Վահագն Չախալյանը համաներմամբ ազատ կարձակվի
Դեկտեմբերի 21-ին Վրաստանի խորհրդարանի ընդունած համաներման մասին օրենքը տարածվում է նաև «Միասնական Ջավախքի» առաջնորդ Վահագն Չախալյանի վրա: Վահագնը ազատ կարձակվի, երբ օրենքն ուժի մեջ մտնի: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց Վահագն Չախալյանի փաստաբան Նինո Ադրիաշվիլին:
«Այն հոդվածները, որոնցով մեղադրանք է առաջադրվել Վահագնի նկատմամբ, ոչ ծանր հանցագործություն է համարվում, և նրան ազատ կարձակեն, երբ նախագահ Սահակաշվիլին ստորագրի համաներման մասին օրենքը: Այնուհետև պետք է հրապարակվի ազատ արձակվողների անունները, իսկ հետագա երկու շաբաթվա ընթացքում Վահագնի գործը կփոխանցվի դատարան, և դատարանն էլ երկու շաբաթվա ընթացքում պետք է ազատ արձակման որոշում կայացնի: Այսինքն՝ դա կտևի մեկ կամ երկու ամիս, և նա ազատության մեջ կլինի»,- մանրամասնեց փաստաբան Ադրիաշվիլին:
Դեկտեմբերի 21-ին Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ ընդունեց համաներման մասին օրենքը: Այն վերաբերելու է անձանց, ովքեր հանցագործություն են կատարել մինչև 2012թ. հոկտեմբերի 2-ը: Համաներումը կվերաբերի մեծ թվով բանտարկյալների, և նախատեսում է պատժի կրճատումը հիմնականում մեկ չորրորդ մասով:
Վահագն Չախալյանը անազատության մեջ է 2008 թվականի հուլիսի 21-ից, և նա արդեն կրել է պատժի մեկ չորրորդից ավելին: Հիշեցնենք, որ Վահագնը Վրաստանի դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչվեց Քր. օր. 236-րդ հոդվածի առաջին մասով` զենք-զինամթերքի ձեռքբերման եւ պահպանման, 226-րդ հոդվածով` հանրային կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումների կազմակերպման կամ ակտիվ մասնակցության, 239-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «բ» ենթակետով` խուլիգանություն` կատարված իշխանության ներկայացուցչի դեմ: Նրան դատապարտեցին 10 տարվա ազատազրկման: Նինո Ադրիաշվիլու խոսքով՝ Վահագնին առաջադրած բոլոր հոդվածների վրա համաներումը տարածվում է:
190 բանտարկյալներ, որոնք Վրաստանի խորհրդարանի կողմից ճանաչվել են քաղաքական հալածյալներ, ազատ կարձակվեն, և նրանց նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքները կհանվեն: Վահագն Չախալյանին քաղբանտարկյալների ցուցակում խորհրդարանը չընդգրկեց որոշ պատգամավորների ելույթներից հետո: Սակայն խոստացել են վերանայել Վահագնի գործը: Տոներից հետո պարզ կդառնա, ի վերջո, Վահագնին կընդգրկեն քաղբանտարկյալների ցուցակում, թե ոչ:
Դեկտեմբերի 2-ին Վրաստանի «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության եթերում խորհրդարանական փոքրամասնության առաջնորդ Դավիթ Բաքրաձեն, երբ խոսել է քաղբանտարկյալների ցուցակի մասին, անդրադարձել է Սամցխե-Ջավախքից ցուցակում ընդգրկված մի անձի, ով իբրև թե ահաբեկել է վրացական եկեղեցու թեմի ներկայացուցչին, կատարել է նաև այլ հանցագործություններ, այդ թվում՝ հարձակվել և ֆիզիկական բռնություն է կիրառել վրացի կրոնավորի նկատմամբ: Վերջինիս վիճակն այնքան վատ է եղել, որ նրան տեղափոխել են հիվանդանոց:
Վրաստանի «Մարդու իրավունքների կենտրոնը», որի ներկայացուցիչն է նաև փաստաբան Նինո Ադրիաշվիլին, դիմել է գլխավոր դատախազին՝ Դ. Բաքրաձեի անպատասխանատու հայտարարությունն ուսումնասիրելու և զրպարտության փաստի վերաբերյալ նրան հարցաքննելու, Բաքրաձեի հայտարարության իսկությունը չապացուցվելու դեպքում՝ նրան պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով:
«Մարդու իրավունքների կենտրոը» նշել է, որ Վահագնին երբևէ մեղադրանք չի առաջադրվել վրացի հոգևորականի նկատմամբ բռնություն կատարելու համար, իսկ անազատության մեջ գտնվող Սամցխե-Ջավախքի ներկայացուցիչը Վահագնն է: Այսինքն՝ Վրաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչ Դ. Բաքրաձեն մեղադրում է անձին այն հանցագործության մեջ, որը տվյալ անձը չի կատարել և դատարանը նրան այդ հանցագործության համար չի դատապարտել, այլ կերպ ասած՝ զրպարտում է:
