Թուրքերը նպաստում են Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի գովազդմանը
2005 թվականին, Հայոց ցեղասպանության 90-ամյակի նախաշեմին, նշանավոր թուրք մեկնաբան Մեհմեդ Ալի Բիրանդը հոդված էր գրել «Hurriyet» թերթում' կոչ անելով թուրք հանրությանը պատրաստ լինել առաջիկա «հայկական ցունամիին»:
Այս ամսվա սկզբին, թուրքական «Gazete Kars» թերթը նման մի խմբագրական հրապարակեց՝ «Հայկական նախապատրաստական աշխատանքները 2015 թվականի համար» խորագրով, նախազգուշացնելով թուրքերին Հայոց ցեղասպանության մոտալուտ հարյուրամյակի մասին, խորհուրդ տալով նրանց ձեռնարկել հակազդեցության արդյունավետ միջոցներ:
Խմբագրականը ցույց է տալիս, թե թուրքերն ինչպիսի ուշադրությամբ են հետևում Ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի առթիվ հայկական նախապատրաստական աշխատանքներին և ինչպիսի տագնապով են կշռադատում հայկական առաջիկա միջոցառումների ազդեցությունը Թուրքիայի վրա:
Ծավալուն սյունակը տեղեկացնում է, որ Հայաստանն ու Սփյուռքը Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին ընդլայնում են իրենց համատեղ արշավն ընդդեմ Թուրքիայի: Հոդվածը նախազգուշացնում է, որ «հայերը կարծում են, թե իրենց ստերով ամբողջ աշխարհը ոտքի կհանեն» և առաջարկում է, որ «Թուրքիայի Հանրապետությունն անհապաղ գործի դնի իր բոլոր միջոցները և առաջնահերթ միջոցառումներ ձեռնարկի այդ խաբեությունն ի չիք դարձնելու համար»:
«Gazete Kars» թերթը դժգոհում է, որ հայերը «ստվեր են գցում Թուրքիայի հեղինակության վրա ուժեղ հարձակումներ գործելով քառասուն ճակատներում: Թուրքիան այդ հարձակումներին հակահարված տալու համար պետք է ավելի մեծ պաշտպանողական և հարձակողական միջոցների դիմի: Ոչ մի վայրկյան չի կարելի կորցնել: Աշխարհը կուլ է գնում նրանց ստերին»:
Խմբագրականում ներկայացվում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի նախապատրաստական աշխատանքներում գլխավոր անձնավորությունների և կազմակերպությունների գործունեությունը: Թերթը հատկապես հիշատակում է պրոֆ. Թաներ Աքչամին, ռեժիսոր Սթիվեն Սփիլբերգին, Հայաստանի և Ֆրանսիայի կառավարություններին, Բեռլինի համալսարանը, ինչպես նաև Ցեղասպանության թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանին, մեջբերելով նրա ասածը. «Ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարը պետք է միավորել փոխհատուցման ըմբռնումով…. Մենք պետք է հետամուտ լինենք օրինական ուղիների՝ այս ոճրագործության պատասխանատվությունը ճշտելու համար»:
«Gazete Kars» թերթը նաև թվարկում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը, Հայկական ազգային ինստիտուտը, ինչպես նաև Զորյան և Կոմիտաս ինստիտուտները որպես կազմակերպություններ, որոնց հաջողվել է Հայոց ցեղասպանությունը ներկայացնել աշխարհի գիտական շրջանակների և լրատվամիջոցների ուշադրությանը: Նշանավոր թուրք արձակագիրներ Օրհան Փամուկը և Էլիֆ Շաֆակը, ովքեր համարձակորեն դատապարտել էին Թուրքիայի խեղաթյուրումները Հայոց ցեղասպանության հարցում, մեղադրվում են «Սփյուռքի հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների» աջակցությունը վայելելու մեջ:
Թուրքական թերթը տեղեկացնում է, որ 2011թ. ապրիլի 23-ին Երևանում, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումների ծրագիրը նախապատրաստելու համար ձևավորվել է պետական համակարգող հանձնաժողով: Հանձնաժողովը, Հայաստանի Հանրապետության նախագահի գլխավորությամբ, գումարել է իր անդրանիկ նիստը 2011 թվականի մայիսի 30-ին:
Այնուհետև թուրք խմբագիրը կենտրոնանում է իմ հոդվածի վրա, սխալմամբ ինձ ներկայացնելով որպես «Արա» Սասունյան, «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթի հրատարակիչ: Իմ հոդվածից մեջբերում է այն հատվածը, որտեղ նշվում է, որ «Ցեղասպանության ճանաչման պահանջն այլևս օգտավետ չէ հայերի համար: Ընդհակառակը՝ վնասակար է: Թուրքերը շատ ուրախ են, որ մենք բավարարվում ենք միայն այս պահանջով: Այն, ինչ մենք պահանջում ենք՝ արդարությունն է: Երբ նրան հարցրել են, թե արդարություն ասելով ինչ նկատի ունի, նա բացատրել է, որ դա նշանակում է բարոյական, ֆինանսական և տարածքային վերականգնում»:
Այնուհետև թուրք գրողը մանրամասն վերլուծում է իմ տեսակետները, նշելով. «Սասունյանը կարծում է, որ Հայաստանի և Սփյուռքի միջև հարաբերությունները այնքան էլ կատարյալ չեն, և որ անհրաժեշտ է գաղափարական միասնականություն ունենալ, հատկապես Հայ Դատին առնչվող հարցերում: Սասունյանը գտնում է նաև, որ ավելի լուրջ արդյունքների կարելի է հասնել 100 երկրներում ապրող հայերին համախմբելով 350 ներկայացուցիչներից բաղկացած Սփյուռքի խորհրդարանի հովանու ներքո»:
«Gazete Kars» թերթն իր խմբագրականը եզրափակում է ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի առթիվ նախատեսված մի շարք հայկական միջոցառումներ.
1. Պատրաստել հրապարակություններ յոթ լեզուներով՝ հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, ռուսերեն, իսպաներեն և թուրքերեն:
2. Նկարահանել գեղարվեստական և վավերագրական ֆիլմեր, կազմակերպել համերգներ և ցուցահանդեսներ, հրատարակել գրքեր և գիտական նյութեր:
3. Եռակի ընդարձակել Հայոց ցեղասպանության թանգարանը Երևանում:
4. Ստեղծել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողով:
5. Կազմակերպել լրատվամիջոցների համաժողովներ, կապեր հաստատել 89 երկրների լրատվական գործակալությունների հետ. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Հայաստան հրավիրել Սփյուռքի հեռուստա և ռադիոլրագրողներին:
6. Ժամանակակից տեխնոլոգիաներն օգտագործելով, տարբեր լեզուներով էլեկտրոնային գրքեր թողարկել և կապեր հաստատել ցեղասպանության հետազոտությամբ զբաղվող գիտական և մշակութային գործիչների, լրատվամիջոցների և քաղաքացիական հասարակության կառույցների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների հետ:
7. Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ նկարահանել հայտնի հնդիկ ռեժիսոր Շեխար Կապուրի և պուերտոռիկացի սցենարիստ Խոսե Ռիվեյրանի մասնակցությամբ:
Քանի որ թուրքերը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով միջոցառումների տարափ են ակնկալում, ուստի հայերը հնարավոր ամեն ինչ պետք է անեն նրանց հուսախաբ չանելու համար:
«Gazete Kars» թերթի խմբագիրները չեն գիտակցում, որ հայերն իրականում ողջունում են Ցեղասպանության հարյուրամյակի միջոցառումներին հակահարված տալու թուրքերի մտադրությունը: Դրանով թուրքական կողմը նպաստում է Հայ Դատի գովազդմանը՝ շատ ավելի, քան այնինչ հայերը կարող են անել ինքնուրույն միջոցներով:

On the eve of the 90th anniversary of the Armenian Genocide in 2005, Mehmet Ali Birand, a prominent Turkish commentator, wrote an article in Hurriyet urging the Turkish public to be prepared for the upcoming "Armenian tsunami."
