Վերին Գետաշենը «խոպանչին» է պահում
«Գրի կարտոլի մասին, որ մշակում ենք, բայց չի սպառվում: Գրի, որ չենք կարում ապրենք, այ էդ գրի: Մենք կարտոշկով ու անասունով ենք ապրում: Էսօր միսն էլ արգելեցին, կարտոշկեն էլ…»,- ասաց Գեղարքունիքի մարզի Վերին Գետաշենի գյուղապետարանում հավաքվածներից մեկը, երբ իմացան, որ լրագրող եմ:
Գյուղում հիմնականում կարտոֆիլի արտադրությամբ ու հողագործությամբ են ապրում, սակայն վերջին տարիներին, գետաշենցիների խոսքերով, չեն կարողանում կարտոֆիլ արտադրել, իսկ ամեն տարի հայտնաբերվող որեւէ հիվանդության պատճառով վախենում են նաեւ անասուն պահել:
Պատճառը, որ հիմա չեն կարողանում հողագործությամբ զբաղվել, նրանց խոսքերով, բիզնեսն է: «Տարիներ առաջ բիզնես չկար, պատգամավոր չկար, որոնք հազարավոր հեկտարներով կարտոշկա են ցանում, էլ մեզնից չեն առնում, իրանք ցանում, իրանք իրար ծախում, իրանք էլ ապրում են…»,-ասում են նրանք՝ վախենալով նշել պատգամավորի անունը:
Գյուղապետարանի ֆինանսիստ Մուրադ Մուրադյանի խոսքերով էլ` կարտոֆիլը չի սպառվում, քանի որ պլանավորում չկա, ով ինչ ուզում, անում է. գյուղացին մշակում է կարտոֆիլը, հետո 50-60 դրամով վաճառում վերավաճառող կազմակերպություններին, վերջիններս սպառողին նույն կարտոֆիլը վաճառում են 150 դրամով:
«Իմ մատղաշ հարսը հղի վիճակով կարտոլ ա մշակել, որ փող ստանանք, էսօր չիրացվի, մեղք ա էս ժողովուրդը: Սով ա, սով, ամեն տեղ ժողովուրդը սոված ա…»,-ասում է Մուրադը:
Վերին գետաշենցիները վրդովված են. գյուղատնտեսության նախարարությունն ինչ-որ ծրագրեր իրականացնում է, որ բերքը լավ լինի, շատ լինի, սակայն սպառման հարցով ոչ մեկը չի մտահոգվում:
-Վարչապետն ասում է՝ սկսել ենք լավ ապրել,-ասում եմ:
-Ինքը կարող ա՝ լավ ա ապրում…,-ասում են (ծիծաղում են):
-Բայց տեսնում եմ, որ լավ տներ ունեք, որ տուն մտա, լավ վերանորոգած էր, ամեն ինչ` տեղը տեղին…
-Ղուրբան լինենք Մեդեւեդեւին ու Պուտինին: Մեր էրեխեք գնում են խոպան, ընդեղ էդ փողն աշխատում, գալիս, սարքում են իրանց տներ: Դրա համար էլ լավ տներ տեսար,-ասում է Մուրադը:
Նրա որդիները եւս ամեն տարի մեկնում են արտագնա աշխատանքների:
Վերին գետաշենցիներն արտագնա աշխատանքի են մեկնում հիմնականում Ռուսաստան՝ շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու:
«Մեր նախագահի արտաքին քաղաքականությունը շատ լավն ա. որ ռուսի հետ լավ չլինենք, սովամահ կլինենք: Նախագահի վարած ներքին քաղաքականությունն իսպառ բացակայում ա, դրա համար էլ մենք Պուտինին ու Մեդվեդեւին ենք «պրիզնատ գալիս»: Ով մեզ պահում ա, էն էլ մեր նախագահն ա»,-ասում է մեկ այլ գյուղացի` չցանկանալով, որ նշվի իր անունը:
Գնացողների թիվն ավելանում է
Վերին Գետաշենում գրանցված է 5026 բնակիչ, սակայն գյուղում, ըստ գյուղապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Մարտին Մխիթարյանի, փաստացի բնակվում է մոտ 4.000 մարդ: Գյուղացիների խոսքերով, սակայն, իրենց գյուղում բնակիչների թիվը մոտ 3000 ու մի քանի հարյուր է:
