Փախուստը բանտից դառնում է սովորույթ
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Արսեն Աֆրիկյանը ներկայացրել է հրաժարականի դիմում: Իսկ նրա վերադասը` Քրեակատարողական վարչության պետ Աշոտ Գիզիրյանը ոչ ինքն է պաշտոնից հրաժարվել, ոչ էլ արդարադատության նախարարն է պատրաստվում նրան պաշտոնանկ անել: Այս մասին «Հետքին» ասաց արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Լանա Մշեցյանը:
Վերջին 8 ամիսների ընթացքում քրեակատարողական հիմնարկներից դեռեւս «անվերադարձ» փախուստի են դիմել 3 դատապարտյալներ:
Այս տարվա ապրիլի 1-ին «Երեւան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկից (ԿԳԲ-ի պադվալից) փախուստի դիմեց քաղաքագետ Լեւոն Մելիք-Շահնազարյանի դեմ մահափորձ իրականացնելու համար 12 տարվա ազատազրկման դատապարտված Արշակ Աղաբաբյանը: Ամեն ինչ ավարտվեց նրանով, որ ՔԿՀ-ի պետի տեղակալ Արմեն Մուրադյանը մեղադրվեց «լիազորությունների սահմանն անցնելու» մեջ:
Երկրորդ փախուսը գրանցվեց օրեր առաջ` նոյեմբերի 27-ին, այս անգամ` «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, ինչով էլ պայմանավորված է հիմնարկի պետ Արսեն Աֆրիկյանի հրաժարականը: Բացի այդ, նախորդ օրը նույն հիմնարկի հետ կապված մամուլում հրապարակվել էր աղմկահարույց մի լուսանկար:
Լուսանկարում «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի խցերից մեկում սուրճի սեղանի շուրջ նստած էին «Հոկտեմբերի 27-ի» գործով ցմահ ազատազրկման դատապարտվածներ Դերենիկ Բեջանյանը եւ Էդիկ Գրիգորյանը, «Դրոյի» գործով ցմահ դատապարտյալ Արսեն Արծրունին եւ «Ազատամտություն» թերթի խմբագիր Արտյոմ Խաչատրյանը:
Ինչպես են տարբեր խցերում պահվող դատապարտյալները հայտնվել միեւնույն խցում: Հենց այս հարցին պատասխան տալու համար էլ արդարադատության նախարարը նշանակել է ծառայողական քննություն, ինչը, սակայն, դեռեւս արդյունք չի տվել: Փոխարենն արդեն հայտնի են «Նուբարաշենի» գաղութում գրանցված փախուստի մեղավորները: Հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրանք է առաջադրել քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության երեք աշխատակցի` Վանիկ Հարությունյանին, Արա Աթաբեկյանին եւ Աղասի Սմբատյանին: Նրանք մեղադրվում են «Պաշտոնեական անփութության» համար, «որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ»:
«Ծանր հետեւանքն» այն է, որ նոյեմբերի 27-ին «Նուբարաշենից» փախել են ցմահ ազատազրկման դատապարտված Մհեր Ենոքյանը եւ Սողոմոն Քոչարյանը: Նրանք տեղահան են արել գաղութի զբոսահրապարակի տանիքի ճաղավանդակը` պարանի միջոցով անցնելով ահազանգման համակարգի ու արտաքին քողարկող պատի վրայով:
Մհեր Ենոքյան-Սողոմոն Քոչարյան զույգը 5 տարի առաջ` 2004 թ. դեկտեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը, փախել էր նաեւ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկից, բայց մոտ մեկ ամիս անց իրավապահները նրանց հայտնաբերել էին ու տեղափոխել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ: Այն ժամանակ բանտախցում փախուստից հետո ՔԿՀ-ի տեսուչները գործիքներ էին գտել, իսկ Մհերի ու Սողոմոնի տեղը` մանեկեններ:
Ավելի ուշ դատարանում Ենոքյանն ու Քոչարյանը պատմել էին, որ զբոսանքի ժամանակ փոքր երկաթի կտոր էին գտել եւ 10 օր շարունակ աշխատելով խցում` պատը քանդելով փախուստի ճանապարհ բացել: Նրանք հայտարարել էին, որ թեեւ բռնվել են, սակայն փախուստի փորձը հաջողված են համարում, քանի որ երբեք չեն ընդունել իրենց մեղսագրվող արարքը, ուստի, դիմելով փախուստի, ուշադրություն են հրավիրել իրենց գործերի վերանայման վրա:
Դատարանը 2005-ի հունիսին այս երկու ցմահ դատապարտյալներին ազատազրկել էր եւս 7 տարով, ինչը նշանակում է, որ եթե երբեւէ նրանց գործը վերանայվի, հաշվի կառնվի նաեւ փախուստի համար տրված պատժամիջոցը:
«Իմ կատարած փախուստով փորձել եմ ապացուցել, որ ցմահ դատապարտյալը վայրենի չէ եւ կարող է իր տեղն ունենալ առողջ հասարակության մեջ: Փախուստից հետո իմ ազատության մեջ գտնվելու 36 օրերի ընթացքում որեւէ քաղաքացի չի տուժել, որեւէ վնաս չեմ հասցրել անգամ ինձ մահապատժի դատապարտած դատավորին, քննիչներին, որոնք ծեծի ու սպառնալիքների միջոցով ինձնից ցուցմունք են կորզել՚,- հայտարարել էր Սողոմոնը:
1966 թ. ծնված Սողոմոն Քոչարյանը Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից է: ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի պաշտոնավարման տարիներին նա դատապարտվել է մահապատժի` 1995 թ. Երեւան-Կապան մայրուղու վրա Իրանի Իսլամական Հանրապետության մի քաղաքացու սպանելու, վերջինիս մեքենային եւ գույքին տիրանալու համար: Ավելի ուշ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ներման հրամանագրով Սողոմոնը, մահապատժի դատապարտված 42 բանտարկյալների հետ, «արժանացել» է ցմահ ազատազրկման:
Նույն կերպ` մահապատիժը ցմահ ազատազրկմամբ է փոխարինվել նաեւ Մհեր Ենոքյանի դեպքում: ՀՀ Գերագույն դատարանի քրեական գործերի կոլեգիան բժշկական համալսարանի 3-րդ կուրսի ուսանողին` 20-ամյա Մհերին, 1996 թ. կատարած սպանության համար դատապարտել էր մահապատժի:
Մհերը բժիշկների ընտանիքից է, նախկինում դատված չի եղել, բնութագրվել է դրական: Ըստ հաստատված դատավճռի` Մհեր Ենոքյանը դասընկերոջը` իր դասախոս Աղաջանովի որդուն` Իոսիֆին, տարել է մյուս ընկերոջ` Արամենց բարձրահարկ շենքի 9-րդ հարկում գտնվող բնակարան, «ռազվադնոյ կլյուչով» հարվածներ է հասցրել գլխին, ապա բռնել է նրա ոտքերը ու կարգադրել Արամին, որ դանակով հարվածի վերջինիս պարանոցին: Այնուհետեւ նրանք դիակը դրել են մեծ պայուսակի մեջ, փորձել տնից հանել, սակայն մտափոխվել են, կատարվածի մասին պատմել իրենց ծնողներին ու ներկայացել ոստիկանություն:
Բայց դատարանն ապացուցված է համարել, որ Մհերը նախապես ծրագրել է առեւանգել ու սպանել «մեծահարուստ» դասախոսի որդուն, իսկ հետո դիակը ստանալու համար ծնողներից պահանջել փրկագին` 20 հազար ԱՄՆ դոլար: Այս վարկածը բացառապես հիմնված է Մհերի հանցակից ընկերոջ` 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված Արամ Հարությունյանի ցուցմունքների վրա: Դեռ տարիներ առաջ մամուլն այս գործով առաջ է քաշել անպատասխան մնացած մի շարք հարցեր:
Մասնավորապես` ինչու է նման «կանխամտածված» սպանությունը կատարվել Արամ Հարությունյանի բնակարանում, երբ տանը եղել է նաեւ վերջինիս անչափահաս քույրը, որին քննիչը չի հարցաքննել:
Ինչու պետք է որպես զոհ ընտրվեր դասախոսի որդին, որն առանձնապես մեծահարուստ չէր: Եթե հանցագործության դրդապատճառը գումարն էր, ինչու դիակի վրայից չէին հանվել ոսկե մեծ խաչը, շղթան, գրպանի փողերը: Որտեղ է պայուսակը, որի մեջ տեղափոխել են դիակը: Ինչու պետք է սպանությունից հետո այդ մասին տղաները հայտնեին իրենց հարազատներին եւ ինչու չեն զանգել սպանվածի հորը` փրկագինը պահանջելու: Ինչով են բացատրվում Ենոքյանի ձեռքերի վնասվածքները (փորձել է դանակը խլել): Եվ, վերջապես, ինչու է դատարանը մեղադրյալներից մեկի (Արամի) ցուցմունքները համարել արժանահավատ, մյուսինը (Մհերինը)` ոչ:
Ինքը` Մհեր Ենոքյանը, պատմել է, որ վեճ է ծագել Արամի եւ Իոսիֆի միջեւ, լավ մարզված Իոսիֆը սեղանից վերցրել է դանակը ու փորձել հարվածել Արամին: Սակայն ինքը նրանց անջատելու համար ձեռքն ընկած «կլյուչով» հարվածել է նրա մեջքին, առաջացել է քաշքշուկ, ապա Արամն անցել է հարձակման` հարվածել նախ «կլյուչով», հետո` դանակով: Ինքը փորձել է օգնություն ցույց տալ ընկերոջը, նույնիսկ արհեստական շնչառություն է տվել (մատների վրա մնացել է ատամների հետքը), սակայն վերջինս մահացել է: Մհերը հայտարարել է, որ ինքը չի սպանել ընկերոջը, բայց մեղավոր է, քանի որ չի կարողացել կանխել այդ ամենը: Ենոքյանի հարազատները տարիներ շարունակ դիմել են տարբեր ատյաններ` խնդրելով վերանայել գործը եւ կատարել կրկնակի քննություն, սակայն արդյունքի չեն հասել:
«Երբ սպանությունից հետո ոճրագործի հետ (նկատի է ունեցել Արամ Հարությունյանին) ներկայացել եմ ոստիկանություն, դատարանն իմ ինքնակամ հանձնվելը հաշվի չի առել: Այդ պատճառով էլ փախուստից հետո մտքովս չի անցել, որ եթե հանձնվեմ ոստիկանությանը, իմ գործը կվերանայեն ու արդարացի վճիռ կկայացնեն»,- 2004-ի փախուստից հետո հայտարարել է Մհերը:
Հ. Գ. Ոստիկանության լրատվության վարչությունից «Հետքին» փոխանցեցին, որ առայժմ տեղեկություններ չունեն, թե որտեղ են գտնվում Ենոքյանն ու Քոչարյանը: Նրանց նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:

Nubarashen Prison Break: Two Lifers on the Loose and Warden Afrikyan Resigns
There’s been a shake-up at Armenia’s prisons…well sort of. After the escape last week of two convicts from the Nubarashen Penitentiary, Warden Arsen Afrikyan handed in his resignation. His superior, Chief of the Criminal Correctional Service Ashot Giziryan, hasn’t made a similar face saving move and nor is the Minister of Justice preparing to step down. This is what I was told by Lana Mshecyan, Minister Gevorg Danielyan’s Press Secretary.
During the past eight months, three detainees have escaped from Armenian prisons. On April 1, 2009, Arshak Aghababyan, serving twelve years for the attempted murder of political analyst Levon Melik-Shahnazaryan, escaped from the Yerevan-Kentron Penitentiary. The scandal was neatly wrapped-up by charging Armen Muradyan, the facility’s Deputy Director, with “abuse of official powers”.
Who’s in charge? Damaging photo adds to speculation
The second prison break occurred just days ago, on November 27, and lead to the resignation of Arsen Afrikyan, Director of the Nubarashen Penitentiary. Then, to add insult to injury, there was the embarrassing photo that appeared in the media the other day showing Derenik Bejanyan and Edik Grigoryan, serving life sentences for the attack on the Armenian Parliament in 1999, sitting in their prison cell having coffee and socializing with Artyom Khachatryan, editor of “Azatamtutyun” (Free Thought – a pro-government daily). Also at the table was Arsen Artsruni a former member of the Armenian Revolutionary Federation convicted of being a member of the “Dro” death squad that had allegedly operated in the early 1990s. The photo caused a mild uproar in opposition and pro-government circles alike.
Armenian penal laws prohibit group meetings in jail cells of convicts sentenced to life imprisonment. So how did these convicts wind up in the same cell? The Ministry of Justice, which monitors Armenia’s prison, said later in the day that Minister Danielyan ordered officials to look into the incident and determine whether the Nubarashen administration violated rules regulating visits to prison inmates. This official review has yet to offer any findings into the matter. Instead, we already know those responsible for the prisoner escape. The Special Investigative Branch has filed charges of “dereliction of duty” against three prison employees – Vanik Harutyunyan, Ara Atabekyan and Aghasi Smbatyan.
The charges state that due to their lack of adequate oversight, two convicts serving life sentences, Mher Yenokyan and Soghomon Kocharyan, made their escape after lowering a rope
from the roof after they and other prisoners were taken to a sixth-floor courtyard for a recreational walk.
