Ինչո՞ւ երրորդ անգամ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Առաջին հարցն այն է, թե ինչու՞ են Կոնգրեսին խնդրում երրորդ անգամ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Հայտնի է, որ Ներկայացուցիչների պալատը արդեն երկու անգամ ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևեր՝ 1975 և 1984 թվականներին։ Ի՞նչ օգուտ կտա բանաձևի երրորդ անգամ ընդունումը հայերին։ Եվ եթե այն ընդունվի այս տարի, արդյո՞ք հաջորդ տարի այն չորրոդ անգամ ընդունելու մեկ այլ փորձ կարվի։
Ոմանք կարող են թյուր տպավորություն ունենալ, որ նման բանաձևերը կօգնեն հայերին Թուրքիայից հետ ստանալ իրենց բռնագրավված հողերն ու գողացված ունեցվածքը։ Սա պարզապես չի համապատասխանում իրականությանը։ Հիշատակված բանաձևերն արտահայտում են Կոնգրեսի «կարծիքը» և չունեն օրենքի ուժ։ Ավելին, եթե այս բանաձևերն ունենային որևէ իրական օգուտներ, հայերը կօգտվեին դրանցից բանաձևերի ընդունման պահից տասնամյակների ընթացքում։
Դրական տեսանկյունից, այս բանաձևերի ընդունումն ունի էթիկական, հոգեբանական և քաղաքական կողմեր։ Բարոյականությունը թելադրում է, որ մի ամբողջ ազգի զանգվածային սպանությունը չպետք է մոռացվի կամ անտեսվի։ Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի իշխանությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի շարունակական ժխտումն է, որ ստիպում է հայերին ամեն տարի ներկայացնել նման բանաձևերը Կոնգրես։ Ցավոք, ԱՄՆ-ի հաջորդական վարչակազմերը ևս իրենց մեղքի բաժինն ունեն այս ստոր գործում՝ օգնելով և սատարելով թուրք ժխտողներին և անբարոյական բառախաղեր խաղալով 1,5 միլիոն անմեղ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների բնաջնջման կապակցությամբ։
Նման բանաձևի ընդունման հոգեբանական արժեքն այն է, որ ցեղասպանության զոհերի ժառանգները բավարարվածություն կստանան, երբ իրենց կորուստն ու ցավը ընդունվի աշխարհի ամենամեծ ժողովրդավարական երկրի օրենսդրի կողմից։
Քաղաքական աղմուկը, որը բարձրանում է, ամեն անգամ, երբ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը ներկայացվում է Կոնգրես, պայմանավորված է Թուրքիայի կառավարության սկանդալային վարքագծով։ Յուրաքանչյուր տարի ԱՄՆ-ի Կոնգրեսն ընդունում է նման բանաձևեր տասնյակ հարցերի շուրջ, սակայն դրանցից ոչ մեկը չի դառնում թերթերի քննարկման առարկա։ Թուրիքիայի առաջնորդները ստեղծում են նման խառնաշփոթ իրավիճակ՝ սպառնալիքներ ներկայացնելով Միացյալ Նահանգներին, ուղարկելով բարձրաստիճան պատվիրակություններ Վաշինգտոն, վարձելով հզոր լոբբիստական ընկերություններ և ծախսելով արժեքավոր քաղաքական կապիտալ, որոնց արդյունքում, ի վերջո, միլիոնավոր մարդիկ իրազեկ են դառնում Հայոց ցեղասպանության փաստի մասին։ Թեև Թուրքիայի նպատակն է քողարկել գրեթե մեկ դար առաջ տեղի ունեցած հայերի զանգվածային սպանությունը, այնուամենայնիվ իրենց կատաղի արձագանքի հետևանքով անմտորեն ամբողջ աշխարհին բացահայտում են իրենց նախահայրերի կողմից կատարված ստոր ոճրագործության մասին։
