Աշխատավարձի ութապատիկ կրճատում. հղիությա՞ն պատճառով
Գոհար Ղարիբյանը 2010թ. հուլիսից «Արմենիա դայթաքոմ քամփնի» (Armenian Datacom Company) ՓԲԸ-ի ֆինանսական վերահսկողն է: Այս տարվա նոյեմբերի 12-ին երիտասարդ կինը հեռահաղորդակցության ծառայություններ տրամադրող այս խոշոր ընկերությանը հղի լինելու մասին տեղեկանք է ներկայացրել, ինչը նշանակում է, որ 6 ամիս անց նա լինելու է արձակուրդում:
Սակայն տեղեկանքը ստանալուց 2 օր հետո՝ նոյեմբերի 14-ին, «Արմենիա դայթաքոմ քամփնի»-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար (ժ/պ) Վարդան Կոպյանը ծանուցումով Գոհարին տեղեկացրել է, որ դեկտեմբերի 17-ին էականորեն փոխվելու են նրա աշխատանքի պայմանները, ըստ այդմ էլ՝ 8 անգամ կրճատվելու է ամսական աշխատավարձը:
Փոփոխությունների արդյունքում ՓԲԸ-ն իր ֆինանսական վերահսկողին առաջարկում է շաբաթական 5, օրական 1 ժամ աշխատաժամանակ՝ նախկին 8-ի փոխարեն: Կոպյանը սա պայմանավորել է ընկերության «արտադրության ծավալների, տնտեսական եւ աշխատանքի կազմակերպման պայմանների փոփոխմամբ»:
Թե աշխատակցի հղիության մասին իմանալուց հետո ՓԲԸ-ում հանկարծ ի՞նչ պայմաններ փոխվեցին, պարզել չի ստացվում: Գոհարի գրավոր հարցումը տնօրինությունն անպատասխան է թողել, իսկ «Հետքին» 2 օր է՝ ընկերության աշխատակիցները վստահեցնում են, որ Վարդան Կոպյանը խորհրդակցության է: Հարցերին պատասխանելու լիազորված այլ անձ այդպես էլ չի գտնվում:
«Արմենիա դայթաքոմ քամփնի»-ի գլխավոր տնօրենի ժ/պ-ն Գոհար Ղարիբյանին միաժամանակ տեղեկացրել է, որ աշխատանքային նոր պայմաններին չհամաձայնվելու դեպքում նրա հետ անժամկետ կնքված աշխատանքային պայմանագիրը կհամարվի լուծված՝ աշխատանքի էական պայմանների փոփոխման հիմքով:
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրքն արգելում է գործատուին սեփական նախաձեռնությամբ հղի կնոջ հետ կնքված պայմանագիրը լուծել: Բայց 105-րդ հոդվածը հնարավորություն է տալիս աշխատանքային պայմանների էական փոփոխություն կատարել, եւ եթե աշխատակիցը դրանք չի ընդունում, գործատուն կարող է պայմանագիրը լուծել: Հիմա, փաստորեն, նրանք ուզում են այսպես վարվել»,- ասում է Գոհար Ղարիբյանը:
«Դա իրավաշուստրիություն է, որն օրենքն արգելում է: Դու չես կարող քաղաքացիաիրավական բնույթի իրավունքներն օգտագործել ի վնաս քաղաքացու»,- «Հետքի» խնդրանքով, անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակին, մեկնաբանում է փաստաբան Տիգրան Եգորյանը: Հղում անելով ՀՀ աշխատանքային օրենսգքին՝ վերջինս շեշտում է, որ գործատուն որեւէ պատրվակով, թեկուզ աշխատանքային էական պայմանների փոփոխմամբ, չի կարող հղի կնոջ հետ կնքված պայմանագիրը լուծել:
«Հղիության մասին տեղեկանքը ներկայացնելու օրվանից մինչեւ հղիության եւ ծննդաբերության արձակուրդի ավարտից հետո 1 ամիսը լրանալը չի կարող գործատուն իր նախաձեռնությամբ աշխատանքային պայմանագիրը լուծել: Սա բացարձակ արգելք է՝ սահմանված մեր Աշխատանքային օրենսգրքով»,- շարունակում է փաստաբան Եգորյանը: Իսկ Գոհար Ղարիբյանը հավելում է, որ եթե ՀՀ օրենսդրությունը գործատուին նույնիսկ նման հրանավորություն ընձեռներ, Եվրոպական սոցիալական խարտիան հղի կնոջն ուղարկված աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու վերաբերյալ ծանուցումն անգամ համարում է անօրինական:
«Բացի դրանից՝ ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրքը ժամկետներ է սահմանել աշխատանքային պայմանների էական փոփոխությունների համար: Տվյալ դեպքում՝ մեկից մինչեւ հինգ տարի աշխատողին գործատուն առաջարկվող փոփոխությունների մասին պարտավոր է գրավոր տեղեկացնել 35 օր առաջ, ոչ թե նրա հղի լինելու մասին տեղեկանալուց 2 օր հետո: Սա օրենքի խախտում է»,- նկատում է Տիգրան Եգորյանը:
«Արմենիա դայթաքոմ քամփնի» ՓԲԸ-ն իր ֆեյսբուքյան էջում այս պատմության կապակցությամբ նշել է. «Բոլոր դեպքերում, եթե անձը (Գոհար Ղարիբյանը - հեղ.) գտնում է, որ խախտվել են իր իրավունքները, ապա նա ազատ է դիմելու դատարան` իր խախտված իրավունքները պաշտպանելու համար»:
