Ավարտվել է Քոբեր-Թումանյան վազուրդում գտնվող կամրջի վերանորոգումը
Դեկտեմբերի 18-ին ավարտվել է 1898 թվականից շահագործվող, Քոբեր-Թումանյան վազուրդում գտնվող երկաթուղային կամրջի վերանորոգումը: Վերանորոգումն իրականավցում էր «Հարվկովկասյան երկաթուղի» ընկերության ենթակառուցվածքի արդիականացման ծրագրի շրջանակներում: Դա  արդեն երրորդ երկաթուղային կամուրջն է, որը ընկերությունը շահագործման է հանձնում այս տարի:
2012 թվականի ապրիլին՝  Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի և «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ նախագահ Վլադիմիր Յակունինի ներկայությամբ բացվեց Զամանլուի կամուրջը, իսկ հոկտեմբերին բացվեց Շահալի-Թումանյան վազուրդի կամուրջը, որն ավելի հայտնի է որպես Սատանի կամուրջ:
Քոբեր-Թումանյան վազուրդում գտնվող կամուրջը կառուցվել էր 114 տարի առաջ և անցել է միայն ընթացիկ վերանորոգում: Կամրջի բարձրությունը կազմում է 13,10 մետր, ընդհանուր երկարությունը՝ 75 մետր:
Հետամուտ լինելով հայկական բիզնեսի աջակցման իր քաղաքականությանը՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն երկաթուղային կամրջի վերակառուցման կապալառու է ընտրել «Կամուրջշին» հայկական շինարարական ընկերությանը:
Վերակառուցման ծրագրի արժեքը կազմեց 336,8 մլն. դրամ:
2008-2012 թթ. ենթակառւցվածքի արդիականացման ծրագրի համար հատկացվել է 50 մլրդ. դրամ, այն դեպքում, երբ Հարավկովկասյան երկաթուղու ներդրումային ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումը կազմեց մոտ 90 մլրդ դրամ:
Հավատարմագրային կառավարման գործունեության սկզբից վերանորոգվեց 300 կմ գիծ, տեխնոլոգիական նշանակության 160 օբյեկտ, 33 արհեստական կառույց, 130 կմ կոնտակտային ցանց, 140 կմ էլեկտրահաղորդման գիծ:

Завершена реконструкция железнодорожного моста на перегоне Кобер-Туманян
18 декабря на перегоне Кобер-Туманян сдан в эксплуатацию реконструированный железнодорожный мост, который был построен еще в 1898 году. Реконструкция моста проводилась в рамках программы ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» по модернизации инфраструктуры.  Это уже третий железнодорожный мост, сданный ЗАО «ЮКЖД» в этом году.
В апреле 2012 года при участии президента Армении Сержа Саргсяна и президента ОАО «РЖД» Владимира Якунина был открыт Заманлинский мост, а в октябре было открыто движение по железнодорожному мосту перегона Шагали-Туманян, который более известен в народе как «Сатани камурдж».
Мост на перегоне Кобер-Туманян был сдан в эксплуатацию 114 лет назад, и за все это время подвергался лишь текущему ремонту. Высота моста составляет 13,10 метров, общая длина – порядка 75 метров.
Придерживаясь своей политики поддержки армянского бизнеса, ЗАО «ЮКЖД» выбрало в качестве подрядчика на реконструкцию железнодорожного моста армянскую строительную компанию «Камурджшин».
Общий объем финансирования проекта восстановления составил более 336,8 млн. драмов.
В период с 2008 по 2012 годы на реализацию программы модернизации инфраструктуры ЗАО «ЮКЖД» было выделено более 50 млрд. драмов, при том, что общий объем финансирования инвестиционной программы Южно-Кавказской железной дороги составил порядка 90  млрд. драмов.
С начала Концессионной деятельности в рамках программы модернизации инфраструктуры разными видами ремонта было отремонтировано 300 км пути, более 160 объектов технологического назначения, 33 искусственных сооружения, 130 км контактной сети, более 140 км линий электропередач.