2001 թ. դեկտեմբերի 20-21-ը ԱԺ Տրանսպորտի եւ կապի նախարարության Լոռու մարզի միջմարզային միկրոավտոբուսային երթուղիների համար անցկացրած մրցույթում հաղթող ճանաչվեց «Մելիք Գասպարյան եւ ընկերներ» ԼԸ-ն:
Այս աղյուսակում «Մելիք Գասպարյան եւ ընկերներ» ԼԸ-ի միայն Լոռու մարզի «գծերն» են: Մ. Գասպարյանը գծերի սեփականատեր է ողջ հանրապետությունում, բայց դրանց մասին` քիչ հետո:
Ո՞վ է Մելիք Գասպարյանը եւ ի՞նչ ուժեր կան նրա թիկունքում: Նա ԱԺ պատգամավոր է, ծավալում է ակտիվ տնտեսական գործունեություն, որի պատճառով ժամանակի մեծ մասն անցկացնում է դատարաններում: Դատական նիստերի ընդմիջումներին երբեմն հայտնվում է խորհրդարանում` մասնակցելու «կարեւոր» քվեարկություններին: Մելիք Գասպարյանի թիկունքում ժողովուրդն է, նրա ընտրողները: Իրենց ձայնը տալով պարոն Գասպարյանին` հենց նրանք են պատգամել` գնա եւ տեր կանգնիր «գծերին»: Նշենք, որ Լոռու մարզում կայացած մրցույթից հետո միայն Մ. Գասպարյանի ընկերության հետ է պայմանագիրը կնքվել 4 տարով: Մյուս կազմակերպությունների հետ կնքված պայմանագրի տեւողությունը երեք տարի է: Տրանսպորտի եւ կապի նախարարության անցկացրած մրցույթի օրինականությունը այսօր վիճարկվում է Վճռաբեկ դատարանում: Մ. Գասպարյանի ընկերությունը հաղթել է «Ապահով ուղի» ՓԲԸ-ին: «Ապահով ուղին» Լինսի ծրագրով վարկ է ստացել, գնել է 45 ճապոնական «Միցուբիշի» մակնիշի երթուղային տաքսի եւ այսօր հայտնվել սնանկ վիճակում, որովհետեւ պատգամավորները, նախարարները, գեներալները եւ ազգի բազում այլ ջոջեր «գծերը» ձեռքից ձեռք են խլում: «Գծերի» տեր ոչ մի պատահական մարդ չի կարող լինել: «Մրցույթը կայացվել է բազմաթիվ խախտումներով: Մրցույթում հաղթող ճանաչված «Մելիք Գասպարյան եւ ընկերներ» ԼԸ-ի «Գազել» տրանսպորտային միջոցները հանդիսանում են ԳԱԶ-2705 մակնիշի բեռնատար ավտոմեքենաներ, որոնք վերասարքավորվել են մարդատարի եւ Պետավտոտեսչությունում գրանցվել որպես ԳԱԶ-32213 մակնիշի մարդատար միկրոավտոբուս: Օրենքը սահմանում է, որ տրանսպորտային միջոցը պետք է համապատասխանի անվտանգության պահանջներին, միջազգային եւ պետական ստանդարտներին: Հաղթող կազմակերպության մեքենաները չեն համապատասխանում պահանջվող տեխնիկական պահանջներին, գործարանի սահմանած շահագործման կանոններին»,- ասում է «Ապահով ուղի» ՓԲԸ ընկերության ներկայացուցիչ, Փաստաբանների միջազգային միության փաստաբան Կարեն Մեժլումյանը: «Մելիք Գասպարյան եւ ընկերներ» ԼԸ-ի մրցույթում 5 գնահատական ստացած տրանսպորտային միջոցները ԳԱԶ-2705 մակնիշի բեռնատար ավտոմեքենաներ են` վերափոխված մարդատարի: «Ապահով ուղի» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Ս.Ստեփանյանն ավելացնում է. ««Մելիք Գասպարյան եւ ընկերներ» կազմակերպությանը սպասարկող, արտադրական բազա ունեցող «Կարկոմավտո» ՍՊԸ-ն մրցույթի ժամանակ չուներ հաստատված էկոլոգիական անձնագիր, ջրօգտագործման եւ ջրհեռացման, ինչպես նաեւ` թույլատրելի սահմանային արտահոսքի մշակված նորմաներ»: Նման դեպքերում մրցութային հաձնաժողովը պարտավոր էր տալ 0 միավոր, մինչդեռ գնահատել է 1 միավոր: «Չորս անգամ բնապահպանության նախարարության տարբեր պաշտոնյաներ (նախարար, փոխնախարար, տեսչության պետեր) մեր հարցումներին պատասխանել են` տեղեկացնելով, որ մրցույթի ժամանակ «Կարկոմավտո» ՍՊԸ-ն չի ունեցել հաստատված էկոլոգիական անձնագիր եւ ջրօգտագործման եւ ջրհեռացման անհատական նորմատիվներ»,-նշում է Կ. Մեժլումյանը: Ի դեպ, դատարանի նույնաբովանդակ երկու հարցումներին նույն պաշտոնյաները տվել են միանգամայն այլ պատասխան, թե «Կարկոմավտո» ՍՊԸ-ն ուներ նշված փաստաթղթերը:
Տրանսպորտի եւ կապի նախարարության մրցութային հանձնաժողովը Ազգային ժողովի պատգամավոր Մելիք Գասպարյանին մատուցել է իր ծառայությունը: Հերթը դատարանինն է:

