Ինչու է Ադրբերջանը խոսում ԼՂ միայն խաղաղ կարգավորման մասին
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հերթական հանդիպումը կայանալու է 2013 թ. հունվարին: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը դրա համաձայնությունը տվել են Դուբլինում այս օրերին ընթացող ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի 19-րդ նստաշրջանի շրջանակներում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների հետ առանձին հանդիպումներից հետո: Թե կոնկրետ երբ ու որտեղ է լինելու արտգործնախարարների բանացկությունների հերթական ռաունդը, դժվար է ասել:
Նախորդ շաբաթ հակամարտության գոտի կատարած այցից հետո համանախագահներն իրենց ամփոփիչ հայտարարության մեջ նշել էին, որ կողմերը համաձայնել են բանակցային գործընթացը շարունակել արտգործնախարարների մակարդակով: Հաշվի առնելով անցած տարի ամռանը Կազանում կարգավորման հիմնարար սկզբունքների ստորագրման տապալումից հետո հակամարտության գոտում լարվածության կրիտիկական մեծացումն ընդհուպ լոկալ բախումների ու դիվերսիոն հարձակումների մակարդակի, սա կարելի է համարել անցնող տարվա ընթացքում Մինսկի խմբի համանախագահների ամենամեծ ձեռքբերումը:
Դրանով նրանք փարատեցին միջազգային հանրության մոտ Ադրբեջանի գործադրած ջանքերի շնորհիվ հասունացող այն կասկածները, թե ՄԽ-ն և նրա հենքի վրա կառուցված բանակցային այս ձևաչափը կատարելապես սպառել են իրենց: Իսկ երբ նրանք այս տարվա հոկտեմբերին վերջին Փարիզում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին ներկայացրին կարգավորմանը կամ լարվածության թուլացմանն ուղղված նոր գաղափարներ, իսկ մեկ ամիս անց տարածաշրջանային այց կատարեցին՝ դրանց վերաբերյալ Երևանի, Ստեփանակերտի և Բաքվի պաշտոնական դիրքորոշումներին ծանոթանալու համար, Բաքուն կորցրեց ՄԽ-ից ազատվելու՝ նրա անարդյունավետության շահարկման խաղաթղթից:
Ներկայումս Ադրբեջանին չի թողնվել որևէ այլ ելք, քան արտգործնախարարների մակարդակով բանակցությունների շարունակումը, ինչի մասին է վկայում նաև Հայաստանի և ԼՂՀ-ի հետ շփման գոտում վերջին շրջանում ռազմական սադրանքներից խուսափելու մարտավարությունը, հայական դիրքրերի գնդակոծման ինտենսիվության զգալի թուլացումը:
Պատահական չէ, որ Դուլբինում ընթացող ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստում ունեցած իր ելույթում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը, կրկին առաջ քաշելով հանդերձ կարգավորման հիմնարար սկզբուքնների փաստթղթի ստորագրման փոխարեն միանգամից հաշտության մեծ պայմանագրի մշակման աշխատանքներն սկսելու գաղափարը, որը մերժվում է թե համանախագահների և թե հայկական կողմից, այնուամենայնիվ, ըստ «Ռեգնում» գործակալության, ընդգծել է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:
Մամեդյարովի սույն հայտարարությունն ուշագրավ է նրանով, որ ընդամենը շաբաթներ առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոխորտում էր, որ եթե միջնորդները չկարողանան կամ չփորձեն Հայաստանին պարտադրել կոնֆլիկտի՝ իրենց համար ցանկալի լուծմանը, ապա Ադբեջանն իրեն իրավունք է վերապահելու դիմել ռազմական լուծման: Ադրբեջանի նախագահի նախկին և արտգործնախարարի ներկայիս մոտեցումների միջև առկա հակասությունը ոչ այնքան խոսում է տակտիկական նրբությունների մասին, որքան բացահայտում է Ադրբեջանի իսկապես անելանելի վիճակը:
Դուբլինյան խորհրդաժողովի շրջանակներում երեկ տարածվել է ԼՂ հիմնահարցի կապակցությամբ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագող երկրների դիվանագիտական կորպուսների ղեկավարների՝ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի և Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով նախարար Բեռնար Կազենևի համատեղ հայտարարությունը, որն աչքի է ընկնում հատկապես իր զսպողական նշանակությամբ: Նախ՝ նրանք հղումներ են կատարում ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահների 2009թ. լ’Աքուիլայի, 2010թ. Մուսկոկայի, 2011թ. Դովիլի և 2012թ. Լոս Կաբոսի հայտնի համատեղ հայտարարություններին, որոնցում շեշտվում է հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով և ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հայտնի երեք սկզբունքների հիման վրա կարգավորելու անհրաժեշտությունը:
Դրանով հերթական անգամ փաստվում է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և ընդհանուր առմամբ միջազգային հանրության համար, որպես կարգավորման իրավական բազա, հիմք է հանդիսանում հենց Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, որտեղ տարածքային ամբողջականության, ժողովրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման, ուժի և դրա սպառնալիքի անթույլատրելիության սկզբունքները դրսևորված են որպես իրավահավասար կատեգորիաներ:
Այսպիսով, գոնե այս փուլում արգելափակվում են 1992-93 թթ. ՄԱԿ-ի ընդունած հայտնի՝ էությամբ հայկական շահերը շրջանցող չորս բանաձևերը, և դրանց անընդհատ հղում կատարելու Ադրբեջանի փորձերը: Սա առավել քան թափանցիկ ակնարկ է առ այն, որ միջազգային հանրությունն արդեն առարկայորեն է համակերպվում ԼՂ-ի ինքնորոշման իրավունքի հետ:
Հայտարարության մյուս կարևոր շեշտադրումն այն է, որ «Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պետք է մարդկանց նախապատրաստեն այն օրվան, երբ պետք է նորից ապրեն որպես հարևաններ, այլ ոչ թե թշնամիներ՝ հարգելով միմյանց մշակույթը, պատմությունը և ավանդույթները»: Եթե նկատի ունենանք պատմական փաստերի աղավաղման և Հայաստանի տարածքի, մշակութային արժեքների նկատմամբ հավակնությունների համար պատմական արհեստական նախադրյալներ ստեղծելու՝ Ադրբեջանի նախագահի կողմից բացահայտորեն քաջալերվող փորձերը, դուբլինյան հայտարարությունը կարելի է ընդունել որպես առավելաբար հենց Բաքվին ուղղված զգուշացում:
Դուբլինյան հայտարարությունը, սակայն, ևս մեկ ուշագրավ ենթատեքստ ունի: Բանն այն է, որ դրանում միջնորդ երկրներն ափսոսանք են հայտնում այն կապակցությամբ, որ չեն արդարացել խաղալ կարգավորմանն արագ հասնելու վերաբերյալ 2012-ի հունվարին Սոչիում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների համատեղ հայտարարությունից բխող ակնկալիքները, որի փոխարեն «կողմերը շատ հաճախ բանակցային գործընթացում փնտրել են միակողմանի գերազանցություն՝ չձգտելով գտնել համաձայնություն՝ հիմնված փոխըմբռնման վրա»:
Սոչիի այդ հայտարարությունը, սակայն, ոչ այնքան ուղղված էր խաղաղ կարգավորմանն արագորեն հասնելուն, որովհետև դրանից 6 ամիս առաջ Կազանում՝ ամենավճռական պահին արդեն Ադրբեջանը, մեզ համար բարեբախտաբար, տապալել էր փաստաթղթի ստորագրումը, այլ հատկապես երկու կողմերի միջև փոխվստահությանն ուղղված միջոցառումների ձեռնարկմանը, մասնավորապես հումանիտար կապերի ընդլայնմանը և շփման գծում արձանագրվող ողբերգական դեպքերի միջազգային հետաքննության մեխանիզմների մշակմանը:
Դրանց ավելի ուշ ավելավեց նաև փշման գծից դիպուկահարների հեռացման պահանջը: 2012-ի հուլիսին, սակայն, Ադրբեջանի արտգործնախարարը պաշտոնապես հայտարարեց, որ իրենք հրաժարվում են դիմպուկահարներին ետ կանչել և մասնակցել հետաքննության մեխաիզմների մշակմանը՝ քանի դեռ հայկական կողմը իր զինված ուժերը չի հեռացրել «գրավված» տարածքներից:
Ակնհայտ է, որ «գերազանցության ձգտման» և բանակցությունները խափանելու դուբլինյան հայտարարության քննադատությունն ուղղված է առավելապես Ադրբեջանին:
Թե բանակցային գործընթացի ներկայիս զարգացումները, թե Դուբլինում արված հայտարարության բովանդակությունը ցույց են տալիս, ընթանում է Ադրբեջանին բանակցությունների շարունակմանը «կամավոր պարտադիրության» սկզբունքով հարկադրելու պրոցես: Դա հայկական կողմի համար ունի երկու նշանակություն: Նախ՝ այսպիսով զսպվում է պատերազմի վերսկսումը և միջազգային հանրությունը փորձում է հասնել նրան, որ Ալիևն ընդհանրապես մոռանա այդ տարբերակի մասին:
Երկրորդ՝ չնայած ստատուս քվոն փոխելու պահանջին՝ այնուամենայնիվ, հակամարտության կարգավորումից շեշտադրումները դեպի պատերազմի վերսկսման բացառումը տեղափոխությունը ինքնին նշանակում է առկա ստատուս քվոյի պահպանում: Ավելին՝ դրանով ստատուս-քվոյի պահպանման պատասխանատուն դառնում է ոչ թե Հայաստանը, այլ հենց Ադրբեջանը՝ կարգավորման բանակցությունները տապալելու միջոցով:
Սա աստիճանաբար հասունացնում է այն գաղափարը, որ ստսուս քվոն նույնիսկ անհրաժեշտություն է՝ թե ինքնին պատերազմի վերսկսումը բացառելու և թե հատկապես ԼՂ-ի բնակչության անվտանգությունը երաշխավորելու իմաստով: Սա հայկական կողմին առժամանակ ազատում է «տարածքներ կարգավիճակի դիմաց» բանաձևի պարտադրանքին ենթարկվելուց և «պատերազմից խուսափման հեռանակար՝ կարգավիճակը զիջելու դիմաց» բանաձևով առաջնորդվելուց, որովհետև ուղղակիորեն աշխատելով Ադրբեջանին զսպելու վրա՝ թե ԵԱՀԿ ՄԽ-ն և թե միջազգային հանրությունն արդեն հստակ պատասխանատվություն են ստանձնում ռազմական լայնամասշտաբ գործողությունների ինչպես վերսկսման, այնպես էլ այն բացառելու համար:
Այնպես որ, ՄԽ-ն, ստանձնած այդ պատասխանատվությամբ, աստիճանաբար միջնորդից վերածվում է հակամարտության յուրօրինակ կողմի:

Почему Азербайджан говорит только о мирном урегулировании проблемы НК
Очередная встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана состоится в январе 2013 г. Министры ИД двух стран Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедъяров дали на это согласие после отдельных встреч с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, которые состоялись в рамках проходящей в эти дни в Дублине 19-ой сессии Совета глав МИД ОБСЕ. Конкретно когда и где пройдет очередной раунд переговоров министров ИД двух стран, сказать трудно.
После состоявшегося на минувшей неделе визита в зону конфликта сопредседатели в своем итоговом заявлении отметили, что стороны согласились продолжить переговорный процесс на уровне министров иностранных дел. Учитывая критическое усиление напряженности в зоне конфликта вплоть до локальных столкновений и диверсионных атак, которые начались после провала подписания основополагающих принципов летом прошлого года в Казани, это можно считать самым большим достижением сопредседателей МГ в уходящем году.
Тем самым они подтвердили возникшие у международного сообщества в результате усилий Азербайджаном подозрения в том, что Минская группа и построенный на ее основе переговорный формат полностью исчерпали себя. А когда в конце октября этого года в Париже посредники представили министрам ИД Армении и Азербайджана новые идеи урегулирования или ослабления напряженности, а спустя месяц совершили визит в регион с целью ознакомления с официальной позицией Еревана, Степанакерта и Баку по новым инициативам, Баку лишился своего козыря – спекулирования отказом от формата МГ.
В настоящее время Азербайджану не осталось другого выхода, кроме продолжения переговоров на уровне глав МИД, о чем свидетельствует также тактика отказа в последнее время от вооруженных провокаций на линии соприкосновения и значительного ослабления интенсивности обстрелов армянских позиций.
Неслучайно, глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров в своем выступлении на заседании Совета министров ИД ОБСЕ в Дублине хотя и в очередной раз предложил вместо подписания документа об основополагающих принципах сразу приступить к работам по разработке большого договора о мире, что было отклонено и сопредседателями, и армянской стороной, тем не менее, как передает агентство “Регнум”, подчеркнул, что мирное урегулирование конфликта не имеет альтернативы.
Это заявление Мамедъярова примечательно тем, что всего несколько недель назад президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с громким заявлением о том, что если посредники не смогут или не попытаются заставить Армению согласиться на приемлемое для азербайджанской стороны разрешение конфликта, то Азербайджан оставит за собой право прибегнуть к вооруженному решению проблемы. Противоречие между подходами президента и министра ИД Азербайджана свидетельствует не столько о тактических тонкостях, сколько о реально безвыходном положении Азербайджана.
