Ֆինանսների նախարարը բյուջեի նախագիծը ներկայացնում է օրենքի խախտումով
Ազգային ժողովում քննարկվում է 2013թ. բյուջեի նախագիծը: Այն ներկայացնում է ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա ներկայացմամբ՝ պատգամավորներից, հանձնաժողովներից ստացվել է 406 առաջարկություն: Կառավարությունն ընդունել և համապատասխան փոփոխություններ է կատարել միայն ստացված հարցերի 16,5 տոկոսի վերաբերյալ:
Անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը դժգոհեց, որ ֆինանսների նախարարը խախտում է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքը և չի ներկայացնում ընդունված կամ մերժված առաջարկությունները, մինչդեռ դրա համար օրենքով հատկացված է 1 ժամ:
Ֆինանսների նախարարը չընդունեց, որ օրենք է խախտում:
Դրանից հետո պատգամավորները հերթով սկսեցին հարցնել, թե ինչու են իրենց առաջարկները մերժվել, քանի որ «տրամաբանություն չէին տեսնում», իսկ նախարարը պարզաբանումներ չէր ներկայացրել:
Դիմելով նախարարին՝ պատգամավոր Արմեն Մխիթարյանն ասաց, որ ներկայացրել էր ընդամենը 3 առաջարկ, որոնք ամբողջությամբ մերժվել են: Առաջարկներից մեկը վերաբերում էր Երևանում գտնվող դպրոցներից մեկի վերանորոգմանը: «Արդեն 5 տարի է՝ նույն հարցով դիմում եմ: Մարդ կա՝ 3-4 դպրոցի հարցով է դիմում ու չի մերժվում, ես չեմ հասկանում»,- դժգոհեց պատգամավորը:
2013թ. նախատեսվում է բյուջեի պակասորդը հասցնել մինչև ՀՆԱ-ի 2.6 տոկոսի, որը 0.2 տոկոսային կետով ցածր է 2012թ. սպասվող նույն ցուցանիշից: Նախատեսվում է, որ 2013թ. ապահովվելու է հարկային եկամուտների և տուրքերի 13.7 տոկոս աճ և ՀՆԱ-ում 0.8 տոկոսային կետով աճ:
Տարվա համար նախատեսված հարկային եկամուտների և տուրքերի տարեկան ցուցանիշի 5.9 տոկոսը նախատեսվել է ապահովել վարչարարական միջոցառումների և օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման շնորհիվ: Կանխատեսվում է տնտեսական աճը հասցնել 6.2 տոկոսի:

Министр финансов представлет проект госбюджета с нарушением регламента НС
В Национальном Собрании обсуждается проект госбюджета 2013 г. Документ представляет министр финансов Ваче Габриелян. Он сообщил, что от депутатов и парламентских комиссий поступило 406 предложений. Правительство приняло лишь 16,5% предложений, в соответствии с которыми внесло определенные изменения.
Независимый депутат Эдмон Марукян выразил недовольство тем, что глава Минфина нарушает регламент Национального Собрания и не представляет принятые и отклоненные предложения, тогда как закон предусматривает для этого 1 час.
Ваче Габриелян не согласился с этим замечанием. После этого депутаты один за другим стали спрашивать, почему их предложения не приняты и при этом министр никаких объяснений не дает.
Депутат Армен Мхитарян сообщил, что все три его предложения отклонены. Одно из них касалось ремонта одной из ереванских школ. “По этому вопросу я обращаюсь уже пятый год. Некоторые депутаты обращались в связи с третьей и даже четвертой школой, и им не отказывали. Я ничего не понимаю”,- недовольно заявил депутат.
В 2013 г. дефицит бюджета предусмотрено сократить до 2,6% ВВП, что на 0,2% меньше показателя, ожидавшегося в 2012 г. В будущем году также планируется обеспечить рост налоговых доходов и пошлин на 13,7% и рост ВВП на 0,8%. Экономический рост предусмотрено довести до 6,2%.