Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացուի սպանության գործի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Կ. Եսայանի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն` Հ. Սարգսյանը, ով համակրել է Գյումրու քաղաքապետ Վ. Ղուկասյանի դստերը` Մ. Ղուկասյանին, եւ ցանկացել է ամուսնանալ նրա հետ, տեղեկացել է, որ Մ. Ղուկասյանը պատրաստվում է ամուսնանալ այլ անձի հետ:
Իմանալով, որ 2012թ. ապրիլի 12-ին պետք է տեղի ունենա Մ. Ղուկասյանի եւ Կ. Եսայանի նշանադրությունը` Հ. Սարգսյանը որոշել է վրեժխնդիր լինել` Կ. Եսայանին սպանելու եւ նշանադրության արարողությունը խափանելու միջոցով:
Մասնավորապես` 2012թ. ապրիլի 12-ին Կ. Եսայանի հետ պայմանավորվել է հանդիպել «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրին հարող ամայի տարածքում, որտեղ էլ Հ. Սարգսյանը 16 տրամաչափի ողորկափող հրազենից կրակել է Կ. Եսայանին, ով ստացած վնասվածքից մահացել է:
Կատարած հանցագործության հետքերը թաքցնելու եւ իր համար այլուրեքություն ստեղծելու նպատակով Հ. Սարգսյանը փոխել է ավտոմեքենայի արտասահմանյան համարանիշը և ուղեւորվել Բավրա: Հատելով ՀՀ սահմանը` մեկնել է Վրաստանի Հանրապետություն, որտեղից էլ 3 ժամ անց վերադարձել Գյումրի:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է նաեւ, որ Հ. Սարգսյանը 2011թ. ընթացքում առանց պետական գրանցման իրականացրել է ապօրինի ձեռնարկատիրություն, այն է` ներմուծել եւ իրացրել է ավտոմեքենաներ, որի արդյունքում ստացված համաախռն եկամուտը հարկային հաշվառումից դուրս է մնացել:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Հ. Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 188-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան: Այս մասին հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:

Завершено предварительное следствие по делу об убийстве жениха дочери Вардана Гукасяна
В Главном следственном управлении Полиции РА завершилось предварительное следствие по уголовному делу об убийстве К.Есаяна. Согласно полученным данным, А.Саркисян, который симпатизировал дочери В.Гукасяна М.Гукасян и хотел жениться на ней, узнал, что М.Гукасян собирается выйти замуж за другого.
12 апреля 2012 г. должна была состояться помолвка М.Гукасян и К.Есаяна. Узнав об этом, А.Саркисян решил отомстить – убить К.Есаяна и тем самым сорвать помолвку.
12 апреля 2012 г. он договорился о встрече с К.Есаяном на территории мемориального комплекса “Мать-Армения”, где выстрелил в него из пистолета. От полученного ранения К.Есаян скончался.
С целью скрыть следы преступления и создать для себя алиби А.Саркисян сменил номер автомобиля и выехал в Бавру. После пересечения границы РА он направился в Грузию, откуда через 3 часа вернулся в Гюмри.
Следствие также выяснило, что в течение 2011 г. А.Саркисян занимался незаконной предпринимательской деятельностью – ввозил в страну и реализовывал автомобили, однако получаемый доход не был зафиксирован налоговыми органами.
На основе полученных доказательств А.Саркисяну выдвинуто обвинение по ч.1 ст.104 и ч.1 ст.188 УК РА.
Уголовное дело вместе с обвинительным заключением направлено в суд общей юрисдикции Ширакской области. Об этом сообщает Генпрокуратура РА.