Ղարիբյանը հաստատակամ է՝ դիմելու է նաեւ դատարան: Որպես ֆինանսական վերահսկող՝ նա բարձ աշխատավարձ է ստանում, hետեւաբար բարձր են լինելու նաեւ գործատուի կողմից տրվող վճարները՝ հղիության եւ մանկահասակ երեխային խնամելու համար, եթե, իհարկե, «Արմենիա դայթաքոմ քամփնի»-ն Ղարիբյանի աշխատավարձը ութապատիկ չնվազեցնի:
«Թե հիմա աշխատանքի էական պայմաններն ինչի՞ց ելնելով են ուզում փոփոխել, եւ դրա համար ի՞նչ հիմնավորումներ կբերեն, բոլորը շինծու են, քանի որ փոփոխությունների մասին ծանուցումն ուղարկվել է հղիության վերաբերյալ տեղեկանքը ներկայացնելուց հետո: Ուղղակի գործատուն ցանկանում է իր համար ավելի բարենպաստ պայմաններ կորզել՝ ի հաշիվ աշխատողի»,- ասում է փաստաբան Տիգրան Եգորյանը:

Company Wants to Cut Salary of Pregnant Mom Eight-Fold
On November 12, the young wife informed the communications services company that she was pregnant and that she’d be taking a six month leave of work.
Two days later, Vardan Kopyan, the company’s interim executive director, told Gohar that the terms of her employment contract would be drastically altered as of December 17 and that her monthly salary would be cut eight fold.
The company is proposing that Gohar work one hour a day instead of eight for a five day work week. Kopyan told her the new terms were a result of internal financial and employment restructuring.
Gohar wrote to management asking for further clarification but hasn’t received any response. Hetq has also tried to get in touch with Kopyan but we keep getting told by employees that he’s in conference and can’t be reached. It seems that no one else in the company is authorized to comment on the matter.
The company also informed Gohar that if she didn’t agree to the new terms it would consider her work contract invalidated.
Gohar states that, “The RA Labor Code prohibits an employer from invalidating an employment contract with a pregnant woman. At the same time, Article 105 allows an employer from making substantial changes to the contract, and if the employee doesn’t agree to them, the employer can invalidate the contract. That’s what they want to do to me.”
Attorney Tigran Yegoryan told Hetq that it’s a case of legal connivance that the law prohibits. “You can’t employ legal rights to inflict harm on a citizen.” Referring to the RA Labor Code, Yegoryan states that an employer is not allowed under any pretence, even a substantial change of working conditions, to invalidate a contract with a pregnant woman.
The attorney states that an employer cannot arbitrarily terminate a work contract for a period of one month after the completion of a maternity leave.
The RA Labor Code also sets down specific deadlines for when an employee must be notified regarding substantial changes to work condition.
Yegoryan argues that in the case of Gohar, an employee that has been with Armenian Datacom from one to five years, the employer must inform the employee 35 days in advance and in writing. “They just can’t inform her a mere two days after she sent in the pregnancy notice,” he says.
In its Facebook page, Armenian Datacom writes that Gohar Gharibyan is free to take the matter to the courts if she believes her rights have been violated.
That’s exactly what Gohar intends to do. She believes the company has cut her hours and her high wage rate merely to avoid hefty pregnancy allowances while she’s on maternity leave.
Attorney Yegoryan agrees. “Whatever justification the company presents for substantially changing the employment conditions, it’s all contrived. It’s no mere coincidence that the company notified her of the changes only after she informed management that she was pregnant.”