«Կինտոների քյանդրբազության» ժամանակները
Սերժ Սարգսյանի իշխանավարման ամենաբնորոշ գիծն այն է, որ նա ամեն ինչ արեց և հիմա էլ անում է քաղաքական դաշտի ամայացման շնորհիվ և դրա ֆոնին իբրև լիդեր կայանալու համար: Առճակատումները, առավելևս մրցակցությունն այդպես էլ խորթ մնացին նրա համար, որովհետև նա նախընտրում է խաղալ մի խաղատախտակի վրա, որտեղ ոչ թե լուրջ ֆիգուրներ են, այլ ընդամենը միմյանցից կտրված անհույս «պեշկաներ»:
Որքան էլ Ծառուկյանը մնում էր իշխանական կոնյունկտուրայի հավատարիմ սպասավորը, նախագահական մրցավազքից ԲՀԿ ղեկավարի դուրս մղումն անհրաժեշտ էր ոչ այնքան ԲՀԿ-ի, որքան հենց Ծառուկյանի անձի, նրա հեղինակության հետ մրցակցության նույնիսկ տեսական հնարավորությունները չեզոքացնելու համար: Որովհետև որքան էլ Ծառուկյանը կառավարելի էր, հանրության մի ստվար շրջանակի կողմից նա ընկալվում էր որպես անձամբ Սերժ Սարգսյանի այլընտրանք կամ մրցակից: Նրա ներկայությամբ, դերակատարությամբ գործող նախագահի` այսօրվա հնարավորությունների սահմաններում բացարձակապետությունը լիարժեք չէր լինելու: Եվ Ծառուկյանը հանգիստ հեռացվեց ասպարեզից: Այժմ նա առավելագույնը կարող է դառնալ «գորշ կարդինալ», որի խնդիրը միշտ երկրորդի, երրորդի ֆունկցիաներ կատարելն է:
Հաջորդը, ով կարող է այլընտրանք լինել, Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է` ունեցած շատ ավելի համեստ հանրային ազդեցությամբ, բայց շատ ավելի մեծ հարիզմայով, ինտելեկտով ու մասշտաբայնությամբ: Ընդ որում` Տեր-Պետրոսյանը ոչ թե այդ այլընտրանքը դառնալու, այլ իր ձեռքով հանձնած այդ դիրքը վերականգնելու խնդիր ունի: Իշխանությունը հասկանում է, որ եթե Տեր-Պետրոսյանն առաջադրվի, անկախ մասշտաբներից՝ լինելու է մրցակցություն, և Սերժ Սարգսյանը, ուզի թե չուզի, ստիպված է լինելու մրցակցության մեջ մտնել, ինչը ոչ մի կերպ չի տեղավորվում նրա ընտրած և առայժմ լիարժեք արդյունավետությամբ աշխատող մարտավարության, գուցե նաև հմտությունների մեջ: Որպեսզի դա տեղի չունենա, փորձ է արվում չեզոքացնել նաև Տեր-Պետրոսյանի հնարավոր առաջադրումը:
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանի և ԲՀԿ փոխնախագահ Վարդան Օսկանյանի գաղտնալսված զրույցի հրապարակումը համացանցում, ըստ էության, տեղավորվում է այս մարտավարության շրջանակներում: Յուրայինների առջև Զուրաբյանին ԲՀԿ-ամերձ խաղերի մեջ մերկացնելու այս խղճուկ փորձով, թերևս, խնդիր է դրվել ՀԱԿ-ում և նրա նկատմամբ հանրային ընկալումներում անվստահության այնպիսի մթնոլորտ ստեղծել, որը վերջնականապես Տեր-Պետրոսյանին կհամոզի չառաջադրվել:
Ոչ ոք չի կարող թեկուզ չնչին հաղթանակի հույս ու ձգտում ունենալ թիկունքում աղճատված, թույլ ու չափազանց մեծ ճեղքեր ունեցող քաղաքական թիմի առկայությամբ: Թե որքանով այս կեղտոտ տեխնոլոգիան կազդի Տեր-Պետրոսյանի որոշման վրա, դժվար է ասել: Բայց նա նմանատիպ կսմթոցների հանդեպ 20-ամյա ամուր իմունիտետ ունի, և հույս ունենալ, որ առաջին նախագահի նման քաղաքական հոտառություն և փորձառություն ունեցող անհատին կարելի է նման եղանակով շփոթեցնել, առնվազն քաղաքական կարճատեսություն է:
Եթե ավելի խորը վերլուծություններ ու հաշվարկներ չանի, ապա Տեր-Պետրոսյանն ամենայն հավանականությամբ չի առաջադրվի, սակայն դա նման կոմպրոմատների ազդեցության հետ որևէ կապ չունի: Պարզապես Տեր-Պետրոսյանը ԲՀԿ-ին իշխանության դեմ «վարժեցնելու» ապարդյուն փորձերի վրա վատնելով իր քաղաքական գրեթե ամբողջ կապիտալը եւ այս, ի սկզբանե մարած խաղաքարտի վրա դնելով ողջ խաղադրույքը՝ արդեն տանուլ է տվել խաղը, և միակ բանը, որի մասին նա կարող է այժմ մտածել, արժանապատիվ հեռանալու տարբերակ գտնելն է: Եթե իշխանությունը բավականաչափ խոհեմություն ունենար, ապա նրան վերջնականապես «շարքից հանելու» համար ոչ թե նրա թիմակիցների նկատմամբ նման թույլ ու անիմաստ կոմպրոմատային հրաձգություն կսկսեր, այլ կընձեռեր արժանապատիվ հեռանալու այդ հնարավորությունը և պատրվակը:
Սակայն, ի՞նչ է դրանից շահելու իշխանությունն ինքը, և ի՞նչ է ստանալու հասարակությունը: Իշխանությունն արդեն ստանում է քաղաքական և մրցակցային դաշտի հետևողական ամայացման պտուղները: Նախագահական ընտրություններին առաջադրվելու մասին հայտարարում են անգամ ոչ թե երկրորդական, այլև բացարձակապես ապաքաղաքական ու ապահասարակական տարրերը, մարդիկ, ովքեր բացառապես ինքնադրսևորման և ինքնագովազդի խնդիր են ուզում լուծել և նախագահական, ընտրական ինստիտուտները որոշել են վերածել այդ «քյանդրբազության թամաշայի»:
Հիմա Սերժ Սարգսյանի այլընտրանքը դառնալուն այս «կինտոներն» են հավակնում, և դա բնական է. ոչ մի վակուում դատարկ չի մնում, նրանք պարզապես լցնում են այն դատարկությունը, որն իր շուրջն առաջացրել է իշխանությունը: Եվ հիմա անգամ դժվար է ասել` Սերժ Սարգսյանն իրեն բավարարվա՞ծ է զգալու նման կոնտինգենտի հետ մրցելիս, թե՞ ներքուստ վիրավորված: Անկախ դրանից` նա ստանում է այն, ինչ ցանել է անցած տարիներին:
Բայց արդյո՞ք կարելի է դրա համար մեղադրել միայն Սերժ Սարգսյանին: Ըստ էության, նա ընդամենը դիմել է մի բոլորովին չարգելված մարտավարության, որը, պարզվում է` արդյունավետ է, որովհետև պահանջարկ ունի, որովհետև «հաճախորդ» դառնալու ձգտումը շատ ավելի պահանջված ու ակտուալ է, քան պրոֆեսիոնալ քաղաքականությամբ զբաղվելու, սկզբունքայնություն դրսևորելու, դիմագիծն ու անկախությունը պահելու, հանրային օրակարգը քաղաքական մակարդակով հետամտելու նման «պարապ վախտի խաղալիքները»: Ի վերջո, երբ լավ ես ճանաչում սեփական «հաճախորդներիդ», միշտ էլ հեշտ է լինում նրանց հետ լեզու գտնելը: Իսկ այն փոքրամասնությունը, որը «հաճախորդ դառնալու» ցանկություն չի հայտնում, հայտնվում է լուսանցքում: Հիմա լուսանցքում հայտնվում է որակ ունեցող փոքրամասնությունը:
Հասարակությունը «շահում» է ընդամենը այս հարաբերությունների կռճոնները: Նրան արդեն առանձնապես չի հետաքրքրում` ունի՞ Սերժ Սարգսյանն այլընտրանք, թե՞ ոչ, միայնա՞կ է առաջադրվելու, թե՞ ինչ-որ խեղկատակներ են ի հայտ գալու, ընտրությունները մե՞կ փուլով են անցնելու, թե՞ երկու և այլն: Նրանք, ովքեր կուսակցական «մամա ռոզաների» գլխավորությամբ պատրաստվում են «մառշրուտկաներով» գրոհել ընտրատեղամասերը, միշտ պատրաստ են դրա համար: Նրանք, ովքեր պարզապես ցանկություն ունեն հերթական թատրոնը տեսնել, լավ տեղավորվելու են իրենց բազկաթոռների մեջ, մյուսները, ովքեր արժանապատվություն ունեն, պարզապես քվեարկություն կոչվող հանդեսին չեն գնալու` դրանով արտահայտելով իրենց քաղաքացիական դիրքորոշումը ոչ միայն ամենազոր իշխանության, այլև նրա դեմ իր անզորությունն ապացուցող ընդդիմության նկատմամբ:
Եվ այսպես, համընդհանուր նիհիլիզմի, պարտվողականության, անկումային տրամադրություններով մենք լծվելու ենք «ապահով Հայաստանի» կերտմանը, որից, սակայն, առայժմ ավելի շատ բրեժնևյան ջերմագին «համբույրների», «պարտիայի» ճահճացող հաղթանակների զզվելի զգացողություններ են առաջանում:

Time for 'Kinto Tightrope Walking'
The most distinctive feature of Serzh Sargsyan's rule is that he as a leader has done and is doing everything possible for clearingthe political field andgaining visibility. Confrontations and competition aren't for him, as he prefers to play on a chessboard where there are no serious pieces, only hopeless pawnscut off from one other.
