի անունով գրանցում և տեխնիկական վկայական չի ունեցել:
Հայկազ Քոչինյանը այն 2010թ. ձևակերպել է շնողցի Արայիկ Ավետյանի անունով, որից էլ 2010թ. ապրիլի 26-ին համայնքի բյուջեի 3 740 000 դրամով գնել է 23 տարեկան անօգտագործելի տրակտորը: Տրակտորի տեխնիկական վկայականը պատրաստվել է տրակտորի գնման 26.04.2010թ. տեղի ունեցած աճուրդից 16 օր հետո` 2010թ. մայիսի 12-ին:
ՀՀ հողօգտագործողներին մատչելի գներով դիզելային վառելանյութի ձեռքբերման նպատակով պետական աջակցության ծրագիրը հաստատելու և ՀՀ գյուղնախարարությանը գումար հատկացնելու մասին N 75-Ն որոշման շրջանակներում «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ի հաշվեհամարին փոխանցված 2 800 000 դրամի դիմաց 2012թ. ապրիլի 2-ին Հայկազ Քոչինյանին «Ֆլեշը» 350 դրամով 8000 լիտր դիզելային վառելանյութ է հանձնել` Շնողի գյուղացիներին հողի մշակության գործում աջակցելու համար:
Գլխավոր հաշվապահ Սվետլանա Ջավախյանն ասում է, որ դիզվառելիքը Հայկազ Քոչինյանն ի պահ է տվել իր բենզինի լցակայանի աշխատակից Սամվել Հոբոսյանին, ով նաև վարձակալությամբ շահագործում է լցակայանը: Ըստ գլխավոր հաշվապահի՝ դիզվառելիքի տնօրինմանը գյուղապետարանի որևէ աշխատող չի մասնակցել:
Աջակցություն ուղարկված էժան դիզվառելիքի հետ կապված շնողնեցի տրակտորիստ Սարբեկ Ամիրջանյանը «Հետքին» ասաց. «Գյուղապետի ընտրություններից առաջ ցուցակագրեցին: Ասացին՝ լիտրը 350 դրամով են տալու, բայց էդպես էլ գյուղում ոչ մեկին դիզվառելիք չտվեցին»:
Դիզվառելիք չէին ստացել նաև Շնողի փողոցներում մեր կողմից հարցված բազմաթիվ շնողցիներ: Այս օրերին զայրացած շնողնեցիները նախկին գյուղապետից պահանջում են «Շնողի բժշկական ամբուլատորիա» ՓԲԸ-ին վերադարձնել իր կողմից անօրինական սեփականաշնորհված ամբուլատորիայի 2-րդ հարկի 400 ք.մ. տարածքը` այնտեղ գյուղացիների ամբուլատոր ստացիոնար բուժումներ կազմակերպելու նպատակով:
Ամբուլատորիան սպասարկում է Շնող և Թեղուտ գյուղերի բնակչությանը: «Հետքը» Շնողի ամբուլատորիայի խնդրին անդրադարձել է դեռ 1 տարի առաջ: Հայկազ Քոչինյանը տարածքը սեփականաշնորհել է 2005թ. այն ժամանակ ամբուլատորիայի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Ազարյանի հետ կնքած պայմանագրով: Պայմանագրով Հայկազ Քոչինյանը պարտավորվել է 3-օրյա ժամկետում վճարել տարածքի 600 000 դրամ արժեքը, որը անցած 7 տարում այդպես էլ չի վճարել:
«Սահմանված 3-օրյա ժամկետում տարածքի արժեքը չվճարելու դեպքում Հայկազ Քոչինյանը պարտավոր է չվճարված յուրաքանչյուր օրվա համար տարածքի սահմանված գնի 0,1 տոկոսի չափով տուգանք վճարել ամբուլատորիային»,- ասում է ամբուլատորիայի տնօրեն, բժշկուհի Հերմինե Առաքելյանը:
Շնողի գյուղապետ Հովիկ Սահակյանը անթույլատրելի է համարում գյուղի համար անհրաժեշտ օբյեկտի 400 ք.մ. տարածքի՝ Հայկազ Քոչինյանի կողմից անվճար սեփականաշնորհվելը: Գյուղապետը վճռականորեն է տրամադրված տարածքը ամբուլատորիային վերադարձնելու գործում:
Ու մինչ շնողնեցիները ամեն օր բացահայտում են Հայկազ Քոչինյանի նախկինում կատարած անօրինականություները, մարզի իրավապահները նոր մեթոդներ են հնարում դրանք ամեն գնով կոծկելու համար:

Разоблачаются беззакония Айказа Кочиняна (видео)
Бывший староста села Шнох Лорийской области Айказ Кочинян в 2007 г. купил у своего сына Эдгара Кочиняна за 4.900.000 драмов неисправный автомобиль марки “Мерседес-Бенц S-500”, выпуска 1991 года, который со дня приобретения стоял во дворе сельской администрации.
