Մահացած կալանավորի գործն ուղարկվեց Եվրոպական դատարան
«Վանաձոր» ՔԿՀ-ում մահացած կալանավոր Սլավիկ Ոսկանյանի գործն այսօր ուղարկվեց Եվրոպական դատարան: Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ փաստաբան Կարեն Թումանյանը ՄԻԵԴ-ի առջև 2 խնդիր է բարձրացնում. տեղի է ունեցել կյանքի իրավունքի խախտում. պետությունը չի կատարել քաղաքացու առջև իր պոզիտիվ պարտականությունը և պատշաճ քննության չի արժանացրել նրա մահվան հանգամանքները, մասնավորապես` թե ինչպես է արգելված իրը (ներարկիչը, որով իրեն թուք էր ներարկել կալանավորը, ինչն էլ առաջացրել էր գազային գանգրենա հիվանադություն) հայտնվել ՔԿՀ-ի համապատսխան խցում, ինչպես նաև` ինչու հիվանդ կալանավորին այնուհետև պատշաճ բուժօգնություն չի ցուցաբերվել, ինչը հանգեցրել է նրա մահվան:
Հիվանդության և մահվան միջև ժամանակահատվածում հիվանդ կալանավորը նաև հոգեպես է տանջվել, ենթարկվել է հոգեբանական ճնշումների ու դաժան, անմարդկային վերաբերմունքի: Պետության կողմից խախտվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ և 3-րդ հոդվածները:
«Ես կարծում եմ, որ ԵԴ-ն կընդունի վարույթ այս գործը, և տեսնենք, թե կառավարությունն ինչ կպատասխանի»,-նշեց փաստաբանը: Նրա փոխանցմամբ` դիմումի հետ արդեն ուղարկվել են կյանքի իրավունքի վերաբերյալ ԵԴ-ի նախադեպեր, թղթակցությունը սկսվելուց հետո կներկայացվեն նաև այլ հիմնավորումներ: Առայժմ վարույթ ընդունելու հարցը պետք է քննարկվի:

Дело умершего в тюрьме осужденного направлено в ЕСПЧ
Сегодня в Европейский суд по правам человека было направлено дело умершего в уголовно-исполнительном учреждении «Ванадзор» Славика Восканяна. Представитель правопреемника потерпевшего Карине Туманян подняла перед ЕСПЧ два вопроса: во-первых, нарушено право права на жизнь – государство не выполнило своего обязательства перед гражданином и не провело надлежащего расследования обстоятельств его смерти, в частности, не выяснило, каким образом запрещенный предмет (шприц, с помощью которого осужденный ввел себе слюну, что вызвало газовую гангрену) оказался в соответствующей камере УИУ, во-вторых, почему в дальнейшем осужденному не была оказана необходимая медицинская помощь, что привело к его смерти.
Кроме того, в период между болезнью и смертью осужденный страдал также морально, поскольку подвергался психологическому давлению и жестокому, нечеловеческому отношению. Со стороны государства нарушены статьи 2 и 3 Европейской конвенции о правах человека.
«Я думаю, что Евросуд примет это дело в производство. Посмотрим, что ответит правительство»,- отметила адвокат.