Կնոջը սպանել է սիրո պատճառով. «Որ սիրեր, կսպանե՞ր»,- ասում է զոհի աղջիկը
«Հասարակություն առանց բռնության» հասարակական կազմակերպության կողմից ստեղծված արագ արձագանքման խմբի շրջանակներում ձեզ ենք ներկայացնում ողբերգական ավարտ ունեցող ընտանեկան բռնության մի դեպք: Արագ արձագանքման խմբի առաքելությունն է վեր հանել հասարակությունում ընտանեկան բռնության դեպքերը, հրապարակային հնչեղություն տալ դրանց և հետամուտ լինել դեպքերի թափանցիկ և արդար քննությանը:
Մի քանի օրում ցավից ու վշտից հասունացած 17-ամյա Անահիտը փորձում է առանց հուզմունքի, ի մի բերելով շաղված մտքերը, պատմել, թե ինչպես, ընդամենը երկու շաբաթ առաջ, զրկվեցին մորից, սակայն սաթի նման սև աչքերը արցունքներից խեղդվում են:
«Քնած էի, ժամը չորսին արթնացա մամայիս բղավոցներից: Քույրս` Արփինեն, դեռ քնած էր: Արագ վազեցի, տեսնեմ ճաշասենյակի դուռը կողպված է, ու Վալոդն էլ մամային էն կողմից հրում է անընդհատ: Մաման գոռում էր, որ ես բացեմ դուռը: Վազեցի խոհանոց, գդալ բերեցի ու հեշտ դուռը բացեցի: Ներս մտա, տեսա վազը վերցրել է ու խփում է..., - պատմում է Անահիտը,- մամային փորձեցի փախցնել, բայց ետևից հասցրեց էլի խփել: Հետո մամային քարշ տալով բերեց խոհանոց, ու սկսեց դանակով հարվածել: Օգնություն էինք կանչում, խնդրում էինք, որ այդ բանը չանի, բայց մեզ չէր լսում, մեր աչքի առաջ սպանում էր մամային»:
Անչափահաս աղջիկների ներկայությամբ խորթ հայրը` 51-ամյա Վալոդյա Մուրադյանը, դեկտեմբերի չորսին սպանում է կնոջը` 35-ամյա Դիաննա Նահապետյանին:
Քույրերից 14-ամյա Արփինեն ընդհանրապես չի խոսում: Դիաննայի մայրը` 58-ամյա Վալյա Նահապետյանը, ասում է, որ աղջիկները սթրեսի մեջ են, սեփական աչքերով են տեսել այն գազանությունը, որին ենթարկվել է մայրը:
Տեսնելով, որ չեն կարողանում փրկել մորը, քույրերը վազել են դուրս: Չորրորդ հարկից վազելով դեպի ներքև, օգնություն կանչելով հասցնում են ծեծել հարևանների դռները, սակայն ոչ ոք չի արձագանքում: Ոտաբոբիկ աղջիկները վազում են մինչև ոստիկանության շենք: Մինչև բնակարանից դուրս փախչելը խորթ հայրը հասցնում է դանակի հարվածով վնասել նաև Անահիտի ոտքի տակը:
«Լավա էս երեխեքը դուրս են փախել, թե չէ հավատացած եմ սրանց էլ կսպաներ, ու ես ինչ պետք է անեի, գոնե երեխեքով եմ մխիթարվում»-ասում է Դիաննայի մայրը:
Մինչ դեպքի վայր է հասնում ոստիկանությունը, մարդասպանը, փակելով դուռը արդեն իսկ մահացած կնոջ վրա, դիմում է փախուստի: Սակայն հաջորդ օրը, ներկայանալով ոստիկանության Շենգավիթի բաժին, խոստովանում է, որ սպանությունը կատարել է ինքը: Փաստի առթիվ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության, Արարատի մարզի քննչականի բաժնի Արարատի քննչական բաժանմունքում հարուցվում է քրեական գործ ՀՀ Քր.օր-ի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) հատկանիշներով:
Դիաննայի հայրական տունը գտնվում է Արարատի մարզի Արմաշ գյուղում, որտեղ և այժմ տեղափոխվել են ապրելու նրա երկու աղջիկները:
Դիաննայի մայրը` Վալյան, ասում է, որ երեք աղջիկ է ունեցել, որոնցից ամենափոքրը մահացել է 14 տարեկանում` մանկական ինսուլտից: Քույրերից միջնեկն ամուսնացել ու ապրում է ԱՄՆ-ում: Դիաննան առաջին անգամ ամուսնանում է 17 տարեկանում: Առաջին ամուսինը նույնպես Արմաշից է լինում: Տասը տարվա համատեղ կյանքում ունենում է երկու աղջիկ, որից հետո բաժանվում է ամուսնուց:
Որոշակի ժամանակ անց` 2006 թվականին, Դիաննան հանդիպում է ԱՄՆ-ում ընտանիքը թողած ու Հայաստան եկած Վալոդյա Մուրադյանին, ով ԱՄն-ում բնակվող քրոջ ամուսնու հեռավոր ազգականն էր: Դիաննայի մայրն ասում է, որ ինքը դեմ էր Վալոդյայի ու Դիաննայի մեկ հարկի տակ ապրելուն, սակայն աղջիկը չի լսել իրեն:
«Շատ եմ պայքարել, որ Դիաննան բաժանվի այդ մարդուց, անգամ նրան ուղարկեցի Սոչի` եղբորս մոտ, բայց այդ Վալոդը գնաց նրան այնտեղ էլ գտավ: Դրանից առաջ էլ այստեղ` Հրազդանում էին ապրում: Նա անընդհատ ինչ-որ պատմությունների մեջ էր ընկնում: Ինչ-որ մարդկանց փողեր էր պարտք, ու իրեն տարել էին Վարդենիսում պահել: Դիաննաս պարտքեր արեց, ու գնաց դրան էնտեղից բերեց»,- փորձում է Դիաննայի կյանքից հատվածներ ներկայացնել մայրը:
Ասում է, որ Վալոդյայի հետ կապը ճակատագրական եղավ աղջկա համար, ու նա այդ կապի համար վճարեց իր երիտասարդ կյանքով:
Վալյա Նահապետյանը՝ Դիաննայի նկարը ձեռքին |
Որոշակի ժամանակ Դիաննան ամուսնու, մոր ու աղջիկների հետ ապրում է Աբխազիայում, որտեղ Վալոդյան մեքենաների առք ու վաճառքով է զբաղվում: Վայելում է տեղի հեղինակություններից մեկի հովանավորչությունը: Շուտով սպանվում է այդ հեղինակույթունը, որից հետո անհայտ մարդիկ տանում են Վալոդիայի բոլոր մեքենաները:
«60 հազար դոլար էր մարդկանցից խաբել վերցրել, խոստանալով մեքենաներ բերել: Հազիվ փախան Աբխազիայից Ռուսաստան, թե չէ սպանելու էին իրեն: Դրանից հետո էլ թռավ Մեքսիկա, որպեսզի այնտեղից անցնի ԱՄՆ, սակայն նույն ինքնաթիռով ետ էին ուղարկել Ռուսաստան, մուտքի վիզայի թույլտվություն չունենալու պատճառով,- պատմում է Վալյան:- Միայն որոշակի ժամանակ անց նրա մայրը կարողացավ տղայի գործերը սարքել ու նորից նրան ԱՄՆ տանել»:
Ամուսինները բաժանվում են: Սակայն անգամ այն կիսագնդից Վալոդյան հանգիստ չի տալիս Դիաննային: Զանգեր, խոստովանություններ, որ սիրում է ու առանց նրա չի պատկերացնում իր կյանքը:
«Զանգում էր, ասում, որ գալու է: Դիաննան էլ ասեց, էդ դեպքում ինձ համար այստեղ տուն առ գոնե, որ գաս տեղ ունենանք ապրելու: Փող ուղարկեց, Դիաննան մի հատ հին տուն առավ Արարատում, դա սուտ ասել չի լինի: Տանջանքով տունը` տուն սարքեց, վերանորոգեց: Դա էլ եկավ ու սկսեցին միասին ապրել: Մեքնենաներ էր բերել ու դրանց վաճառքով էր զբաղվում» - պատմում է մայրը:
Սակայն ամուսինների միջև անհաշտությունը շարունակվում է, կռիվներ ու վեճեր լինում էին գրեթե ամեն օր:
«Մամային հանգիստ չէր թողնում, անընդհատ խանդում էր, փողոցով անցնեին մեկը նայեր, սկսվում էր կռիվը, մաման ջահել էր, շատ սիրուն: Հեռախոսը վերցնում էր ստուգում, պահում մոտը, անշնորհք հայհոյանքներ ասում: Դեպքից երկու օր առաջ մաման իրեն դուրս էր հանել տանից: Բայց մի օր էլի եկավ,- պատմում է Անահիտը,- այդ օրը համ վիճում էին, համ չոքել էր ու մամայից ներողություն էր խնդրում, մամաս էլ խղճով էր...Նկարահանել եմ այփադովս ոնց էր մամային հրում, վիրավորում: Միշտ ասում էի մամա զգույշ եղի, քեզ մի բան կանի: Չեմ կարծում, որ սիրում էր, որ սիրեր, կսպանե՞ր»,- ասում է Անահիտը:
Հարևանները Դիաննային նկարագրում են, որպես քիչ շփվող, ու հպարտ մարդու: Ասում են, որ շատ ժամանակակից էր հագնվում, արտասահմանյան մեքենա վարում:
«Գեղեցիկ դիմագծերով կին էր, բայց ընդհանարպես նրանք ոչ ոքի հետ կապ չունեին: Նրանց տանը միշտ էլ վեճ ու կռիվ էր»,- ասում են հարևանները առանց ներկայանալու:
