Հայկ Բաբուխանյանն ընդդեմ report.am-ի. այս անգամ վիրավորանքը գնահատվում է 1 մլն դրամ
ՍԻՄ կուսակցության նախագահ, «Իրավունք» թերթի խմբագրական խորհրդի նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը իր պատվի, արժանապատվության և գործարար համբավն արատավորելու համար report.am կայքից, վերլուծաբան Էդիկ Անդրեասյանից և կայքի հրատարակիչ «Խմբագիր» ՍՊԸ-ից պահանջում է 1 մլն դրամ փոխհատուցում:
Հայկ Բաբուխանյանի ներկայացուցիչ Վահե Հովհաննիսյանը այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում սա որպես հայցապահանջի լրացում ավելացրեց:
Հիշեցնենք, որ Հայկ Բաբուխանյանը արդեն երկրորդ հոդվածի հրապարակման համար է դատի տվել Էդիկ Անդրեասյանին: Այս անգամ նա պահանջում է հերքել report.am կայքում հրատարակված «Երբ զոռով հուշում են անհուշելին» հոդվածը, քանի որ, ըստ հայցվորի, հոդվածը և դրա տակ արտահայտած կարծիքները վիրավորել են նրա պատիվը, արժանապատվությունն ու գործարար համբավը:
Հայկ Բաբուխանյանը պահանջում է պարտավորեցնել պատասխանողներին հրապարակային ներողություն խնդրել իրենից, ամբողջությամբ հրապարակել դատարանի վճիռը հայցի բավարարման կամ մասնակի բավարարման դեպքում, ինչպես նաև վճարել փաստաբանական, դատական ծախսերը (8 հազար դրամ պետական տուրք), այսօր ավելացված պահանջով էլ` նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկի չափով` 1 մլն դրամ փոխհատուցել հասցրած վիրավորանքի համար: Փաստաբանաը, սակայն, դեռ չհստակեցրեց, թե որքան են կազմում փաստաբանական ծախսերը, դատավոր Արայիկ Մելքումյանը պահանջեց հաջորդ նիստին հստակեցնել նաև դա:
Դատավորի հաշտության առաջարկին այդպես էլ կոնկրետ ոչ առաջարկ եղավ, ոչ էլ արձագանք: Հայցվորի ներկայացուցիչը պատրաստակամություն հայտնեց հաշտվել, եթե պատասխանողները որևէ տարբերակ առաջարկեն, իսկ Էդիկ Անդրեասյանը նշեց, որ իրենց առաջարկած հաշտությանը Հայկ Բաբուխանյանն արդեն պատասխանել է` նշելով, որ պարտադիր հերքում է պահանջում և մինչ տվյալ փուլը դատական ու փաստաբանական ծախսերի փոխհատուցում, ինչին իրենք համաձայն չեն. «Ես չեմ պատրաստվում հերքել իմ հոդվածը»,- դատարանում հայտարարեց վերլուծաբանը:
Այսպիսով, նախնական նիստում Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրեց Էդիկ Անդրեասյանի երկրորդ հոդվածի նախադասությունները և մտքերը, որոնցից վիրավորվել է Հայկ Բաբուխանյանը:
Ըստ այդմ` «ես ամեն ջանք թափել էի Հայկին հասկացնելու, որ կարիք չկա Դաշնակցության, «Ժառանգության» և մյուսների փեշերից կախվելով` հրապարակում մնալու խնդիր լուծելը: Իսկ ահա այս հոդվածով` ՍԻՄ ճամբարից միանգամայն հակառակ, բայց անպտուղ ջանքերն են գործադրել` Հայկ Բաբուխանյանի ու նրա կուսակցության անունը մասնավորապես Դաշնակցության քղանցքից կախելու և փոսից հանելու մտադրությամբ» արտահայտությունն ամբողջությամբ մեջբերեց, իսկ այն, որ «ճիշտն ասած` չգիտեմ ի՞նչ անել այն կեղծիքների ու բացահայտ սխալների հետ, որոնք, այսպես ասած, պատահաբար հայտնվել են Ձեր ստորագրությամբ լույս տեսած հոդվածում» արտահայտությունը, քանի որ վերագրվում է Հայկ Բաբուխանյանին, իսկ հոդվածագիրը Գայանե Զարգարյանն է, նույնպես վիրավորել է ՍԻՄ կուսակցության նախագահին:
«...Գայանե Զարգարյանը, հավանաբար նկատի ունենալով մեր կայքէջի հիմնադիր եւ «Խմբագիր» հաղորդաշարի ղեկավար Աբել Միքայելյանին, գրում է «ընկեր Աբել»: Այստեղ եւս ակնհայտ սխալ կա. Աբել Միքայելյանը Դաշնակցության անդամ չէ, հետեւաբար ճիշտ չէ նրան «ընկեր»-ով դիմելը, իսկ այլապես նա խնդրեց այս հետգրության մեջ ավելացնել ժողովրդական հայտնի խոսքը` «շները քեզ ընկեր», բայց ուղղված անշուշտ ոչ կնոջը, այլ նրա պատվիրատուին»` խմբագրության կողմից ավելացրած հետգրության մեջ փաստաբանաը հատկապես «շները քեզ ընկեր» արտահայտությունն առանձնացրեց: Եվ քանի որ նա ողջ հոդվածից ամբողջական նախադասություններ էր առանձնացրել որպես վիրավորանք, դատավոր Արայիկ Մելքումյանը պահանջեց հաջորդ նիստին հստակեցնել կոնկրետ բառերը կամ բառակապակցությունները, ինչպես նաև հոդվածի տակ տեղ գտած մեկնաբանություններում առկա բառերը, որոնք վիրավորական են հայցվորի համար:

Айк Бабуханян против report.am. На этот раз оскорбление оценивается в 1 млн драмов
Председатель союза "Конституционное право", председатель редакционного совета газеты "Иравунк" ("Право") Айк Бабуханян за оскорбление чести и достоинства и опорочение деловой репутации требует с сайта report.am, его издателя – ООО "Хмбагир" и аналитика Эдика Андреасяна компенсацию в размере 1 млн драмов.
Это требование представитель Бабуханян Ваге Ованнисян представил сегодня в суде общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш в качестве дополнения к иску.
Напомним, что Айк Бабуханян подает в суд на Эдика Андреасяна уже за вторую публикацию. На этот раз председатель СКП требует опровергнуть размещенную на сайте report.am статью под заголовком "Когда насильно подсказывают то, что невозможно подсказать".
Бабуханян требует обязать ответчиков принести публичные извинения, а в случае полного или частичного удовлетворения иска – опубликовать весь текст судебного приговора, оплатить адвокатские и судебные расходы (госпошлина в размере 8 тысяч драмов), а согласно сегодняшнему требованию, выплатить компенсацию в тысячекратном размере минимальной зарплаты – 1 млн драмов за нанесение оскорбления. Адвокат пока не уточнил стоимость адвокатских услуг, в связи с чем судья потребовал на следующем заседании назвать и эту сумму.
На предложение судьи заключить мировое соглашение конкретного отклика не поступило. Представитель истца выразил готовность к примирению, если ответчики предложат какой-либо вариант. Эдик Андреасян отметил, что на их предложение о заключении мировой Айк Бабуханян заявил, что требует обязательного опровержения и компенсации судебных и адвокатских расходов до настоящего этапа, с чем они не согласны. "Я не собираюсь опровергать свою статью",- заявил в суде аналитик.
На предварительном заседании Ваге Ованнисян представил те предложения и мысли из второй статьи Андреасяна, которые оскорбили Айка Бабуханяна. Ованнисян привел полностью следующий абзац: "Я приложил все усилия, чтобы объяснить Айку, что нет необходимости, цепляясь за Дашнакцутюн, "Наследие" и остальных, решать задачу обеспечения своего присутствия на арене. А вот этой статьей в лагере СКП были приложены прямо противоположные, но бесплодные усилия к тому, чтобы привязать имя Айка Бабуханяна и его партии к Дашнакцутюн с намерением вытащить из ямы". Редактора "Иравунка" оскорбил и этот абзац: "честно говоря, не знаю, что делать с теми фальсификациями и явными ошибками, которые, так сказать, случайно появились в статье, изданной за Вашей подписью". Эти высказывания были приписаны Айку Бабуханяну, а автором статьи является Гаяне Заргарян.
Был приведен еще один абзац: "Гаяне Заргарян, имея в виду, наверное, учредителя нашего сайта и руководителя цикла передач "Хмбагир" Абеля Микаеляна, пишет "товарищ Абель". Здесь допущена явная ошибка: Абель Микаелян не член Дашнакцутюн, следовательно обращение "товарищ" к нему неприменимо. А вообще он попросил добавить в постскриптум известное народное выражение "собака тебе товарищ", которое, однако, обращено не к женщине, а к ее заказчику". Здесь адвокат выделил выражение "собака тебе товарищ". И поскольку в качестве оскорбления он приводил из статьи целые абзацы, то судья Араик Мелконян потребовал на следующем заседании указать конкретные слова или словосочетания, а также слова из комментариев к статье, которые тоже являются оскорбительными для истца.