ՀՀ կառավարության և ամերիկյան ՏՏ ընկերությունների միջև ստորագրվել են համագործակցության հուշագրեր
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Ստենդֆորդ (Stanford) համալսարանում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ աշխատանքներն է շարունակում «ԱրմԹեք 2012» համաժողովը:
Այսօր համաժողովի ներկաներին ողջունել են «Սինոփսիս» ընկերության փոխնախագահ Ջոն Չիլթոնը, «Ինթել» ընկերության փոխնախագահ Ջոն Դայվիսը և «Դ-Լինք» ընկերության փոխնախագահ Թոմաս Հանգը:
Համաժողովի շրջանակներում ՀՀ կառավարության և «Ինթել» ընկերության միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանում գիտահետազոտական կենտրոն հիմնելու մասին: Իսկ «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության և ՀՀ կառավարության միջև ստորագրվել է Հայաստանում չիպերի գործարան հիմնելու մասին հուշագիր: ՀՀ կառավարության կողմից հուշագիրը ստորագրել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Այնուհետև Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է Սիլիկոնյան Հովտում աշխատող հայազգի երիտասարդ մասնագետների հետ, որոնցից շատերն ունեն սեփական փոքր և միջին բիզնեսներ, մի մասն էլ աշխատում է հանրահայտ ՏՏ ձեռնարկություններում:
Երիտասարդները վարչապետին տեղեկացրել են, որ իրենք համախմբվել են մի նախաձեռնության շուրջ, որի նպատակն է ստեղծել ցանց՝ ՏՏ ոլորտում ներգրավված երիտասարդ մասնագետների միջև: Ցանցում առայժմ ներգավված է հիմնականում ամերիկաբնակ 200 մասնագետ:

Между правительством РА и американскими ИТ-компаниями подписан меморандум о сотрудничестве
В университете Стенфорд американского штата Калифорния продолжает работу конференция «АрмТек-2012», в которой принимает участие и премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
Сегодня участники конференции приветствовали вице-президента компании «Синопсис» Джона Чилтона, вице-президента компании «Интел» Джона Айвиса и вице-президента компании «Д-Линк» Томаса Ханга.
В рамках конференции между правительством Армении и компанией «Интел» был подписан меморандум о взаимопонимании относительно создании в Армении научно-исследовательского центра. А компания «Корпорасьон Америка» и правительство РА подписали меморандум о создании в Армении завода по производству чипов. Со стороны правительства РА документ подписал министр экономики Тигран Давтян.
Затем состоялась встреча Тиграна Саркисяна с работающими в Силиконовой долине молодыми армянскими специалистами, многие из которых имеют свой малый и средний бизнес, а часть работает на известных предприятиях сферы ИТ.