Պաշտոնյաները նվաճել են Հրազդանի կիրճը
«Ինձ անհասկանալի է Հրազդանի կիրճի շուրջ բարձրացված աղմուկը: Այնտեղ որեւէ լուրջ բան չի կառուցվել: Մի քանի օբյեկտներ էկոլոգիային չեն կարող վնասել»,- կիրճի շինություններին վերաբերող հարցին այսպես պատասխանեց Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը: Այսօր Հրազդանի կիրճում գործող օբյեկտների քանակի եւ օրինականության մասին քաղաքապետարանը առայժմ տեղեկատվություն չի տրամադրում: Փոխարենը գլխավոր ճարտարապետը փորձում է համոզել, որ օբյեկտների անօրինականության հարցը բարձրացնելով` էկոլոգներն այլ խնդիր են լուծում: Հրազդանի կիրճն, ըստ Նարեկ Սարգսյանի, ապականվել է դեռեւս հետպատերազմյան տարիներին,երբ բազմաթիվ արտադրական օբյեկտներ են կառուցվել: Ահա թե որտեղ պետք է որոնել բարձրացված հարցի լուծումը, հուշեց գլխավոր ճարտարապետը: Հրազդանի կիրճի կարգավիճակը վերջնականապես լուծել նա
խոստանում է Երեւանի նոր հատակագիծն ավարտելուց հետո: Կիրճի ճակատագիրը որոշելիս` հաշվի է առնվելու 15 տարի առաջ ճարտարապետ Ֆրիդոն Ասլանյանի նախագիծը` այն համապատասխանեցնելով այսօրվա շուկայի պահանջներին: Ըստ այդ նախագծի կիրճում պետք է կառուցվեր ճոպանուղի, մարզական կենտրոններ, բացօթյա սրճարաններ, այդտեղով էր անցնելու Կիեւյան կամրջին հարող մետրոյի կանգառը: Կիրճով պետք է անցներ նաեւ Երեւանի մայր կոյուղին, որը միանգամից կլուծեր այստեղ եղած բոլոր օբյեկտների կոյուղաջրերի խնդիրը:
Հրազդանի կիրճում նախատեսված էր կառուցել անգամ գերեզմանոց: Իհարկե, սա Ֆ. Ասլանյանի նախագիծն է, եւ այսօր Ն. Սարգսյանի համար այն ամբողջովին ընդունելի չէ: Գլխավոր ճարտարապետը պնդում է, որ իր պաշտոնավարության ընթացքում կիրճը չի վնասվել, որեւէ ապօրինի շինություն չի կառուցվել, քաջ գիտակցելով, որ այս հայտարարությամբ հակադրվում է իր վերադասին` քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանին:
Հիշեցնենք, որ վերջերս քաղաքապետ Ռ. Նազարյանը հեռուստատեսությամբ հայտարարեց. «Իմ պաշտոնավարության ընթացքում Հրազդանի կիրճում որեւէ հողահատկացում չի կատարվել, բոլոր շինություններն ապօրինի են»: Նարեկ Սարգսյանին այլ բան չի մնում, քան հակադրվել քաղաքապետին, որովհետեւ ապօրինությունների հեղինակն ինքն է: Այսօր աղմուկ բարձրացրած շինությունների հողահատկացումները հիմնականում եղել են քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանի պաշտոնավարության ընթացքում` 1999 թ-ից, իսկ Ն. Սարգսյանը քաղաքի գլխավոր ճարտարապետն է այդ տարիներից:
«Շինությունների կառուցման հարցում գլխավոր ճարտարապետի դերն անհամեմատ ավելի մեծ է, քան քաղաքապետինը, նա է պատասխանատու յուրաքանչյուր մետր հողի վրա կառուցվող շինության
օրինականության համար»,- մեզ հետ հանդիպման ժամանակ ասաց նախկին քաղաքապետ Ա. Բազեյանը, ավելացնելով, որ որեւէ ապօրինի հատկացում իր կողմից չէր կարող կատարվել: «Քաղաքացին դիմում էր քաղաքապետարան` հողահատկացման, կամ տարածքն ընդլայնելու դիմումով: Բոլոր համապատասխան մարմիններից դրական պատասխան ստանալուց հետո միայն ես ստորագրել եմ որոշման տակ: Շինարարության օրինականության համար պատասխանատու է ոչ թե քաղաքապետը, այլ գլխավոր ճարտարապետը: Եթե փաստեր կան, որ ապօրինություն է տեղի ունեցել, ինչ-որ բան այնպես չի եղել, թող դիմեն դատարան»,- ասաց Ա.Բազեյանը:
Առաջին հողահատկացումները Հրազդանի կիրճում