Վալյա Նահապետյանը աղջկա մահվան լուրը իմանում է ԱՄՆ-ում: Ասում է, որ դեպքից երկու օր առաջ էր խոսել Դիաննայի հետ:
«Ասում էի չի լինում ապրել` բաժանվեք, հեռացի իմ աղջկանից, էս 21-րդ դարն է: Դու գնա քեզ համար ապրի, ես էլ իմ թոռներին կպահեմ: «Շանթ»-ի եթերից առանց ամաչելու ասում է, որ սիրել է Դիաննային: Քննիչին ասացի, որ այդքան սիրած կնոջը կարելի էր բարկացած ժամանակ մի հատ ապտակել, խփել, բայց նա 25 դանակի հարված է հասցրել աղջկաս, մտածված կոկորդին էլ է հարվածել , որ տեղում մեռնի, նա մտածված Դիաննային տանջամահ է արել: Երեխեքս ոնց որ խանգարված լինեն»-արցունքները կուլ տալով ասում է Վալյան:
Մայրը խեղդվում է ցավից, Դիաննայի տառապալի մահվան վշտից:
Անահիտը ասում է. «Մամայիս մեյք ափ էին արել, բայց էլի սևացած էր, իսկ ինքը այնքան գեղեցիկ էր, ոնց որ 15 տարով ծերացած լիներ»:
Որպես Դիաննա Նահապետյանի իրավահաջորդ հանդես է գալու մայրը` Վալյա Նահապետյանը: Նա պատրաստվում է փաստաբան վարձել, ով կպաշտպանի իրենց շահերը: Արագ արձագանքման խումբն այդ հարցում կաջակցի Վալյային: Ասում է, որ դատի է տալու «Շանթ» հեռուստաընկերությանը «911» հաղորդումով Դիաննայի սպանության պատմությունը նման միակողմանի լուսաբանելու համար:
«Ի՞նչ բարոյական իրավունքով են նման նյութ հեռարձակում: Լավ, չեն մտածում Դիաննան մահացավ գնաց, ոչինչ չի տեսնում, բա էս երեխե՞քս...մարդասպանին են խոսեցնում, հարևաններին, բա մի հատ եկեք ինձ էլ հարցրեք...»-ասում է Վալյա Նահապետյանը:
Հ.Գ. Եթե դուք ականատես եք եղել ընտանեկան բռնության դեպքի, ահազանգեք արագ արձագանքման խմբին՝ http://rru.swv.am/:

In the scope of the Rapid Response Unit created by Society without Violence NGO, we present   another case of domestic violence with a tragic end. The mission of Rapid Response Unit is to uncover cases of domestic violence in our society, give them public coverage and to pursue transparent and fair investigation.
With tears in her dark-black eyes  Anahit, a 17 year-old girl who’s matured in the span of a mere few days from  pain and suffering, is trying to recall how she lost her mother two weeks ago.
"I was asleep, but I woke up at 4am because my mother was screaming. My sister Arpine was still asleep. I hurried to the dinning-room to find the door locked and Valodya hitting my mom. Mom was shouting for me to open the door. I ran to the kitchen, picked-up a spoon and opened the door easily. I entered the room and saw him hitting my mom with a vase," Anahit recounts. "I tried to take mom away, but he again started hitting her. Then he brought mom to the kitchen by dragging her on the floor. That’s when he began to stab her with the knife. We were calling for help and pleading for him to stop. But he wouldn’t listen to us.  He was killing our mom   in front of our eyes."
The step-father, 51 year-old Valodya Muradyan, killed his wife, 35 year-old Dianna Nahapetyan, in the presence of her daughters on December 4.
One of the sisters, 14 years-old Arpine, hasn’t spoken at all after the incident. Dianna’s mother 58 year-old Valya Nahapetyan says the girls are stressed-out, having witnessed the violence against their mother.
