Կառավարության ներկայացուցիչը չգոհացրեց ԱԺ նախագահին. «Ճիշտ չի, ասեմ իմանաք»
Ազգային ժողովում այսօր շարունակվում է արտահերթ նիստը: Քննարկվում են հարկային և տնտեսական ոլորտին վերաբերող օրինագծեր: «Հաշվապահական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու օրինագծով նախատեսվում է, որ կազմակերպությունները պարտավոր են հաշվապահական հաշվառումը վարել կառավարության լիազոր մարմնի սահմանած չափանիշերին բավարարող համակարգչային ծրագրերով: Նախագիծը մշակել են ֆինանսների նախարարությունը և պետական եկամուտների կոմիտեն:
Եթե «Շահութահարկի մասին ՀՀ օրենքին համապատասխան հաշվարկված, նախորդ տարվա համախառն եկամտի չափը գերազանցում է 1 մլրդ դրամը, ապա հաշվապահական հաշվառումը համակարգչային ծրագրով վարելու ժամկետ սահմանվում է 2013թ. հուլիսի 1-ից սկսած, 500 մլն դրամից ավելիի դեպքում՝ 2014թ. հուլիսի 1-ից սկսած, 100 մլն դրամից ավելիի դեպքում՝ 2015թ. հուլիսի 1-ից սկսած:
ԱԺ-ում օրինագիծը ներկայացնում է ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը: Նա տեղեկացրեց, որ նախագիծն ընդունվելու դեպքում բանկերի և այլ ֆինանսական կազմակերպությունների վրա օրինագիծը չի տարածվի, քանի որ դրանց գործունեությունը կարգավորում է Կենտրոնական բանկը:

«Хочу, чтобы вы знали: это неправильно» - законопроект правительства не удовлетворил спикера НС
В Национальном Собрании сегодня продолжает работу внеочередное заседание. Обсуждаются законопроекты налоговой и экономической сфер. Согласно проекту о внесении дополнения в закон «О бухгалтерском учете», организации обязаны вести бухгалтерский учет в соответствии с компьютерными программами, удовлетворяющими стандартам, установленным полномочным органом правительства. Проект разработан Министерством финансов и Комитетом госдоходов.
В парламенте законопроект представляет замминистра финансов Сурен Караян. Он сообщил, что в случае принятия законопроект не будет распространяться на банки и другие финансовые организации, деятельность которых регулируется Центральным банком.
«Хочу, чтобы вы знали: это неправильно»,- заявил после выступления основного докладчика председатель Национального Собрания Овик Абрамян.