No matter how much Tsarukyan remains a faithful servant of the authorities, the withdraw of the Prosperous Armenia Party's leader from the presidential elections was necessary notso much for the party, but for Tsarukyan's personality and reputation, in order to neutralize any theoretical possibilities for competition. No matter how controllable Tsarukyan was, he was perceived as Sargsyan's alternative or rivalby a large spectrum of society. With his presence, the president's role in today's monopoly would not be absolute. And Tsarukyan was easily removed from the field. Now he can at the most be a "Gray cardinal," which always performssecond and third-rate functions.
The other potential alternative is Levon Ter-Petrosyan, who has less public influence but is more charismatic and intellectual. Ter-Petrosyan's problemisn't becoming that alternative, but recoveringthe position that he himself gave up. The government realizes that if Ter-Petrosyan runs for election there will be competition, and Sargsyan will have to compete, which is not part of his chosen, effective strategy as well as his skills. Thus, in order to prevent it, attempts are being made to neutralize Ter-Petrosyan's possible run as well.
The publication of confidential conversations between Armenian National Congress coordinator Levon Zurabyan and Prosperous Armenia Partyvice-president Vardan Oskanianon the Internet is basically a part of this strategy. This poor attempt to reveal Zurabyan's games played with Prosperous Armenia before kin was probably meant to create such an atmosphere of distrust in the Armenian National Congress that Ter-Petrosyan would finally be convinced not to run.
No one can have hope and aspiration for even a minor victory in the presence of a weak and split political team. It is difficult to say how this would affect Ter-Petrosyan's decision. But for twenty years he's had a strong immunity toward such pinches, and hoping that in this way it would be possible to confuse someone who has such political instinct and experience as the first presidentis at very least political short-sightedness.
If Ter-Petrosyan doesn't have deeper analyses and intentions, then he most likely will not run, but it has no connection with the influence of such compromising information. Ter-Petrosyan spent almost all his political capital on fruitless attempts to "train" the Prosperous Armenia Party to be against the government. By putting everything on an already dead playing card he lost the entire game, and the only thing he can think about now is finding a way to exit gracefully. If the government had enough wisdom, in order to finally disable Ter-Petrosyan it would grant that opportunity and let him leave instead of starting a weak and senseless compromising attack on his teammates.
Thus, what are the benefits for him and for society? The government already gets the results of a consistently deserted political and competitive field. Not even marginal, but absolutely apolitical and asocial individualsare making statements about running for president, people who would like to solve their self-expression and self-advertisement issues. Thus, the presidential and electoral institutionshave decided to turn it into a display of "tightrope walking."
Now these "Kintos" claim to become the alternativesto Sargsyan, and that is only natural since no vacuum remains empty. They are just filling that emptinesscreated by the government around itself. It's difficult to say whether Sargsyan will be satisfied while competing with such individuals or be offended. Regardless, he's getting what he sowed in the last years.
But can we blame only Sargsyan for that? Actually, he just used one completely legal strategy, which is effective as it's in demand.The aspiration to become a "client" is more in demand and actual than being a professional politician, demonstrating principles and keepingindependence. Finally, when you know your own "client" well, it's easy to come to an understanding with them. And a qualified minority, which doesn’t demonstrate the desire to "become a client," is off the board.
Society just "wins" the crumbs of these relationships. It's no longer interested whether there's an alternative to Sargsyan, if he is going to run alone or with some buffoons, if the elections will be held in one round or two and so on. The ones who are going to attack polling stations with "mini buses" led by party "Mama Rosas" [female pimps] are always ready to do that. The ones who simply desire to watch another play will comfortably sit in their armchairs. The others, who have dignity, will simply not go to the play called the election, demonstrating their civilian position not only towards the almighty authorities, but also towards the opposition that proved its impotence.
So, we take up building a "safe Armenia" with a universal nihilistic approach, defeatism, and a depressive attitude, from which arises a disgusting feeling of warm Brezhnev "kisses" and the party's stagnating victories.