Խումբը կեղծ կրեդիտ քարտերով բանկոմատներից փող է հանել, ինչից հետո ձերբակալվել եւ պատժվել է
Անցյալ տարվա օգոստոսի 27-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ) ձերբակալեց Ռումինիայի 3 և Լատվիայի 1 քաղաքացու: Ըստ ԱԱԾ-ի տարածած հաղորդագրության` «հանցավոր խումբը օգոստոս ամսվա ընթացքում «ՎՏԲ», «Անելիք», «Յունի» եւ «Կոնվերս» բանկերի Երևան քաղաքում և մի շարք մարզկենտրոններում տեղակայված բանկոմատներից կեղծ պլաստիկ քարտերով իրականացրել էր գումարի կանխիկացման գործարքներ` ավելի քան 80 մլն դրամի չափով»:
Խմբի անդամների հյուրանոցային համարներում զննությամբ հայտնաբերվել էին 160 բանկային կեղծ պլաստիկ քարտեր, ինչպես նաև դեռևս չծախսված մեծ քանակի արտարժույթ և դրամ: Պարզվել էր, որ խումբը գործարքները կատարել էր` օգտագործելով հանրահայտ բրիտանական «Բարկլայս» բանկի հաճախորդների բանկային հաշվեհամարները:
«Կան բոլոր հիմքերը ենթադրելու, որ ձերբակալվածները նմանատիպ գործունեությամբ զբաղվել են նաև արտասհմանյան մի շարք երկրներում»,- նշված էր ԱԱԾ-ի հաղորդագրության մեջ, որը վնասազերծվածներին բնորոշել էր որպես «միջազգային հանցավոր խմբի» անդամներ:
Հիշյալ 4 ձերբակալվածները` Ռումինիայի քաղաքացիներ Օլիվեր Ռադուկու Մարիանին, Դանիել Ֆլորին Ֆեռեռուն, Կոնստանտին Օրեստի Հաջին եւ Լատվիայի քաղաքացի Մարգարիտա Յանի Սպրուդզանեն արդեն դատապարտվել են: Սակայն նրանց մասով դատարան ուղարկված նյութերը վկայում են, որ ԱԱԾ-ի կասկածները չեն հիմնավորվել. վերջիններս բանկային կեղծ քարտերով գումարներ են հափշտակել բացառապես Հայաստանում:
Կոնստանտին Հաջին բնակվել է Լոնդոնում եւ որպես վարորդ աշխատել Մեծ Բրիտանիայում գրանցված «DHL» ընկերությունում: Լոնդոնում ծանոթանալով ռումինացի Մարիուս Լուպոյի հետ` նա տեղեկացել է, որ վերջինիս կողմից հավաքագրված անձինք Եվրոպայում զբաղվում են կեղծ քարտերով բանկոմատներից գումարի հափշտակությամբ: Կոնստանտինը համաձայնել է 1000 եվրո վարձատրության դիմաց ստուգել թիրախ հանդիսացող հաշվեհամարների հաշվեկշիռները, ապա քարտերի կրկնօրինակները տեղափոխել սահմանով ու տրամադրել բանկոմատներից հափշտակությամբ զբաղվող անձանց:
2008 թ. օգոստոսին նա Մարիուսից ցուցում է ստացել բանկային կեղծ քարտերի խմբաքանակը տեղափոխել Հայաստան, որտեղ այդ պահին գտնվել են խմբի անդամներ Կատալին Իոնուտ Ապետրի Ֆուրդույը և Դրագոշ Իոնուտ Բոտեզատուն, որոնք այդ ընթացքում Հայաստանում գործող մի շարք բանկերի բանկոմատներից կեղծ քարտերի օգտագործմամբ արդեն գողացել էին ընդհանուր առմամբ 25 մլն 785 հազար դրամ:
Կոնստանտին Հաջին իր ծրագրերի մասին պատմել է ընկերուհուն` Մարգարիտա Սպրուդզանեին, ում հետ էլ անցյալ տարվա օգոստոսի 27-ին Ռիգա-Երեւան չվերթով ժամանել է Երեւան: Նրանք վարձակալել են «Մարիոթ-Արմենիա» հյուրանոցի միեւնույն համարը:
«Այդ ընթացքում Մարգարիտան տեսել է Կոնստանտինի կողմից Հայաստան տեղափոխված 146 բանկային կեղծ քարտերի խմբաքանակը: Բայց նախապատրաստվող առանձնապես ծանր հանցագործության մասին իրավապահ մարմիններին չի հայտնել, հակառակը` նույն օրն ուղեկցել է Կոնստանտինին, որը «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ին պատկանող բանկոմատից 8 րոպեում գողացել է 160 հազար դրամ, թեեւ փորձել է հափշտակել 551 հազար, ինչը, սակայն, իր կամքից անկախ հանգամանքներով, չի ստացվել»,- արձանագրել է վարույթն իրականացնող մարմինը` ԱԱԾ-ի քննչական վարչությունը:
Մարգարիտա Սպրուդզանենմեղադրվել է «Հանցագործության մասին չհայտնելու» (առավելագույն պատիժը` կալանք` 2 տարի ժամկետով), իսկ Կոնստանտին Հաջին` «Կազմակերպված խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գողության» համար (պատժվում է ազատազրկմամբ` 4-8 տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա):
Ձերբակալված մյուս օտարերկրացիները` Օլիվեր Մարիանին եւ Դանիել Ֆեռեռուն, Հայաստան էին ժամանալ ավելի վաղ. առաջինը` օգոստոսի 20-ին, երկրորդը` մի քանի օր անց:
Օլիվերը որպես մենեջեր աշխատել է Մեծ Բրիտանիայում գրանցված «Ռամեքս իմպորտ-էքսպորտ լիմիթեդ» ֆիրմայում: Իմանանալով, որ Լոնդոնում բնակություն հաստատած իր համերկրացին` Կոռնել Կոստանտին Ստենգաչուն, նպատակադրվել է հափշտակություններ իրականացնել Հայաստանում, նա համաձայնել է օժանդակել եւ հանցակիցների համար վարձակալել հյուրանոցային համարներ, ավտոմեքենաներ, մատուցել այլ ծառայություններ եւ անձամբ գողոնը Հայաստանից տեղափոխել Մեծ Բրիտանիա:
Գալով Հայաստան` Օլիվերն ընդգրկվել է Կոռնելի կողմից ղեկավարվող, Ադի Իոան Բլագայից եւ Դանիել Ֆլորին Ֆեռառուից համերկրացիական սկզբունքով կազմված հանցավոր խմբում: Նա Դանիելի հետ բնակություն է հաստատել Երեւանի «Եվրոպա» հյուրանոցում:
Իրեն վերապահված դերաբաշխմամբ` Օլիվեր Մարիանին անմիջականորեն մասնակցել է Երևանում եւ Սևանում տեղակայված տարբեր բանկոմատներից գումարներ հափշտակելուն և ակտիվ կերպով օժանդակել է հանցակիցներին, ովքեր Հայաստանում գործող մի շարք բանկոմատներից օգոստոսի 18-ից մինչեւ 27-ն ընկած ժամանակահատվածում գողացել են, ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 34 մլն դրամ:
Չորրորդ «վնասազերծվածը»` Դանիել Ֆեռեռուն, նունպես ապրել է Լոնդոնում և իբրեւ բանվոր աշխատել «MCGEE քոնսթրաքշն» ֆիրմայում: Հետևելով ընկերոջ` Օլիվերի օրինակին` նա էլ է ընդգրկվել բանկոմատներից գումարներ հափշտակելու գործում և 5 տոկոս բաժնեմասի դիմաց` համաձայնել խմբին օժանդակելու առաջարկությանը` ՀՀ դրամի տեսքով գողոնն արտարժույթով փոխանակելու հարցում:
Դանիելը Լոնդոնից ինքնաթիռով Հայաստան է հասել Օլիվերի մոր տրամադրած միջոցներով: Մի քանի օր շարունակ նա ընկերների հետ գումարներ է գողացել Էջմիածին քաղաքում և Երևանում տեղակայված տարբեր բանկերի, այդ թվում`«HSBS բանկ-Հայաստան»-ի բանկոմատից: Երբ մեկն իրականացրել է կողոպուտը, մյուսը (կամ մյուսները) վերահսկել է բանկոմատի հարակից տարածքը: Հանցագործներն անընդհատ փոխարինել են իրար կողոպտիչ-վերահսկից դերակատարումն իրականացնելիս:
Բացի դրանից` Դանիելը ձեռնամուխ է եղել նաև իր բուն «պարտականության» կատարմանը: Նա իր անձնագրային տվյալներով տարբեր բանկերում դրամը փոխանակել է եվրոյի` օրինականացնելով հափշտակված գումարները:
Վերոգրյալի համար ԱԱԾ-ի քննչական վարչությունը Օլիվեր Մարիանին մեղադրանք է առաջադրել «Կազմակերպված խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գողություն» կատարելու, իսկ Դանիել Ֆեռեռուին դրանից զատ` նաեւ «Մի խումբ անձանց կողմից, նախնական համաձայնությամբ, հանցավոր ճանապարհով ստացված խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու» համար:
Նախաքննական մարմինը Կոնստանտին-Մարգարիտա և Օլիվեր-Դանիել զույգերի գործերը դատարան է ուղարկել առանձին-առանձին: Նրանք բոլորն էլ դատարանից խնդրել են կիրառել արագացված դատաքննություն` լիովին ընդունելով առաջադրված մեղադրանքը:
Չորսի դեպքում էլ դատարանը պատասխանատվությունը և պատիժը ծանրացնող հանգամանքներ չի արձանագրել: Փոխարենը, որպես հանցանքը մեղմացնող հանգամանք է դիտարկել այն, որ ամբաստանյալները նախկինում դատված չեն եղել, զղջում են կատարվածի համար եւ աջակցել են հանցագործության բացահայտմանը:
Այս տարվա փետրվարի 18-ին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը, Կ. Ղազարյանի նախագահությամբ, ապացուցված համարելով նախաքննության կողմից առաջադրված մեղադրանքը` Մարգարիտա Սպրուդզանեին դատապարտել է 300 հազար դրամ տուգանքի` վերջինիս ազատ արձակելով հենց դատարանին դահլիճից:
Դատավոր Կ. Ղազարյանը որոշել է, որ պետք չէ Կոնստանտին Հաջիի նկատմամբ նշանակել լրացուցիչ պատիժ` գույքի բռնագրավում, և նրան դատապարտել է միայն 4 տարվա ազատազրկման:
Մոտ երկու ամիս անց` ապրիլի 10-ին, ուշագրավ վճիռ է կայացրել դատավոր Գագիկ Ավետիսյանը: Նա Կոնստանտինին առաջադրված նույն հոդվածով մեղադրվող Օլիվեր Մարիանի նկատմամբ կիրառել է բացառիկ մոտեցում` նշանակելով նախատեսված պատժի նվազագույն չափից (4 տարվա ազատազրկում) ավելի մեղմ պատիժ: Օլիվերը դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման` առանց գույքի բռնագրավման:
Իսկ Դանիել Ֆեռեռուն Գագիկ Ավետիսյանի կողմից դատապարտվել է «ազատազրկման 6 տարի ժամանակով` ամբողջ գույքի բռնագրավումով, որը չի կարող գերազանցել հանցագործությամբ հասցված վնասի եւ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված օգուտի չափը»:
Երկու դատավորներն էլ քաղաքացիական հայցերը թողել են առանց քննության` տուժողներին իրավունք վերապահելով քաղհայց ներկայացնել քաղաքացիական դատավարության կարգով: Հետաքրքիրն այն է, որ դեռ անցյալ տարվա սեպտեմբերին «Արմենիան քարդ» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Շահեն Հովհաննիսյանը «Առավոտ» օրաթերթին տված հարցազրույցում նշել էր, թե հանցավոր խմբի հափշտակությունների պատճառով «Մեր սպասարկող բանկերը որեւէ կորուստ չեն ունեցել: Հակառակը, իրենք ամեն սպասարկման համար ստացել են միջնորդավարձ»:

Bank Card Fraud Nets 80 Million Drams: But the Culprits are Punished
On August 27, 2008, the RoA National Security Service (NSS) arrested 3 Rumanians and one Latvian. According to the NSS statement at the time: During the month of August the criminal band used fake bank cards to gain access to automated teller machines in Yerevan and other regional centers belonging to VTB Bank, Anelik Bank, UniBank and Converse Bank. As a result they withdrew more than 80 million drams in cash.
A search of their hotel rooms uncovered 160 fake bank cards and a large sum of cash. It turns out that the group used customer account numbers belonging to the world famous Barclays Bank of England.
“There is ample evidence to suggest that the group engaged in the same racket overseas,” read the NSS statement and described those arrested as members of an international crime syndicate.
The four arrested were – Marian Oliver Raduca, Daniel Fereru and Constantin Haji, from Rumania, and Margarita Sprudzane, from Latvia. All have since been sentenced. However, documentation sent to the court doesn’t bear out the suspicions of the NSS that they plied their trade overseas as well. It appears that they only withdrew cash from Armenian banks.
Constantin Haji lived in London and worked as a driver for DHL, a freight and shipping company. In London he met up with Marius Loupo and was told about the group engaged in the bank card scam. Constantin agreed to be paid 1,000 Euros to check out the targeted bank accounts and to transfer the duplicate bank cards across the border to the waiting swindlers.