Վահագն Խաչատրյան. Երեւանի քաղաքապետ(1992-96թթ): «Իմ պաշտոնավարության ընթացքում հողահատկացում չի կատարվել: Կիրճն այսօր հանգստի վայր չէ, այն վերածվել է ռեստորանային համալիրների շարքի, որոնց կոյուղաջրերը լցվում են գետն ու այն ավելի ապականում: Վիճակը սարսափելի է»:
Վարդան Հարությունյան. քաղաքապետարանի Հողի, գույքի եւ ունեցվածքի վարչության պետ (1996-97թթ): «Ես աշխատել եմ քաղաքապետ Վանո Սիրադեղյանի պաշտոնավարության ընթացքում: Այդ տարիներին կիրճում հողհատկացումներ ընդհանրապես չեն եղել: Մեր առաջ կանաչապատման խնդիր էր դրված»:
Գուրգեն Մուշեղյան. Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ (1982-89թթ, 1996թ): «Հողահատկացում եւ շինարարության թույտվություն իմ օրոք չի եղել: Այդ ժամանակ կիրճում սննդի սպասարկման 2 օբյեկտ կար` «Փարվանան» ու «Հրազդան» մարզադաշտի ճաշարանը: Հանգստի գոտում որոշ քանակությամբ սպասարկման օբյեկտներ պետք են, բայց դրանց պետք չէր թույլ տալ այդքան գետին մոտենալ»:
Հողահատկացման գործընթացը սկսվել է քաղաքապետ Սուրեն Աբրահամյանի օրոք (1998-99թթ): «Իմ օրոք 2 հողահատկացում է եղել 300 քմ եւ 500 քմ, սակայն գլխավոր ճարտարապետի` Համլետ Խաչատրյանի կողմից շինարարություն սկսելու թույլտվություն չի եղել: Ես նրա առաջ խնդիր էի դրել քաղաքաշինական նշանակություն ունեցող տարածքները չփչացնել, երեւանցուն ձորից չօտարել: Այսօր կիրճին սպառողի հոգեբանությամբ են մոտենում: Իմ ժամանակ էլ են ճնշումներ եղել, սակայն քաղաքապետի ամենակարեւոր հատկանիշը պետք է լինի սրան-նրան չհաճոյանալը»:
Համլետ Խաչատրյան. Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ (1997-2000թթ): «Իմ ժամանակ 2 հատկացում է եղել 300 քմ եւ 500 քմ` դեմ-դիմաց բացօթյա սրճարաններ կառուցելու համար: Սակայն տարածքների տերերից միայն մեկն է շինարարություն կատարել»: Հ. Խաչատրյանի նշած տարածքում կառուցվել է «Մոնտե-Քրիստո» ռեստորանային ամրոց-համալիրը: Այն բնականաբար 500 քմ չէ: Տարածքն ընդլայնվել է քաղաքպետ Ալբերտ Բազեյանի օրոք եւ դարձել 1850 քմ:Ա. Բազեյանի եւ Ն. Սարգսյանի օրոք են տեղի ունեցել նաեւ Հաղթանակի կամրջից մինչեւ Կիեւյան կամուրջն ընկած տարածքում աչքի ընկնող օբյեկտների հողահատկացումները: Եւ հենց այս օբյեկտներն է քաղաքապետ Ռ. Նազարյանը համարում ապօրինի: Ն. Սարգսյանը հարցին այլ տեսանկյունից է մոտենում, բացատրելով, որ օբյեկտների տերերը ահռելի աշխատանք են կատարել, սակայն իրավաբանական փաստաթղթերի մի մասը ավարտին դեռ չեն հասցրել: Ն. Սարգսյանը նկատի ունի այն հանգամանքը, որ թեեւ Ռ. Նազարյանը օբյեկտների տարածքներն ընդլայնելու վերաբերյալ դրանց տերերի դիմումները մերժել է, սակայն նրանք հարցը որոշել են լուծել այլ կարգով: Թե «Գեղամա» եւ թե «Մոթել» համալիրների տերերը դիմել են դատարան, որն էլ նրանց կառույցները ճանաչել է օրինական: Այս երկու օբյեկտներն էլ իրենց տարածքներն ընդլայնել են առանց համապատասխան թույլտվության, եւ նոր դիմել դատարան: Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը, ճանաչելով հայցվորի սեփականության իրավունքը, քաղաքպետարանին «պարտադրել է» «Գեղամա» ռեստորանային համալիրին պատկանող 500 քմ տարածքին ավելացնել եւս 680 քմ, որի վրա առանց թույտվության «Գեղամայի» տնօրինությունը արդեն ապօրինի շինարարություն էր իրականացրել:
Նույն քաղաքականությամբ է առաջնորդվել «Մոթել» հյուրանոցային համալիրի տնօրինությունը: Դատական կարգով օրինական է ճանաչվել նաեւ «Մոթելի» հարեւանությամբ կիսկառույց նավը: Այս կառույցների ապօրինության վերաբերյալ քաղաքապետ Ռ.Նազարյանի վրդովմունքը մի փոքր կասկած է ներշնչում, քանի որ օբյեկտները օրինական են ճանաչվել միայն առաջին ատյանի դատարանի կողմից: Քաղաքապետը թույլ է տվել, որ վճիռները օրենքի ուժ ստանան` 15 օրվա մեջ չի բողոքարկել վերին ատյաններ:
Ովքեր են հայտնի օբյեկտների տերերը
Քաղաքապետարանը շարունակում է խնամքով թաքցնել Հրազդանի կիրճում աչքի ընկնող օբյեկտների տերերի ինքնությունը: «Հետաքննող լրագրողների ընկերակցությունը» համապատասխան մարմիներից որեւէ պաշտոնական տեղեկատվություն դեռ չունի` չնայած բազմաթիվ նամակներ է հղել: Այս տարվա ապրիլի 17-ին ընկերակցությունը դիմել է քաղաքապետ Ռ. Նազարյանին. «Խնդրում ենք տեղեկացնել, թե կիրճի երեւանյան հատվածում քանի օբյեկտ է գործում, նրանցից քանիսն են ապօրինի կամ օրինականացման ճանապարհին: Արդյո՞ք կան նոր օբյեկտներ կառուցելու թուլտվություններ, եթե այո` քանիսն են եւ որտեղ»: Գործող օրենսդրության համաձայն, քաղաքապետարանի նշված վարչությունը մեկ ամսվա ընթացքում պետք է պատասխաներ նամակին: Պատասխանի փոխարեն ընկերակցության նամակը ուղարկվել է «Հրազդանի կիրճ» ՓԲԸ: Նորաստեղծ այս կառույցը, որն առանձնապես որեւէ լծակ չունի, գրավոր տեղեկացրել է. «Հայտնում եմ, որ Հրազդանի կիրճի հետ կապված հարցադրումների վերաբերյալ «Հրազդանի կիրճ» ՓԲԸ-ն քաղաքապետարանի ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության վարչությունը տեղեկատվություն չի տրամադրել»:
Ի տարբերություն պաշտոնական աղբյուրների` հասարակության մեջ պտտվող լուրերը հիմնականում համապատասխանում են իրականությանը: Համաձայն այդ լուրերի «Մոնտե-Քրիստո» ռեստորանային համալիրի տերը քաղաքապետարանի առեւտրի եւ սպասարկման վարչության պետ Լեւոն Հարությունյանն է.«Այո, այս օբյեկտն իմն է: Անձամբ չեմ լսել քաղաքապետի այն հայտարարությունը, թե բոլոր օբյեկտներն անօրինական են, բայց կարող եմ ապացուցել, որ իմ կառույցը օրինական է: Գտնում են, որ նման օբյեկտներ ձորում կարելի է կառուցել: Մենք ամեն տարի փուլառփուլ առաջ ենք գնում»: Լ.Հարությունյանը ներկայացրեց իր կառույցին վերաբերող բոլոր փաստաթղթերը:
Նրա հավաստմամբ շինարարության ընթացքում որեւէ ծառ չի հատվել, կոյուղաջրերի եւ աղբի համար ստեղծված են հատուկ հորեր, գետը լցվող միակ ջուրը ջրավազանինն է, որն գետի ջրից անհամեմատ մաքուր է: «Մոնտե-Քրիստոյի» նկատմամբ իր վերաբերմունքը չի թաքցնում գլխավոր ճարտարապետը` Ն. Սարգսյանը: Ինչպես պարզվեց հետագայում, նա «Մոնտե-Քրիստոյի» շինարարության համար արտոնյալ պայմաններ է ստեղծել, ազատություն է տվել կառուցապատման ընթացքում եւ այսօր իր բոլոր հյուրերին այնտեղ է հրավիրում: Նույն «Մոնտե-Քրիստոյի» մասին այլ կարծիքի է նախկին գլխավոր ճարտարապետ Հ. Խաչատրյանը. «Աշխարհի ոչ մի ազգ ձորի ցածր տեղում ամրոց չի կառուցում, իսկ մեր Մոնտե-Քրիստոն չգիտես ինչու հայտնվել է ձորի ամենացածր վայրում»:
Աչքի ընկնող եւ այցելուներով հարուստ օբյեկտներից է նաեւ «Գեղամա» ռեստորանային համալիրը: Այստեղ են այցելում գրեթե բոլոր բարձրաստիճան զինվորականները: Բացի ռեստորանից, համալիրը նաեւ գարեջրատուն ունի: Պտտվող լուրերի համաձայն, այն պատկանում է Ռազմական ոստիկանության պետի տեղակալ Ռազմիկ Խանզրադյանին: Հեռախոսազրույցի ընթացքում պարոն Խանզրադյանը չհերքեց իր կապը ռեստորանի հետ, սակայն նշեց, որ տերը ոչ թե ինքն է, այլ հարազատ եղբայրը` Խաչիկ Խանզրադյանը:
«Գեղամայի» հարեւանությամբ է գտնվում «Մոթել» հյուրանոցային համալիրը: Տարածքներն ընդլայնելու հարցում «Գեղամայի» ու «Մոթելի» անցած ճանապարհը նույնն է: Սակայն «Մոթելի» ծառայությունները մի փոքր տարբերվում են: Սա միակ հյուրանոցային համալիրն է: Այցելուի ինքնությունն այստեղ գաղտնի է մնում: Այցելուն «Մոթել» է մտնում մեքենայով եւ միանգամից բարձրանում երկրորդ հարկ: Այցելուն մեկուսացված է շրջակա բնությունից եւ նույնիսկ ամենամեծ ցանկության դեպքում իրեն կանաչ գոտում զգալ չի կարող: «Մոթելի» եւ նրա հարեւանությամբ կառուցվող «ձորում մխրճված» նավի տերը, ըստ բավականին վստահելի աղբյուրների, հայտնի գործարար Արայիկ Հայրապետյանն է (Լավանդայի Արայիկը):
Ա.Հայրապետյանը մեզ տեղեկացրեց, որ վերջին շրջանում, ընդհանրապես սովորություն է դարձել, իր բոլոր հարազատների ունեցվածքներն իրեն վերագրել: «Մոթելն ու նավը իմ քրոջ որդունն են` Տիգրան Հարությունյանինը».- ասաց նա: Կիրճում տիրող վիճակն առանձնապես չի անհանգստացնում բնապահպանության նախարարությանը: Փոխնախարար Արտաշես Կիզիրյանը վերջերս ասուլիսում իր «անհանգստությունն» այսպես արտահայտեց .«Ես չեմ գտնում, որ այդ օբյեկտները պետք է քանդել եւ չեմ կարծում, որ գտնվի մի մարդ, որի ձեռքը գնա եւ քանդի այդ կառույցները»:
Նշված այս բոլոր կառույցներն այսօր էլ շարունակում են ընդլայնվել: Հատկապես կեսգիշերից հետո կյանքը Հրազդանի կիրճում «եռում» է: Միամտություն կլինի կարծել թե քաղաքապետի կամ որեւէ մեկի, ասենք հանրապետության նախագահի հայտարարությամբ, ինչ-որ մեկը կհամարձակվի դրանք քանդել ու վերականգնել ձորի երբեմնի տեսքը: Առավելեւս, որ «քանդողները» այդ օբյեկտների մշտական հաճախորդներն են:

Government officials conquer the Hrazdan gorge
"I don't understand all the uproar about the Hrazdan gorge. Nothing serious has been built there. A few establishments can't damage the environment," said Narek Sarkissian, chief architect of Yerevan, in response to our inquiry about the construction work underway in the Hrazdan gorge. So far, municipal officials have not provided any information about the number and legality of public catering establishments operating in the Hrazdan gorge. Instead, the chief architect has tried to persuade us that in bringing up the issue of the illegality of these installations, environmentalists have a different agenda. According to Narek Sarkissian, the Hrazdan gorge has been polluted since as far back as the end of World War II, when many industrial enterprises were
built. This is where we should seek the answers to the problem raised, the chief architect suggested. He also promised to determine the final status of the Hrazdan gorge after the new plan of development for Yerevan is adopted. In deciding the fate of the gorge, planners will make use of architect Fridon Aslanian's 15-year-old project, adapting it to the needs of today's market. According to this project, a funicular railway, sport centers and outdoor cafés were to be built, along with a metro station near Kievian Bridge. Also, Yerevan's main sewer system was to pass through the gorge, solving the water and sewage problems of all the establishments there.
