Սիլիկոնային հովտում մեկնարկել է «ԱրմԹեք 2012»-ը
Այսօր Սիլիկոնային հովտում մեկնարկեց «ԱրմԹեք 2012» համաժողովը, որն ընթանում է ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում «Սովորելով անցյալից և կերտել ապագան» խորագրի ներքո: Համաժողովը հյուրընկալել է Սթենֆորդի համալսարանի քաղաքաշինության և բնապահպանական ճարտարագիտության ֆակուլտետը:
Արդեն հինգերորդ անգամ անցկացվող այս համաժողովին մասնակցում են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռնարկությունների շուրջ 120 ղեկավարներ, հետազոտողներ, ակադեմիական ոլորտի և ներդրումային հիմնադրամների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև պետական պաշտոնյաներ Հայաստանից:
Միջոցառման նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը, ուրվագծել զարգացման հեռանկարները և ընդլայնել ԱՄՆ գործարարության հնարավորությունները:
«ԱրմԹեք 2012» համաժողովի կազմակերպիչներն են Հայաստանի կառավարությունը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագիրը («Ի-Դի-Էմ-Սի»), «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամ»-ը, «Վիասֆեր տեխնոպարկ»-ը, Զարգացման հայկական գործակալությունը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը, Հայաստանում ամերիկյան առևտրի պալատը և Հայկական միջազգային միջմասնագիտական խումբը (G2IA):
«ԱրմԹեք» 2012 համաժողովի շրջանակում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցում է բիզնեսը բիզնեսին (B2B) ձևաչափով հանդիպումների անցկացմանը, Սիլիկոնային հովտում տարբեր ընկերություններ գործնական այցերի կազմակերպմանը, համաժողովի մասին իրազեկմանը, ինչպես նաև կազմակերպման աշխատանքների իրականացմանը:
Այս տարի կազմակերպվելու են չորս պանելային ինտերակտիվ քննարկումներ, որոնց ընթացքում բանախոսներն ու մասնակիցները հնարավորություն են ունենալու ներկայացնել և քննարկել առաջիկա տարիներին Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հնարավոր ուղղությունները:

ArmTech 2012 Launches in Silicon Valley
ArmTech Congress 2012, conceived under the theme of ‘learning from the past and inventing the future’, launched today in Silicon Valley in California, USA. The Department of Civil and Environmental Engineering at Stanford University hosted the conference.
For the fifth time this business forum has brought together over 120 executives from the high-tech industry, researchers, representatives of academia and the venture capital community, as well as senior government officials from Armenia to discuss Armenia’s high-tech sector, explore prospects that will further the development of the industry in Armenia as well as increase opportunities for U.S. businesses.
ArmTech 2012 is organized through the joint efforts of the Government of Armenia, the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project, Enterprise Incubator Foundation (EIF), ViaSphere Technopark, Armenian Development Agency (ADA), Synopsys Armenia, the Armenian American Chamber of Commerce, and Groupement Interprofessionnel International Armenien (G2IA).
USAID’s assistance to ArmTech 2012 involves facilitation of business-to-business meetings, visits to relevant partners in Silicon Valley, public awareness initiatives, as well as general support to the organization of the conference.
Four interactive panel sessions will be held this year, allowing the participants and presenters to discuss possible directions for Armenia’s high-tech economy in the coming few years.