Հայ աստվածաբանն ու հնդիկ գործարարը պատահաբար հանդիպեցին սոցիալական ցանցում. հաջորդիվ՝ համագործակցություն, մշակութային ցնցում և ամուսնություն
Հնդիկներն ասում են, որ ամեն անգամ, երբ օտարերկրացիները գալիս են Հնդկաստան, երկու շոկ են ապրում: Առաջինը մշակութային շոկն է, քանի որ Հնդկաստանը ամբողջովին քաոսային է, և դու պետք է ինքդ քեզ այդ օվկիանոսում իրացնես՝ ըստ քո սեփական սահմանման: Բայց հենց օտարերկրացիները սկսում են ապրել Հնդկաստանում ու բացահայտել այն, նրանք ամբողջովին մերվում են երկրին: Երկրորդ շոկը նրանք ապրում են, երբ պետք է վերադառնան իրենց երկրներ, բայց չեն ուզում, նույնիսկ եթե չգիտեն, թե ինչ պատճառով են այդպես կապվել Հնդկաստանին:
Սակայն հայ աստվածաբան Ռուզաննա Աշուղյանն ուրիշ զգացմունքներ ուներ, երբ 2011թ.՝ Դելիում 2 ամիս ուսանելուց հետո, լքում էր Հնդկաստանը, քանի որ գիտեր, որ վերադառնալու է մշտական բնակության:
2012թ. երևանաբնակ Ռուզաննա Աշուղյանն ամուսնացավ դելիաբնակ գործարար Ռանանջայ Անանդի հետ: Դելիում Ջավահարլալ Ներուի անվ. համալսարանում գերմաներեն սովորելուց հետո Ռանանջայը շարունակել էր կրթությունը՝ ստանալով բիզնեսի ոլորտում մագիստրոսի կոչում: Նրանք պատահաբար հանդիպել էին դեռ 2009-ին սոցիալական ցանցում:
Ռանանջայը, ինչպես շատ այլ հնդիկներ, երբեք չէր լսել Հայաստանի մասին: Նա նույնիսկ կարծում էր, թե Հայաստանը կարող է քաղաք լինել մեկ այլ երկրում: Ռուզաննան, ինչպես շատ այլ հայեր, տեղեկացված չէր նորօրյա Հնդկաստանի մասին: Ռանանջայը զարմացել էր, երբ Ռուզաննան հարցրել էր, թե արդյոք Հնդկաստանում մարդիկ շատ աղքատ են:
«Ուստի մենք սկսեցինք քննարկել մեր երկրները, ժողովուրդները, փիլիսոփայությունը, մշակույթը, կրոնը, ամեն ինչ, քանի որ այդ ամենը նոր էր մեզ համար: Այդ ընթացքում մենք իմացանք, որ Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև եղել են շատ հատուկ հարաբերություններ, որոնք ժամանակի ընթացքում կորցրել են իրենց նախկին փայլը»,- ասում է Ռանանջայը:
Երբ 2011թ. Ռանանջայ Անանդն առաջին անգամ եկավ Հայաստան, ինքն և Ռուզաննա Աշուղյանն արդեն որոշել էին ամուսնանալ:
Ռանանջայը երբեք չի մոռանա Գեղարդում հանդիպած ծերունու հյուրընկալությունը
Ռանանջայն ասում է, որ ինչ էլ փորձում էր անել Հայաստանում, մարդիկ դրական էին արձագանքում: Նա հաճույքով է վերհիշում մի դեպք, որը տեղի ունեցավ, երբ իրենք պիկնիկ էին անում Գեղարդի վանքի մոտ: Մի ծերունի, ջրով լցված 10-12 շիշ գրկած, անցնում էր գետը: Ռանանջայը պահեց շշերի մի մասը՝ նրան օգնելու համար: Երբ Ռանանջայը վերադարձրեց բոլոր շշերը, ծերունին շշերից մեկը տվեց Ռանանջային և ասաց. «Այս մեկը քեզ պահիր, արևոտ օր է, և հետո կարող է ծարավես: Դու մեր հյուրն ես, և մենք քեզ կուզեինք լավ տեսնել»:
«Ես սա կյանքումս երբեք չեմ մոռանա, և ես մեծ սեր եմ զգում Հայաստանի նկատմամբ: Դրանից ես շատ մեծ տպավորություն ստացա երկրից, և այս պատմությունը միշտ պատմում եմ Հնդկաստանում ընկերներիս, այն մեծ հյուրասիրության և մարդկանց մասին, որ մենք ունենք Հայաստանում»,- ասում է Ռանանջայը:
Ինչ վերաբերում է Ռուզաննային, ապա երբ նա առաջին անգամ գնաց Հնդկաստան, անակնկալի եկավ՝ տեսնելով այդքան բազմազանություն, այդքան բնակչություն: Մյուս կողմից նրա համար անակնկալ էր՝ տեսնել այդքան զարգացածություն այն երկրում, որի մասին կարծում էր, թե թերզարգացած է:
Հնդկաստանն աշխարհի ամենամեծ և ամենաարագ աճող տնտեսություններից: Միևնույն ժամանակ Հնդկաստանը համագոյության և պարադոքսի երկիր է: Ռանանջայի խոսքով՝ Հնդկաստանում կան շատ ճոխ շենքեր ու 5 աստղանի հյուրանոցներ, որոնց հենց մոտակայքում ապրում է աղքատությունը: Հնդկաստանում կա շատ լավ կազմակերպված ենթակառուցվածք, որով կողք կողքի քայլում են մեծահարուստներն ու չքավորները:
«Հնդկաստանում կարող ես գտնել ամեն ինչ: Հունիսին մենք Քաշմիր գնացինք: Քաշմիրը Հիմալայան լեռներում է: Երբ ես անտառապատ լեռներում էի, ինձ թվում էր, թե Դիլիջանում կամ Իջևանում եմ: Հետո ես այցելեցի հարավ: Եվ դա բացարձակապես ուրիշ բան էր: Զարմացել էի, որ սա նույն Հնդկաստանն է»,- ասում է Ռուզաննա Աշուղյան Անանդը:
Ռանանջայը ևս չի կարող ասել, թե գիտի ողջ Հնդկաստանը: «Սա հսկայական երկիր է: Հնդկաստանն օվկիանոս է, և Հնդկաստանում ապրելը նման է օվկիանոսում ապրելուն: Ամբողջ կյանքը բավական չէ Հնդկաստանը բացահայտելու համար»,- ասում է նա: Ամեն անգամ, երբ Ռանանջայ Անանդը Հայաստանում է, փորձում է բացահայտել նաև Հայաստանը: Նա եղել է Խոր վիրապում, Գառնիում, Էջմիածնում ու Ծաղկաձորում: Հիմա նա և Ռուզաննան ծրագրում են այցելել Դիլիջան, Իջևան և Արցախ:
Ռանանջայը ծրագրում է ամբողջությամբ սովորել հայերեն, իսկ Ռուզաննան՝ հինդի
Զույգը Դելիում է ապրում արդեն 8 ամիս: Նրանք Ամանորը նշեցին Հայաստանում: Անցյալ տարի Երևանում տեղի ունեցած նրանց հարսանիքին ներկա էր Հայաստանում հնդկական ամբողջ փոքրիկ համայնքը: Աչալ Կումար Մալհոթրան՝ Հայաստանում Հնդկաստանի այն ժամանակվա դեսպանն, ու իր կինը սիրով համաձայնեցին զբաղեցնել Ռանանջայի ծնողների տեղը: Քանի որ չափազանց քիչ ժամանակ կար, Ռանանջայի ընտանիքից ոչ ոք չէր հասցրել Երևան գալ հարսանիքին մասնակցելու համար:
Հարցին, թե ինչ են անում, որ օգուտ քաղեն իրենց տարբեր ազգային ինքնություններից, մշակույթներից և կենսակերպերից, և ոչ թե թույլ տան դրանց խանգարել իրենց կյանքը, Ռանանջայը պատասխանում է, որ ամեն ինչ կախված է իրար ազատ տարածք տալուց ու հարգելուց:
«Ամուսնությունը մի բան է, որը կախված է ոչ միայն մշակույթից: Որևէ ամուսնություն կարող է հաջող կամ անհաջող լինել աշխարհի որևէ վայրում՝ անկախ նրանից հնդիկների, թե հայերի ամուսնություն է: Հենց հասկանում եք իրար, խնդիր չի լինում: Մենք միշտ միասին ենք դիմակայում դժվարություններին ու մարտահրավերներին»,- ասում է Ռանանջայը: Ռուզաննան հավելում է, որ առանց կողակցի աջակցության գրեթե անհնար կլինի գոյատևել, երբ քո հայրենիքից դուրս ես և նոր հանգամանքներում:
Ռանանջայի ծնողներն ապրում են Բիհար նահանգում՝ Դելիից բավականին հեռու: Ամեն անգամ, երբ տոնվում են «Դիվալին» ու «Չհաթհը», Ռանանջայն և Ռուզաննան այցելում են ծնողներին: «Դիվալին»՝ լույսերի փառատոնը, տոնվում է արևի պաշտամունք «Չհաթհից»՝ Բիհարում գլխավոր և ամենասրբազան փառատոնից, 6 օր առաջ: Հնդկաստանում ավանդույթ կա այս փառատոները տոնել ընտանիքով:
| «Չհաթհ» փառատոնը | «Դիվալի» փառատոնը, լուս.՝ wikipedia.org-ից |
Ռանանջայն ու Ռուզաննան իրար հետ խոսում են հիմնականում անգլերենով և երբեմն հինդիով՝ Հնդկաստանի պաշտոնական լեզվով: Հնդկաստանում հաստատվելուց հետո Ռուզաննան սկսեց սովորել հինդի, քանի որ Ռանանջայի ընտանիքը նրան միշտ խնդրում է իրենց հետ հաղորդակցվել իրենց մայրենի լեզվով: Իր հերթին Ռանանջայը սովորում է հայերեն, քանի որ Ռուզաննայի ընտանիքն ուզում է Ռանանջայի հետ հաղորդակցվել՝ առանց թարգմանչի:
«Մեր ծրագիրն այն է, որ ես ամբողջությամբ կսովորեմ հայերեն, իսկ նա ամբողջությամբ կսովորի հինդի, քանի որ սա մեր ընտանիքների միջև հաղորդակցության հիմնական խնդիրն է»,- ասում է Ռանանջայ Անանդը:
Ռանանջայի և Ռուզաննայի հիմնադրած «Հայ-հնդկական բարեկամություն» ՀԿ-ն գործում է և Հայաստանում, և Հնդկաստանում
2009-ին՝ Ռուզաննային ծանոթանալուց հետո, Ռանանջայը ֆեյսբուքում ստեղծեց «Հնդկաստան-Հայաստան բարեկամություն» խումբը, որպեսզի այդ երկրներում մեծացնի տեղեկացվածությունը միմյանց մասին: Ֆեյսբուքի խումբը հիմա ունի մոտ 2000 անդամ Հայաստանից ու Հնդկաստանից, ինչպես նաև ուրիշ երկրներից որոշ մարդիկ, ովքեր ուղղակի ուզում են ավելին իմանալ Հայաստանի ու Հնդկաստանի մասին:
2011-ին Ռանանջայը և Ռուզաննան հիմնադրեցին «Հայ-հնդկական բարեկամություն» ՀԿ-ն և գրանցեցին Հայաստանում: ՀԿ-ի հիմնական թիմը մոտ 20 հոգի է, ովքեր իրականացնում են ծրագրերը: Հայաստանում Հնդկաստանի այն ժամանակվա դեսպան Աչալ Կումար Մալհոթրան հենց սկզբից օգնում էր ՀԿ-ին իր խորհուրդներով ու խրախուսանքով:
Ռուզաննա Աշուղյան Անանդն ասում է, որ Կալկաթայում դարեր առաջ եղած համայնքից այժմ մի բուռ հայեր են մնացել: Կալկաթայում հայերի կյանքն ընթանում է հայկական եկեղեցու շուրջ: Բայց Դելիում կարելի է հանդիպել Հայաստանից եկած ուսանողների ու զբոսաշրջիկների, ինչպես նաև հնդկահայ նորաստեղծ ընտանիքների, որոնցում հիմնականում կանայք հայ են: «Հայ-հնդկական բարեկամություն» ՀԿ-ն փորձում է նպաստել, որ Հնդկաստանի հայերը կապվեն իրար: 2011-ին ՀԿ-ն Հնդկաստանում փոքր մասշտաբով նշեց Հայաստանի անկախության օրը:
Հայաստանում հնդկական համայնքը ևս շատ փոքր է՝ բաղկացած հիմնականում Երևանի պետական բժշկական համալսարանում սովորող ուսանողներից, Հնդկաստանի դեսպանատան աշխատակիցներից և գործարարների փոքրիկ խմբից: ՀԿ-ն սերտ կապեր ունի բժշկական համալսարանի հնդիկ ուսանողների ու Դելի վերադարձած շրջանավարտների հետ: Հայաստանի հնդիկ ուսանողներն ամեն տարի տոնում են «Դիվալին»: 2010թ. նոյեմբերին նրանք «Դիվալին» տոնեցին «Հնդկաստան-Հայաստան բարեկամություն» ֆեյսբուքի խմբի աջակցությամբ: Ռանանջայը հուսով է, որ եթե ամեն ինչ լավ ընթանա, ապա «Դիվալին» Երևանում կտոնեն ոչ միայն հիմնականում հնդիկ ուսանողները, այլև ավելի շատ հայեր կկարողանան գալ ու վայելել փառատոնը:
Հնդկաստանի գլխավոր բուհում՝ Ջավահարլալ Ներուի անվ. համալսարանում, ամեն տարի՝ Հնդկաստանի Հանրապետության օրը, կազմակերպվում է ուտեստների միջազգային փառատոն: Տվյալ երկրից եկած ուսանողների պարտականությունն է հավաքվել, պատրաստել իրենց երկիրը ներկայացնող ուտեստներ ու վաճառել իրենց սեղանիկներում: Ջավահարլալ Ներուհի անվ. համալսարանում հայաստանցի 3 ուսանող է սովորում: 2011-ին նրանք կազմակերպեցին հայկական ուտեստների համտես՝ ներկայացնելով լավաշ, տոլմա ու մածնաբրդոշ: Ռանանջայն ասում է, որ իրենք աջակցեցին, որ մարդիկ տեղեկանան, որ հայկական սեղանիկ կա: Նրա խոսքով՝ հայկական ամբողջ ուտեստը վաճառվեց:
2012թ. հունվարին Երևանում կազմակերպվեց «Հնդկաստանը հայերի աչքերով» խմբակային ֆոտո ցուցահանդեսը՝ նվիրված Հնդկաստանի Հանրապետության 63-ամյակին: Հնդկաստանի դեսպանատան աջակցությամբ Ռանանջայը ցուցահանդեսը կազմակերպեց Հնդկաստանից, իսկ Ռուզաննան՝ Հայաստանում: Բացման արարողությանը հնդիկ ուսանողները կատարեցին Հնդկաստանի ազգային պարը՝ «Բհարաթանաթյամը»:
Ավելի քան 50 լուսանկար էր ցուցադրված: Լուսանկարներն արել էին հայեր, ովքեր այցելել էին նոր Հնդկաստան և պարզապես չխկացրել իրենց ֆոտոխցիկները. նրանք ամենևին էլ պրոֆեսիոնալ լուսանկարիչներ չէին: Ցուցադրված էր նաև Հնդկաստանի հայերի ընտանիքների պատմության մեջ մասնագիտացած անգլիաբնակ հետազոտող և «Հնդկաստան-Հայաստան բարեկամություն» ֆեյսբուքի խմբի անդամ Լիզ Չեյթրի արած 2 լուսանկար: Նախատեսված էր, որ ցուցահանդեսը պետք է տևի 3 օր, բայց մարդիկ այնքան ջերմ արձագանքեցին, որ ՀԿ-ն այն երկարաձգեց մինչև 10 օր:
| Սուրբ Մարիամ Աստվածածին հայկական եկեղեցի, Սայդաբադ |
Էդվարդ 7-րդի կամար, Կալկաթա, «Հնդկաստանը հայերի աչքերով» ցուցահանդես, լուս.՝ Լիզ Չեյթրի |