Even a cemetery was planned for the gorge. Of course, this was according to Aslanian's project, and for Narek Sarkissian, it is altogether unacceptable. The chief architect claims that during his time in office, the gorge has not been damaged and there has been no illegal construction, fully aware that this statement contradicts his superior, Mayor Robert Nazarian.
Remember that recently Mayor Nazarian said in a TV appearance, "During my term as mayor, no piece of land in the Hrazdan gorge has been allocated to anyone, and all construction is illegal." Narek Sarkissian has no choice but to contradict the mayor, since he is the one behind the illegality. The allocation of land for all the construction that has caused such an uproar was made when Albert Bazeyan was mayor in 1999; Narek Sarkissian was the city's chief architect at that time.
"In the issue of the construction of those buildings, the chief architect plays a much greater role than the mayor-he is responsible for the legality of any construction on every meter of land," said former mayor Albert Bazeyan when we met him, adding that he himself could not have made any illegal allocation of land. "A citizen applies to the Mayor's Office for an allocation of land or permission to enlarge an existing plot. Only after the applicant received a positive response from all the offices concerned would I sign the decision. It's not the mayor who is responsible for the legality of the construction work, but the chief architect. If anyone has evidence that the law was broken, that something was done wrong, let them take it to court." Bazeyan said.
The first land allocations in the gorge
Vahagn Khachatrian, Mayor of Yerevan (1992-1996): "During my term in office, there were no land allocations. The gorge today isn't a recreation area, it has turned into a row of restaurant complexes, which dump sewage into the river and pollute it more. The situation is horrifying."
Vartan Harutunian, Head of the Municipal Department of Land, Property and Assets (1996-1997): "I worked under Mayor Vano Siradeghian. In those days there was no land allocation at all. We were given the task of planting greenery."
Gurgen Musheghian, Chief Architect of Yerevan (1982-1989, 1996): "In my time, there was no land allocation or construction work. In those days, there were two catering concessions in the gorge-Parvana, and the café at Hrazdan Stadium. There need to be some catering concessions in the recreation zone, but they shouldn't have been allowed to be built so close to the river."
The practice of allocating land began during the term of Mayor Suren Abrahamian (1998-1999): 'During my term there were two allocations of land-- 300 square meters and 500 square meters. However, no building permits were granted by the chief architect, Hamlet Khachatrian. I charged him with the task of not spoiling places of architectural significance, not alienating the people of Yerevan from the gorge. Today they approach the gorge with a consumer mentality. In my tenure we felt pressure as well, but it's not in the mayor's job description to please everybody."
Hamlet Khachatrian, Chief Architect of Yerevan (1997-2000): "In my time there were two allocations of land, of 300 and 500 square meters, for the construction of two outdoor cafes, across from one another. But only one of the owners of the plots did construction.
On the plot Khachatrian mentioned, the Monte Cristo restaurant castle-complex was built. Naturally, it took up more than 500 square meters. The plot was enlarged under Mayor Albert Bazeyan, and grew to 1850 square meters. Also under Bazeyan and Narek Sarkissian, land allocations were made for all the eye-catching establishments between the Haghtanak and Kievian Bridges-the very establishments that mayor Nazarian considers illegal. Sarkissian approaches the question from another point of view, which is that when Nazarian turned down the requests of the owners of those establishments to enlarge their property, they decided to solve the problem another way. The owners of both the Geghama and Motel complexes took the matter to court, where their construction was deemed legal. Both these establishments had enlarged their territory without the necessary permission, and only afterwards appealed to the court. The Center-Marash District Court recognized the property rights of the plaintiffs, and obliged the municipal government to add to the original 500 square meters belonging to the Geghama restaurant complex an additional 680 meters, land on which the Geghama management had already done construction work without permission.
