1981թ. սեպտեմբերի 7-ին կառավարության որոշմամբ քանդվել է Շիրակի մարզի 5.000 տարվա պատմություն ունեցող Բարձրաշեն գյուղը: Հողերին տիրանալու եւ Մարալիկը շրջկենտրոն դարձնելու նպատակով գյուղը քանդել են` պատճառաբանելով, թե ջուրը չի բավականացնում: Գյուղի երիտասարդները բնակաթափումը կանխելու համար դիմում են ներկայացրել կենտկոմի քարտուղարին: Այն մերժվել է. որոշված էր գյուղը հիմնովին քանդել: 1100 հա հողից 560 հա անցել է Մարալիկին, մի մասն էլ` Իսահակյան գյուղին: Բարձրաշենցիները վերաբնակեցվել են Իսահակյան եւ Մարալիկ ավաններում:
Վեց կով ունեցող գյուղացին հաջորդ օրը կանգնեց կաթի հերթում: 1987թ. կառավարությունը, բավարարելով «Էլեկտրոն» արտադրական միավորման անասնապահական օժանդակ տնտեսություն կազմակերպելու խնդրանքը Բարձրաշենի հողերից 26 հեկտար հատկացրել է նրան: Նախաձեռնողն այդ միավորման ղեկավարներից մեկն էր, ծնունդով բարձրաշենցի Կնյազ Կնյազյանը: Ահա թե որն է նրա ջանքերի պատճառը. «Երբ շրջկոմի քարտուղարը եկել է բարձրաշենցիներին համոզելու, որ քանդեն իրենց տները, հայրս քարը վերցրել է, տվել նրան ու ասել. « Ես 15 տարեկանում որբ մնացի, բայց էնքան ցավ չզգացի, որքան հիմա, երբ գյուղը քանդեցին: Առ, էս քարով խփի իմ գլխին, սպանի, բայց իմ տունը մի քանդիր»: Հորս տունը քանդում են: Եւ հորս էդ արցունքները եղան պատճառը, որ որոշեցի որքան հնարավոր է ուժ ու ջանք գործադրել, վերականգնել գյուղը»: 1988թ. երկրաշարժից հետո բարձրաշենցիները սկսեցին վերադառնալ հայրենի գյուղ: Մի կերպ վերականգնեցին իրենց տները, ու ամեն ինչ սկսեցին զրոյից: «Լույսը կտրին, հեռախոսը կտրին, բայց մենք պայքարեցինք եւ ապրում ենք. թուրքը, որ թուրք է, այդպիսի բան չէր անի»,- ասում է բարձրաշենցի Խաչիկ Սիմոնյանը: Բարձրաշենը այսօր Իսահակյանի համայնքին պատկանող առանձին բնակատեղի է: 1997թ. ՀՀ կառավարությունը Բարձրաշեն գյուղի զարգացման համար նախատեսել էր պահուստային ֆոնդի հողերից հատկացնել 48 հեկտար, սակայն այդ որոշումը առայսօր չի իրագործվել:
Գյուղի պատմությունից
Գյուղում պահպանվել են հեթանոսական եւ քրիստոնեական շրջանի գերեզմանոցները, Արեւի պաշտամունքին նվիրված կոթողի հարթակը: Պեղումների ժամանակ գյուղի տարածքում հայտնաբերվել է խեցեղեն` ապարանջաններ, խուփեր... Բարձրաշենը եղել է Բագրատունյաց իշխանների ամառանոցը: Մինչեւ 1800-ական թվականները գյուղն ունեցել է ջրի բնական աղբյուր: Ջուրը բնակիչներին է հասել քանքանի ջրատարի միջոցով: Բարձր դիրքի շնորհիվ գյուղն ունեցել է ստրատեգիական մեծ նշանակություն: Երբ թշնամին հարձակվել է, բարձունքից տեսանելի է եղել նրա յուրաքանչյուր քայլը: Տեղացիներն էլ եկեղեցիների զանգերի միջոցով տեղեկացրել են նաեւ շրջակա գյուղերին: Դրա համար էլ թշնամուն հարկավոր էր բնակազերծել այդ տարածքները: Փորձել են գյուղը ջրից զրկել. Քանքանի ջրատարի ակունքը խցանելով անլվա բրդով: Ջրատարը դադարել է գործել, գյուղը մնացել է առանց ջրի եւ բնակաթափվել : 1848թ. բարձրաշենցիները նորից վերադարձել են գյուղ, փորել են ջրհորեր: Բարձրաշենցիների տները տեղակայված են ս. Աստվածածին եկեղեցու շրջակայքում: Սրբատաշ տուֆով շարված 7-րդ դարի կիսականգուն այս եկեղեցին Անիում գտնվող մի վանքի քույր եկեղեցին է համարվում: Եկեղեցու ձախ կողմում Նիկողայոս Մառի արձանագրությունն է: Գյուղից քիչ հեռու Պողոս- Պետրոս մենաստանի տուֆակերտ կառույցն է (10-13-րդ դդ.):