Согласно документам, аукцион по продаже машины был проведен 18 февраля 2007 г. 30 ноября председатель аукционной комиссии Овик Варданян сказал “Hetq”, что не в курсе купли-продажи “Мерседеса”.
Тем не менее, на заправку газом неисправного автомобиля Айказ Кочинян в 2007-2012 гг. из бюджета общины перечислил ООО “Кайцонгаз”, действующего на административной территории Шноха, 1,2 млн драмов за каждый год. Данное ООО зарегистрировано на Анжелу Бошян, сестру бывшего начальника полиции Туманянского района Артуша Бошяна, и жену Айказа Кочиняна Марине Аветян.
Другой работающей на газе машины у администрации села не было. Что касается газа, за который ООО было перечислено 1,2 млн драмов, остался в распоряжении газозаправочной станции. За последние 5 лет на сделку по купле-продаже “Мерседеса”, его заправку и ремонт Айказ Кочинян потратил из бюджета общины 10,9 млн драмов.
И все же, на каком основании в течение многих лет из общинного бюжета выделялись деньги на заправку неисправного автомобиля? На этот вопрос главный бухгалтер сельской администрации Светлана Джавахян ответила: “Я действительно ставила свою подпись под поручениями, но разве я несу за это ответственность?”
20 января 2010 г., спустя три года после покупки автомобиля, Айказ Кочинян за 4. 260.000 драмов, выделенных из бюджета общины, приобрел у своего односельчанина Гарника Машиняна второй служебный автомобиль - “Ниву” производства 2005 г.
По мнению главы сельской администрации Овика Саакяна, по степени своей изношенности “Нива” не соответствует цене, заплаченной за нее из бюджета общины. Машина работала только на бензине и не имела специального приспособления для заправки газом.
В администрации села также выяснили, что не использовавшийся многие годы трактор Т-70С выпуска 1989 г., который не был зарегистрирован на чье-либо имя и не имел технического паспорта, в 2010 г. Айказ Кочинян зарегистрировал на жителя Шноха Араика Аветяна, у которого 26 апреля того же года купил эту технику за 3.740.000 драмов из общинного бюджета. Технический паспорт трактора был получен через 16 дней после прведения аукциона – 12 мая 2010 г.
С целью утверждения программы обеспечения землепользователей дешевым дизельным топливом Министерству сельского хозяйства РА была выделена определенная сумма. В рамках этой программы 2 800 000 драмов было перечислено на расчетный счет ООО “Флеш”, против чего 2 апреля 2012 г. эта компания передала Айказу Кочиняну 8000 л дизтоплива по цене 350 драмов за литр.
По словам главного бухгалтера Светланы Джавахян, А.Кочинян передал дизтопливо на хранение работнику своей бензозаправочной станции Самвелу Гобосяну. Никто из сотрудников сельской администрации не смог распорядиться этим дизтопливом.
В беседе с “Hetq” тракторист Сарибек Амирджанян рассказал следующее: “До выборов старосты составили список. Сказали, что дадут дизтопливо – 350 драмов за литр, но никто в селе это дизтопливо так и не получил”.
В те дни возмущенные шнохцы требовали от бывшего старосты вернуть ЗАО “Шнохская медицинская амбулатория” незаконно приватизированное на 2-ом этаже этого учреждения помещение площадью 400 кв.м. Жители села хотели, чтобы там было создано стационарное отделение.
Это помещение Айказ Кочинян приватизировал в 2005 году на основании договора, заключенного с и.о.директора амбулатории Кареном Азаряном. Согласно договору, Кочинян обязался в трехдневный срок заплатить за помещение 600 000 драмов. Прошло уже 7 лет, однако деньги до сих пор не выплачены.
Староста Шноха Овик Саакян считает недопустимым бесплатную приватизацию Кочиняном столь необходимого для села помещения. Он решительно настроен на то, чтобы вернуть помещение амбулатории.
Между тем пока в Шнохе каждый день разоблачают новые беззакония Айказа Кочиняна, местные правоохранители пытаются всячески их покрывать.