Same two convicts broke out of Goris Prison 5 years ago
The same pair of convicts also escaped from the Goris Correctional Facility almost exactly five years ago, on December 9, 2004. After a month on the run, the two were caught and transferred to Nubarashen. Prison investigators later found a variety of tools in their Goris cell and make-shift dummies had been fashioned and placed in their cell cots.
In the trial that followed, Yenokyan and Kocharyan testified that they had come across a small piece of metal during their recreational walks and that for ten days straight they chiseled a hole in their 1.5 meter thick cell wall. They also claimed that despite being caught they regarded their flight from prison as a success since they had always professed their innocence. From their point of view, their daring prison break had the intended result of refocusing public attention on their plight, leading to a review of the entire case.
In June, 2005, the courts tacked on another seven years to the life sentences the two were already serving. This meant that if their cases were ever reviewed, the additional punishment for the prison escape would be taken into account. “By escaping from prison I have tried to show that even convicts serving a life sentence are not violent individuals and that they can find their place in regular society. During my thirty-six days of freedom I never once injured anyone. Neither did I harm the judge that sentenced me to life or the investigators that beat me and used threats to extract a convenient confession,” stated Soghomon Kocharyan.
Kocharyan and Yenokyan: Death sentence commuted to life imprisonment
Born in 1966, Soghomon Kocharyan participated in the Artsakh War. In 1995, he was found guilty of the murder of an Iranian citizen during a robbery attempt on the Yerevan-Kapan highway and sentenced to be executed. Later on, President Robert Kocharyan commuted his death sentence and that of forty-two other convicts to life imprisonment under a general amnesty.
The other convict, Mher Yenokyan, had also been sentenced to death for the 1996 murder of a fellow student at the Yerevan State Medical University Yenokyan was a twenty year-old 3rd year medical student at the time. His sentence was also commuted to life imprisonment.
Mher Yenokyan comes from a family of physicians and never had a criminal record beforehand. According to the court’s ruling, Mher had taken his classmate Iosef, the son of his lecturer Mikhail Aghajanov, to the 9th floor apartment of his friend Aram. Mher proceeded to deliver several blows to Iosef’s head with a wrench. Holding Iosef’s legs, he directed Aram to stab the victim’s neck with a knife. The two then stuffed the body in a large bag and attempted to remove it from the house but then had second thoughts about what they had down. They confessed their dastardly deed to their parents and then turned themselves in to the police.
However the court found that Mher had all along planned to kidnap and kill the son of the well-to-do university instructor and to later demand $20,000 for the return of the body. This version of the story was solely based on the testimony of Mher’s partner in crime, Aram Harutyunyan, who was sentenced to 15 years. Years ago, the media brought to light several outstanding issues related to the case.
In particular, why did this “premeditated” killing take place at the home of Aram Harutyunyan when his younger sister was at the apartment? The sister was never questioned by police.
Mher Yenokyan – “I’ve always proclaimed my innocence”
Why did they select the son of a college instructor as their victim since he was not particularly wealthy? If the two were really after ransom money, why didn’t they remove the large gold cross and chain from the victim’s body or take the cash in his trouser pockets? What happened to the bag they supposedly used to move the corpse? Why did the boys have a change of heart at the last minute that prompted them to call their parents and not the dead boy’s father for the ransom? Finally, and more importantly, why did the court find the testimony of Aram plausible and not that of Mher?
Mher had stated during the trial that an argument had broken out between Aram and Iosef. The latter grabbed a kitchen knife and tried to stab Aram. Mher, in an attempt to intervene, picked up a wrench and hit Iosef on his back. A tussle ensued during which time Aram struck Iosef, first with the wrench and then with the knife. Mher tried to administer mouth-to mouth resuscitation to Iosef but the boy died from his wounds. Mher testified that while he didn’t kill his friend Iosef, he was guilty all the same because he wasn’t able to prevent his death. In the ensuing year’s, Mher Yenokyan’s family have repeatedly petitioned various courts to review the case and conduct a second investigation. Their efforts have proven futile.
In 2004, after the prison break from Goris, Mher Yenokyan declared, “The court never took into account the fact that I voluntarily turned myself over to the police after the murder with the perpetrator (Aram Harutyunyan) of the crime. Thus, I harbored no illusions that if I turned myself in after breaking out of prison the courts would review my case and issue a just ruling.”
P.S. The RoA Police Department’s Press Division has reported that the two escaped convicts Yenokyan and Kocharyan remain at large and that a manhunt is being conducted.