In August, 2008, he received orders from Marius to transport the fake cards to Armenia where group members Katalin Ionout Apetri Fourduy and Dragosh Botezatou had already hit a number of automated teller machines and had withdrawn 25.8 million drams.
Constantin Haji told his girlfriend Margarita Sprudzane about the set-up. The two arrived in Yerevan on August 27, 2008, aboard the Riga-Yerevan flight. They registered in the same room at the Marriott-Armenia Hotel.
“At the time, Margarita noticed the 146 fake bank cards that Constantin had transferred to Armenia. But she didn’t go to the police to tip them off. On the contrary, she accompanied Constantin who went to a VTB Bank cash machine and proceeded to withdraw 160,000 drams in the course of eight minutes, even though he tried to withdraw 551,000,” reads the statement of the NSS Investigations Division.
Margarita Sprudzane was charged with “withholding information of an impending crime”, punishable by a maximum two year sentence. Constantin Haji was charged with “large-scale organized theft”, punishable by 4-8 years imprisonment, with or without a seizure of personal property.
The other arrested foreigners Oliver Mariani and Daniel Fereru had arrived in Armenia a week earlier.
Oliver worked as a manager in Rameks Import-Export Ltd., registered in Great Britain. When he learned that his countryman Kornel Constantin Stengachu, who had set up residence in London, was planning to fraud banks in Armenia he agreed to assist and booked hotel rooms, car rentals and offered other services. He personally transported the booty out of Armenia and back to England.
Arriving in Armenia, Oliver fell in with the working group led by Kornel based on country affiliation that included Daniel Fereru and Adi Blaga. He shared a room with Daniel at the Europa Hotel in Yerevan.
Oliver Mariani set out with the task he was given. He personally participated in defrauding several cash machines in Yerevan and Sevan and actively assisted the group which was able to withdraw more than 34 million drams from cash machines in Armenia from August 18-27.
Daniel Fereru also resided in London and worked as a laborer at McGee Construction.
Following the example of his friend Oliver, he also participated in the group’s activities. For a 5% share of the take he agreed to exchange the ill-gotten Armenian currency for foreign notes.
Oliver’s mother paid for Daniel’s flight from London to Yerevan. For several days straight, he and his cohorts defrauded several cash machines in the town of Etchmiadzin and in Yerevan belonging to several banks, including HSBC. While one of the group was entering numbers at the cash machines the others were posted as lookouts. The fraudsters took turns as to who did what.
In addition, Daniel set out to facilitate the exchange of the Armenian drams by opening various bank accounts. Thus, he was able to “launder” the booty by exchanging it for Euros.
For his actions, the NSS Investigations Division proposed that Oliver Mariani be charged with “large-scale organized theft”. Daniel Fereru, in addition to the same charge, was also accused with the crime of “pre-consenting to launder large amounts of cash obtained by a criminal group”.
The pre-investigation unit sent the paired cases of Constantin-Margarita and Oliver-Daniel to court separately. They admitted to their crimes and requested that the court rush through their trials.
In all four cases the court found no grounds to exact harsher than normal sentences/ On the contrary, the court found that there were grounds for leniency given that none had prior convictions; they expressed remorse for what they did and assisted in exposing the scope of the crime.
On February 18, 2009, at the Kentron and Nork-Marash Court of First Instance, Judge K. Ghazaryan presiding, Margarita Sprudzane was found guilty and fined 300,000 drams. She was set free that same day.
Judge Ghazaryan found that there were no grounds to mete out additional punishment in the case of Constantin Haji, namely seizure of personal property, and sentenced him only to four years imprisonment.
On April 10, 2009, Judge Gagik Avetisyan issued an interesting verdict. He sentenced Oliver Mariani to only two years for the same crime that Constantin was charged with and for which he got a four year sentence. This sentence was extremely lenient since the minimum sentence for such a charge is four years.
Judge Gagik Avetisyan sentence Daniel Fereru to six years imprisonment and property seizure not to exceed the amount of losses incurred and the ill-gotten gains Daniel received.
The two judges didn’t review the civil claims presented by the aggrieved parties involved and instructed them to register such claims with the civil court system. It is interesting to note that back in September, 2008, Shahen Hovhannisyan, Director of “Armenian Card Ltd., stated in an interview with the newspaper “Aravot” that, as a result of the group’s theft, “The banks we service haven’t experienced any losses. On the contrary, they have received an intermediary fee for all services.”