Հուսանք, Թուրքիայի կառավարությունը մեկ անգամ ևս կկիրառի իրեն բնորոշ «կռվարար» մարտավարությունը՝ դրանով իսկ հրավիրելով միջազգային համայնքի ուշադրությունը հայոց ցեղասպանության հարցի վրա։ Նոր ներկայացված բանաձևը կարող է միայն օգտվել թուրքական նման քարոզարշավից, քանի որ Հանրապետականներով ղեկավարված ներկայացուցիչների պալատը հավանաբար չի անդրադառնա դրան մոտ ապագայում, երբ նույնիսկ հայասեր Դեմոկրատները բանաձևը քվեարկման չդրեցին անցած տարվա վերջին, երբ նրանք մեծամասնություն էին կազմում։
Անշուշտ, Թուրքիայի պաշտոնյանները կարող են նույնիսկ ավելի օգտակար լինել, եթե չսպասված ճգնաժամային իրավիճակներ ստեղծեն Միացյալ Նահանգների հետ՝ որը կստիպի Դեմոկրատների վարչակազմին և Հանրապետականների Կոնգրեսի ղեկավարությանը, որ սատար կանգնեն հայոց ցեղասպանության բանաձևին։ Մինչ այդ ամերիկահայ համայնքը կպահի այս հրատապ հարցը և պատրաստ կլինի էլ ավելի ակտիվ կերպով արծարծել այն ցանկացած պատեհ պահին՝ ստիպելով Թուրքիայի կառավարությանը ծախսել միլիոնավոր դոլարներ շարունակական լոբբիստական ջանքերի վրա։
Նման հնարավորություն կարող է ընձեռվել ավելի ուշ այս ամիս Թուրքիայի «մարդասիրական» երկրորդ նավախմբի և Իսրայելի ռազմային նավատորմի միջև հնարավոր արյունալի առճակատման հետևանքով, որը կարող է զայրացնել ԱՄՆ-ին և Իսրայելի ղեկավարներին՝ ստիպելով նրանց քվեարկության դնել հայկական ցեղասպանության բանաձևերը իրենց երկրների համապատասխան օրենսդիր մարմիններում։ Հայերը կվրդովվեն՝ տեսնելով որ ցեղասպանության հարցն շահագործվում է որպես քաղաքական ֆուտբոլ, սակայն նրանք չունեն մեծ ընտրություն, քանի որ նրանք նույնքան վիրավորված էին, երբ բանաձևը չէր ընդունվում բոլորովին անհիմն պատճառներով։
Առաջ անցնելով ցեղասպանության հարցից՝ այս տարի ամերիկահայերը կարող են Կոնգրեսին ներկայացնել այլ բանաձևեր հայ-թուրքական հարաբերությունների կապակցությամբ՝
- ստիպել Թուրքիային վերադարձնել յուrացված հայկական եկեղեցիները Ստամբուլի հայկական պատրիարքարանին՝ թույլ տալով, որ դրանք գործեն որպես եկեղեցիներ, և ոչ թե՝ թանգարաններ, մզքիթներ կամ տեսարժան վայրեր,
- հարգանքի տուրք մատուցել իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինին, ով հորինեց «ցեղասպանություն» տերմինը՝ ազդված լինելով 1915 թվականի հայերի զանգվածային սպանություններից,
- խրախուսել Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի շրջափակման վերացումը և
- սատարել Թուրքիայում ապրող բոլոր փոքրամասնությունների (ալեվիներ, հայեր, ասորիներ, հույներ, հրեաներ և քրդեր) մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։
Առաջիկա Կոնգրեսի և նախագահական ընտրությունների շեմին և Արևելյան միջերկրածովյան տարածաշրջանում անսպասելի զարգացումների արդյունքում, մենք կարող ենք բախվել ծանրաբեռնված և քաոսային քաղաքական սեզոնի հետ։ Կարևոր է, որ ամերիկահայերն ու իրենց աջակիցները լինեն լավ տեղեկացված, ակտիվ և պատրաստակամ պաշտպանելու հայկական շահերը։

Why Pass an Armenian Genocide Resolution for the Third Time?
