Մարզերում հետազոտվել է ավելի քան 8500 մարդ
Շարունակվում են Երևանում տեղակայված բժշկական խոշոր կազմակերպությունների առաջատար մասնագետների այցերը հանրապետության բոլոր մարզեր։
ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանի հրամանով մարզային բուժհաստատություններին այդ կենտրոնների կցումները նպատակ ունեն բնակչությանը հասանելի դարձնել մասնագիտացված բժշկական օգնությունը, ինչպես նաև նվազեցնել մարզերից դեպի մայրաքաղաքային կլինիկաներ հիվանդների հոսքը։
Հոկտեմբերից սկսված՝ այցերի ընթացքում արդեն հետազոտվել է 8586 մարդ։ Նրանցից 6952-ին նշանակվել է ամբուլատոր, 68-ին՝ հիվանդանոցային բուժում։ Այս գործընթացում ընդգրկված են նաև ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր մասնագետները, ովքեր աշխատում են մարզերի գլխավոր մասնագետների հետ։
Մայրաքաղաքի կլինիկաների պրոֆեսորներն ու առաջատար մասնագետները սկսել են վիրահատություններ կատարել ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած մարզային հիվանդանոցներում։ Նրանք նաև տեղի մասնագետների հետ համայցեր են կատարում, ծանոթանում հիվանդների բուժման ընթացքին և խորհրդատվություններ տրամադրում։

Более 8500 человек в областях прошли медобследование
Эта инициатива, которая осуществляется по приказу министра здравоохранения РА Дереника Думаняна, преследует цель сделать специализированную медицинскую помощь доступной для жителей районов, а также сократить поток больных из областей в столичные клиники.
В ходе начавшихся с октября поездок по стране врачей узкой специализации было обследовано 8586 человек, из них 6952 получили амбулаторное, 68 – стационарное лечение.
В оснащенных современным оборудованием областных больницах профессора и ведущие специалисты столичных клиник проводят также операции. Кроме того вместе с местными врачами они участвуют в обходах, знакомятся с ходом лечения больных, дают консультации. Об этом сообщает Министерство здравоохранения РА.