Հայաստանում «մեքենա ես գնում, թե MBA սովորում` նույն բանն է»
Արտասահմանյան բուհի կրթաթոշակը հայ ուսանողի համար ոչ միայն Հայաստանից մեկնելու, այլև չվերադառնալու գումարն է: Դա է ցույց տալիս նրանցից շատերի հետագիծը` երազելի Scholarship-ը ստանալուց հետո: Հայ ուսանողներին Հայաստանում պահելու, բայց նրանց համար եվրոպական կրթություն ապահովելու տարբերակներից մեկը ոչ թե նրանց արտասահմանյան բուհեր ուղարկելն է, այլ դրանց մասնաճյուղերի գործունեությունը մեզ մոտ հնարավոր դարձնելը: Շվեյցարիայի SBS (Swiss Business School) բիզնես ուսուցման դպրոցը Հայաստանում մասնաճյուղ ունի, որը չորսամյա գործունեության ընթացքում մոտ 40 ուսանող է ունեցել: Այն գործում է Հայ-ռուսական սլավոնական համալսարանի կազմում: Դպրոցի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրենը` Արթուր Յավրույանը, ընդունում է, որ մագիստրոսական (բիզնես կառավարման մագիստրոս` MBA) ծրագիրն ունի ոչ մատչելի գին` մոտ 7000 եվրո: Բայց որ իրենց MBA ծրագրի մակարդակը չի զիջում շվեյցարականին` համոզված է: «Եթե ուսանողը այստեղ է սովորում, նրան ավելի հեշտ է այստեղ պահել: Ամենակարևոր խնդիրն այն է, որ Հայաստանում որևէ կազմակերպություն բիզնես ուսուցման ծրագրերի կրթաթոշակ չի տրամադրում: Դուք կարող եք այստեղից ընդունվել  Հարվարդի համալսարան, անվճար սովորել` ստանալով կրթաթոշակներ, նույնիսկ ճանապարհորդության գումարները փակել, բայց այստեղ արտասահմանյան բուհի մասնաճյուղում սովորելու համար որևէ մեկը գրանտ չի տալիս»:
Շվեյցարական կողմը ինչպե՞ս են ստուգում, թե դուք դասախոսական կազմում ինչ կադրեր եք ընտրել:
Շվեյցարական կողմը ստանում է բոլոր փաստաթղթերը դասախոսների մասին: Ինքնակենսագրական և այլ փաստաթղթերը նայելուց հետո անցկացնում են հարցազրույց skype-ի միջոցով: Եղել է դեպք, որ իսկապես լավ մասնագետը, որ գիտությունների թեկնածուի գիտակա աստիճան ուներ, երիտասարդ լինելու պատճառով ոչ այնքան հեշտությամբ անցավ: Որովհետև  շվեյցարական կողմի համար անհասկանալի է, թե ինչպես կարող է 26-28 տարեկան մեկը լինել գիտությունների թեկնածու` հաշվի առնելով, որ հետխորհրդային երկրներում հնարավորություն եղել է այդ կոչումները ստանալ ոչ այնքան գիտելիքի շնորհիվ:
Թանկ կրթություն է: Դիմողներ ունե՞ք:
Հետաքրքրվողները շատ են, դիմողները` ոչ այդքան: Եվ դա մեզ չի վախեցնում: Մենք ձգտում ենք ամեն տարվա խմբում ունենալ 15-16 հոգուց ոչ ավել: Ուսուցումը տևում է 1,5 տարի: Առաջին խումբը մեզ մոտ ստացվեց մի քիչ մեծ` մոտ 24 հոգի, որից 20 հոգին ավարտեցին, ստացան դիպլոմներ: Երկրորդ խմբում 13 հոգի էին: Այս տարվա խմբում երևի կլինի 14-15  հոգի:
Ի՞նչ քննություններ են հանձնում ընդունվելիս:
Չկա քննություն: Մենք կարողացել ենք ուսուցումը կազմակերպել այնպես, որ կարիք չլինի հանձնել, օրինակ, TOEFL և GMAT քննություններ: Դասերի ժամանակ ապահովում ենք սինխրոն թարգմանություն` անգլերենից ռուսերեն: Այսինքն` ուսանողը դասախոսին հասկանալու խնդիր չունի. դասախոսությունը լսում է իրեն հասկանալի լեզվով: Դասախոսն էլ նույն վայրկյանին լսում է ուսանողի խոսքը` թարգմանված անգլերեն:
Ընդունելիս վերցնում ենք հարցազրույց: Դրա ընթացքում մենք փորձում ենք ստուգել մաթեմատիկայի գիտելիքները: Որովհետև բազային գիտելիքներ` գոնե 10-րդ դասարանի մակարդակով, պարտադիր է, որ ուսանողը ունենա: Եթե տարրական գիտելիքները կան, ապա ծրագիրը այնպես է մշակվել, որ երկու տարում մնացածը հնարավոր է հասցնել:
Ստացվում է, որ շատ հեշտ է ընդունվելը, եթե փող ունես:
Ոչ, այդպես չէ, ուսանողը պարտադիր պետք է ունենա փորձ, գիտելիքներ: Դա մի քիչ ոչ ճիշտ մոտեցում է: Կարելի է հեշտ ընդունվել, բայց դժվար սովորել և դժվար ավարտել: Հայաստանի բուհերում, ցավոք սրտի, հակառակն է , դժվար ընդունվում են, շատ հեշտ ավարտում: Մեզ մոտ ընդունվելը համեմատաբար հեշտ է, բայց սովորելն ու ավարտելը` այնքան էլ չէ:
Չավարտածներ կա՞ն:
Այո, ամեն մի խմբում եղել են ուսանողներ, ովքեր դուրս են մնացել տարբեր պատճառներով` մոտ 5-6 հոգի:
Ավարտական քննության ժամանակ շվեյցարական կողմից ներկայացուցիչ ունենո՞ւմ եք:
Այո,  գալիս է նաև այն մասնագետը, որը մագիստրոսական թեզի պաշտպանության ղեկավարն է : Չորս-հինգ հոգի են որոշում կայացնողները, հիմնական որոշում կայացնողը Շվեյցարիան է:
Ուսանողները սովորելու ընթացքում հասցնո՞ւմ են նաև աշխատել: Հնարավո՞ր է համատեղել:
Գրեթե բոլորը: Հայաստանում 7000 եվրո ունենալ առանց աշխատելու, դժվար է: Դրա համար անպայման աշխատում են:
Իսկ գուցե ձեզ մոտ ընդունվողները հենց 7000 եվրո ունեցողնե՞րն են:
Ոչ բոլորը: Կան մարդիկ, ովքեր բանկից վարկ են վերցնում` խայտառակ տոկոսներով: Մեզ մոտ չկան բիզնես ուսուցման վարկեր: Կան ուսանողական վարկեր, բայց ոչ բիզնես ուսուցման: Ստացվում է` մեզ մոտ մեքենա ես գնում, թե MBA սովորում` նույն բանն է: Հայաստանում 7000 եվրո վճարող ընտանիքներն այդքան էլ շատ չեն, բայց տաղանդավոր երեխաները շատ են: Մենք պետպատվեր կրթություն չենք տրամադրում և դրա հույսն էլ չունենք մոտակա ժամանակներում: Այդ պատճառով դրսի կազմակերպությունների կողմից կրթաթոշակի անհրաժեշտությունը, գոնե մասնակի ֆինանսական աջակցության կարիքը կա:
Հ.Գ. SBS-ը չունի մասնաճյուղ Ադրբեջանում և Վրաստանում: Մագիստրոսական նույն ծրագիրը Ռուսաստանի մասնաճյուղում արժի 20 հազար եվրո,  Շվեյցարիայի SBS դպրոցում` մոտ 30 հազար եվրո: Հայաստանյան մասնաճյուղի տված դիպլոմը, տնօրենի խոսքով, Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում ունի նույն ուժը, ինչ Շվեյցարիայի մայր դպրոցինը:

В Армении “покупать машину и учиться в МВА – одно и то же”
Для армянских студентов стипендии, которые выдают зарубежные вузы, это средство, позволяющее не только выехать из Армении, но и не вернуться обратно. Об этом свидетельствует судьба многих молодых людей, получивших желанный Scholarship. Один из вариантов, который позволит удержать армянских студентов в Армении и в то же время обеспечить их европейским образованием, состоит в открытии в стране филиалов престижных вузов.
Швейцарская Школа изучения бизнеса (Swiss Business School – SBS) имеет филиал в Армении. За четыре года здесь прошли обучение около 40 студентов. Филиал действует в составе Армяно-Российского Славянского университета. Его директор Артур Явурян признает, что стоимость программы магистратуры не очень доступна – 7000 евро. Вместе с тем он отмечает, что программа их MBA не уступает по уровню швейцарской. “Если студент учится в Армении, то его легче удержать здесь. Основная проблема в том, что ни одна организация не выделяет стипендии для изучения бизнеса в Армении. Находясь здесь, вы можете поступить в Гарвардский университет, учиться бесплатно, получать стипендию, даже оплатить расходы на поездки, но никому из тех, кто учится в местных филиалах зарубежных вузов, гранты не выделяются”.
Обучение действительно стоит дорого. Желающие учиться есть?
Интересующихся много, абитуриентов – меньше. Но это нас не пугает. Мы стремимся каждый год набирать в группу 15-16 человек. Обучение длится 1,5 года.
Какие экзамены нужно сдавать при поступлении?
Экзаменов нет. Мы смогли организовать обучение так, чтобы не было необходимости сдавать, скажем, TOEFL или GMAT. Во время уроков обеспечивается синхронный перевод как для студентов, так и для преподавателей. При приеме мы проводим интервью, в ходе которого проверяем знания по математике.
Получается, что если деньги есть, то поступить очень легко...
Нет, не так. Студент обязательно должен иметь опыт, знания. Можно легко поступить, но учиться и окончить будет трудно. В армянских вузах, к сожалению, наоборот: поступить очень трудно, но окончить – легко.
На выпускных экзаменах представители швейцарской стороны присутствуют?
Да, приезжает руководитель защиты диссертации в магистратуре. Решение принимают 4-5 человек, но окончательное слово за Швейцарией.
В процессе обучения студенты успевают работать? Удается ли им совмещать учебу и работу?
Совмещают почти все. В Армении иметь 7000 евро не работая очень трудно. Поэтому студенты работают в обязательном порядке.
А может, к вам поступают как раз те, кто имеет 7000 евро?
Не все. Есть студенты, которые берут банковский кредит под чудовищные проценты. У нас нет кредитов для изучения бизнеса. Есть студенческие кредиты, но кредитов для изучения бизнеса нет. Получается, что у нас покупать машину и учиться в МВА – это одно и то же. В Армении не так много семей, которые могут платить 7000 евро, но талантливых детей много. Мы не предоставляем обучение по госзаказу, поэтому необходимость в получении стипендий от зарубежных организаций очень большая.
P.S. SBS не имеет филиалов в Азербайджане и Грузии. Эта же программы магистратуры в российском филиале стоит 20 тысяч евро, в швейцарской школе SBS – около 30 тысяч евро. Диплом, выданный армянским филиалом SBS, в Европе и США имеет ту же силу, что и диплом, выданный основной школой в Швейцарии.