Unsuccessfully trying to save their mother, the sisters run out of the house and try to find help by knocking the neighbors’ doors.  But no one answers. Barefoot, the children go to the police station.  When the girls were trying to get out of the house, the step-father manages to cut Anahit's leg with the knife.
''Luckily, the girls managed to get out, or else he would have killed them as well. What could I"- told Dianna's mother.
The murderer managed to lock the house door and escape before the police came. The next day he showed up at the Shengavit police station and confessed he had killed his wife. The Criminal Investigation Department of the Ararat Provincial Police launched a murder criminal case.
Dianna's family house is in the Armash village of Ararat.  The girls moved there to live.
Dianna's mother Valya said she had three girls, the youngest of which died at the age of 14 from stroke. The other sister is married and lives in the US. Dianna married for the first time at the age of 17. The first husband was also from Armash. During ten years of married life she had two daughters. Later she got divorced.
In 2006, Dianna met Valodya Muradyan, who had left his family in the US and returned to Armenia. He was a relative of Dianna's sister's husband. Dianna’s mother says they didn't approve of her relationship with Valodya but they couldn’t force her out of it.
Valya Nahapetyan with the portrait of Dianna
"I struggled a lot to split them up. I even sent her to Sochi to live with my brother, but Valodya found her there as well. Before that, they lived in Hrazdan. He was always in some kind of strange deals. He borrowed money from some people and they took and kept him in Vardenis. Dianna found money and brought him back,",- recounts Valya Nahapetyan, Dianna’s mother.
Valya says that her daughter’s relationship with Valodya proved to be fatal for Dianna as she paid with her life.
Dianna, with her husband, daughters and mother lived in Abkhazia for awhile.   Valodya bought and sold cars there.   He was under the “protection” of one of local authorities. When that protection dried up, some unknown people took the cars from him.
"He took $60,000 from different people promising to bring back cars for them. They hardly managed to escape from Abkhazia to Russia, or else he would be killed. Then he left for Mexico to cross over the border into the US, but he was sent back on the same plane because he lacked an entrance visa,"- says Valya. “It took his mother some time to get his papers in order and take him to the US.''
Even from halfway around the world, Valodya kept pestering Dianna with telephone calls and promises of love.
"He called and told her that he was coming. Dianna told him to at least buy a house for them to live in when he arrived. He sent the money and Dianna bought an old house in Ararat. I have to give him that much. She suffered a lot renovating the place.  He came and they started to live together. He had brought cars with him and was busy selling them,"- the mother recalls.
But the fights between the spouses continued; they were quarreling every day.
"He wouldn’t let my mother live peacefully as he was jealous. Even if somebody looked at her in the street he’d start quarreling. My mom was young and very beautiful. He would check her cell phone, calling her bad names. Two days before the incident my mom threw him out of the house. He returned one day,"- says Anahit. “That day, they again quarreled but he got down on his knees and apologized to y mother.   My mom was the understanding type.... I have made a video with my i-pad showing how he pushed and insulted her. I always told her to be careful, since he might hurt her.  I don't think he loved her. Would he kill her, if he loved her?
Neighbors describe Dianna as a proud person would didn’t socialize that much. They say she always dressed fashionably modern and drove a foreign car.
''She was a beautiful woman but they generally kept to themselves. They were always quarreling,"- the neighbors say.
Valya Nahapetyan learnt about her daughter’s death in the US. She says she had talked to her two days before the tragic incident
''I kept telling him to leave her, to get a divorce if it was impossible to live together.  It's 21st century after all. I told him that I’d take care of my grandchildren. The he goes on Shant TV and brazenly states that he loved Dianna. I told the investigator that, in a fit of anger, it’s   possible to slap your beloved wife. But he stabbed her 25 times with a knife. Then he stabbed her in the throat to make sure she was dead.  He knowingly tortured her to death. My children seem to have gone crazy,"- says a teary-eyed Valya.
Mother is suffocating from the anguish of her daughter’s cruel death.
Anahit says, ''They applied make-up to mother's face, but it was still black. She was so beautiful, but at that time she looked 15 years older.
Valya Nahapetyan, Dianna’s mother, will act as her legal successor. She is going to hire a lawyer. The Rapid Response Unit will support Valya in the case.  Valya says she will sue Shant TV for covering the murder in such a one-sided fashion.
"They had no moral right to broadcast such material. Fine Dianna has died and gone. She won’t see any of this, but what about these children? They are interviewing the murderer, the neighbors, but what about me? Why won't they ask me?'', - tells Valya Nahapetyan.
P.S. If you have witnessed a case of domestic violence please alert the Rapid Response Unit at http://rru.swv.am/.