«Հայ-հնդկական բարեկամություն» ՀԿ-ի վերջին ծրագիրը Դելիում էր 2012-ի դեկտեմբերին, երբ ՀԿ-ն կազմակերպեց ինտերակտիվ հանդիպում իր անդամների և Հայաստանում Հնդկաստանի նորանշանակ դեսպան Թ. Սուրեշ Բաբուի միջև: Նախկին դեսպան Մալհոթրան ևս հրավիրված էր: Նորանշանակ դեսպանը դեռ չի ժամանել Հայաստան:
ՀԿ-ն ուզում է Հայաստանից մշակութային խմբեր տանել Հնդկաստան, որպեսզի հայկական մշակութային միջոցառումներ կազմակերպի այնտեղ: ՀԿ-ի համար ամենամեծ մարտահրավերը այս ծրագրերը ֆինանսավորելն է: Մինչ այժմ ՀԿ-ն ինքն է ֆինանսավորել այս ծրագրերը Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատան աջակցությամբ:
«Մենք ուղղակի ուզում ենք, որ երկու երկրները մոտենան իրար այնքան, որքան հնարավոր է: Հենց մենք դա հաջողենք, շատ բան կփոխվի: Մենք այնքան մեծ կազմակերպություն չենք, որ կարողանանք այդ ամենն անել ինքնուրույն: Առանց ուրիշների և մեր կառավարությունների աջակցության՝ մենք չենք կարող իրականացնել մեր տեսլականը: Բայց մենք միշտ պետք է փորձենք՝ փոխանակ նստենք և ոչինչ չանենք»,- ասում են Ռանանջայն ու Ռուզաննան:
Ռանանջայի խոսքով՝ անհատների միջև կապեր հաստատելը եղել է «Հայ-հնդկական բարեկամություն» ՀԿ-ի ամենամեծ նվաճումը հիմնադրումից ի վեր: Նա վստահ է, որ մարդկանց իրար կապելն ու դիմացինի երկրի մասին նույնիսկ ամենատարրական մակարդակում կրթելը շատ կարևոր աշխատանք է:

Indians say that whenever foreigners come to India, they experience two shocks.
First is the cultural shock, because India is completely chaotic, and you need to realize yourself by your own definition in that ocean. But once foreigners start living in India and explore it, they are completely subsumed in the country. The second shock is when they have to return to their countries, but don’t want to, even if they don’t know the reason why they have become so attached to India.
But Armenian theologist Ruzanna Ashughyan had different feelings when leaving India in 2011 after having studied in Delhi for 2 months, because she knew she would return for permanent residence.
In 2012, Yerevan-based Ruzanna Ashughyan married Delhi-based Indian businessmen Rananjay Anand. After studying German at Jawaharlal Nehru University in Delhi, he went on to complete his MBA. They had had a chance meeting back in 2009 on a social networking website.
Rananjay, like many other Indians, had never heard about Armenia. He even thought Armenia might be a city in another country. Ruzanna, like many other Armenians, was not knowledgeable about modern-day India. Rananjay was amazed when Ruzanna asked him if people were very poor in India.
