«Եթե հանցագործության պատվիրատուներին չպետք է գտնեն, անիմաստ է Կ. Հարությունյանին դատապարտելը»
Այսօր դատարանում ասաց 2008 թ. նոյեմբերի 17-ին հարձակման ենթարկված «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը
Իրավապահներն այդպես էլ չպարզեցին, թե 20-ամյա Կարեն Հարությունյանից բացի, ովքեր էին մյուս երկու անձինք, որոնք անցյալ տարվա նոյեմբերի 17-ին հարձակվել էին «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանի վրա, եւ ո՞վ էր այդ հանցագործության պատվիրատուն:
Կ. Հարությունյանը ոչ միայն ժխտել է միջադեպին իր մասնակցությունը, այլ ընդհանրապես հրաժարվել է ցուցմունք տալուց: Այնուամենայնիվ, նախաքննական մարմինն ապացուցված է համարել նրան առաջադրված մեղադրանքը («Մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը»), եւ գործը հայտնվել է Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում:
Այսօր, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, մեկնարկեց գործի դատաքննությունը: Հարցաքննվեցին տուժող Էդիկ Բաղդասարյանը, նրա որդին` Տիգրան Բաղդասարյանը եւ Բուզանդի 1/3 շենքի (որտեղ տեղակայված է նաեւ «Հետքի» խմբագրությունը) պահակ Կարապետ Աթոյանը: Վերջին երկուսը գործում ներգրավված են որպես վկաներ, սակայն նրանց ցուցմունքները, ըստ էության, քրեական գործի հետ էական առնչություն չունեն:
Դատակոչված վկաներից Սաթենիկ Ամիրբեկյանն այսօրվա նիստին չէր ներկայացել, ինչի պատճառների մասին դատարանն ուղղակի տեղյակ չէր: Իսկ մյուս վական` ոստիկանության ուսումնական կենտրոնի տեսուչ Նորայր Ավետիսյանը, դատարանին գրավոր տեղեկացրել է, թե «ընտանեկան դրությունից ելնելով` հունիսի 2-ից բացակայում է հանրապետությունից, ուստի չի կարող մասնակցել դատավարությանը»: Նա դատարանին խնդրել էր հարգելի համարել իր բացակայությունը եւ հիմք ընդունել իր նախաքննական ցուցմունքները:
Հիշեցնենք, որ հիշյալ վկան պատահաբար ականատես էր դարձել միջադեպին, եւ նրա օդ արձակած կրակոցից հետո էին հանցագործները դիմել փախուստի: Հենց այդ տեսուչն էլ փախչողների մեջ ճանաչել էր իրենց բակի նախկին բնակչին` Կարեն Հարությունյանին:
Վերջինիս պաշտպան Վահագն Մանուկյանը միջնորդեց, որպեսզի դատարան հրավիրվի, իսկ անհրաժեշտության դեպքում` բերման ենթարկվի «այս գործի գլուխգործոց» վկան` տեսուչ Նորայր Ավետիսյանը, քանի որ պաշտպանական կողմը, իր «կասկածները փարատելու համար», նրան ուղղելու շատ կարեւոր հարցեր ունի:
Դատարանը որոշեց չներկայացած երկու վկաներին կրկին պատշաճ կարգով ծանուցել` հաջորդ նիստի ժամանակ վկայություն տալու համար:
Էդիկ Բաղդասարյանի հարցաքննության ժամանակ դատավորը հետաքրքրվեց, թե արդյոք նա կարող է ներկայացնել այնպիսի տեղեկատվություն, որը քիչ թե շատ դատարանին կկողմնորոշի` կոնկրետ ո՞ւմ նախաձեռնությամբ է հանցագործությունն իրականացվել:
«Կարեն Հարությունյանի կալանավորումից հետո նրա մայրը եկել էր մեր տուն եւ ասաց, թե «տղայիս գլխին սարքում են»: Պատասխանեցի, որ ես այն մարդը չեմ, որի միջոցով կարողանան ինչ-որ մեկի գլխին սարքել: Հետո Կարենի մայրը պատմեց, որ ինքը Վարդան Այվազյանի որդու բժիշկն է, պարբերաբար, ինչքան գիտեմ` գրեթե ամեն օր նրանք հանդիպում են: Դրանից հետո ինձ մոտ կասկածներ առաջացան, որովհետեւ ես բազմաթիվ հրապարակումներ եմ ունեցել, այդ թվում` դեպքից մի քանի օր առաջ հոդված եմ գրել Վարդան Այվազյանի բիզնեսի մասին:
Եթե Կ. Հարությունյանը Վարդան Այվազյանի շրջապատից է, վերջինիս որդու հետ շատ մոտ է, հնարավոր է, որ Այվազյանը միջադեպի հետ կապ ունի»,- ասաց Է. Բաղդասարյանը:
Դատավորը հետաքրքրվեց նաեւ, թե արդյոք տուժողը չի՞ պատրաստվում ներկայացնել որեւէ գումարային պահանջ:
«Ես ամբաստանյալի նկատմամբ քաղհայց չեմ ներկայացրել, եւ ընդհանրապես, գտնում եմ, որ եթե հանցագործության պատվիրատուներին չպետք է գտնեն, անիմաստ է Կ. Հարությունյանին դատապարտելը, եթե նույնիսկ հարձակվողներից մեկը նա է»,- ասաց Էդիկ Բաղդասարյանը:

Today, the trial got underway in the November 17, 2008 assault of Hetq Chief Editor Edik Baghdasaryan.
Other than 20 year-old Karen Harutyunyan, law enforcement has yet been unable to identify the two other individuals who attacked Mr. Baghdasaryan as he left the Hetq offices in the evening on the day in question.
Karen Harutyunyan not only denied participating in the attack but refused to offer testimony. However, the preliminary investigative body substantiated the charges against Mr. Harutyunyan, premeditated assault by an individual or group resulting in medium level physical injury, and the case was sent to the Kentron Nork-Marash District Court.
At today’s session, Judge Mnatsakan Martirosyan presiding, Edik Baghdasaryan and his son Tigran Baghdasaryan were questioned. Also questioned was Karapet Atoyan, who works as a guard at the building housing the Hetq offices. The latter two were called as witnesses but their testimony didn’t have direct bearing on the case.
Satenik Amirbekyan, a suponead witness, failed to show up in court without providing any forewarning.
Another material witness, Norayr Avetisyan, a prinicipal with the military training academy, had notified the court that due to “family matters” he would be outside the country as of June 2. He requested that the court pardon his absence and use the testimony he previously had given.
At the time of the incident, Mr. Avetisyan had been walking through the area and its was the shots fired from his gun that sent the assailants fleeing. He was the one who identified Karen Harutyunyan as a former resident in his courtyard.
Mr. Harutyunyan’s defnse lawyer, Vahagn Manukyan, motioned the court to arrange for Mr. Avetisyan to be present at the trial, describing him as the principal witness. The court promised that it would notify the two absent witnesses to be present at the nest session.
Judge Martirosyan asked Mr. Baghdasaryan if he could offer any concrete evidence pointing to those responsible for organizing the attack.
Mr. Baghdasaryan replied that after the attack Karen’s mother came to his house and said that she is Vardan Ayvazyan’s son’s doctor and that the two boys regularly met each other. The Hetq editor said that this started him to think that the attck might be linked to a series of articles he had written reagrding the business dealings of Vardan Ayvazyan.
Judge Mnatsakanyan then asked if Mr. Baghdasaryan was preparing to ask for financial damages.
“I haven’t launched a civil case against the defendant. In general I find it meaningless to punish Karen Harutyuyan, even if he was one of the attackers, if those behind the assault are not to be exposed,” said Mr. Baghdasaryan