Գյուղում յոթ ավետարան է եղել: Դրանցից միայն երկուսն են պահպանվել` Ոսկեկող եւ Շեկ ավետարանները: Ոսկեկող ավետարանը բերել է Մշո Գուլանխա Շիրվանշիր գյուղի տիրացուն` Առաքելը: Պատմում են, որ Շիրվանշիր գյուղում թուրք ասկյարները ավետարանը գցել են տաք թոնիրը: Սակայն պտտվելով բոցի մեջ` այն դուրս է թռել թոնրից: Շատերի պատմելով` տիրացուն այդ ավետարանով հիվանդներին բուժել է: Մինչեւ օրս էլ Ոսկեկող ավետարանը պահպանվում է տիրացու Առաքելի կիսաքանդ տանը:
«Իսկական անկախը մենք ենք»
Բարձրաշենում այսօր ապրում է 75 բնակիչ: Տուն չլինելու պատճառով, ինչպես իրենք են ասում, ապրում են նահապետական ընտանիքների պես` մի քանի եղբայր միասին: Չեն դժգոհում, ասում են` լավ էլ «յոլա» ենք գնում: 10 տան մեջ ապրում է 17 ընտանիք: Բարձրաշենի ամենամեծ ընտանիքը գյուղացի Խաչիկինն է: Արդեն 34 տարի է, ինչ ապրում է կնոջ` Անյայի հետ: Անյան 15 տարեկան էլ չի եղել, երբ Խաչիկը «խաբել», քաղաքից հարս է բերել:
«Գյուղը որ տեսա. դե ես քաղաքի աղջիկ էի, անասունից վախենում էի: Գյուղի գործին ծանոթ չէի. սկզբից նույնիսկ Խաչիկը պարանը կապում էր կռնակիցս, որ թոնիրը չընկնեմ: Բայց քիչ-քիչ հարմարվեցի. ինձ պարզերես արեցի»,- պատմում է Անյան: Ունեն 4 երեխա: Նրանցից երեքն ամուսնացած են: 6-7 տարի բնակվել են Մարալիկում: Բայց, ինչպես Խաչիկն է պատմում, մի ամբողջ տարի այնտեղ ապրած չի լինի. օրվա մեծ մասն անցկացրել է իր հարազատ գյուղում: Տան հիմնական գործն Անյայի ուսերին է: Արթնանում է առավոտ կանուխ, կովերին է կթում, հավերին ու խոզերին կեր տալիս, թրիք «թխում»: Շաբաթը երկու անգամ թոնրում լավաշ են թխում: Գոհ են իրենց կյանքից, ուրախ են, որ գյուղում երեխաների համար «վատ» շրջապատի վտանգ չկա: Չնայած բոլոր մեծերն էլ ուզում են, որ իրենց աղջիկներն ընտանիք կազմեն քաղաքում. երիտասարդներին այլեւս հետաքրքիր չէ գյուղը, նորության, փոփոխության կարիք ունեն: Ջահել տղաների հիմնական գործն անասուն արածացնելն է: Աղջիկներն ու հարսներն էլ ջրհորերից ջուր են կրում, աթարները դասավորում: Նույնիսկ փոքրերն են մտահոգվում` անձրեւը թրջեց, անասունը փչացրեց իրենց դարսած աթարը...
Իշխանությունները, պաշտոնյաները գյուղի մասին հիշում են միայն ընտրությունների ժամանակ: Գալիս խոստումներ են տալիս, գնում: «Իսկական անկախը մենք ենք, ոչ օրենքի ենք ենթարկվում, ոչ բան: Մենք ենք, մեր գլուխը»,- ասում է Խաչիկը: Հիվանդանոց չկա: Պատահել է, որ հղի կանանց ձիերով են իջեցրել հարեւան Աղին գյուղի հիվանդանոց:
Բարձրաշենի դպրոցն արդեն վեց տարվա պատմություն ունի: Այն մի ժանգոտ վագոն է, որտեղ կիսաջարդ աթոռներ են, մի երկու սեղան, գրատախտակ, պատառոտված քարտեզներ: Դպրոցն ութամյա է, ունի 17 աշակերտ: Այս տարի տվել է առաջին շրջանավարտը: Ուսուցիչների հիմնական մասը միջնակարգ կրթություն ունի: Գրադարան չկա. ուսուցիչները տարբեր տեղերից գրքեր են հայթայթում ու աշակերտները հերթով կարդում են: Տեղացիները հպարտությամբ են խոսում իրենց դպրոցի մասին. չէ՞ որ ստեղծել են միմիայն իրենց ջանքերով:

Our village is independent
On September 7, 1981 the government demolished the five-thousand-year-old village of Bardzrashen in the Shirak Marz. They destroyed the village, arguing that there was insufficient water, in order to seize the land and to make neighboring Maralik the regional center. The young people of the village appealed to the secretary of the central committee of the communist party, trying to save the village from depopulation. They were turned down and the decision was made to completely demolish Bardzrashen. 560 of its 1100 hectares became part of Maralik, and another parcel part of Isahakian. Its inhabitants were resettled in Maralik and Isahakian. The next morning a villager who owned six cows had to stand in line for milk.
