Գետահովիտցիները դեմ են հէկի կառուցմանը. «Գյուղը հավատաց իր ուժերին» (վիդեո)
Գետահովիտցիները երեկ կայացած հանրային լսումների ժամանակ մեկ մարդու պես ոչ են ասել իրենց գյուղում նոր հէկ կառուցելուն:
«Գյուղացիները նույնիսկ քվեարկելու կարիք չունեցան. ծափահարություններով և մեծ խանդավառությամբ իմ համագյուղացիները տեր կանգնեցին իրենց որոշմանը: Ամենամեծ հաղթանակն այն էր, որ գյուղը հավատաց իր ուժերին: Ես երկար ժամանակ բացակայում էի երկրից, և երբ համագյուղացիներիս հարցրի` առաջ է՞լ էիք այսպես միասնական ուժերով պայքարում ձեր իրավունքների համար, ասացին` չէ, նման բան առաջին անգամ է կատարվում»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց Գետահովիտ գյուղի բնակիչ Ղազար Ենգիբարյանը:
Բնապահպան-ակտիվիստ Լևոն Գալստյանը նշեց, որ հանրային լսումներն անցկացվել են չնայած այն բանին, որ Գետահովիտի տարածքում այս նոր հէկի` «Խաչաղբյուր-2-ի» շինարարական աշխատանքներն ընթանում են բազմաթիվ ապօիրնություններով, որոնց հետևանքով ոչ միայն շրջակա բնությունն է ոչնչացվում, այլ նաև մեծ կորուստներ է ունենում գյուղացին:
«Դեռ նոր հէկը չեն կառուցել, բայց գյուղացին արդեն ջրի խնդիր ունի, գետը ցամաքելու հետևանքով սողանքային գոտի է առաջանում, Գետահովիտ գյուղի ձախափնյա մասի այգիներն ընդհանրապես կարող են առանց ջրի մնալ և չորանալ: Գյուղից մի փոքր վերև տուրիստական բազա է գտնվում. եթե շարունակվի ոչնչացվել բնությունը, այս տարածքը նույնիսկ զբոսաշրջիկներին չի գայթակղի: Գյուղացիների շրջանում խոսակցություններ կան, որ երբ նոր հէկը կառուցեն ու սկսեն շահագործել, նրանց դրամական փոխհատուցում կտան. իսկ եթե չտա՞ն, կամ եթե տալու են, ինչո՞ւ հիմիկվնից չեն տալիս: Ինքս լինելով բիզնեսմեն, խիստ կասկածում եմ, որ որևէ գործարար իր եկամուտը հենց այնպես կկիսի ուրիշի հետ: Նույնիսկ եթե ինչ-որ գումար տան, մայր բնությանը հասցված վնասները չեն կարող փոխհատուցել»,-հավելեց գետահովիտցին:
«Եթե բնապահպանության նախարարությունը շարունակի իր ապօրինությունները Գետահովիտի հարցում, այդ գյուղում կիրականացնենք «Թռչկան-2» օպերացիան»,- հայտարարեց բնապահպան Մարիամ Սուխուդյանը:
«Գյուղացիները համոզվեցին, որ եթե գյուղ կանգնի, գերան կկոտրի, և նրանց ձայնը լռեցնելն այլևս դժվար կլինի. նրանց աչքի դիմաց կենդանի օրինակ կա` գետը ցամաքեցնող «Խաչաղբյուր-1»-ը, որն իր չափսերով մի քանի անգամ փոքր է նույն գետի վրա կառուցվող այս նոր հէկ-ից»,- եզրափակեց գետահովիտցի Ղազար Ենգիբարյանը:

Гетаовитцы против строительства новой ГЭС: “Село поверило в свои силы” (видео)
В ходе состоявшихся вчера публичных слушаний жители Гетаовита единодушно высказались против строительства в их селе новой ГЭС.
“Принятое решение мои односельчане встретили аплодисментами и с большим воодушевлением. Самой большой победой является то, что село поверило в свои силы. Я долгое время отсутствовал из страны и когда спросил своих односельчан, боролись ли они и раньше так дружно за свои права, то в ответ услышал, что такое происходит впервые”,- сказал сегодня на пресс-конференции житель села Гетаовит Казар Енгибарян.
Эколог-активист Левон Галстян отметил, что строительство на территории Гетаовита новой ГЭС – “Хачахбюр-2” сопровождается многочисленными нарушениями, вследствие которых не только уничтожается окружающая природа, но причиняется ущерб крестьянам.
“Новая ГЭС еще не построена, а крестьяне уже каждый день сталкиваются с проблемой воды, вследствие высыхания реки возникает оползневая зона, сады, расположенные в правостороннем районе Гетаовита, могут остаться без воды и высохнуть. Чуть выше села расположена туристическая база, и если уничтожение природы будет продолжаться, то эта территория перестанет привлекать туристов. Среди жителей села идут разговоры о том, что как только новая ГЭС начнет эксплуатироваться, им выплатят денежную компенсацию. А почему ее не выплачивают сейчас? А если вообще не выплатят? Лично я, будучи бизнесменом, очень сомневаюсь в том, что какой-либо предприниматель захочет делить свои доходы с другими. Но даже если и выплатят какие-то суммы, то компенсировать ущерб, нанесенный природе, они не смогут”,- добавил Казар Енгибарян.
“Если в вопросе Гетаовита Министерство экологии будет продолжать свои беззакония, то в этом селе мы проведем ту же операцию, что и в Трчкане”,- заявила эколог-активист Мариам Сухудян.
“Гетаовитцы убеждены, что если село поднимется на борьбу, то добьется своего. И заставить их замолчать будет трудно. Перед их глазами есть пример: приводящая к высыханию реки ГЭС “Хачахбюр-1“, которая по своим размерам в несколько раз меньше строящейся новой ГЭС”,- отметил в заключение Казар Енгибарян.