Նինո Ադրիաշվիլին տեղեկացրեց, որ եթե դատախազության դիմումն արդյունք չտա, կդիմեն նաև դատարան:
Վրաստանի «Մարդու իրավունքների կենտրոնը» ուսումնասիրել է Վահագն Չախալյանի գործը և գտնում է, որ նրա, հոր և եղբոր նկատմամբ կայացրած մեղադրական դատավճիռները քաղաքական ենթատեքստ ունեն:

Ваагн Чахалян будет освобожден по амнистии
Принятый парламентом Грузии 21 декабря закон об амнистии распространяется и на лидера организации «Единый Джавахк» Ваагна Чахаляна. Он будет освобожден сразу после вступления закона в силу. Об этом «Hetq» сообщила адвокат Чахаляна Нино Адриашвили.
«Статьи, по которым Ваагну было выдвинуто обвинение, касаются нетяжких преступлений, и его освободят сразу после того, как президент Саакашвили подпишет закон. В течение последующих двух недель это дело будет передано в суд, который в 2-недельный срок пример решение об освобождении Ваагна. То есть весь процесс продлится один-два месяца, и он будет на свободе»,- пояснила адвокат.
21 декабря парламент Грузии принял закон об амнистии, который коснется лиц, совершивших преступление до 2 октября 2012 г.
Ваагн Чахалян находится в заключении с 21 июля 2008 г. Напомним, что он был признан грузинским судом виновным по ч.1 ст.236 УК – приобретение и хранение оружия и боеприпасов, по ст.226 – организация массовых мероприятий, нарушающих общественный порядок, по подпункту «б» ч.2 ст.239 – хулиганство, совершенное в отношении представителя власти. Чахаляна осудили к 10 годам лишения свободы. По словам Нино Адриашвили, амнистия распространяется на все выдвинутые Ваагну Чахаляну статьи.
190 осужденных признаны грузинским парламентом политзаключенными, выдвинутые им обвинения будут сняты. После выступлений некоторых депутатов Ваагн Чахалян не был включен в список политзаключенных, однако было обещано пересмотреть его дело.
2 декабря лидер парламентского большинства Давид Бакридзе, выступая в эфире грузинской телекомпании «Рустави-2», коснулся списка политзаключенных, в частности заявив, что в него включено лицо из Самцхе-Джавахка, которое якобы терроризировало представителя грузинской церкви, совершило и другие преступления, в том числе применило физические насилие в отношени грузинского священнослужителя, в результате чего последний был госпитализирован.
Центр прав человека Грузии, представителем которого является адвокат Нино Адриашвили, обратился к генпрокурору с требованием изучить безответственное заявление Д.Бакридзе и в случае неподтверждения его достоверности привлечь депутата к ответственности.
Центр прав человека отметил, что Ваагну никогда не выдвигалось обвинение в применении насилия к грузинскому священнослужителю, а находящимся в заключении представителем Самцхе-Джавахка является Ваагн. То есть Бакридзе обвиняет человека в преступлении, которое тот не совершал, а суд не осуждал его за это преступление. Иными словами, заявление Бакридзе – клевета.
Нино Адриашвили сообщила, что если заявление в прокуратуру не даст результата, они обратятся в суд. Центр прав человека изучил дело Ваагна Чахаляна и пришел к выводу, что обвинительные приговоры против Ваагна, его отца и брата имеют политический подтекст.