In 1987, the government permitted the Electron integrated industrial complex to organize a subsidiary livestock business and granted it 26 hectares of Bardzrashen land. The deal had been proposed by Knyaz Knyazian, one of the heads of the complex, and a resident of Bardzrashen by birth. Here is why: "When the secretary of the regional committee of the communist party came to Bardzrashen to persuade the villagers to demolish their houses, my father took a stone, gave it to him and said: 'I became an orphan when I was 15 years old, but I did not feel as much pain then as I do now, when my village is being destroyed. Here, take this stone, throw it at my head and kill me, but don't destroy my house'. They tore my father's house down. And those tears my father shed were the reason that I decided to work so hard to rebuild the village".
After the earthquake of 1988, the former inhabitants of Bardzrashen began returning to their native village. Somehow they restored their houses, and started everything from zero. "They cut off our electricity, disconnected the telephone lines, but we struggled and we live here. Even the Turks wouldn't have done such a thing", says Brdzrashen villager Khachik Simonian. Today Bardzrashen is an inhabited locality within the Isahakian community. In 1997, the government made a provision to grant 48 hectares of the reserve land fund for the development of the village of Bardzrashen, but this decision has not been fulfilled up to now.
From the history of the village
Cemeteries from the pagan and Christian eras, as well as a pedestal of a monument dedicated to sun worship have been preserved in the village. Clay artifacts have been discovered during excavations on the territory of the village-- bracelets, pot lids, etc. Bardzrashen used to be a summer residence of the Bagratuni princes. Before the 1800s, the village had a natural water source: Water reached the villagers through the Kankan water pipe. Thanks to its highland location the village had great strategic significance. When enemies attacked, the villagers could watch their every move from the heights. And the local inhabitants rang church bells to warn the surrounding villages. Because of that, the enemy sought to depopulate these places. They tried to deprive the village of water. They blocked the source of the Kankan water-supply canal with filthy wool. The water-supply canal stopped working. Left without water, the village was abandoned. In 1848, the inhabitants of Bardzrashen returned to the village, and dug reservoirs. The houses of the Barszrashen villagers surround the Church of the Blessed Virgin. Built out of tufa stone, this half-standing 7th century church is considered to be a sister-church of a monastery in Ani. Not far from the village is the tufa-stone monastery of Sts. Peter and St. Paul (10th-13th century).
There were seven Gospels in the village. Only two of them have been preserved - the golden-edged and the red. The golden-edged Gospel was brought to the village by Arakel, the priest of the village of Shirvanshir of Mush (present day Turkey). They say that in Shirvanshir, Turkish soldiers threw the Gospel into the hot tonir (pit-oven). But after whirling in the flames it flew out of the tonir. Many people say that the priest used the Gospel to cure the sick. The golden-edged Gospel has been kept at the dilapidated house of the priest Arakel until today.
We are the real independent ones
Today 75 people live in Bardzrashen. Because of the lack of houses they live, as they put it, as if in patriarchal families - several brothers live together. They do not complain; they say they manage to get by. 17 families live in 10 houses. The largest family in Bardzrashen is Khachik's. For 34 years now he has lived with his wife Anya. Anya was barely 15 when he "tricked" her and brought her as a bride from the city.
"When I saw the village… well I was a city girl…I was afraid of the cows. I was unfamiliar with country life, at first Khachik would even tie a rope around my waist so that I wouldn't fall into the tonir. But little by little I got used to it and I didn't disgrace myself", says Anya. They have four children. Three of them are married. For six or seven years they lived in Maralik. But as Khachik says, he hardly lived a whole year there; he used to spend most of each day in his home village. Most of the housework is on Anya's shoulders. She gets up early in the morning, milks the cows, feeds the animals, etc. Twice a week they bake lavash (Armenian bread) in the tonir. They are content with their life, they are happy that there is no "bad company" for the kids. But all the adults want their daughters to start families in the city; the village is not interesting for young people - they need novelty, change. The main occupation for the young boys is pasturing the animals. The girls and brides bring water from the reservoirs, they gather hay. Even the children worry - the rain makes their haystacks wet, the animals spoil them...
The local authorities and officials only remember the village during elections. They come, make promises and go. "We are the real independent ones, no need to observe the law, nothing", says Khachik. There is no hospital here. What they do is take pregnant women down to the hospital in the neighboring village of Aghin on horseback.
The Bardzrashen school has a six-year history. It is a rusty railcar with half-broken chairs, a couple of desks, a blackboard and ragged maps. It is an eight-year primary school, with 17 pupils. This year they had their first graduate. The teachers have mainly secondary education. There is no library - the teachers manage to get books from different places, and the students take turns reading them. The locals speak about their school with pride. After all, they created it all by themselves.