The winner of the December 20-21, 2001 tender held by the Ministry of Transportation and Communication for the Lori marz (region) inter-marz mini-bus route is known as Melik Gasparian and Friends, Inc.
This table shows Melik Gasparian & Friends, Inc.'s routes in the Lori marz only. Gasparian is the owner of routes throughout the entire republic, but more on that later.
Who is Melik Gasparian and what forces are behind him? He is a member of parliament, and carries out feverish economic activity, because of which he spends most of his time in court. During recesses in the court sessions he shows up in parliament to participate in the "important" voting. Behind Melik Gasparian are the people, his constituency. It's they who by voting for Mr. Gasparian authorized him to take charge of the routes.
Note that following the tender held in the Lori marz, a contract for four years was signed with Gasparian's company. With other companies the usual duration of such a contract is three years. The legal validity of the tender held by the Ministry of Transportation and Communication is being disputed in the Court of Appeal. Gasparian's company beat Safe Journey, CSJC. Safe Journey had taken out a loan from the Lincy foundation and bought 45 Japanese Mitsubishi minibuses, and today is going bankrupt because members of parliament, ministers, generals and numerous other leaders of the nation snatch routes out of people's hands. Not just anyone can become a route owner.
"The tender was held with numerous infringements. The transport vehicles of the winning Melik Gasparian & Friends are GAZ-2705 cargo vans converted into passenger vans which were registered by the motor licensing and inspection department as GAZ- 32213 passenger minibuses. The law stipulates that transport vehicles must satisfy safety requirements and meet international and national standards. The winning company's vehicles do not meet the necessary technical requirements and manufacturer-defined standards of operation", says Safe Journey lawyer Garen Mezhlumian. Melik Gasparian & Friends' GAZ-2705 cargo vehicles converted into passenger vans were awarded a 5 (the highest score) during the tender.
Also, says Safe Journey executive director S. Stepanian, "During the tender, the company servicing Melik Gasparian & Friends, the industrially- based Karkomavto Ltd., didn't have registered ecological papers, didn't have permits for water and drainage, or 'established norms of permissible boundary run-off'" In such cases the tender commission is required to give a score of 0, but they awarded 1 point. In response to our inquiries, different Ministry of Ecology officials (minister, deputy minister, chief inspectors) informed us four times that during the tender, Karkomavto didn't have a registered ecological certificate or individual permits for water usage and drainage systems," says Mezhlumian.
Incidentally, the same officials gave completely different responses to similar inquiries in court, stating that Karkomavto did have all of these documents. The Ministry of Transportation and Communication's tender commission has rendered its services to Melik Gasparian & Friends. Now it's the court's turn.