Վերին Գետաշենում կա 803 ընտանիք, որից, ըստ Մ. Մուրադյանի, 118 –ում մարդ չի ապրում, 108 ընտանիք անասուն չունի:
2011 թվականին արտագնա աշխատանքների է մեկնել մոտ 1400 մարդ, 2012-ին` մոտ 1800: Նրանցից ոմանք գնում, աշխատանք են գտնում, հետ գալիս ու տանում իրենց ընտանիքներին:
Մ. Մուրադյանի խոսքերով` միայն քսան օրվա ընթացքում երեք ընտանիք հեռացել է գյուղից:
Երկու տարվա ընթացքում գյուղից հեռացել ու չի վերադարձել մոտ ութ ընտանիք:
«Մեր գյուղը շատ ավանդապաշտ ա, իրա արմատներին կպած, բայց եթե ստեղ են դատարկվում, ուրեմն ամեն տեղ էլ էդ ա: Ուղղակի մեր գյուղում շատերը դեռ գնում աշխատում, հետ են գալիս իրանց տուն»,-ասում է գյուղապետարանում հավաքվածներից մեկը:
Վերին Գետաշենում ամռանը հիմնականում մնում են կանայք, երեխաներն ու ծերերը:
Տղամարդիկ բացակայում են տնից ինը ամիս: Հետ են գալիս ձմռանը՝ Ամանորն ընտանիքի հետ նշելու, իսկ գարնան գալուն պես կրկին մեկնում են արտագնա աշխատանքների:
«Ջահել տղերքն ամուսնանում են, հարս բերում, որ ծնողներին պահեն, 20-30 օրից իրանք էլ թողնում, գնում են… Տարին մի անգամ գալիս, տնեցիքին տենում, էլի գնում…Տենց էնքան ընտանիքներ կան՝ քայքայվում են»,-ասում են գետաշենցիները:
Պատմում են, որ իրենց համագյուղացիներից մեկն արդեն քսան տարի է` ամուսնացած է, բայց եթե կնոջ հետ անցկացրած օրերն իրար գումարես, հազիվ 750 օր կլինի:
Նման ընտանիքներ գյուղում շատ կան:
«Բակունցի վախտերից մի բան փոխվել ա»
«Գյուղում որ ամառը մարդ ա մահանում, կնանիք են թաղում անում: Հեչ մարդ չի լինում, որ թեկուզ էդ դագաղը տանի, սաղ մենք ենք անում»,-պատմում են վերին գետաշենցի կանայք:
Սկզբում փակ են, չեն խոսում, կասկածում են, սակայն աստիճանաբար սկսում են պատմել իրենց առօրյայից, կանչում են միմյանց, որ սուրճ խմեն ու զրուցեն դեսից-դենից (լուսանկարվել այդպես էլ չցանկացան):
Ալետան ասում է, որ ամուսնության հենց առաջին տարվանից ամուսինը մեկնել է խոպան: Այդպես` արդեն երկար տարիներ: Ինքը չի կարող ամուսնու մոտ գնալ, քանի որ պետք է ամուսնու ծնողներին հոգ տանի, տանը հետեւի:
Իր կյանքից դժգոհ չէ. ամուսինն իրեն հարգում է, հաշվի է առնում կարծիքը, կարող է տնից դուրս գալ ու նաեւ գնել իր ուզած զգեստը: Գյուղի կանանց համար դա էլ մեծ առավելություն է, բացի դա` նաեւ տղա երեխա է ունեցել:
«Բա ո~նց, տղա էրեխեն ա հարսի ոտն ամրացնում…»,-ասում են գետաշենցի կանայք:
Սեդայի դուստրը՝ Աստղիկը, 19 տարեկան է: Ինչպես գյուղի երիտասարդ աղջիկների մեծ մասը, ինքն էլ չի աշխատում, դպրոցն ավարտելուց հետո ուսումը չի շարունակել:
Ազատ ժամանակ սերիալներ է դիտում (մշակույթի տուն էլ ունեն, բայց, օրինակ, այդ օրը, երբ Վերին Գետաշենում էի, այնտեղ հարսանիք էր), տնից դուրս է գալիս միայն հոր թույլտվությամբ:
Աղջիկների նկատմամբ խիստ են, տղաներն ավելի ազատ են դաստիարակվում, սակայն նրանք էլ ունեն ծնողներին պահելու պարտավորություն:
Այդ պատճառով էլ Վերին գետաշենցիները գերադասում են տղա երեխա ունենալ. աղջիկն ուրիշի ծնողներին խնամելու համար է:
Սեռով պայմանավորված` հղիության արհեստական ընդհատումներ հաճախ են անում, դրանցից շատերը՝ տնային պայմաններում:
«Ես վեց անգամ աբորտ եմ արել… Մի անգամ էլ դեղ եմ խմել, աբորտ արել, հետո բարդացումներ ա տվել, գլխիս մեծ փորձանք դառավ, հազիվ փրկեցին… Բա ինչ անեի, տունը կռիվ էր ընկել, թե տղա չես ունենում…»,-պատմում է Անգինը:
Հետո կարծես արդարանում են. «Մեր գյուղում մարդ կա, իրա կնգանից բաժանվեց տղա չունենալու համար: Բա ինչ, տղեն ծուխը շարունակողն ա…»:
Բժշկի, այն էլ գինեկոլոգի, ծայրահեղ դեպքերում են այցելում, երբ արդեն դանակը ոսկորին է հասնում. «Փող չի լինում, ժամանակ, հետո էլ… Ամոթ ա մի տեսակ»:
Սեդան էլ պատմում է, որ ինն ամիս առանց ամուսինների են մնում, տղամարդու պես, նրանից շատ աշխատում, սակայն դրվածքն այնպիսին է, որ հարգանքը, պատիվն ու ակնածանքը դարձյալ տղամարդունն է. «Արդար չի, գիտե՞ս, մենք էլ իրանց հավասար աշխատում ենք, բայց երբ գալիս են, էլի մենք են մեղավոր լինում, եթե տանն ինչ-որ բան այն չէ… Ոչ մեկ չի ասում` ապրես, դու էլ ստեղ ես տուն պահել…»:
Այսքանով հանդերձ ասում են, որ նախկինում նույնիսկ այսպես չէին կարող անգամ մտածել, այժմ մի բան կոտրվել է, ու կանայք իրենք նման հարցեր են տալիս, թեկուզ մտքում. «Բակունցի նկարագրած կնգա վախտերից մի բան փոխվել ա. հիմա հարցեր ենք տալիս»,-ասում է նրանցից մեկը:
Մի դրվագ Վերին Գետաշենի ընտանիքներից մեկի կյանքից
«Էսօր առավոտ ես ու մարդս մտանք գոմ, անասունին նայեցինք: Երկուսով տուն մտանք, ասաց՝ ճաշ տուր: Մինչեւ փոխվեցի, որ տամ ճաշը, տասը րոպե անցավ, դրա համար նեղացավ, կռվեց, հաց չկերավ… Բայց խի՞, երկուսով ենք, չէ, աշխատել, թող ինքն էլ հաց դներ, ինքն էլ ձեռ ու ոտ ունի...»,-պատմում է Ասյան: Մինչ զրուցում ենք, ներս է մտնում Ասյայի ամուսինը: Ժամանակից շուտ ծերացած, նուրբ մաշկով, կենսուրախ ու բաց գույնի աչքերով Ասյայի համարձակությունը հօդս է ցնդում:
Թեման դառնում է եղանակը (վախենում են ասել, որ լրագրող եմ. էսինչ մարդու բարեկամն եմ):
Վիգենը նստում է վառարանի մոտ ու մեկեն հիշում, որ առավոտյան կինը տասը րոպե ուշացրել է նախաճաշը: Հանկարծ վերցրեց վառարանի մոտ դրված ըստ երեւույթին ծանր խարտոցն ու նետեց կնոջ դեմքին: Խարտոցը կպավ կնոջ աչքին:
Հ. Գ. Վերջին տեսարանից հետո երկար ժամանակ չէի կարողանում ոչինչ գրել, բայց Ասյան ճանապարհելիս ասաց. «Գրի, թող իմանան, որ մի օր կանայք էլ չեն դիմանալու, թեկուզ որ չտեսնեմ ես, բայց կգա էդ օրը»:

A crowd had gathered in the mayor’s office of the Gegharkouniq village of Verin Getashen.
