Կանաչապատվել է ևս 75 համայնք
1992թ.-ի ձմռանը իր Հայաստան կատարած այցի ժամանակ ֆիլանտրոպ Քարոլին Մուգարը ակնատեսն էր հազարավոր կտրված ծառերի, որոնք մարդիկ օգտագործում էին որպես վառելափայտ իրենց տները տաքացնելու համար: Հաճախ նույնիսկ այրում էին իրենց կահույքը տաք մնալու համար: 1994թ.-ին Քարոլին Մուգարը որոշեց հիմնադրել «Էյ Թի Փի» ԲՀ-ն (Հայաստան ծառատունկ ծրագիր) հետագա անտառհատումը կանխելու նպատակով:
Տնկարաններ հիմնվեցին Կարին և Խաչփառ գյուղերում, և Համայքային ծառատունկ ծրագիրը սկսեց աճեցնել բարձրորակ պտղատու և դեկորատիվ ծառեր քաղաքային և գյուղական համայնքներում:
Այս աշնանը «Էյ Թի Փի»-ի Համայնքային ծառատունկ ծրագիրը տնկեց 28,383 ծառ Հայաստանի և Արցախի 75 համայնքային վայրերում: ««Էյ Թի Փի»-ի SEEDS ծրագիրը, որը զբաղվում է սոցիալ-տնտեսական և բնապահպանական կայուն զարգացման ծրագրերով, այժմ ավարտում է հյուսիսային Հայաստանում իր այս տարվա անտառտնկման աշխատանքները, այնպես որ «Էյ Թի Փի»-ի այս աշնանը տնկած ծառերի քանակը ավելին կլինի տարեվերջին»,- բացատրում է Համայնքային ծառատունկ ծրագրի ղեկավար Արթուր Հարությունյանը:
Սկսած 1994թ.-ից «Էյ Թի Փի»-ն կանաչապատման գործողություններ է իրականացրել Հայտանում եղած 915 քաղաքներից և գյուղերից 327-ում: «Ընդհանուր առմամբ, մենք ծառատունկ ենք իրականացրել Հայաստանի 931 համայնքային վայրերում,- նշում է Հարությունյանը: -Իհարկե մենք հույս ունենք, որ շնորհիվ մեր սփյուռքի բարերաների և Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության շարունակական օժանդակության, ի վերջո մեր աշխատանքը կհասնի Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաք և գյուղ»:
«Էյ Թի Փի»-ն կիրառում է խիստ կանոնններ ծառատունկի վայրերի ընտրության գործում, որպեսզի ապահովվի ծառերի կպչողականության բարձր ցուցանիշ, որը միջինում կազմում է 76% համայնքային ծառատունկի դեպքում: «Երբ համայնքը մեզնից ծառ է խնդրում, մենք նախ այցելում ենք տվյալ վայրը և հետազոտում հողի որակը և ոռոգման ջրի հնարավորությունը,-բացատրում է Հարությունյանը: -Ամենակարևորը, մենք ճշտում ենք համայնքի հետաքրքրվածությունը ծառերի նկատմամբ: Սա մեզ համար ցուցանիշ է ծառերի հետագա խնամքի համար»:
Մի քանի բարձրաստիճան ծառատունկներ կազմակերպվեցին այս աշնանը` համագործակցելով «Սինոփսիս Հայաստանի», «HSBC Բանկ Հայաստանի» և Ամերիկյան խաղաղության կորպուսի հետ: «Էյ Թի Փի»-ն HSBC բանկի հետ համատեղ ծառեր է տնկում 2007 թվականից ի վեր: Այս տարի բանկը ֆինանսավորեց ևս 124 ծառերի տնկումը Վահագնի թաղամասում:
Որպես «Սինոփսիսի»  ծրագրի մի մաս` «մեկական ծառ իր յուրաքանչյուր աշխատակցի համար», հարյուրավոր աշխատակիցներ իրենց ընտանիքների հետ միասին տնկեցին հազար մշտադալար ծառեր Երևանի ճարտարապետական համալսարանում և «Սինոփսիսի» կրթական բաժնի առջև:
«Երբ «Սինոփսիսը» հիմնվեց 2004թ.-ին Հայաստանում, այն միանգամից ստանձնեց սոցիալական պատասխանատվություն: Մենք նպաստել ենք հայ հասարակության առաջընթացին` օգնելով բարելավել երկրի կրթական համակարգը և օժանդակության այլ ծրագրեր իրականացնելով: Այս ծառերի տնկումը մասնավորապես նշանակալից է, քանի որ նրանց աճը խորհրդանշում է Հայաստանում մեր կայուն ներդրումները»,- նշում է «Սինոփսիս Հայաստանի» ղեկավար Ռիչ Գոլդմանը:
Հիշատակման են արժանի նաև մի շարք ծառատունկեր` նվիրված ԱՄՆ խաղաղության կորպուսի 20-րդ տարեդարձին: «Քսանական ծառ տրամադրվեց յուրաքանչյուր վայրի համար ի նշան հոբելյանի,-ավելացնում է Հարությունյանը: -Ծառերը տնկվել են Արգել և Քարաշամբ համայնքներում դպրոցականների, խաղաղության կորպուսի կամավորների և համայնքի մասնակցությամբ: Մեկ այլ ԽԿ կամավորի խնդրանքով ծառեր հատկացվեցին նաև Նշավան գյուղին, այսպիսով` մենք տրամադրեցինք ևս 40 հացենու տնկիներ այս առիթով»:

ATP: Trees Planted in 75 More Communities in Armenia and Artsakh
This fall, ATP’s Community Tree Planting program planted another 28,383 trees at 75 sites throughout Armenia and Artsakh. “ATP’s SEEDS program--or Social, Economic, and Environmental Development for Sustainability--is wrapping up its reforestation programs in Northern Armenia, so the total number of trees planted by ATP will be even higher by end of year,” explains CTP program manager Arthur Harutyunyan.
“It’s remarkable to think that since 1994, ATP’s programs have reached 327 cities, towns, and villages out of a total of 915 in the entire country. In all of these places, we have greened 931 sites,” notes Harutyunyan. “Of course we hope that, through the ongoing commitment of our supporters in the diaspora and the Norwegian Ministry of Foreign Affairs, that we will eventually reach every city and village.”
ATP uses a stringent site selection process in order to ensure the highest possible survival rate for these trees, which averages nearly 80 percent at CTP sites. “When a community requests trees, we visit the site and inspect the soil conditions and the availability of irrigation water,” explains Harutyunyan. “More importantly, we determine the level of interest and commitment of the local community to the trees. This provides an indicator for the care that these trees will receive.”
Several high profile plantings were completed this fall in partnership with Synopsys Armenia, HSBC Bank, and the US Peace Corps. ATP has been planting trees with HSBC Bank Armenia since 2007, and the company recently sponsored the planting of another 124 trees in the Vahakni District of Yerevan.
As part of a Synopsys program to plant “one tree for each employee,” hundreds of employees joined their families to plant 1,000 evergreens at the State Engineering University and the Synopsys Armenia Education Department grounds in Yerevan.
“Since Synopsys first established a presence in Armenia in 2004, it has strived to be a good corporate citizen here. We have contributed to the progress of Armenian society by helping to improve the country’s educational system and by implementing other assistance programs. The planting of these trees is particularly significant, because their growth symbolizes our sustained investment in Armenia,” said Synopsys Armenia CEO Rich Goldman.
Another notable event was a series of plantings dedicated to the 20th anniversary of the US Peace Corps in Armenia. ATP donated 40 trees for planting in the communities of Argel and Karashamb. “Twenty trees were provided for each location to mark the Peace Corps milestone,” adds Harutyunyan. “The trees were planted at the school in Argel and at Karashamb Community Center by schoolchildren, Peace Corps volunteers, and the local community. Another volunteer requested trees for the school in Nshavan Village, so we provided another 40 ash trees to celebrate this special occasion.”