Earlier this month, the Turkish newspaper Gazete Kars published a similar editorial titled, "The Armenian preparations for 2015," alerting Turks of the approaching 100th anniversary of the Armenian Genocide in 2015, and advising them to take effective counter-measures.
The editorial reflects how closely Turks are following Armenian preparations for the Genocide centennial and how anxiously they are weighing the impact of the forthcoming Armenian activities on Turkey.
The lengthy column reports that Armenia and the Diaspora are expanding their joint campaign against Turkey on the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The article warns that "Armenians through their lies will raise the entire world to its feet" and suggests that "the Republic of Turkey immediately put into action all its resources and take preemptive measures to bring to naught this deception."
Gazete Kars complains that Armenians are "tarnishing Turkey’s reputation by launching powerful attacks on forty fronts. To counter these attacks Turkey must take far greater defensive and offensive measures. There is not a single minute to waste. The world is swallowing their lies."
The editorial proceeds to outline the activities of notable individuals and organizations in preparation for the Armenian Genocide centennial. The newspaper specifically mentions Prof. Taner Akcam, filmmaker Steven Spielberg, the French and Armenian governments, Berlin University, and Hayk Demoyan, Director of the Genocide Museum in Armenia, who is quoted stating: "the struggle for Genocide recognition must be combined with an understanding for restitution…. We must pursue legal avenues to assign responsibility for this crime."
Gazete Kars also lists the Armenian National Committee of America, Armenian National Institute, Zoryan Institute, and Gomidas Institute as organizations that have succeeded in bringing the Armenian Genocide to the attention of scholarly and media circles worldwide. Prominent Turkish novelists Orhan Pamuk and Elif Shafak, who have bravely condemned Turkey’s distortions of the Armenian Genocide, are accused of enjoying the backing of "Diaspora Armenian lobbying organizations."
The Turkish newspaper reports the formation of a central coordinating committee in Yerevan on April 23, 2011 to prepare the program of activities for the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The committee, chaired by Armenia’s president, convened its inaugural meeting on May 30, 2011.
The Turkish editor then focuses on my articles, wrongly identifying me as "Ara" Sassounian, publisher of the California Courier. I am quoted stating that "demanding genocide recognition is no longer useful for Armenians. On the contrary it is harmful. Turks are happy that we are satisfied with this demand. What we should demand is justice. When he is asked what does justice entail, he explains that it means financial, moral and territorial restitution."
The Turkish writer further elaborates on my views by stating: "Sassounian believes relations between Armenia and the Diaspora are not perfect, and that it is imperative to have a common understanding, especially on issues related to ‘Hay Tad’ (the Armenian Cause). Sassounian also believes that more serious results could be achieved by bringing together Armenians living in 100 countries under the umbrella of a Diaspora Parliament composed of 350 representatives."
Gazete Kars concludes its editorial by outlining some of the Armenian activities planned for the 100thanniversary of the Armenian Genocide:
1) Prepare publications in seven languages: Armenian, English, French, German, Russian, Spanish, and Turkish.
2) Produce films and documentaries, organize concerts and exhibitions, and publish books and scholarly materials.
3) Enlarge threefold the Armenian Genocide Museum in Yerevan.
4) Create a central coordinating committee for the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
5) Organize media conferences, establish contacts with press agencies in 89 countries, and invite Diasporan TV and Radio journalists to Armenia in advance of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
6) Using modern technology, publish e-books in various languages, and establish contacts with academic and cultural figures, media and civil society, and international organizations conducting genocide research.
7) Produce an Armenian Genocide film with well-known Indian director Shekhar Kapur and Puerto Rican screenwriter Jose Rivera.
Since Turks are expecting a flurry of activities for the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Armenians should do everything possible not to disappoint them!
The editors of Gazete Kars do not seem to realize that Armenians in fact welcome Turkish attempts to counter the upcoming genocide centennial activities. By doing so, the Turkish side would be helping to publicize the Armenian Cause beyond what Armenians are capable of doing on their own.