Նախատոնական օրերին սուպերմարկետները գերշահույթներ են ունեցել
Ահա և վերջանում են դեկտեմբերի 29-ին սկսված ամանօրյա ոչ աշխատանքային օրերը: Ըստ էության՝ նոր տարվա և սուրբ ծննդյան տոները մեր երկրում տևեցին 10 օր այն ժամանակ, երբ այլ երկրներում, որպես կանոն, այդ տոներին հատկացվում է 2-3 օր: Նման տևական տոների նախաձեռնությունը, ինչպես հայտնի է, ՀՀ ներկայիս վարչապետ Տիգրան Սարգսյանինն է, ով, կարծես թե, պետք է որ տեղյակ լինի միջազգային ավանդույթներից:
Համաշխարհային գրականության դասականներից հիշում ենք, թե ինչպես էին հին աշխարհում և միջնադարում մեծահարուստները սիրում քեֆ անել և, իհարկե, կարող ենք ենթադրել, որ իշխանությունները ավելացրել են ոչ աշխատանքային օրերը քեֆ անելու սեփական (միջնադարյան) ցանկությունները բավարարելու համար:
Սակայն, եթե հաշվի առնենք, որ իշխանավորները ցանկության դեպքում առանց խոչընդոտների աշխատանքային օրերով էլ են կարող քեֆ անել, կհասկանանք, որ պատճառներն այլ են: Իշխանությունները, նույնիսկ տնտեսության զգալի մասին 10-օրյա «կանգառի» գնով ցանկանում են, որ ամբողջ ազգը «7 օր և 7 գիշեր» քեֆ անի, իսկ այդ քեֆից կշահեն սննդամթերք արտադրողները, ներմուծողները ու վաճառողները:
Սուպերմարկետների դրամարկղերը
Իհարկե, ամանօրյա այս տոները ավելացնում են սննդմաթերքի բիզնեսի ոլորտում գործող բոլոր բիզնեսների շահույթները: Սակայն այդ շահույթների առյուծի բաժինը ընկնում է մեծ բիզնեսի վրա… Պահածոների գործարաններ, ներկրող ընկերություններ, սուպերմարկետներ և այն: Իսկ մեծ բիզնեսը, հիմնականում, մեր երկրում պատկանում է հենց իշխանավորներին (օլիգարխներին):
Եկեք տեսնենք, թե որքա՞ն է այդ մեծ բիզնեսի գերշահույթը նախատոնական օրերին:
Ըստ տարբեր ցանցերում աշխատողների` երևանյան սուպերմարկետների մեկ դրամարկղը, սովորոկան օրերին, տալիս է 1-2 միլիոն, իսկ (դեկտեմբերի վերջին շաբաթը) նախատոնական օրերին` 15-20 միլոն դրամի եկամուտ:
Բացի այդ, չափսերով մեծ սուպերմարկետներում սովորական օրերին աշխատում է դրամարկղերի ընդհանուր քանակի շուրջ 15-20 տոկոսը (գիշերները` էլ ավելի քիչ) ի տարբերություն տոնոկան օրերի, երբ աշխատում են անխտիր բոլոր դրամարկղերը:
Այսպիսով, եթե մեկ դրամարկղի միջին օրական հասույթը մինչև 10-12 անգամ ավելի է, իսկ աշխատող դրամարկղերի քանակը` 5-6 անգամ ավելի, ապա ամբողջ սուպերմարկետի օրական հասույթը նախատոնական օրերին առնվազն 50 անգամ ավելի մեծ է, քան սովորական օրերին:
Եթե հաշվի առնենք, որ նախատոնական օրերը 7-ն են, ապա կստանանք, որ 7 օրում սուպերմարկետն ունենում է այնքան հասույթ, որքան ստանում են 50*7=350 օրերի (այսինքն՝ մեկ տարվա) ընթացքում:
Այսպիսով, մոտավոր հաշվարկով սուպերմարկետները դեկտեմբերի վերջին շաբաթում աշխատում են այնքան գումար, որքան տարվա մնացած օրերի ընթացքում… Այսինքն, ազգի ամանորյա քեֆը կրկնապատկում է սուպերմարկետների և իրենց հիմնական մատակարարների շահույթը:
ՀՀԿ պատգամավորները
Իսկ այդ ահռելի ամանորյա գերշահույթ ունեցող մեծ սուպերմարկետներից հիմնականները, ըստ շրջանառվող լուրերի, պատկանում են ԱԺ հանրապետական խմբակցության անդամներ Սամվել Ալեքսանյանին և Արտակ Սարգսյանին… Բնականաբար, նույն հանրապետական կուսակցությանն են պատկանում սննդամթերքի հիմնական արտադրողներն ու ներմուծողները:
Այսինքն, կարելի է հանգիստ խղճով եզրակացնել, որ ՀՀԿ անդամ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և ՀՀԿ-ական կառավարությունը, սահմանելով այսքան երկար ամանորյա ոչ աշխատանքային օրեր, պարզապես սպասարկել են իրենց կուսակից-օլիգարխների շահերը:

В предпраздничные дни супермаркеты получили сверхприбыль
Вот и подходят к концу начавшиеся 29 декабря нерабочие новогодние дни. В нашей стране новогодние и рождественские праздники длились 10 дней, тогда как в других странах – 2-3 дня. Как известно, инициатива столь длительного празднования Нового года и Рождества принадлежит нынешнему премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну, который, казалось, должен быть в курсе международных традиций.
Из произведений классиков мировой литературы мы помним, что в древние и средние века богачи любили устраивать пиры. Исходя из этого можно предположить, что власти увеличили количество свободных дней с целью удовлетворения собственных желаний попировать.
Но если учесть, что при желании власть имущие могут беспрепятственно устраивать пирушки и в рабочие дни, то можно понять, что столь длительные праздники обусловлены другими причинами. Заставить народ веселиться «7 дней и ночей» власти стремятся даже ценой 10-дневного простоя значительноей части экономики. Между тем от новогодних праздников выигрывают производители, импортеры и продавцы продовольственных продуктов.
Кассы супермаркетов
Новогодние праздники, разумеется, увеличивают прибыль всех хозяйствующих субъектов, действующихе в сфере продовольственного бизнеса. Однако львиная доля этой прибыли приходится на крупный бизнес: консервные заводы, компании-импортеры, супермаркеты и т.д. А в нашей стране крупный бизнес принадлежит в основном власть имущим (олигархам).
Давайте подсчитаем, насколько велика сверхприбыль крупного бизнеса в предпраздничные дни.
По словам работников различных сетей, в обычные дни прибыль одной кассы ереванского супермаркета составляет 1-2 млн драмов, а в предпраздничные дни (последняя неделя декабря) – 15-20 млн драмов.
Кроме того, в в обычные дни в крупных супермаркетах работают 15-20 процентов от общего числа касс (ночью и того меньше), тогда как в праздничные дни действуют все без исключения кассы.
Таким образом, если ежедневная прибыль одной кассы увеличивается в 10-12 раз, а число работающих касс – в 5-6 раз, то в предпраздничные дни, по сравнению с обычными днями, дневная выручка всего супермаркета возрастает в 50 раз.
Если учесть, что предпраздничных дней семь, то получится, что за 7 дней супермаркет получает столько прибыли, сколько получает обычно за год – 50х7=350.
Таким образом, по приблизительным подсчетам за последнюю неделю декабря супермаркеты зарабатывают столько денег, сколько за остальные дни года... То есть празднование народом Нового года удваивает прибыль супермаркетов и их основных поставщиков.
Депутаты от РПА
По слухам основная часть крупных супермаркетов, получающих огромные новогодные сверхприбыли, принадлежит депутатам парламента от правящей Республиканской партии Армении Самвелу Алексаняну и Артаку Саркисяну. Членами той же РПА, разумеется, являются и основные производители и импортеры продовольственных товаров.
То есть можно со спокойной совестью сказать, что установившие столь длительные новогодние праздники премьер-республиканец Тигран Саркисян и представляющее эту же партию правительство всего лишь обслуживают интересы своих однопартийцев-олигархов.