The management of the Motel hotel complex took the same route. In court, the unfinished construction of a ship in the vicinity of the Motel was also deemed legal. Mayor Robert Nazarian's outrage about the illegality of all this construction raises some suspicion, because those establishments were deemed legal only by the lower court. The mayor allowed the verdicts to stand by not taking the issue to the court of appeals within 15 days.
Who own these famous establishments?
The municipal government continues to carefully conceal the identity of the owners of the eye-catching establishments in the Hrazdan Gorge. The Association of Investigative Journalists has received no official information so far from the corresponding departments, despite numerous inquiries. On April 17 of this year, the association appealed to Mayor Nazarian: "We request information on how many establishments are operating in the gorge within Yerevan city limits, and how many of them are illegal or in the process of legalization. Have any permits been issued for the construction of new establishments? If so, how many, and where?" According to existing law, the corresponding department of the municipal government is required to respond to an inquiry within one month. Instead of a response, our letter was forwarded to the Hrazdan Gorge CJSC. This newly established structure, which in reality has no authority to enforce anything, told us in writing, "We inform you that Hrazdan Gorge CJSC has provided no information to the Department of Architecture and Construction of the Municipal Government regarding the questions raised concerning the Hrazdan gorge."
Unlike official sources, the news circulating among the people tends to correspond to reality. According to the word on the street, the owner of the Monte Cristo restaurant complex is Levon Haroutunian, head of the Municipal Department of Trade and Consumer Services: "Yes, the place is mine. I personally haven't heard the mayor's statement that all the establishments are illegal. I believe that such establishments are permitted in the gorge. Every year we move forward, step by step."
Haroutunian presented all the documents related to his construction.
He assured us that during construction, no tree was cut down, special pits for sewage and garbage were dug, and that the only water that flows into the river is from the fountain, which is many times cleaner than the river.
Chief Architect Narek Sarkissian makes no secret of his attitude toward Monte Cristo. As we discovered further, he created privileged conditions for the building of Monte Cristo and gave complete freedom for the construction work, and today he invites all his guests to the restaurant. Former chief Architect Hamlet Khachatrian takes a different view of Monte Cristo: "No people in the world build a castle down inside a gorge, but our Monte Cristo, nobody knows why, appeared at the bottom of the gorge."
Another one of the eye-catching and popular establishments is the Geghama restaurant complex. Almost all of the high-level military are frequent visitors. In addition to the restaurant, the complex has a beer hall. According to the word on the street, it belongs to the department chief of the military police, Razmik Khanzradian. In a telephone conversation, Mr. Khazandrian did not deny his link to the restaurant, but said the owner is not he, but his brother, Khachik Khanzradian.
In the vicinity of Geghama is the Motel complex. On the issue of enlarging their territory, Geghama and the Motel took the same route. But the Motel's services are a bit different. This is the only hotel in the gorge. The identity of its guests is kept secret. A guest enters the Motel by car, and immediately goes to the second floor. He is isolated from the surrounding environment, and no matter how much he wants to, does not feel like he is in the green zone. The owner of the ship squeezed into the gorge near the Motel is, according to fairly reliable sources, well-known businessman Araik Hairapetian (Araik of Lavanda).
Hairapetian informed us that recently it has become a general custom to
attribute all the property of his relatives to him. "The Motel and the ship belong to my sister's son, Tigran Haroutunian," he said.
The situation in the gorge does not particularly disturb the Ministry of Ecology. Deputy Minister Artashes Kizirian expressed his concern in a recent press conference: "I don't think that those establishments should be demolished. I don't think we can find anyone who could raise a hand to demolish them."
All these structures continue to expand today. Life in the Hrazdan gorge is simmering, especially after midnight. It would be naïve to think that because of a statement by the mayor or anyone else-- the president of the republic, for instance-- anyone would dare to demolish these establishments, and restore the gorge's former appearance. What's more, the demolition team are all regular customers.