Ինչպես են ծախսվել Շնողի մանկապարտեզին տրամադրված համայնքային միջոցները (վիդեո)
Լոռու մարզի Շնող գյուղի «Շնողի նախադպրոցական կրթական հաստատություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրենը նախկին գյուղապետ Հայկազ Քոչինյանի կինն է: Միջինում 45 հաճախող երեխա ունեցող մանկապարտեզին նախկին գյուղապետը 2011թ. հատկացրել է 18մլն դրամ, իսկ 2012թ.՝ 15մլն դրամ: Նախադպրոցական կրթական հաստատության տնօրեն Մարինե Ավետյանը 2012թ. սննդի գնումների համար երկկողմանի պայմանագրեր է կնքել որդու`Էդգար Քոչինյանի ընկերոջ՝ Կարեն Հախվերդյանի, շնողցիներ Կորյուն Բոշյանի, Գեղամ Պետրոսյանի, նախադպրոցական կրթական հաստատության ֆիզկուլտ-հրահանգիչ Սուսաննա Նորեկյանի հետ:
Մարինե Ավետյանը նրանց միջոցով 2012թ. նոյեմբերի 1-ի դրությամբ երեխաներին կերակրելու համար գնել է 161 կգ շաքարավազ, 85 կգ կարագ, 58 կգ իշխան ձուկ, 50 կգ մեղր, 425 լ կաթ, 81 կգ պանիր, 110 կգ տավարի միս, 30 կգ հավի միս, 40 կգ կոնֆետ, 40 տուփ թեյ, 12 կգ չամիչ, 97 կգ ալյուր, 87 լ ձեթ, 2332 հատ ձու, 600 հազար դրամի հաց, 2350 կգ կարտոֆիլ և այլ մթերքներ: Գնումները կատարվել են ոչ մրցութային կարգով:
«Մենք գիտենք, որ 1 մլն դրամից սկսած՝ ծախսն աճուրդային է լինում: Մենք աշխատել ենք 1մլն դրամը անց չկացնենք»,- ասում է Մարինե Ավետյանը: Այդ նպատակով էլ նա Կարեն Հախվերդյանի հետ մեկ օրվա ընթացքում` 09.01.2012թ. կնքել է առուվաճառքի երկկողմանի 3 պայմանագրեր: Թիվ 1 պայմանագրով Կարեն Հախվերդյանը պարտավորվել է հաստատությանը մատակարել միս, կարտոֆիլ, պանիր և այլ գյուղմթերքներ, որի համար տնօրենը պարտավորվել է վճարել 980,0 հազար դրամ: Կողմերի միջև կնքած թիվ 2 պայմանագրով Կարեն Հախվերդյանը պարտավորվել է նախադպրոցական հաստատությանը մատակարարել հասարակական սննդի ապրանքներ, որի համար տնօրենը պարտավորվել է վճարել կրկին 980 ,0 հազար դրամ: Թիվ 3 պայմանագրով Կարեն Հախվերդյանը պարտավորվել է հաստատությանը մատակարարել կենցաղային նյութեր: Տնօրենն էլ պարտավորվել է նրան վճարել 100,0 հազար դրամ: Գնումների մեծ մասը, ըստ շնողցիների, կատարվել է Հայկազ Քոչինյանի սեփական խանութից, որի տնօրենը Կարեն Հախվերդյանն է:
Նոյեմբերի 1-ի դրությամբ Կարեն Հախվերդյանի կողմից նախադպրոցական հաստատության համար կատարվել է 1 մլն 928 հազար 255 դրամի գնում, որից 1,5 մլն դրամը կազմել են հաստատության սննդի գնումները: Երեխաների սննդի պայմանագրային գները փաստում են, որ Մարինե Ավետյանը երեխաների համար 2012թ. գնել է 2350 կգ կարտոֆիլ, որից հունվարին կգ-ը 300 դրամով 100 կգ կարտոֆիլ է գնել Սուսաննա Նորեկյանից, փետրվարին կգ-ը 250 դրամով 1050 տոննա կարտոֆիլ է գնել Կարեն Հախվերդյանից, մայիսին և հունիս ամիսներին կգ-ը 250 դրամով 300կգ կարտոֆիլ է գնել Սուսաննա Նորեկյանից, կգ-ը 300 դրամով 100 կգ կարտոֆիլ է գնել նաև Կորյուն Բոշյանից: Թումանյանի տարածաշրջանում և հատկապես Շնողում կարտոֆիլի գինը 250-300 դրամ վերջին տարիներին չի հասել:
-Մեր գյուղում 300 դրամով կարտոֆիլ եղել է: Ես չգիտեմ՝ ով է բերել: Կարտոֆիլի գինը 150 դրամ է հիմա: Անցած տարի, ինչ իմանամ, միգուցե էդ գինն է եղել,- ասում է մանկապարտեզի տնօրենը:
-Դուք այս տարի եք 250 և 300 դրամով մեծ քանակությամբ կարտոֆիլ գնել,- հիշեցրինք տնօրենին:
-Մենք այդ գնով ենք գնել,- պատասխանեց նա:
Մարինե Ավետյանը 2012թ. հունվարին Կարեն Հախվերդյանից գնել է 70 կգ, իսկ մայիսին՝ 40 կգ տավարի միս, որի համար վճարել է 275 հազար դրամ: Ձմեռային արձակուրդներից հետո երեխաները նախադպրոցական կրթական հաստատություն են հաճախել հունվարի 9-ից: Հաստատության հաշվապահ Անուշ Մղդսյանը պարզաբանեց, որ հունվարի 12-25-ը 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում Շնողի նախադպրոցական կրթական հաստատություն հաճախած միջին թվով 38 երեխաներ, որից 20-ը՝ մսուրային խմբից, 10 օրվա ընթացքում կերել են 70 կգ միս: Խորհրդային տարիներից ժառանգություն մնացած մանկապարտեզային հասակի երեխաների սննդակարգի նորմատիվների համաձայն՝ նախադպրոցական հաստատությունների երեխաների համար սահմանված է օրական 40 գրամ միս: Մարինե Ավետյանն ասաց, որ առաջնորդվում է այդ նորմատիվներով. «Եթե միսը եփում ենք, ոսկորը առանձնացնում ենք, նա ինքը քաշը գցում ա»: Մյուս ամիսներին երեխաներին միս չտալու հետ կապված Մարինեն պատասխանեց. «Ուրեմն չենք ունեցել, բա ի՞նչ անեինք»:
Մարինե Ավետյանը Կարեն Հախվերդյանից կգ-ը 2400 դրամով ապրիլին գնել է 16,5 կգ, իսկ մայիսին՝ 24,5 կգ իշխան ձուկ, որի համար վճարել է 141 հազար 600 դրամ: Շնողի նախադպրոցական կրթական հաստատության ֆիզկուլտ-հրահանգիչ Սուսաննա Նորեկյանից գնել է 50կգ մեղր: Տնօրենն ասում է, որ սկզբում երեխաներին տրվել է 15, ապա 20 գրամ մեղր: Խոհարար Նունե Գալինյանը մեր հեռախոսազրույցի ժամանակ ասաց. «Սկզբում յուրաքանչյուր երեխային տվեցինք 10 գրամ, տեսանք չի բավականացնում`դարձրինք 15 գրամ»: Երեխաներն ասում են, որ նախադպրոցական հաստատությունում մեղր չեն կերել: Այս մասին էլ Մարինե Ավետյանն ասաց. «Յա, յա: Էդ սեպտեմբերից էս կողմ չեն կերել ձուկը, միսը, բայց անցնենք էն մի անցկենող տարին, ու էդ օրը որ ձուկ ենք տվել, ազգանուններով գնացեք ճշտեք`ձուկ են կերել, մեղր են կերել, թե միս են կերել»:
Մեզ հետ զրույցում ֆիզկուլտ-հրահանգիչ Սուսաննա Նորեկյանը, ումից Մարինե Ավետյանը գնել էր 50 կգ մեղր, 425 լիտր կաթ, 81 կգ պանիր, կգ-ը 300 դրամով փետրվարին՝ 100 կգ, մայիս և հունիս ամիսներին՝ կգ-ը 250 դրամով 300 կգ կարտոֆիլ և այլ սննդամթերք, ասաց, որ տեղյակ է միայն կաթի գնումներից. «Ես ընդամենը իմ հաշվի համարին փոխանցված գումարները ստացել և տվել եմ Մարինե Ավետյանին»,- հայտնեց Սուսաննա Նորեկյանը:
«Ինքը ինձ է տվել այդ փողերը, ես տվել եմ նրանց, ումից գնել եմ այդ մթերքները»,- պարզաբանեց Մարինե Ավետյանը:
Շնողի գործող գյուղապետ Հովիկ Սահակյանը հայտնեց, որ ծանոթանալով Շնողի համայնքային բյուջեի վերջին տարիների ծախսումներին՝ անհրաժեշտ է համարում դրանք անհապաղ աուդիտի ենթարկելը:

Как были потрачены средства, выделенные детсаду села Шнох
Директором детского сада села Шнох Лорийской области является жена бывшего старосты общины Айказа Кочиняна Марине Аветян. В 2011 г. бывший староста выделил детсаду, который в среднем посещают 45 детей, 18 млн драмов, в 2012-ом – 15 млн драмов. В 2012 г. директор дошкольного учреждения заключила двусторонние договоры о закупках продуктов питания с товарищем своего сына Кареном Ахвердяном, жителями Шноха Корюном Бошяном, Гегамом Петросяном и инструктором по физкультуре детсада Сусанной Норекян.
