Պայքար չկազմակերպելու դեպքում Հայաստանում հրդեհները կարող է հանգեցնել էկոլոգիական աղետի
Հայաստանում անտառային հրդեհների ռիսկերի կառավարման գործող օրենսդրական, կարգավորիչ և ինստիտուցիոնալ շրջանակի վերաբերյալ զեկույցի եզրակացությունները քննարկվեցին այսօր Երևանում անցկացված կլոր սեղանի ընթացքում:
Միջոցառումը կազմակերպել են ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը և Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը Համաշխարհային հրդեհների վերահսկման կենտրոնի (GFMC) համագործակցությամբ «Շրջակա միջավայրը և անվտանգությունը» (ENVSEC / ՇՄԱ) նախաձեռնության շրջանակներում: Կլոր սեղանին մասնակցեց համապատասխան պետական մարմիններից, միջազգային կազմակերպություններից և քաղաքացիական հասարակության շուրջ 40 ներկայացուցիչ:
«Անտառային հրդեհները վտանգավոր են Հայաստանի, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանի համար, և խնդիրը չի կարող լուծվել միայն մեկ կազմակերպութան կամ պետական մարմնի միջոցով: Կարևոր է ապահովել պետական կառույցների, տեղի ու միջազգային կազմակերպությունների և դոնոր համայնքի համագործակցությունը և համատեղ ջանքերը անտառային հրդեհների կանխարգելման և վերահսկման կարողությունների շարունական հզորացման համար»,- ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Ուիլյամ Հանլոնը:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին անտառային և այլ տարածքների հրդեհների կառավարման Հայաստանի 2012թ. գործողությունների պլանը և դրա իրականացման ռազմավարությունը:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Փրկարար ծառայության փոխտնօրեն գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանը նշեց. «Հայաստանի չոր կլիմայական պայմաններում անտառային հրդեհները կարող են ոչնչացնել անտառներ, այգիներ, խոտածածկ տարածքներ: Համակողմանի ու հետևողական պայքար չկազմակերպելու դեպքում այն կարող է հանգեցնել էկոլոգիական աղետի: Հենց դա է պատճառը, որ քննարկվող հարցն իր հրատապությամբ Հայաստանի համար ունի ռազմավարական նշանակություն»:
Քննարկումը նպատակադրված է բարելավել Հարավային Կովկասում անտառային հրդեհների վերահսկումը, աջակցել երկրներին ձևավորելու ազգային անտառների հակահրդեհային վերահսկման քաղաքականությունը, դրա իրականացման ռազմավարությունն ու խթանելու տարածաշրջանային համագործակցությունը:
ՇՄԱ-ն 6 կազմակերպության՝ ԵԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի, ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի, ՄԱԿ-ի Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային բնապահպանական կենտրոնի և ՆԱՏՕ-ի՝ իբրև ասոցիացված գործընկերոջ համագործակցություն է, որի նպատակն է մասնակից երկրներում և տարածաշրջաններում շրջակա միջավայրի և անվտանգության միջև կապի հայտնաբերումը և խնդիրների լուծումը:

The conclusions of a report on the existing legislative, regulatory and institutional framework for wildfires risk management in Armenia were discussed at a roundtable discussion in Yerevan today.
The event was organized by the OSCE Office in Yerevan and the Armenian Ministry of Emergency Situations in co-operation with the Global Fire Monitoring Centre (GFMC) within the Environment and Security Initiative (ENVSEC) and brings together some 40 representatives from relevant state agencies, civil society and international organizations.
“Wildfires are a threat in Armenia and the wider region and this issue cannot be solved by a single organization or a state agency. It is important to ensure the co-operation and consolidated efforts of state agencies, international and local organizations and the donor community to continuously enhance capacities to prevent and control wildfires,” said William Hanlon, Deputy Head of the OSCE Office in Yerevan.
The participants discussed Armenia’s 2012 fire management action plan for forest and other land types and the strategy for its implementation.
Major-General Vrezh Gabrielyan, the Deputy Director of the Armenian Rescue Service at the Ministry of Emergency Situations, said: “The issue discussed today is of strategic importance for Armenia. The country’s dry climatic conditions contribute to the risk of forest fires that could destroy trees and grass areas, and cause an ecological catastrophe, unless comprehensive and consistent efforts are taken to prevent and combat it.”
The discussion is aimed at improving forest fire management in the South Caucasus, as well as to help the countries formulating national forest fire management policies and implementation strategies, and enhance regional co-operation.
The ENVSEC is a partnership of six organizations – the OSCE, the UN Development Programme, the UN Environment Programme, the UN Economic Commission for Europe, Regional Environment Centre for Central and Eastern Europe and NATO as an associate partner - with the goal of identifying and addressing the links between the environment and security in participating countries and regions.