When they found out that I was a reporter, one resident exclaimed, “Write about the potatoes. We grow them but can’t sell them. We’re living on potatoes and animal raising her. Today, they banned meat, tomorrow potatoes…”
It’s true. The village lives on the growing of potatoes and farming in general. Residents say that in recent years, say residents, potato farming has become less and less profitable. They point to big business as the culprit.
Residents told me that in the past they would grow their crops and sell the produce here and there. Now, with the advent of large-scale farming, with MPs and other officials owning thousands of acres of land, the little guys are being squeezed out of the market.
Village financial advisor Mourad Mouradyan argues that there is no local planning. It’s everyone for themselves. Villagers grow potatoes and then sell them to resellers at 50-60 AMD per kilo. The resellers turn around and sell the crop to end-line consumers for 150.
Mouradyan says the lot of villagers is getting increasingly hard and that hunger stalks Armenia’s rural communities.
“My poor daughter-in-law had to grow potatoes while she was pregnant, just to have a bit of money. Today, the crop isn’t being sold. The common people are to be pitied.”
Village residents complain that the Ministry of Agriculture implements projects to improve the crop but has nothing to offer in terms of selling it.
When I tell Mourad that I came across some nice houses in the village, the financial advisor argues that it’s because so many young people have left for seasonal work in Russia. When they return to Verin Getashen they use the money to renovate.
Mourad’s sons also travel every year to Russia for work, mainly in construction.
Another resident, who wished to remain anonymous, told me that he liked President Sargsyan’s foreign policy because it fostered good ties with Russia. Sargsyan’s domestic policy, according to the villager, was non-existent.
“If it wasn’t for the Russians, we’d starve. We are big backers of Putin and Medvedev. Those who feed and keep us, they are our presidents,” he said.
The official population of the village is 5,026 but Municipal Chief of Staff Martin Mkhitaryan says the real figure is more like 4,000. Local residents confess that less than that actually live in the village.
Mouradyan told me that 1,400 left for seasonal work in 2011 and the figure rose to 1,800 this year. He said that some find work abroad and then come back to take their families as well.
You won’t see many men in the village during the summer – it’s mostly women, children and the elderly.
“Young men get married and bring their wives home for their parents to take care of. The new husbands leave a month or so after getting married. They’ll come home once a year for the holidays and then they’ll go back,” explained Mouradyan.
One woman I met, I’ll call her Aleta, said her husband had been away for years working abroad. She cannot leave and visit him since she has the responsibility of taking care of his parents.
Aleta says she has no complaints – her husband respects her, listens to her opinions, and she can even leave the house on her own and buy the clothes she wants. That’s a big luxury for some village women.
Astghik is the 19 year-old daughter of Seda. Like most of the young girls in the village she doesn’t work and didn’t continue her education after finishing high school. She spends her time watching TV serials in the village cultural center.
The day I visited the village, there was a wedding. Astghik could only leave the house with her father’s permission.
I was told that artificial abortions are common place in the village, frequently performed at home.
“I’ve had six abortions. Once I drank some medicine and had complications. My life was barely saved. I had to have the abortion. They raised a ruckus because I wasn’t giving birth to a son,” says Ankin.
Seda complains that women work like men but that they get no respect.
It’s not right. We work just like them. When they return, we get all the blame because certain things in the home aren’t to their liking.”
Village women told me that in years past, they couldn’t even think about such issues, let alone express them as they do today.
“This morning my husband and I went to the cattle shed to look after the animals. When we returned home, he told e to fix him breakfast. It only took me ten minutes to change and cook him something. He got angry and left without eating. But we both work. He has feet and hands. Why can’t he fix a meal once and awhile?” recounts Asya.
As we were conversing, her husband Viken enters the house. He hears what Asya is saying and hits the roof. We quickly change the topic of conversation to the weather. (I dare not tell him that I am a reporter, just a friend of so and so)
Viken sits by the stove and all at once remembers the incident of the late breakfast. He picks up a file by the stove and throws it at his wife, hitting her in the eye.
P.S. For a long time after witnessing this, I couldn’t write a thing. But as I left the village Asya told me, “Write what you saw. Let them understand that one day women will say enough is enough. I might not see that day, but it will surely come.”