“So we started discussing each other’s country, people, philosophy, culture, religion, everything, because it was all new to us. During that time we came to know that there was a very special relationship between India and Armenia which lost its former brilliance in the course of time,” Rananjay says.
When Rananjay Anand came to Armenia for the first time in 2011, he and Ruzanna Ashughyan had already decided to get married.
Rananjay will never forget hospitality of old man at Geghard
Rananjay says that whatever he was trying to do in Armenia, people responded positively. He pleasantly recalls an incident that happened when they were having a picnic at Geghard Monastery. An old man was crossing the river carrying 10-12 bottles of water. Rananjay held some bottles to help him. When Rananjay gave all the bottles back, the old man gave one to Rananjay and said: “Please leave it, this is a sunny day and you may feel thirsty later. You are our guest and we would love to see you well.”
“I cannot forget this my lifetime and I am deeply in love with Armenia. That gave me a great impression of a counrty and I always tell this story to my friends in India, about the great hospitality and people we have in Armenia,” Rananjay says.
As for Ruzanna, when she first went to India she was surprised seeing so much diversity, so much population. On the other hand, she was surprised at seeing so much development in the country she thought to be under-developed.
India is one of the world’s largest and fastest growing economies. At the same time, India is a country of coexistence and paradox. In Rananjay’s words, you have very posh buildings and five star hotels in India, but poverty is a stone’s throw away. You have very well organized infrastructure in India, where the rich and poor walk side by side.
“In India you can find everything. We went to Kashmir in June. Kashmir is in Himalayan Mountains. When I was in the forested mountains, I felt as if I was in Dilijan or Ijevan. Later on, I visited the south. And that was totally different experience. I was amazed that this is the same India,” Ruzanna Ashughyan Anand says.
Rananjay also cannot say that he knows the whole of India. “It’s a huge country. India is an ocean and living in India is like living in an ocean. An entire life is not enough to explore India,” he says. Whenever Rananjay Anand is in Armenia he tries to explore Armenia as well. He has been to Khor Virap, Garni, Etchmiadzin and Tsakhkadzor. Now, he and Ruzanna plan to visit Dilijan, Ijevan and Artsakh.
Rananjay plans to learn Armenian completely and Ruzanna plans to learn Hindi completely
The couple has been living in Delhi for eight months now. They celebrated New Years in Armenia. At their wedding in Yerevan last year, the entire tiny Indian community of Armenia was present. Achal Kumar Malhotra, then the Ambassador of India to Armenia, and his wife gladly agreed to step in to take the place of Rananjay’s parents. Given the short notice, no one from Rananjay’s family managed to come to Yerevan for the wedding.
When asked about what they do to benefit from their different national identities, cultures and lifestyles, rather than letting them hinder their life, Rananjay responds that it’s all about giving space and respect to each other.
“Marriage is something that is dependent not only upon culture. Any marriage can be successful or unsuccessful anywhere in the world, whether it is an Indian or an Armenian marriage. Once you understand each other, it’s not a problem. We always share our difficulties and challenges,” Rananjay says. Ruzanna adds that without the support of one’s partner, it’s near impossible to survive when faced with a new set of circumstances outside one’s native country.
Rananjay's parents live in Bihar state, quite a distance from Delhi. Whenever “Diwali” and “Chhath” are celebrated, Rananjay and Ruzanna visit his parents. “Diwali”, the festival of lights, is celebrated six days before “Chhath”, the worship of the sun, the main and most sacred festival in Bihar. There is a tradition in India to celebrate these festivals with families.
| “Chhath" festival |
“Diwali” festival, photos from wikipedia.org |
Rananjay and Ruzanna generally speak English to each other and sometimes Hindi, the official language of India. After settling in India, she started learning Hindi, because Rananjay’s family always ask Ruzanna to communicate with them in their mother language. In turn, Rananjay is learning Armenian because Ruzanna’s family wants to communicate with Rananjay without a translator.
“Our plan is that I will learn Armenian completely and she will learn Hindi completely because this is the main communication hardship between our families,” Rananjay Anand says.