В рамках дублинской сессии вчера было распространено совместное заявление руководителей дипломатических корпусов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – министра иностранных дел России Сергея Лаврова, госсекретаря США Хиллари Клинтон и министра по европейским вопросам Франции Бернара Казенева, которое отличилось своим сдерживающим значением. Во-первых, они сослались на известные совместные заявления президентов США, России и Франции в д'Аквиле в 2009 г., Мускоке в 2010 г., Довиле в 2011 г. и Лос-Кабосе в 2012 г., в которых подчеркивалась необходимость урегулирования конфликта исключительно мирным путем, на основе трех известных принципов Хельсинкского Заключительного акта ОБСЕ.
Тем самым в очередной раз констатируется, что для сопредседателей МГ ОБСЕ и в целом для международного сообщества правовой базой и основой урегулирования является именно Хельсинкский Заключительный акт, в котором принципы территориальной целостности, равноправия и самоопределения народов, недопустимости применения силы или угрозы ее применения являются равнозначными категориями.
Таким образом, принятые ООН в 1992-93 гг. четыре известные резолюции, в которых не учитываются интересы армянской стороны, и постоянные попытки Азербайджана ссылаться на них на данном этапе блокируются. Это более чем прозрачный намек на то, что международное сообщество уже предметно мирится с правом на самоопределение Нагорного Карабаха.
Содержащийся в заявлении другой важный акцент состоит в том, что “руководители Армении и Азербайджана должны подготовить людей к тому дню, когда они вновь будут жить как соседи, а не как враги, уважая культуру, историю и традиции друг друга”. Если учесть откровенно поощряемые президентом Азербайджана попытки исказить исторические факты и создать искусственные исторические предпосылки для притязаний на территорию и культурные ценности Армении, то дублинское заявление можно воспринять как предупреждение главным образом в адрес Баку.
Дублинское заявление имеет еще один примечательный подтекст. Дело в том, что в нем страны-посредники выражают сожаление по поводу того, что не оправдались их ожидания добиться скорейшего мирного урегулирования, которые вытекали из подписанного в январе 2012 г. в Сочи совместного заявления президентов Армении, Азербайджана и России, вместо чего “стороны зачастую искали в переговорном процессе одностороннее превосходство, не стремясь достичь основанного на взаимопонимании согласия”.
Однако сочинское заявление было направлено не столько на скорейшее достижение мирного урегулирования, поскольку за 6 месяцев до этого в Казани Азербайджан в самый решающий момент, к счастью для нас, сорвал подписание этого документа, сколько на осуществление мероприятий, направленных на установление взаимного доверия между двумя сторонами и в частности на расширение гуманитарных связей разработку механизмов международного расследования трагических инцидентов, происходящих на линии соприкосновения.
Позже к ним прибавилось также требование отвести с линии соприкосновения снайперов. Однако в июле 2012 г. министр иностранных дел Азербайджана официально заявил, что они отказываются отводить снайперов и участвовать в разработке механизмов расследования до тех пор, пока армянская сторона не выведет свои вооруженные силы с “оккупированных” территорий.
Очевидно, что содежащаяся в дублинском заявлении критика “стремления к превосходству” и срыва переговоров адресована в основном Азербайджану.
Как нынешние тенденции в переговорном процессе, так и содержание сделанного в Дублине заявления показывают, что идет процесс принуждения Азербайджана к продолжению переговоров по “добровольно-принудительному” принципу. Для армянской стороны это имеет два значения. Во-первых, тем самым сдерживается возобновление войны, и международное сообщество пытается добиться того, чтобы Алиев вообще забыл об этом варианте. Во-вторых, несмотря на требование изменить статус-кво, перенос акцентов с урегулирования конфликта на исключение возобновления войны сам по себе означает сохранение существующего статус-кво. Более того, тем самым ответственность за сохранение статус-кво возлагается не Армению, а именно на Азербайджан в случае срыва переговоров по урегулированию.
В результате постепенно созревает идея о том, что статус-кво является необходимостью с точки зрения как исключения возобновления войны, так и в особенности обеспечения гарантий безопасности населения НК. Это на время освобождает армянскую сторону от необходимости подчиняться формулировке “территории в обмен на статус” и руководствоваться формулировкой “перспектива избежания войны в обмен на уступку статуса”, поскольку и МГ ОБСЕ, и международное сообщество, работая непосредственно на сдерживание Азербайджана, уже берут на себя ответственность как за возобновление, так и за исключение широкомасшатбных вооруженных действий.