Ֆիննախն ասում է, որ խախտումներ չեն եղել
«Հետք» ինտերնետային թերթում ս.թ. դեկտեմբերի 4-ին և 5-ին տեղ գտած հրապարակումներն այն մասին, որ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը «ՀՀ 2013 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է օրենքի խախտումով, չեն համապատասխանում իրականությանը: Նախագծի վերաբերյալ ստացված բոլոր առաջարկների գրավոր պատասխանները ներկայացվել են ԱԺ պատգամավորներին, ինչպես նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարը ներկայացրել է ընդհանուր տեղեկատվություն՝ ստացված, ընդունված և մերժված առաջարկությունների վերաբերյալ: Նշենք, որ ընդհանուր առմամբ ստացվել է 406 առաջարկություն, որից 67-ն ընդունվել է, 207-ը կարող է օգտագործվել առաջիկա տարիների ընթացքում, իսկ 137-ն ընդունելի չի համարվել, ուստի դրանց բոլորին առանձին-առանձին անդրադառնալ և բանավոր պարզաբանումներ ներկայացնել պարզապես հնարավոր չէր:
Ինչ վերաբերում է այն պնդմանը, թե «բյուջեն ընդունվեց՝ առանց եկամուտների քննարկման», հայտնում ենք, որ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների 06.11.2012 թ. հրավիրված համատեղ նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև 2013 թվականի պետական բյուջեի եկամուտների ձևավորման հարցը:

Министр финансов утверждает, что нарушений не было
Размещенные на сайте интернет-газеты "Hetq" 4 и 5 декабря с.г. публикации, согласно которым министр финансов РА Ваче Габриелян представил проект закона "О госбюджете РА 2013 г." с нарушениями закона, не соответствуют действительности.
Депутатам Национального Собрания были представлены письменные ответы на все полученные по проекту предложения. Кроме того, министр финансов РА представил общую информацию о полученных, принятых и отклоненных предложениях. Отметим, что было получено в общей сложности 406 предложений, 67 из которых были приняты, 207 – могут быть использованы в ближайшие годы, а 137 – признаны неприемлемыми. Поэтому представить устные пояснения и коснуться по отдельности всех предложений было просто невозможно.
Что касается утверждения о том, что "бюджет был принят без обсуждения доходов", сообщаем, что на заседании, созванном 06.11.2012 г. постоянными парламентскими комиссиями по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, обсуждался также вопрос формирования доходов госбюджета 2013 г..