The first question is why Congress is being asked to pass a genocide resolution for the third time? As is well known, the House of Representatives twice adopted resolutions acknowledging the Armenian Genocide, in 1975 and 1984. What would Armenians gain by adopting the resolution for the third time? And if it passes this year, would another attempt be made to pass it again for the fourth time next year?
Some may be under the mistaken impression that such resolutions would help Armenians obtain restitution from Turkey for their confiscated lands and stolen possessions. This is simply not true. Commemorative resolutions express "the sense" of Congress and do not have the force of law. Furthermore, if these resolutions had any real benefits, Armenians would have taken advantage of them during the decades since their adoption!
On the positive side, the passage of these resolutions have ethical, psychological, and political dimensions. Morality dictates that the mass murder of an entire nation not be forgotten or ignored. Yet, it is the Turkish government’s continued denial of the Armenian Genocide that compels Armenians to present such resolutions to Congress year after year. Regrettably, successive U.S. administrations also share the blame in this sordid affair by aiding and abetting the Turkish denialists, and playing unethical word games with the extermination of 1.5 million innocent men, women and children.
The psychological advantage of passing such a resolution is the satisfaction received by descendants of genocide victims when their loss and pain are acknowledged by the legislature of the world’s greatest democracy.
The political raucous, whenever an Armenian Genocide resolution is introduced in Congress, is due to the Turkish government’s scandalous behavior. Dozens of commemorative resolutions on a variety of issues are adopted by the U.S. Congress each year, yet not a single one makes the news. Because Turkish leaders create such mayhem by making threats against the United States, dispatching high-level delegations to Washington, hiring powerful lobbying firms, and spending valuable political capital, they end up making millions of people aware of the facts of the Armenian Genocide. While the Turkish intent is to cover up the mass murder of Armenians almost a century ago, their berserk reaction inadvertently succeeds in publicizing to the whole world the dastardly crimes committed by their forefathers.
Hopefully, the Turkish government would once again resort to its normal bullying tactics, thereby attracting the attention of the international community to the Armenian Genocide issue. The newly introduced resolution can only benefit from such Turkish-generated publicity, since the Republican-dominated House is not likely to act on it anytime soon, not that the more sympathetic Democrats had a greater degree of enthusiasm to bring it to a vote late last year, when they were in power!
Certainly, Turkish officials could be even more helpful should they create unexpected crises with the United States, thus forcing the hand of both the Democratic administration and Republican House leadership to support the genocide resolution. Meanwhile, the Armenian-American community would keep the issue alive and ready to be triggered at the opportune moment, causing the Turkish side to spend millions of dollars in on-going lobbying efforts!
Such an opportunity may come later this month with a possible bloody confrontation between the second Turkish "humanitarian" flotilla and Israel’s Navy, which could trigger the ire of U.S. and Israeli leaders, compelling them to put the pending Genocide resolutions to a vote in their respective legislatures. While Armenians would resent seeing the genocide issue used as a political football, they may not have much of a choice, since they have been just as offended when the resolution was not being adopted for all the wrong reasons!
Going beyond the genocide issue, Armenian-Americans may introduce several other resolutions in Congress this year involving Armenian-Turkish relations:
-- Urging Turkey to return the expropriated Armenian churches to the Armenian Patriarchate of Istanbul, allowing them to function as churches, not museums, mosques, or touristic sites;
-- Honoring the distinguished jurist Raphael Lemkin who coined the term genocide, influenced by the mass murder of Armenians in 1915;
-- Advocating the lifting of the blockade of Armenia imposed by Turkey and Azerbaijan; and
-- Supporting the protection of human rights of all minorities in Turkey (Alevis, Armenians, Assyrians, Greeks, Jews, and Kurds).
With the upcoming congressional and presidential elections, and unexpected developments in the Eastern Mediterranean, we may be facing a hectic and chaotic political season. It is critical for Armenian-Americans and their supporters to remain well informed, active, and committed to the pursuit of Armenian interests.