Մոտ 150 սիրիահայ ուսանող կրթավճարի մասնակի փոխհատուցում կստանա
Ավարտվել է սիրիահայ ուսանողների ուսման վարձի փոխհատուցման՝ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հայտարարած ծրագրին մասնակցելու հայտերի ընդունման ժամկետը: «Շուտով կլինի նիստ, և նախատեսված գումարը կբաշխվի: Հավանաբար մինչև շաբաթվա վերջ կավարտվի գումարի տրամադրման գործընթացը: Մոտ 150 սիրիահայ ուսանող է դիմել հիմնադրամին՝ կրթավճարի փոխհատուցում ստանալու համար»,- նշեց ՀԵՀ ծրագրերի ղեկավար Արուսյակ Պողոսյանը:
Հատկացվող գումարը փոխանցվելու է բուհին. կրթաթոշակ ստացող ուսանողը պարգևատրման ժամանակ կստանա նաև հավաստագիր: Այն հարցին, թե արդյոք հիմնադրամին դիմած սիրիահայ բոլո՞ր ուսանողները կստանան պարգևատրում, Արուսյակ Պողոսյանը պատասխանեց. «Ավելի կոնկրետ կարող եմ ասել նիստից հետո, բայց հավանաբար բոլորն էլ, ովքեր դիմել են մեզ, օգնություն կստանան: Մշակվելու է կարգ, որը առաջարկվելու է նաև սփյուռքի նախարարության կողմից. համապատասխան դրա կբաժանվի գումարը»:
Հնարավոր է, որ նախատեսված 40 միլիոն դրամը հավասարապես չբաշխվի ուսանողների միջև, քանի որ վարձաչափերը տարբեր են, նշեց Արուսյակը: Քանի որ դիմող ուսանողների թիվը մեծ է, տրամադրված 40 միլիոնը չի բավարարի նրանց կրթավճարն ամբողջությամբ փոխհատուցելու համար, ավելացրեց նա:
Այն հարցին՝ հիմնադրամն արդյոք ունի՞ վիճակագրական տվյալներ, թե Հայաստանում սիրիահայ քանի ուսանող կա, պատասխանեց. «Ըստ մեր տվյալների՝ մեզ դիմել են բոլորը, ովքեր կան: Մենք բուհերից ունենք սիրիահայ ուսանողների ցուցակներ, և այդ ցուցակներից անգամ ավելի մարդիկ են դիմել մեզ՝ նրանք, ովքեր նոր են եկել և համապատասխան ցուցակներում չկան: Այդ ուսանողներին մենք նույնպես ընդգրկել ենք մեր ցուցակներում: Ունենք ուսանողներ գրեթե բոլոր բուհերից՝ ԵՊՀ-ից, բժշկական համալսարանից, տնտեսագիտական համալսարանից, անգամ քոլեջներից»:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 29-ին ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել, համաձայն որի՝ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամին է հատկացվում 100 միլիոն դրամ՝ «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների անվճար համակարգում չընդգրկված, բարձր առաջադիմություն և հասարակական ակտիվություն ունեցող առաջին և երկրորդ կուրսերի ուսանողներին կրթաթոշակների տրամադրում» ծրագիրն իրականացնելու համար։
Հատկացված 100 միլիոն դրամից 60 միլիոնը կտրվի ՀՀ ուսանողների ուսման վարձերի փոխհատուցման ծրագրի համար, իսկ 40 միլիոն դրամը՝ սիրիահայ ուսանողների ուսման վարձերի փոխհատուցման համար։

Армянские студенты из Сирии получат частичную компенсацию платы за обучение
Истек срок приема заявок для участия в объявленной Молодежным фондом Армении программе компенсации платы за обучение армянских студентов из Сирии. «В ближайшее время состоится заседание, и предусмотренная сумма будет распределена. Этот процесс, по всей видимости, завершится к концу недели. Для получения компенсации в фонд обратились около 150 сирийских студентов-армян,- сообщила руководитель программ МФА Арусяк Погосян.
Выделяемая сумма будет перечислена вузам. А.Погосян также отметила, что предусмотренные 40 млн драмов могут быть распределены между студентами неравномерно, что обусловлено разными размерами платы за обучение. Представитель МФА добавила, что в связи с большим числом обратившихся студентов выделенных денег может не хватить на компенсацию платежей в полном объеме.
На вопрос, есть ли данные о числе прибывших в Армению сирийских студентов, Арусяк Погосян ответила: «По нашим данным, к нам обратились все находящиеся в Армении студенты из Сирии. У нас имеются предоставленные вузами списки сирийских студентов-армян. Должна сказать, что к нам обратилось даже большее число студентов, так как часть из них не была включена в список. Студенты из Сирии есть почти во всех вузах – Ереванском государственном университете, медицинском, экономическом университетах, даже в колледжах».
Напомним, что 29 ноября правительство РА приняло решение, согласно которому Молодежному фонду Армении выделяется 100 млн драмов для реализации программы «Предоставление стипендий не включенным в бесплатную систему вузов РА студентам первого и второго курсов, показавших высокую успеваемость и общественную активность».
60 млн из выделенных 100 млн драмов пойдут на компенсацию платы за обучение студентов из Армении, а 40 млн драмов – на компенсацию платы за обучение армянских студентов из Сирии.