«Օլիգարխիկ հակումներ» չունեցող պատգամավորի օլիգարխիկ եկամուտները
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը աչքի չի ընկել «օլիգարխիկ հակումներով», սակայն, պարզվում է, պակաս կարողության տեր չէ:
Ուսումնասիրելով պատգամավորի 2011 թ. գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը՝ պարզվեց, որ նա նշված տարում ունեցել է ընդամենը 3 մլն 802 հազար 130 դրամի եկամուտ, որն աշխատավարձն է:
Նշենք, որ 2011-ի սկզբին Արտակ Դավթյանն ունեցել է 5 մլն դրամ եւ 1 մլն 160 հազար դոլար, իսկ տարեվերջին` 3 մլն դրամ եւ 60 հազար դոլար:
Նշված տարում Արտակ Դավթյանն ունեցել է նաեւ վերադարձված երկու տարբեր փոխառություններ` 852 մլն 388 հազար 554 եւ 6 մլն 210 հազար դրամի չափով:
Բացի այդ՝ Ա. Դավթյանը մասնավոր ընկերություններից մեկի կանոնադրային կապիտալում ունի 70 մլն 6 հազար 680 դրամի մասնակցություն:
Տեղեկացնենք, որ Արտակ Դավթյանն ունի մեկ բնակելի տուն, բնակարան, ավտոտնակ եւ հասարակական տարածք:
Պատգամավորի կինը` Անահիտ Գաբրիելյանը, 2011-ին ունեցել է 119 մլն 224 հազար 914 դրամի եկամուտ, որը գոյացել է աշխատավարձից, վարձավճարից, 81 մլն 993 հազար 243 դրամ շահաբաժնից եւ 31 մլն 506 հազար 567 դրամ փոխառության տոկոսներից:
Անահիտ Գաբրիելյանի հաշվին եղել է 4 մլն դրամ (տարեսկզբին` 2.5 մլն ) եւ 100 հազար դոլար (տարեսկզբին` 85 հազար):
Պատգամավորի կինն ունեցել է նաեւ փոխառություններ, որը տարեվերջին կազմել է 124 մլն 20 հազար դրամ եւ 373 հազար 537 դոլար: Նա երկու մասնավոր ընկերությունների կանոնադրային կապիտալում ունի նաեւ ներդրումներ կամ արժեթղթեր, որոնք տարեվերջին կազմել են 80 մլն դրամ եւ 70 մլն 6 հազար 680 դրամ:

Олигархические доходы не имеющего “олигархических наклонностей“ депутата
Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении, председатель постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Артак Давтян “олигархическими наклонностями” не отличается, но при этом, как выяснилось, владеет довольно значительным состоянием.
Изучив декларацию об имуществе и доходах Давтяна за 2011 г., мы выяснили, что в указанном году его доход составила лишь зарплата в размере 3 млн 802 тыс. 130 драмов. При этом в начале 2011 года Артак Давтян имел 5 млн долларов и 1 млн 160 тыс. долларов. К концу года эти суммы сократились соответственно до 3 млн драмов и 60 тыс. долларов.
В указанном году депутат-республиканец получил также два возвращенных займа на сумму 852 млн 388 тыс. 554 и 6 млн 210 тыс. драмов.
Кроме того, в одной из частных компаний Артак Давтян имеет капитал в размере 70 млн 6 тыс. 680 драмов.
Депутат является также владельцем недвижимости: жилой дом, квартира, гараж и общественное помещение.
Супруга депутата Анаит Габриелян в 2011 г. получила доход в виде зарплаты и платежей за аренду в размере 119 млн 224 тыс. 914 драмов, прибыли от акций – 81 млн 993 тыс. 243 драма и процентов по займу – 31 млн 506 тыс. 567 драмов.
Кроме того на счете А.Габриелян было 4 млн драмов (в начале года – 2,5 млн драмов) и 100 тыс. долларов (в начале года – 85 тыс. долларов).
У жены депутата имелись также займы, суммы которых в конце года составили 124 млн 20 тыс. драмов и 373 тыс. 537 долларов. Кроме того уставных капиталах двух частных компаний он имеет вложения или ценные бумаги, которые в конце года составили 80 млн и 70 млн 6 тыс. 680 драмов.