По положению на 1 ноября 2012 г. Марине Аветян приобрела у них 161 кг сахарного песка, 85 кг масла, 58 кг форели, 50 кг меда, 425 л молока, 81 кг сыра, 110 кг говядины, 30 кг куриного мяса, 40 кг конфет, 40 пачек чая, 12 кг изюма, 97 кг муки, 87 литров растительного масла, 2332 яиц, хлеба на 600 тыс. драмов, 2350 кг картофеля и других продуктов. Закупки были осуществлены не в тендерном порядке.
«Мы знаем, что расходы начиная с 1 млн драмов осуществляются по тендеру. Мы постарались не перейти этот рубеж»,- говорит Марине Аветян. С этой целью она за один день – 09.01.2012 г. – заключила с Кареном Ахвердяном три двусторонних договора о купле-продаже. По первому договору Ахвердян обязался поставить дошкольному учреждению мясо, картофель, сыр и другие сельскохозяйственные продукты, за которые директор должна была заплатить 980 тысяч драмов. Вторым договорм Карен Ахвердян обязался поставить детсаду товары общественного питания, за которые должен был получить опять 980 тысяч драмов. Третьим договором Ахвердяну полагалось приобрести для детсада бытовые товары и получить за них 100 тысяч драмов. Большая часть товаров, по словам шнохцев, была приробретена в магазине, принадлежащем Айказу Кочиняну, директором которого является Карен Ахвердян.
По положению на 1 ноября Ахвердян приобрел для дошкольного учреждения товаров на сумму 1 млн 928 тыс. 255 драмов, из которых 1,5 млн составили закупки продуктов питания. Договорные цены на продовольствие для детей свидетельствует о том, что в 2012 г. Марине Аветян закупила 2350 кг картофеля, при этом в январе 100 кг картофеля было приобретено за 300 драмов у Сусанны Норекян, в феврале – 1050 кг по 250 драмов у Корюна Бошяна. Между тем в последнее время в Туманянском районе и в частности в селе Шнох цена на картофель не достигала 250-300 драмов.
«В нашем селе картофель по 300 драмов продавался. Кто привез, не знаю. Сейчас картофель стоит 150 драмов. В прошлом году, возможно, была такая цена»,- говорит директор детсада.
«Картофель по 250 и 300 драмов вы закупили в большом количестве в этом году»,- напомнили мы Марине Аветян. «Мы купили по такой цене»,- последовал ответ.
В январе 2012 г. директор шнохского детсада приобрела у Карена Ахвердяна 70 кг, в мае – 40 кг говядины, заплатив 275 тысяч драмов. После зимних каникул дети пришли в детсад 9 января. По словам бухгалтера дошкольного учреждения Ануш Мгдсян, в период с 12 по 25 января на питание детей было использовано 70 кг мяса. Согласно действовавшим в советские годы нормативам рациона питания детей детсадовского возраста, в дошкольных учреждениях дети ежедневно должны потреблять 40 граммов мяса. По словам Марине Аветян, она руководствуется этими нормативами. На вопрос, почему в остальные месяцы детям мясо не давали, директор ответила: «Не давали, потому что не было».
В апреле М.Аветян по 2400 драмов купила у Карена Ахвердян 16,5 кг форели, в мае – 24,5 кг, за которые заплатила 141 тыс. 600 драмов. У инструктора по физкультуре Сусанны Норекян детсад приобрел 50 кг меда. По словам директора, сперва детям дали 15, а затем – 20 граммов меда.
Повар Нуне Галинян в телефонной беседе с нами сказала: «Сперва каждому ребенку дали по 10 граммов. Потом поняли, что этого недостаточно, и увеличили до 15 граммов». Дети, однако, говорят, что мед они не ели.
В беседе с нами Сусанна Норекян, у которой М.Аветян приобрлеа 50 кг меда, 425 л молока, 81 кг сыра, картофель и другие продукты, сказала, что знает лишь о закупках молока: «Я получила перечисленные на мой счет суммы и передала их Марине Аветян»,- сообщила С.Норекян.
«Она передала мне эти деньги, которые я отдала тем, у кого купила эти продукты»,- пояснила Марине Аветян.
Действующий староста Шноха Овик Саакян сообщил, что ознакомился с расходами общинного бюджета за последние годы и считает необходимым немедленно провести аудит.