10-րդ դարի վանքը քանդվում է, Մայր աթոռն անտարբեր է, իսկ մշակույթի նախարարությունը «գլխառադ» է անում
«Մաքրենք հնավայրերը ժամանակակից աղբից» ակցիայի շրջանակներում նախօրեին «Ճանաչիր քո երկիրը» երիտասարդական նախաձեռնության անդամներն այցելել են Վայոց ձորի մարզի Գնդեվանք համալիր (10-րդ դար) և մաքրել դրա շրջակա տարածքը կենցաղային աղբից:
«Այցելելով Գնդեվանք` առաջին հերթին աչքի է զարնում հնավայրի անմխիթար վիճակը: Մայր աթոռը հրաժարվում է Հայաստանի տարածքում գտնվող հարյուրավոր չգործող եկեղեցիներ իր խնամքի տակ վերցնելուց, իսկ մշակույթի նախարարությունը, ֆինանսների պակասը պատճառաբանելով, ուղիղ իմաստով «գլխառադ» է անում քրիստոնեական հուշարձանների պահպանման իր անմիջական պարտականությունը»,- նշվում է նախաձեռնության տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ:
«Մաքրենք հնավայրերը ժամանակակից աղբից» հաջորդ ակցիան տեղի կունենա հունիսի 21-ին: «Ճանաչիր քո երկիրը» կոչ է անում բոլորին միանալ ակցիային` զանգահարելով (094) 63-40-57 հեռախոսահամարով:

Монастырь 10-го в. разрушается при полном безразличии Первопрестольного Эчмиадзина
Накануне в рамках акции "Очистим древние места от современного мусора" члены молодежной инициативы "Познай свою страну" посетили монастырский комплекс Гндеванк (10-й в.) в области Вайоц дзор и расчистили окружающую его территорию от бытового мусора.
"При первом же посещении Гндеванка в глаза бросается плачевное состояние этого старинного архитектурного памятника. Первопрестольный святой Эчмиадзин отказывается брать под свою опеку сотни недействующих церквей на территории Армении, а Министерство культуры, ссылаясь на нехватку финансов, просто скидывает с себя свою прямую обязанность по сохранению христианских памятников",- говорится в распространенном сообщении инициативы.
Следующая акция "Очистим древние места от современного мусора" состоится 21 июня. Инициатива "Познай свою страну" призывает всех присоединиться к этой акции, позвонив по телефону (094) 63-40-57.