Indo-Armenian Friendship NGO, founded by Rananjay and Ruzanna, operates both in Armenia and India
In 2009, after getting acquainted with Ruzanna, Rananjay started the India-Armenia Friendship Group on Facebook to promote mutual awareness of each. The Facebook group now has approximately 2,000 members from Armenia and India, as well as some from other countries who just want to know more about Armenia and India.
In 2011, Rananjay and Ruzanna founded the Indo-Armenian Friendship NGO (IAF) and registered it in Armenia. The NGO’s core team is up of twenty people who carry out the group’s projects. From the very start, then Ambassador of India Achal Kumar Malhotra helped IAF with his advice and encouragement.
Ruzanna Ashughyan Anand says that the number of Armenians now living in Calcutta has dwindled to a handful from centuries past. In Calcutta Armenian life revolves around the Armenian Church. But in Delhi one can meet students and tourists from Armenia, as well as newly established Indo-Armenian families in which the wives are mainly Armenian. The IAF tries to facilitate connections amongst the Armenians of India. In 2011, the NGO celebrated Armenia’s Independence Day in India on a small scale.
The Indian community in Armenia is also very small, consisting of mainly students at Yerevan State Medical University, Indian Embassy employees, and a tiny business comminity. IAF is in close communication with the Indian students of medical university and alumni who have returned to Delhi. The Indian students in Armenia celebrate “Diwali” every year. In November 2010 they celebrated “Diwali” with the support of the India-Armenia Friendship Facebook Group. Rananjay hopes that if everything goes well, “Diwali” in Yerevan will be celebrated not only mainly among Indian students, but that more Armenians could come and enjoy the festival.
At India’s top institution, Jawaharlal Nehru University International Food Festival is organized every year on Republic Day of India. It is the responsibility of the students from a particular country to come together, prepare food representing their country and sell it at their stall. Three students from Armenia study at Jawaharlal Nehru University. In 2011, they organized Armenian Food Taste, displaying lavash, tolma and matsnabrdosh. Rananjay says they supported the effort to make people more aware that there is an Armenian stall. In his words, all the Armenia food was sold.
In January 2012 the group photo exhibition “India through the Armenian Lens” dedicated to the 63th anniversary of the Republic Day of India was organized in Yerevan. Rananjay organized the exhibition from India and Ruzanna organized it in Armenia with the support of the Embassy of India. At the opening ceremony, the Indian students performed the Indian national dance “Bharatanatyam.”
More than 50 photos were exhibited. They were taken by Armenians who had visited the new India and just clicked away with their cameras; they were far from professional photographers. Two photos taken by Liz Chater, a UK-based family history researcher specializing in Armenians in India and an India-Armenia Friendship Facebook group member, were also exhibited. Initially the exhibition was to last three days, but people responded so warmly that IAF extended it to ten days.
| Holy Virgin Mary Armenian Church, Saidabad | Edward the VII Arch, Calcutta, “India through the Armenian Lens” exhibition, photos by Liz Chater |
The IAF’s last program was in Delhi in December 2012, when the NGO organized an interactive session between Dr. T. Suresh Babu, the newly appointed Ambassador of India to Armenia, and members of the IAF. Former Ambassador Malhotra was also invited. The newly appointed ambassador has yet to arrive in Armenia.
The IAF wants to take cultural troupes from Armenia to India in order to organize Armenian cultural events there. The most challenging thing for the NGO is to fund these programs. So far IAF has been funding these programs itself, with the support of the Embassy of India in Armenia.
“We just want the two countries to come closer together, to the extent possible. Once we succeed, it will change many things. We’re not so big an organization that we can do it all on our own. Without the support of others and our governments, we cannot realize our vision. But we should always try instead of sitting back and doing nothing,” Rananjay and Ruzanna say.
In Rananjay’s words, person to person contact has been the biggest achievement of IAF since its establishment. He is sure that connecting people and educating them about each other’s countries, even at a very basic level, is very important work.