Գարեգին Բ-ն հանդիպել է Վահագն Չախալյանի ծնողներին
Այսօր Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը Ջավախք կատարվող իր հովվապետական այցի շրջանակներում Ախալքալաքում հանդիպել է ջավախքահայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանի ծնողների հետ:
Վեհափառը հայտնել է նրանց, որ տեղյակ է խնդրին և արդեն իսկ բարձրացրել է ջավախքահայ գործչին ազատ արձակելու հարցը վրաց պատրիարք Իլիա Երկրորդի առջև:
«Երկիր» միությունը տեղեկացնում է, որ 2011թ. հուլիսի 17-ին լրանում է Վահագն Չախալյանի բանտարկության երրորդ տարին: Ջավախքահայ գործիչը, խայտառակ օրինախախտումներով ուղեկցվող դատավարության արդյունքում, վրաց իշխանությունների կողմից դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման` մի շարք շինծու մեղադրանքների հիման վրա:
Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի այցի նախօրյակին 1200-ից ավել ջավախքահայ հանրագրի միջոցով դիմել էր Վեհափառին՝ Վահագն Չախալյանի խնդիրը վրաց հոգևոր և աշխարհիկ իշխանությունների առջև բարձրացնելու խնդրանքով:

Гарегин Второй встретился с родителями Ваагна Чахаляна
Католикос Всех Армян Гарегин Второй в рамках своего пастырского визита в Джавахк сегодня в Ахалкалаке встретился с родителями армянского политического деятеля Джавахка Ваагна Чахаляна.
Глава Армянской Апостольской церкви сказал, что проинформирован о проблеме и уже поставил перед грузинским патриархом Илией Вторым вопрос об освобождении армянского деятеля Джавахка.
Как сообщает союз "Еркир", 17 июля 2011 г. истекает второй год заключения Ваагна Чахаляна. В результате судебного процесса, сопровождавшегося позорными нарушениями закона, армянский деятель на основании ряда сфабрикованных обвинений был осужден властями Грузии к 10 годам лишения свободы.
Накануне визита Католикоса Всех Армян более 1200 армян Джавахка обратились к Гарегину Второму с просьбой поднять перед духовной и светской властями Грузии вопрос об освобождении Ваагна Чахаляна.